JR 17568
68%
1930
Viena
Ievala, Iivari
JR 24338
63%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 24163
60%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR I4 2348 a).
57%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR I4 2348.
55%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR I4 2348 b).
55%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR I3 1940.
54%
1888
Viena — Kiestinki
Meriläinen, Heikki
SKVR II 1120.
53%
1926
Aunus — Rukajärvi
Kiirikki, Nikolai
JR 24308
53%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR I4 2349.
51%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1329.
49%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34962
49%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
SKVR I4 2347.
47%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
JR 34964
45%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
JR 85629
42%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR I3 1939.
39%
1835
Viena — Uhtua
Lönnrot, Elias
SKVR I3 1938.
33%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XV 627.
29%
1834
Aunus — Repola
Lönnrot, Elias
JR 83595
28%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Vornanen, Hannes
JR 24746
28%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 24282
27%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII3 4009.
25%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR I2 1218.
22%
1886
Aunus — Kiimaisjärvi
Topelius, Zacharias
SKVR II 597.
22%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
JR 31314
22%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR I2 1223.
20%
1894
Viena — Kontokki
Karjalainen, K.
JR 02654
20%
1928
Viena — Vuokkiniemi
Bogdanoff, G. H.
JR 82630
20%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR II 598.
19%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
JR 79974
19%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
SKVR XII2 8253.
19%
1931
Kainuu — Sotkamo
Rytkönen, Ahti
SKVR I2 1219.
19%
1894
Aunus — Kiimaisjärvi
Karjalainen, K.
SKVR I4 804.
19%
1845
Aunus — Kiimaisjärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR I2 1236.
19%
1892
Viena — Vuokkiniemi
Rautell, E. F.
SKVR I2 1222.
19%
1894
Viena — Kontokki
Blomstedt-Ojoinen, Yrjö
JR 61894
18%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
JR 32357
18%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR I2 1221.
18%
1845
Viena — Kontokki
Europaeus, D. E. D.
SKVR I4 851.
18%
1872
Viena — Vuokkiniemi
Borenius, A. A.
JR 04435
18%
1932
Aunus — Porajärvi
Haavio, Martti
SKVR I2 1227.
18%
1894
Viena — Kontokki
Inha, I. K.
SKVR XIII4 12087.
17%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR VII3 4015.
17%
1824
Pohjois-Karjala — Liperi
Sjögrén, A. J.
JR 79972
17%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
SKVR XIII2 6567.
17%
1915
Etelä-Karjala — Parikkala
Poutanen, Heikki
SKVR I2 1232.
17%
1830
Viena — Vuokkiniemi
Liljeblad, J. F.
JR 60814
17%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 64035
17%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 26902
17%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
SKVR I2 1230.
16%
1834
Viena — Vuokkiniemi
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 1326.
16%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25937
16%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 40479
16%
1900
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII4 12086.
16%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR I2 1224.
16%
1904
Viena — Kontokki
Niemi, A. R.
JR 41467
16%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR I2 1217.
16%
1835
Viena — Jyskyjärvi
Lönnrot, Elias
SKVR VII3 4007.
16%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Niemi, A. R.
SKVR I4 840.
16%
1872
Viena — Vuokkiniemi
Borenius, A. A.
SKVR VII3 4027.
16%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
JR 42678
16%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR VII3 4022.
15%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 05127
15%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
JR 24627
15%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR VII3 4008.
15%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
JR 08731
15%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
SKVR XII1 1304.
15%
1882
Kainuu — Ristijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR I2 1239.
15%
1835
Viena — Uhtua
Lönnrot, Elias
SKVR XIII2 6560.
15%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 1325.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41062
15%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 39135
15%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lempinen, Nasti
JR 71667
14%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saikkonen, Juho
JR 61215
14%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR I2 1233.
14%
1836
Viena — Vuokkiniemi
Cajan, J. Fr.
JR 69642
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR III2 2352.
14%
1892
Länsi-Inkeri — Kattila
Alava, Vihtori
JR 68802
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII3 4018.
14%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6555.
14%
1927
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
SKVR II 599.
14%
1908
Aunus — Repola
Osonen, V.
SKVR VII3 4029.
14%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VII3 4031.
14%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR VII3 4032.
14%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
JR 40920
14%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 77067
14%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR I2 1231.
14%
1834
Viena — Vuokkiniemi
Lönnrot, Elias
JR 70495
14%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41958
14%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1303.
14%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 24458
14%
1944
Aunus — Porajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII3 4010.
