JR 78738
47%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78786
45%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 08982
44%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 64502
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12016
42%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
42%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
42%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 55677
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15066
41%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
40%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
40%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
40%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 22536
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22625
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
40%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
40%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
40%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
40%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
40%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
40%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
40%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
40%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 81667
39%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 22520
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10323
39%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
39%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
39%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
39%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
39%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 20619
39%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 09134
39%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11662
39%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
39%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11073
39%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78822
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11377
39%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
39%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
39%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 49458
39%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 13334
38%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49051
38%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 12594
38%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
38%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 42534
38%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 22599
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64499
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21197
38%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 04076
38%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12974
38%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
38%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
38%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47371
38%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 55502
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
38%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 13713
38%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
38%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
37%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
37%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
37%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
37%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 82537
37%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 12161
37%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12158
37%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
37%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84056
37%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 57936
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
37%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 16563
37%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55617
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12160
37%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
37%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
37%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 55759
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72790
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55512
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55681
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12159
36%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
36%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
36%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 72693
36%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 81093
36%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 78971
36%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 33644
36%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 64358
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72742
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16001
36%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
36%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 57304
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49546
36%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4097.
35%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 22508
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42081
35%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 42786
35%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 13274
35%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11569
35%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
35%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 39640
35%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 12563
35%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
35%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60420
35%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11590
35%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
35%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49122
35%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49453
35%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49517
35%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
35%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
35%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64577
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 39913
35%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 10922
35%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27532
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 13714
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48934
35%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 55645
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70181
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49504
35%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 49196
35%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
35%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
35%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
35%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
35%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
35%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 16635
35%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44443
35%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 07645
35%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 55739
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42379
35%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 69250
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16188
35%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
34%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 07703
34%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10714
34%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
34%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11703
34%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
34%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
34%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 40664
34%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 16303
34%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
34%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 80274
34%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 15710
34%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
34%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 49407
34%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 08280
34%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 70055
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57251
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23178
34%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 15531
34%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57274
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10588
34%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
34%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
34%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
34%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06159
34%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 67838
34%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11064
34%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
34%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
34%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
34%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10962
33%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
33%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
33%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55858
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57598
33%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06401
33%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 14383
33%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
33%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73896
33%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 33009
33%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 55854
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20630
33%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 40824
33%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 58097
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
33%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
33%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
33%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 55870
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22020
33%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 19501
33%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
33%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 18407
33%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 11488
33%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
33%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
33%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 10943
33%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70671
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16168
32%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
32%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
32%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 11219
32%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11220
32%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11357
32%
1932
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15621
32%
1939
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
32%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49191
32%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10408
32%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
32%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
32%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22026
32%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 58391
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11318
32%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09609
32%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 14997
32%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15596
32%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16262
32%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
32%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14908
32%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
32%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22852
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10696
32%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
32%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
32%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
32%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
32%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
32%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49127
32%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49260
32%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
32%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10587
32%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
32%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
32%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46740
32%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 69647
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14164
32%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
32%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 19384
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19387
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
31%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
31%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
31%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12917
31%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
31%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
31%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
31%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48961
31%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64576
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14360
31%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
31%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49495
31%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11088
31%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
31%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
31%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 14179
31%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
31%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
31%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 33193
31%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 37185
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 50697
31%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 11779
31%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
31%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11261
31%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
31%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20559
31%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 57865
30%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
30%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56710
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11525
30%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50095
30%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 66012
30%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 11125
30%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
30%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
30%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
30%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 12660
30%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
30%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57875
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19118
30%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 17033
30%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 57914
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49331
30%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 14068
30%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
30%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70624
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08680
30%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 12068
30%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80414
30%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 11024
30%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
30%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
30%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 11282
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
30%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10517
30%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
30%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
29%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 11002
29%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
29%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 46436
29%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 57345
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55836
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18838
29%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 80533
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 22545
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11063
29%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
29%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 42401
29%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 10481
29%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
29%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
29%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 07730
29%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 06902
29%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 47928
29%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 72775
29%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 56564
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22697
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13192
29%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
29%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
29%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
29%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64574
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84449
29%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 57851
29%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64579
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49563
28%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 67977
28%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 83858
28%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 13400
28%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
28%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
28%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
28%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16372
28%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
28%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 70151
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 03807
28%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 10634
28%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
28%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
28%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34493
28%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 57442
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08985
28%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11687
28%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
28%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
28%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 57939
28%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14283
28%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
28%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
28%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 62711
28%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 61914
28%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 80115
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 62396
28%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 40725
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70530
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14178
28%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
28%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 11814
28%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
28%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
28%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
28%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
28%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
28%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
27%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 12749
27%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
27%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
27%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
27%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
27%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
27%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 57893
27%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
27%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68525
27%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 82070
27%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 57355
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69610
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15466
27%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13803
27%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
27%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 49574
27%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16483
27%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
27%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
27%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
27%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
27%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64501
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55872
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57886
27%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49590
27%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69742
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73567
27%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 22641
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47470
27%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 12930
27%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
27%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
27%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 11162
26%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
26%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
26%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11856
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
26%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
26%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 10420
26%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
26%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
26%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
26%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 15732
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57856
26%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47546
26%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 01652
26%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 12839
26%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
26%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
26%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10785
26%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10825
26%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
25%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64492
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15571
25%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
25%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
25%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
25%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
25%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
25%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 64573
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12339
25%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
25%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
25%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
25%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
25%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
25%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VII3 4088.
25%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 11833
25%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
25%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07727
25%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 10976
25%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
25%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
25%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
25%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
25%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
25%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
25%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
25%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
25%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
25%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12514
25%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
25%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13504
24%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
24%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
24%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 21944
24%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12838
24%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
24%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
24%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
24%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 24948
24%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 15692
24%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
24%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 52349
24%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60995
24%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64500
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65082
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65083
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
24%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 32882
24%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
SKVR VII3 4089.
24%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 11059
24%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
24%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40295
24%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 09608
24%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 12243
24%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
24%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
24%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 63627
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72990
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 44249
24%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 70435
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13338
24%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
24%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
23%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
23%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 06153
23%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 69926
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57874
23%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26676
23%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 12840
23%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
23%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
23%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
23%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
23%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
23%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64493
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33781
23%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 65081
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57922
23%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15657
23%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
22%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
22%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
22%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
22%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
22%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 11881
22%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
22%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
22%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 58696
22%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 64496
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 75730
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 52400
22%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26199
22%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 10529
22%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
22%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
22%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
22%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
22%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 61009
22%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63913
22%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64580
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64581
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64868
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
22%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65085
22%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65562
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66824
22%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 73466
22%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 13910
22%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14267
22%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26136
22%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 11950
22%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68159
22%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 13406
22%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61011
22%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64497
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10791
21%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
21%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 34604
21%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 47181
21%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 57972
21%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15647
21%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3113.
21%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12493.
21%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 10288
21%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11006
21%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11514
21%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11744
21%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13198
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13793
21%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13794
21%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14682
21%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16287
21%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16473
21%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30998
21%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Kuusisto, Inkeri
JR 49155
21%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50102
21%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 64324
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70406
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70471
21%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10546
21%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
21%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 10547
21%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12244
21%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
21%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73236
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 49080
20%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 29886
20%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 19919
20%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64866
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65443
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 40851
20%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 66827
20%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 21038
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 20653
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 20797
19%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 10953
19%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11132
19%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12230
19%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12231
19%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15542
19%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15644
19%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33250
19%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 35187
19%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49268
19%
1955
Etelä-Karjala — Lavansaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 49974
19%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 67896
19%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 74889
19%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 63826
19%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64490
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11614
18%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
18%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64871
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15631
18%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
18%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 09273
18%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 36773
18%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 28303
18%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 27363
18%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 12947
18%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13689
18%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
17%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
17%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
17%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 64872
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65565
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64571
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64578
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14704
17%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53272
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 10440
17%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
17%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 47192
16%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64572
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47422
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 46187
16%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 51762
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63806
15%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63255
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
15%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 73279
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16504
14%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
14%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 73737
14%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75683
14%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 16815
14%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36768
14%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 18063
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73207
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 68249
13%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 46658
11%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.