JR 61451
52%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 84082
51%
1936
Kainuu — Kajaani; Kainuu — Puolanka
Väisänen, Leevi
SKVR XII1 1350.
49%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 35192
47%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 1370.
47%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1362.
46%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 71972
45%
1953
Kainuu — Ristijärvi
Salminen, Aarne
JR 61547
45%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
SKVR XII1 1374.
45%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Keränen, E.
SKVR XII1 1356.
44%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
JR 71915
44%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 39340
44%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
SKVR XII1 1354.
44%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1359.
43%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 38819
43%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
JR 59491
43%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR XII1 1367.
42%
1890
Kainuu — Suomussalmi
Ollilainen, P.
SKVR XII1 1343.
42%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 45050
41%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Neovius, A. D.
JR 61545
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII2 8256.
41%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Koivukangas, Taneli
JR 43012
40%
1938
Kainuu — Paltamo
Moilanen, Kaisa
JR 43019
40%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR XII1 1347.
40%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 27493
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 27962
39%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR VI1 2132.
39%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 79883
38%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR VII3 4065.
38%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
JR 64056
38%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1357.
37%
1896
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII1 1351.
37%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR IX2 296.
37%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
SKVR VI1 2098.
37%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR VI1 2121.
37%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR VI1 2124.
37%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1368.
36%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Tunkelo, E. A.
SKVR XII1 1369.
36%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
JR 61160
36%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Punkeri, Elsa
JR 09288
36%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 61933
36%
1936
Kainuu — Kuusamo
Päiväniemi, Sylvi
SKVR XII1 1360.
36%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 1346.
35%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 73688
35%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 29290
35%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2111.
35%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 02174
35%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
JR 48310
35%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 41208
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR VI1 2127.
34%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR I3 1947.
34%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 1378.
34%
1909
Kainuu — Kuusamo
Engelberg, R. S.
JR 60793
34%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR I3 1948.
33%
1889
Viena — Kontokki
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 1388.
33%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
SKVR XII1 1345.
33%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 45820
33%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR VI1 2112.
33%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1376.
32%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Merikallio, Lauri
JR 69322
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2110.
32%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 178.
32%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61217
32%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 29115
32%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Krohn, Kaarle
JR 29194
32%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR II 609.
32%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
JR 20712
31%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 1355.
31%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
SKVR VII3 4059.
31%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
SKVR XIV 1605.
31%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XII1 1396.
31%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1390.
31%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 68807
31%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 40510
31%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 68801
31%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 47751
30%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 1401.
30%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1352.
30%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 51642
30%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71921
30%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XIII2 6617.
30%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 63964
30%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
JR 27069
30%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
SKVR XII1 1363.
30%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR XII1 1382.
30%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR VI1 2134.
30%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR X1 1563.
29%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR IX2 285.
29%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIII2 6620.
29%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 80895
29%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 2135.
29%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Ruotsalainen, L.
SKVR XII1 1375.
29%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR IX2 297.
29%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
SKVR VII3 4055.
29%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 8255.
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
SKVR IX1 2343.
28%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI1 2108.
28%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR XII1 1377.
28%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4066.
28%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
JR 46021
28%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 21225
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Himanka
Kalliomaa, Onni
JR 01502
28%
1890
Etelä-Savo — Joroinen
Alava, Vihtori
JR 62108
28%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2129.
28%
1901
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Halonen, Hj.
SKVR XI 265.
27%
9999
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Reinholm, H. A.
JR 17124
27%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 38775
27%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR VI1 2095.
27%
1887
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 84002
27%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
SKVR XII1 1372.
27%
1880
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 29228
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6610.
27%
1891
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Lilius, Lilli
SKVR VI1 2114.
27%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR IX2 293.
27%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 80467
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 46429
27%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Lisi
SKVR IX1 2342.
27%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 50496
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
SKVR IX1 2331.
26%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2125.
26%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX2 283.
26%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
JR 64015
26%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 46648
26%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 70054
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 01711
26%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR VII3 3943 α.
26%
1879
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Borenius, A. A.
JR 37877
26%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR XII1 1385.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73728
26%
1933
Kainuu
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 1399.
26%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6606.
26%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR VI1 2119.
26%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80729
25%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 1583.
25%
1904
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
SKVR XI 243.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR VI1 2096.
25%
1892
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Hyyryläinen, O.
SKVR XII1 1394.
25%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 81385
25%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR VI1 2094.
25%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 2340.
25%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
SKVR VI1 2102.
25%
1912
Etelä-Savo — Kangasniemi
Nousiainen, Oskari
SKVR XIV 1629.
25%
1893
Uusimaa — Siuntio
Valve, J.
SKVR VI1 2091.
25%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR XI 249.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 01912
24%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 15985
24%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1386.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2122.
24%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 25274
24%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR VII3 4060.
24%
1845
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Europaeus, D. E. D.
JR 27724
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR VI1 2131.
24%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR XI 261.
24%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Saari, Kustaa
JR 33554
24%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR XII1 1344.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX2 286.
24%
1887
Keski-Suomi — Karstula
Lindqvist, Aleksander
SKVR XI 263.
24%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR XII1 1393.
24%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03466
24%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR VI1 2130.
23%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 62191
23%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 27549
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 22496
23%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
SKVR VI1 2123.
23%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR XIII2 6619.
23%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 61447
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XIII2 6618.
23%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
SKVR XI 259.
23%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
JR 62519
23%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70253
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18980
23%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 32403
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 16054
23%
1943
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 239.
22%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Lahtinen, Elina
SKVR VI1 2106.
22%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
JR 69306
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 37887
22%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 71703
22%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Saikkonen, Selma
SKVR IX2 284.
22%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI1 2101.
22%
1884
Etelä-Savo — Sulkava
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR VI1 2118.
22%
1886
Pohjois-Savo — Varkaus
Vinter, G. J.
SKVR XI 257.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI2 liite III 29.
22%
1819
Etelä-Savo
Schröter, Hans Rudolf von
SKVR XI 264.
22%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kotiseuden toimitus
SKVR XII1 1373.
22%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XII1 1391.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2103.
21%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 55477
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07620
21%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR XII1 1392.
21%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46465
21%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 19187
21%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 85588
21%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
JR 53451
21%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 55689
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27612
21%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 62124
21%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 1566.
21%
1930
Satakunta
Räisä, K.
JR 73945
21%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 26803
21%
1937
Keski-Suomi — Viitasaari
Koljonen, Alma
SKVR VI1 2090.
21%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR XI 245.
21%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vallinmäki, A. J.
JR 62461
21%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2113.
21%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1382 α.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46910
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 76788
21%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 69269
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53450
20%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 78427
20%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Liisi
JR 06382
20%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Hartikainen, Eino
SKVR IX1 2339.
20%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR X1 1573.
20%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 76789
20%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 2120.
20%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
JR 50495
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 19407
20%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 21945
20%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR VII3 4050.
20%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
SKVR IX1 2341.
20%
1896
Satakunta — Kuhmalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII1 1380.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 255.
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Vallinmäki, A. J.
JR 66461
20%
1907
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Martti
JR 70066
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2088.
20%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 62046
20%
1949
Pohjois-Savo — Nilsiä
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2099.
19%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR XII1 1381.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XV 184.
19%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XII1 1402.
19%
1927
Peräpohjola — Inari
Hakosalo, Anna-Liisa
SKVR IX1 2338.
19%
1890
Häme — Hartola
Rakolainen, A. H.
SKVR VI2 6993.
19%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR XII1 1397.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 6992.
19%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR VII3 3941.
19%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
SKVR V2 1902.
19%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Slöör, Kaarlo
SKVR XI 248.
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XIII2 6583.
19%
1854
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Slöör, Kaarlo
SKVR VI1 2109.
18%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIII2 6622.
18%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
SKVR XII1 1361.
18%
1913
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66075
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rantanen, Vieno
SKVR IV1 1218.
18%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
SKVR VII5 Metsäs. 32.
18%
1865
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Skogman, David.
SKVR V2 1898.
18%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
JR 18194
18%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 32849
18%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR I3 1946.
18%
1836
Viena — Uhtua
Cajan, J. Fr.
SKVR VII3 4062.
18%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IV2 2407.
18%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR VI1 2107.
18%
1887
Etelä-Savo — Rantasalmi
Vesterlund, A.
JR 07696
18%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
SKVR VI2 liite II 7.
18%
1821
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR X1 1576.
18%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR VII3 4047.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR XIII2 6589.
17%
1854
Etelä-Karjala — Sakkola
Slöör, Kaarlo
JR 40568
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR X1 1577.
17%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIII2 6597.
17%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
SKVR VI1 2104.
17%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR X1 1564.
17%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 235.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR XII1 1379.
17%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR VII3 4051.
17%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
SKVR XIII2 6615.
17%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2093.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR V2 1901.
17%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Ahlqvist, A. E.
SKVR XII2 8254.
17%
1933
Kainuu — Kajaani
Ojala, Alina
SKVR XIII2 6608.
17%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
JR 05743
17%
1930
Keski-Inkeri
Haltsonen, Aatu
SKVR XI 262.
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69891
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 233.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X1 1584.
17%
1915
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
JR 32407
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR VII3 4054.
16%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
SKVR X1 1556.
16%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Hahnsson, J. A.
SKVR XIII2 6590.
16%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR X1 1555.
16%
1905
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X1 1565.
16%
1930
Satakunta
Alanen, Viljo
SKVR IX1 2326.
16%
1904
Häme — Kylmäkoski
Kannisto, Väinö
SKVR XIII2 6586.
16%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR VI1 2133.
16%
1927
Pohjois-Savo — Iisalmi
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 1575.
16%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR X1 1568.
16%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 03306
16%
1839
None
Castrén, M. A.
SKVR V2 1911.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR VI1 2089.
16%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR X1 1571.
16%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 68806
16%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 75256
16%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 46277
16%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Nurmio, M.
SKVR XI 2597.
16%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR XII1 1364.
16%
1908
Kainuu — Puolanka
Engelberg, R. S.
SKVR XIV 1607.
16%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 34978
16%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 62468
16%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 6991.
16%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 31806
15%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI1 2117.
15%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4056.
15%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
JR 37447
15%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
JR 64000
15%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2594.
15%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 31296
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XI 251.
15%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Fellman, J.
JR 67814
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR V2 1897.
15%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Europaeus, D. E. D.
JR 03327
15%
1839
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Castrén, M. A.
SKVR V2 1913.
15%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 77217
15%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 2097.
15%
1904
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Lundqvist, Ingeborg
SKVR IV2 1716.
15%
1856
Keski-Inkeri — Tyrö
Stråhlman, K.
JR 67390
15%
1847
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR III1 379.
15%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 76721
15%
1965
Pohjois-Pohjanmaa
Syrjälä, Hannes
SKVR IX1 2327.
15%
1916
Häme — Kylmäkoski
Huitu, Olga
SKVR V2 1900.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR X1 1579.
15%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 1612.
14%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 61897
14%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
SKVR IV3 4093.
14%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
SKVR VII2 1159.
14%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
SKVR IX1 1557.
14%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 4049.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 80060
14%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 1365.
14%
1908
Kainuu — Hyrynsalmi
Engelberg, R. S.
JR 18982
14%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XIII2 6596.
14%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
JR 54664
14%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 1578.
14%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Hahnsson, J. A.
SKVR XIII2 6591.
14%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR XI 2600.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII2 6604.
14%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Europaeus, D. E. D.
SKVR VII3 4048.
14%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR V3 1012.
14%
1887
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII1 1387.
14%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
SKVR XII1 1353.
14%
1908
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR V2 1912.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IV3 3508.
14%
1904
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR XIII2 6584.
13%
1880
Etelä-Karjala — Rautu
Tuntematon
SKVR VII3 4057.