14%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Härkönen, Iivo
JR 09780
14%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 17125
14%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 83128
14%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
JR 41564
14%
1937
Häme — Iitti
Mannonen, Ulla
SKVR V2 1890.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Saxbäck, Fr. A.
JR 21465
13%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VII3 4028.
13%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VI1 2081.
13%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 32176
13%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
SKVR II 600.
13%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR VII3 4013.
13%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 70419
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82945
13%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR VI2 6982 a.
13%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 53883
13%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
JR 27640
13%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
SKVR XIII4 12088.
13%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR III2 2208.
13%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6578.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 34743
13%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR VII3 4034.
13%
1911
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Valve, Antti
SKVR VII3 4017.
13%
1914
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Hotinen, Juho
JR 44053
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09916
13%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 60759
13%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 43678
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR I2 1234.
13%
1836
Viena — Vuokkiniemi
Cajan, J. Fr.
JR 64646
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 84114
13%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
SKVR I2 1225.
13%
1872
Viena — Kontokki
Berner, A.
SKVR I2 1237.
13%
1825
Viena — Uhtua
Sjögrén, A. J.
JR 35014
13%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
SKVR XII1 1328.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21337
13%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 74595
13%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XIII2 6564.
13%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR VI2 6976.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1583.
12%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 00211
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 67956
12%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR X1 1520.
12%
1902
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
JR 21404
12%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64643
12%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68101
12%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 80540
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 29165
12%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
JR 61375
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Putaala, Martti
SKVR VII3 4026.
12%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
JR 64645
12%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72886
12%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 00640
12%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
SKVR XIII2 6581.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 43727
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73267
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2064.
12%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 47750
12%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 84581
12%
1825
Viena — Uhtua
Lönnrot, Elias
JR 74899
12%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 26278
12%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR IX2 303.
12%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
SKVR VI1 2067.
12%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR XIII2 6582.
12%
1935
Etelä-Karjala — Seiskari
Laiho, Aili
JR 63444
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 81533
12%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 38367
12%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 85501
12%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
JR 18807
12%
1969
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
SKVR I2 1238.
12%
1834
Viena — Uhtua
Lönnrot, Elias
SKVR IX2 299.
12%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 76869
12%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 31504
12%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
JR 27791
12%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR V2 1891.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 54782
12%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR II 901.
12%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR IX2 300.
12%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 36567
11%
1938
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laine, Elli
SKVR XIII4 12095.
11%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 71973
11%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 64647
11%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6576.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
Kanteletar 3:20
11%
None
None
None
JR 63445
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 80649
11%
1941
Viena — Vuokkiniemi
Tuomaala, Väinö
JR 65248
11%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6562.
11%
1880
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Koskimies, A. V.
SKVR VII3 4033.
11%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
SKVR XIII2 6570.
11%
1908
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Collan, Anni
JR 37156
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 68996
11%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 08705
11%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 77214
11%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1581.
11%
1887
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 64644
11%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 00959
11%
1887
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 44819
11%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 25277
11%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR XII1 1311.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71974
11%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 34935
11%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
JR 61771
11%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 23389
11%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 31502
11%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
SKVR VI1 2076.
11%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4023.
11%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
JR 27183
11%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR VI1 2084.
11%
1932
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
SKVR VI1 2077.
11%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR I2 1240.
10%
1836
Viena
Lönnrot, Elias
JR 72851
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR I2 1228.
10%
1892
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
SKVR XIV 1584.
10%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 28001
10%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 70863
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21125
10%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 2369.
10%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 66635
10%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 66842
10%
1851
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Räty, A.
SKVR I2 1235.
10%
1872
Viena — Vuokkiniemi
Genetz, A.
SKVR XIV 1578.
10%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIII4 12098.
10%
1937
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 70560
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IV1 1366.
10%
1861
Keski-Inkeri — Serepetta
Groundström, Oskar
SKVR IX2 301.
10%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR XIV 1588.
10%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 68995
10%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XIV 1592.
10%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR XII1 1330.
10%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 45516
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 43815
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63938
10%
1957
Etelä-Karjala — Lumivaara
Railonsala, Artturi
JR 78559
10%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Tanninen, Antti
SKVR III2 2209.
10%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 42991
10%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Mikkonen, Yrjö
SKVR VII3 4021.
10%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 52877
10%
1915
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 3426.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VII3 4014.
10%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
SKVR VI2 6982.
10%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 26915
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Koljonen, Vilho
SKVR VI1 2068.
10%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 2384.
10%
1888
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
SKVR XIII2 6573.
10%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 82341
10%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 44074
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 38954
10%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa