JR 61009
97%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 65084
94%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 66827
93%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 65444
87%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 09273
86%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 15631
85%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72990
85%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
85%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64578
85%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65443
84%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15692
84%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
84%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 10577
84%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
84%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
84%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 64864
83%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64869
83%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13356
82%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73318
81%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 66807
81%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11614
81%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63913
80%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 26199
79%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 68159
79%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 73435
77%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73466
77%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 64580
77%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 24948
76%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 52349
75%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64866
75%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11036
75%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
75%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65445
75%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 39536
75%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 60366
74%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 65087
74%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64491
74%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 36768
74%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 49832
73%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
73%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64492
73%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68504
73%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 50047
72%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10546
72%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
72%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 64867
72%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65565
72%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63657
72%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 26129
72%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 14704
71%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
71%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 47422
70%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 15571
70%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68130
70%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 60995
69%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
69%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
69%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
69%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49394
69%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 19501
68%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
68%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64498
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65086
68%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
68%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
68%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
68%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73404
68%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 50124
68%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16271
68%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51762
68%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63627
67%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65085
67%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10440
67%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
67%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65456
66%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 07703
66%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 12917
66%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73279
66%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 51504
66%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47245
65%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 50166
65%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 65083
65%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10867
65%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
65%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
65%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 64496
64%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65448
64%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11024
64%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
64%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
64%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60345
64%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 16504
64%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65446
63%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14770
63%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65092
63%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73236
63%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 10529
63%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
63%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
63%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
63%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
63%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64497
62%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64572
62%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63806
62%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73207
61%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 60248
61%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 10714
61%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
61%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21038
61%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11125
61%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
60%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 40851
60%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 10547
60%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
60%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63677
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63826
59%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15750
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11722
59%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
59%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
59%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65082
59%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49080
58%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 64872
58%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 58391
58%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14892
58%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64500
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11707
58%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
58%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
58%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 49857
58%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 49018
57%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 58189
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19919
57%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 67465
57%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 65559
57%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63255
57%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
57%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 53272
57%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 15710
57%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
57%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
56%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR VII3 4088.
56%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 12930
56%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
56%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
56%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
56%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 10634
56%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
56%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
56%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 04076
56%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 22625
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48980
56%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 80248
56%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 11814
56%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
55%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
55%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 64490
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64501
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17070
55%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 15670
55%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
55%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 64863
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 50095
54%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 46187
54%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 12591
54%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
54%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
54%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
54%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 49476
54%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 11261
54%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
54%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64871
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12883
53%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
53%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64508
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20935
53%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 22520
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15373
53%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28303
53%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 27532
53%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 47181
53%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 22020
53%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 11880
53%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
53%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
53%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 56746
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
53%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 64571
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67977
53%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 16648
53%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82537
53%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 44443
52%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 15280
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65562
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10587
52%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
52%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
52%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
52%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
52%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 07730
52%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 16373
52%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73737
52%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 80414
52%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 10791
52%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
51%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10517
51%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
51%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
51%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
51%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 11779
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19118
51%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 10922
51%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
51%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55854
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13229
50%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
50%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16168
50%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
50%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
50%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
50%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 16597
50%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
50%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
50%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10696
50%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
50%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18063
50%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14686
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72938
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55870
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65098
50%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11687
50%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
50%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
49%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
49%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64509
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72775
49%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12839
49%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15752
49%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
49%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
49%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
49%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
49%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 43890
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 00009
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
49%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 70760
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42401
48%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 19384
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 14384
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10441
48%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
48%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
48%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47419
48%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 64577
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68525
48%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 15647
48%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64507
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16021
48%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
48%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11525
48%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
48%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 55502
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16771
48%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16030
48%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18838
48%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 15788
48%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12841
47%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
47%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
47%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 14585
47%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55932
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10976
47%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
47%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
47%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
47%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55858
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23244
47%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 55645
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55677
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11147
47%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
47%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
46%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
46%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
46%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
46%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
46%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65097
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 55512
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13407
46%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
46%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 14365
46%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
46%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
46%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
46%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55730
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14178
46%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
45%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
45%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 14586
45%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43603
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73896
45%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 49574
45%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55617
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20548
45%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 50100
45%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15148
45%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
45%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 13405
45%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47928
45%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 12300
45%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
45%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
45%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 21359
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 40295
44%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 03807
44%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 13192
44%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
44%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
44%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
44%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 12901
44%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
44%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 10465
44%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
44%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64495
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06902
44%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 49186
44%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 14033
44%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
44%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65081
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12660
44%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
44%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46558
44%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 10420
43%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12087
43%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
43%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
43%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
43%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43884
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 52395
43%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57304
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13653
43%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
43%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 11345
43%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
43%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16505
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
43%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 16514
43%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55739
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15657
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
42%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 55714
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65099
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12631
42%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
42%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
42%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
42%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 49517
42%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 11162
42%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
42%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
42%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49590
42%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11073
42%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49458
42%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 50140
42%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49196
41%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 68249
41%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 13291
41%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 84449
41%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 49822
40%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 21389
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 33925
40%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 44031
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08680
40%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 35121
40%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14383
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43613
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57432
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13556
40%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46356
40%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 64859
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64862
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57311
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06401
40%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 21373
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 43918
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42398
40%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
40%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 21333
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 16199
39%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43667
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43681
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43992
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65981
39%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 12244
39%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
39%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
39%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
39%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 47470
39%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 12159
39%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
39%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
39%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
39%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16793
39%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65093
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65096
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72815
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16300
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
39%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 11881
39%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
39%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
39%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 44721
39%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 15718
39%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43635
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16635
39%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55895
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64503
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50377
39%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 71079
39%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 09608
39%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 11488
39%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13714
39%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
39%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 57274
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46374
38%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 12158
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
38%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
38%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 44125
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42081
38%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 44133
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22852
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49260
38%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49372
38%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 13713
38%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
38%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 11635
38%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
38%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84056
38%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 44249
38%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 57874
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22578
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12563
38%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
38%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
38%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 16688
38%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
38%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13555
38%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71855
38%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 11277
38%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
38%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15690
38%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69292
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49546
37%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14474
37%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
37%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 16563
37%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47154
37%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 18407
37%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 12594
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43767
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70181
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16093
37%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
37%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 13503
37%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
37%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
37%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64502
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11775
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22545
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14640
36%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
36%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15751
36%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
36%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 64576
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13910
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10323
36%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
36%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 11063
36%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
36%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11662
36%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
36%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13558
36%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
36%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
36%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
36%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
36%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
36%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57914
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57936
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64861
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13872
36%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64877
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 58480
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11037
36%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
36%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11245
36%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49191
36%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 25564
36%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 16445
36%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
36%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 14179
36%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
36%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
36%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 57231
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40664
35%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 73567
35%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 57851
35%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64573
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14604
35%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75730
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 22599
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 46096
35%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 42379
35%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 32882
35%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 60420
35%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16511
35%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65089
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65094
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 26676
35%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 12443
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
35%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 49051
35%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 18427
35%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 13284
35%
1939
Peräpohjola — Rovaniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64858
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 34499
35%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 14953
35%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78971
35%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 21197
35%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 70617
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33644
35%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 80274
35%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 07727
34%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 57965
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08280
34%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 64873
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72790
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57251
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69647
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35091
34%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21943
34%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 49122
34%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57381
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12005
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13557
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
34%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
34%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47371
34%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 49563
34%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 80994
34%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 07645
34%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 43754
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16001
34%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
34%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 70671
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81093
34%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 57345
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11703
34%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
34%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06159
33%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10825
33%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57902
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49127
33%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 81667
33%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 16262
33%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64874
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65450
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70055
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80115
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 34548
33%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 76106
33%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 48934
33%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 57922
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57939
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11590
32%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
32%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
32%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 65090
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57599
32%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80533
32%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 16130
32%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64574
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33441
32%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 57442
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11833
32%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
32%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21614
32%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 49504
32%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 40824
32%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 14068
32%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20619
32%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 11348
32%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15611
32%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16188
32%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64836
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64875
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64876
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65370
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65561
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65564
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 42074
32%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 44059
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 23178
32%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 56710
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15141
32%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21615
31%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 55470
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09609
31%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 57865
31%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57893
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
31%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
31%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70435
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11064
31%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72742
31%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13761
31%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14730
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33193
31%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 57598
31%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60480
31%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 28410
31%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 13010
30%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22026
30%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 11524
30%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
30%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11282
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
30%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 46667
30%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 14267
30%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60256
30%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 46378
30%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 53517
30%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 19387
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
30%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
30%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64505
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64579
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34493
30%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 13502
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
30%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 49578
30%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 20559
30%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 16372
30%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70010
30%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46740
30%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 16408
29%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49885
29%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57875
29%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65440
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 46606
29%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 35190
29%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65441
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60447
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 15066
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
29%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 44444
29%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 64860
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22236
29%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 13009
29%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
29%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 57856
28%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01652
28%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 30990
28%
1945
Etelä-Karjala — Antrea
Kuusisto, Inkeri
JR 67838
28%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 55035
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70624
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65095
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65563
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 24905
28%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 57972
28%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15679
28%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46436
28%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 70151
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47466
28%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 69610
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4096.
28%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 10439
28%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14703
28%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15717
28%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
27%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 21026
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 17033
27%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 78738
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78786
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49331
27%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 70530
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28121
27%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 37185
27%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 28051
27%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 65100
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 62711
27%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR VII3 4097.
27%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 65560
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11059
27%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
26%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
26%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
26%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30999
26%
1945
Pohjois-Karjala — Pielisensuu
Kuusisto, Inkeri
JR 10785
26%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
26%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 82820
26%
1921
Uusimaa — Kymi
Vilola, Saima
JR 70593
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68294
26%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 73405
26%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16116
26%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49559
26%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64889
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80885
25%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 43070
25%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 49564
25%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 68479
25%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 12016
25%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
25%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22132
25%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 50972
25%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56290
25%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64485
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17140
25%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 69649
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22641
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR VII3 4095.
25%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 41452
25%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 61245
25%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 12514
24%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
24%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
24%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11950
24%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13504
24%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30969
24%
1945
Häme — Kuusankoski
Kuusisto, Inkeri
JR 11414
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14265
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26270
24%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR XII1 2444.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64776
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2447.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
24%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11411
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 51505
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4089.
23%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 11283
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22130
23%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 26140
23%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 64879
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 39874
23%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 49485
23%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 44118
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57293
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46658
23%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 50799
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XI 427.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 10438
22%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14702
22%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70334
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64878
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57282
22%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39307
22%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 78481
22%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 11413
22%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64484
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17116
22%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 68064
22%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 64886
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47199
22%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 20663
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 11415
22%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52400
22%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 34604
21%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 13198
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64884
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4218.
21%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 38852
21%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 64888
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 81140
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11106
20%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35082
20%
1935
Häme — Tammela
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13667
20%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64882
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60972
20%
1962
Etelä-Karjala — Terijoki
Pulliainen, Liina
JR 64881
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65982
19%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47192
19%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64883
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80073
19%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 65108
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 40740
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 40752
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ullava
Luukko, F. A.
JR 64885
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 19972
18%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64887
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65102
18%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 19918
15%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 10557
15%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15805
15%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47682
15%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 82557
15%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 64880
14%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65299
13%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 46852
13%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 63662
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63663
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67038
10%
1957
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Ravantti, Aino