13%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
JR 46751
13%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 76723
13%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
SKVR XI 256.
13%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR IV3 3796.
13%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
SKVR V2 1906.
13%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XIII4 12101.
13%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 83890
13%
1938
Kainuu — Kuhmo
Vuorivirta, A. J.
SKVR XII1 1384.
13%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2322.
13%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 2126.
13%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR XI 2599.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 242.
13%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
SKVR X1 1552.
13%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR IV2 1535.
13%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.
SKVR XI 250.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR VII3 3942.
13%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR X1 1554.
13%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
JR 62865
13%
1952
Etelä-Savo — Haukivuori
Pöyhönen, Martti
SKVR XI 2596.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 62067
13%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII2 6587.
13%
1849
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR XIII2 6598.
13%
1887
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Neovius, A. D.
SKVR IX1 2320.
13%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2100.
13%
1858
Etelä-Savo — Sulkava
Lavonius, Vilhelm
SKVR X1 1546.
13%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Hahnsson, J. A.
SKVR XII1 1395.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV2 2735.
13%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR V2 1908.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2092.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR XII1 1341.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
JR 51597
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 238.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Lahtinen, Elina
SKVR IV3 3811.
12%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
SKVR XI 2601.
12%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
SKVR V2 1904.
12%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII1 1398.
12%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 222.
12%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
SKVR IX1 2318.
12%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
Kanteletar 1:206
12%
None
None
None
JR 64117
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2595.
12%
1929
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR X1 1572.
12%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR VII3 4064.
12%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR V2 1910.
12%
1908
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Salminen, Väinö
SKVR VII3 3943.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
JR 60683
12%
1961
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Pukonen, Elsa
Kanteletar 1:207
12%
None
None
None
JR 79726
12%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Toiviainen, Eino
SKVR XI 240.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Brandt, Herman
JR 21927
12%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XI 247.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR VI1 2087.
12%
1885
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XIII2 6585.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Väänänen, Jorma
SKVR XIII2 6609.
11%
1850
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Saukko, Fr.
SKVR V2 1899.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Alava, Vihtori
JR 41321
11%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
SKVR XIV 1628.
11%
1935
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lehtonen, Svante
SKVR XII1 1389.
11%
1909
Peräpohjola — Rovaniemi
Engelberg, R. S.
JR 09915
11%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 27722
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR XI 231.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR I4 2344 a).
11%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR IX1 2324.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR V2 1896.
11%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Europaeus, D. E. D.
SKVR V2 1903.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Pajula, Fanny M.
SKVR VI2 4843.
11%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR X1 1549.
11%
1889
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
JR 24691
11%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 60839
11%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR XIV 1608.
11%
1888
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 84070
11%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR XII1 1358.
11%
1908
Kainuu — Paltamo
Engelberg, R. S.
JR 07400
11%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
SKVR VI2 6989.
11%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 34.
11%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6599.
11%
1888
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Neovius, A. D.
SKVR X1 1562.
11%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 42355
11%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
SKVR XI 260.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Brandt, Herman
SKVR XIII2 6621.
11%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
SKVR IV2 1569.
11%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.
SKVR V2 1907.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 69005
11%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR V2 1905.
10%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR III1 1097.
10%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
JR 37010
10%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
SKVR IX2 287.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 1574.
10%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 77156
10%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR V3 1013.
10%
1877
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Borenius, A. A.
SKVR VIII 3492.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII2 6616.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 35155
10%
1951
Viena — Kiestinki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR V3 1012 a.
10%
1887
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 34522
10%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR IX1 2321.
10%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1630.
10%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VI2 6986.
10%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
JR 36828
10%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 74983
10%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX2 119.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 63051
10%
1952
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 1539 α.
10%
1909
Satakunta — Eura
Pentti, S. J.
SKVR IX1 2337.
10%
1888
Häme — Hartola
Lilius, Lilli
SKVR V2 1914.
10%
1908
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Salminen, Väinö
JR 48830
10%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR IX2 292.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 73321
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1339.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 53887
10%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi