JR 28010
72%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 26013
62%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 26023
56%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR XII1 1632.
54%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Ahti
JR 61610
48%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VI1 2293.
43%
1889
Etelä-Savo
Kuopion lyseon toverikunta
JR 71556
42%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 39763
41%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 40933
41%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 71919
40%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 61662
40%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
JR 43013
40%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 64023
39%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1626.
38%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 73704
38%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 63984
37%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 39976
37%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 63983
36%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1633.
36%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 63982
36%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 63986
35%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1832.
35%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2294.
34%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 63985
33%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 39589
32%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 47724
32%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 1631.
31%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
SKVR XII1 1623.
31%
1932
Kainuu — Paltamo
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61568
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61540
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
SKVR XII1 1671.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61494
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 27765
30%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VI1 2292.
30%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 3923.
30%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
SKVR XII1 1627.
30%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Merikallio, Lauri
JR 71971
30%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 50498
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
SKVR XII1 1699.
29%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75701
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 61597
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XII1 1666.
28%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1698.
28%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61552
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR IX2 317.
28%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 8240.
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
JR 61463
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 71917
27%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 61501
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 71931
26%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 60772
26%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 73728
26%
1933
Kainuu
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 1932.
25%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
JR 71000
25%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
SKVR XII1 1617.
25%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Cajan, Arvi
SKVR XII1 1687.
25%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79952
24%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
SKVR VII2 3787.
24%
1909
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niemi, A. R.
SKVR XII1 1653.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64052
23%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 69006
23%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XII1 1670.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46043
23%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 1642.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18540
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
SKVR XII1 1621.
23%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 27486
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VII3 3922.
22%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XII1 1697.
21%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19443
21%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XII1 1639.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1643.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06912
20%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 42759
19%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 61646
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1695.
19%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28173
19%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Koskimies, A. V.
SKVR V2 1919.
18%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
JR 63987
18%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 7050.
18%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 80047
18%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 1700.
18%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 89.
18%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR VI1 2315.
17%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
JR 26198
17%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 22279
17%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
SKVR XII1 1665.
17%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2321.
16%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1637.
16%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 02175
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
SKVR XII1 1701.
16%
1911
Länsipohja — Hietaniemi
Seppälä, Santeri
SKVR VI1 2313.
16%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 19505
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 80869
16%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 84083
15%
1936
Kainuu — Kajaani
Väisänen, Leevi
SKVR XII1 1685.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1690.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1620.
15%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 1634.
14%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1624.
14%
1905
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Hällfors, Lydia
SKVR VIII 3930.
14%
1912
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 2788.
14%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1694.
14%
1920
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6124.
14%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 1638.
14%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 02592
14%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 30966
14%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kuusisto, Inkeri
JR 44834
14%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 02366
14%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Auranen, Helvi
SKVR XII1 1680.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80244
13%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 06424
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 52141
13%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1640.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2643.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XII1 1664.
13%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01921
13%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR VII2 3448.
12%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX1 2949.
12%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1693.
12%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26184
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 09290
12%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 16255
12%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1618.
12%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
JR 65331
11%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1663.
11%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1644.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1625.
11%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR XII1 1622.
11%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XII1 1684.
10%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71769
10%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena