JR 10046
59%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR XIII3 6862.
58%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 61012
56%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 06400
55%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XIII3 6861.
55%
1927
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
JR 61117
53%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII4 12237.
51%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 33509
50%
1952
Etelä-Karjala
Kärki, Frans
SKVR VI1 2145.
48%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 73783
47%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44655
46%
1938
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 67901
46%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 33439
45%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 49208
44%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII3 6860.
43%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 61018
43%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 05950
40%
1961
Etelä-Karjala — Koivisto
Harilainen, Anton
JR 51261
40%
1909
Etelä-Karjala — Koivisto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 74945
39%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 79047
38%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Timonen, Senni
JR 12323
36%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16512
36%
1943
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1498.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 02584
35%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 13895
33%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3971.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VI1 2146.
32%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
SKVR XIII4 12235.
32%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR VI1 2508.
31%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
SKVR VIII 3968.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3967.
30%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIII4 12236.
29%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huuhtanen, Matti
JR 00177
29%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 41766
27%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 25946
26%
1897
Satakunta — Lempäälä
Kingelin, Adele
JR 37808
25%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
SKVR VI2 4041.
24%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 16263
24%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1439.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55258
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55272
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1536.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25228
23%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Keinänen, Eino
SKVR XII1 1550.
23%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78592
23%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
JR 62275
23%
1948
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1493.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 6863.
22%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 34963
22%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
SKVR XII1 1540.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1429.
22%
1932
Kainuu — Kajaani
Haavio, Martti
JR 62284
22%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1547.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1538.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1451.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1539.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1543.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56926
22%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1470.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1546.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51312
22%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1464.
22%
1916
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30728
22%
1958
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kuusi, Matti
SKVR XII1 1545.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56963
21%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1544.
21%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4413.
21%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1492.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82793
21%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Viljamaa, Leevi
SKVR XII1 1511.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56634
21%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1489.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51538
21%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56225
21%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20719
21%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
SKVR VI2 4417.
21%
1933
Etelä-Savo — Kangaslampi
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1549.
21%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VII4 loitsut 2519.
20%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
JR 12226
20%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13789
20%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1438.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1450.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 477.
20%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Lyyli
SKVR XII1 1494.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1509.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1541.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55608
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55722
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76931
20%
1938
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1437.
20%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1521.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1505.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1542.
20%
1916
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 5880.
20%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Rautell, E. F.
SKVR XII1 1457.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4420.
20%
1933
Pohjois-Savo — Kuopio
Tuovinen, Viljo
SKVR XII1 1524.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56898
20%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1510.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1519.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55957
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07447
20%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 08712
20%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR XII1 1468.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1520.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1529.
20%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7339.
20%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 20658
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 55436
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1472.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61459
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR XII1 1515.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 02151
19%
1959
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Antikainen, Anja
JR 76935
19%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 81169
19%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Tuomas-Kettunen,, A. R.
JR 47796
19%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 53924
19%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1502.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII4 loitsut 2522.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 64114
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1537.
19%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XII1 1507.
19%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1477.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1436.
19%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58307
19%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1484.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1473.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1452.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1490.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1497.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1532.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53947
19%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1531.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1495.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1501.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1448.
18%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1478.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1500.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1462.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1433.
18%
1916
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR XII1 1434.
18%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XII1 1474.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1476.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58645
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10655
18%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15852
18%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58361
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58552
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58665
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1530.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8259.
18%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
SKVR XII1 1535.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58500
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1443.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1485.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58321
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65426
18%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1551.
18%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35088
18%
1951
Kainuu — Kuusamo
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 58210
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58183
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61408
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61415
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1430.
18%
1922
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hämeenaho, Ida
JR 47465
18%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 61417
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1486.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58134
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58446
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58628
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1506.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10489
18%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14030
18%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58518
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1435.
18%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1517.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58056
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70594
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14808
18%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55633
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27615
18%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 35085
18%
1930
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65427
18%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55822
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1459.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1499.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4418.
18%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1496.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1455.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1475.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1431 α.
18%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 1533.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23232
18%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 58529
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58139
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64113
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1467.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1449.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1461.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46166
18%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 62288
18%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 75718
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 61428
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1525.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49031
18%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 61410
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61389
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Putaala, Martti
SKVR XII1 1488.
17%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1503.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55348
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1491.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55907
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65630
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1514.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22366
17%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 13286
17%
1939
Peräpohjola — Rovaniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1441.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I3 1963.
17%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55903
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1513.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8647.
17%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16430
17%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40512
17%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR VI2 4412.
17%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII1 1512.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61423
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 55304
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63420
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1548.
17%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70611
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46519
17%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR VI2 4393.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1463.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2148.
17%
1926
Etelä-Savo — Juva
Okkola, T. E.
JR 58029
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4422.
17%
1899
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
SKVR XII1 1445.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1523.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1534.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 5874.
16%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XII1 1518.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1460.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4394.
16%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1528.
16%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20917
16%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 59301
16%
1936
Peräpohjola — Tervola
Pesonen, Hilda
SKVR XII1 1456.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1446.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40140
16%
1968
Peräpohjola — Karunki
Lohi, Veera
JR 64142
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1527.
16%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52241
16%
1937
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06910
16%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 01781
16%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XII1 1526.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54087
15%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 82464
15%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XII1 1479.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37884
15%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 76833
15%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1998.
15%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Lönnbohm, O. A. F.
JR 60783
15%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XII1 1508.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1522.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15994
15%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62895
15%
1952
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 07283
15%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR VII4 loitsut 2523.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4397.
14%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XII1 1465.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76253
14%
1938
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Strömberg, Nelma
SKVR XII1 1480.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4401.
14%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 27568
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 1471.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1458.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12983.
14%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XII1 1432.
14%
1916
Peräpohjola — Tornio
Astrén, Ingrid
SKVR XII1 1483.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1442.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 6850.
14%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Tomminen, Väinö
JR 46111
14%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VIII 5011.
14%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR XII2 8648.
14%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4423.
14%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR VI2 7337.
14%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR XII2 5883.
14%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68500
14%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
SKVR XII1 1431.
14%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Merikallio, Lauri
JR 61424
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1444.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1552.
14%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1466.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4410.
13%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
JR 21071
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 61430
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR VI2 4392.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 1809.
13%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XII1 1447.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55867
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1487.
13%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1629.
13%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 11947
13%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15227
13%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1997.
13%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60752
13%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pulkkinen, Hannes
JR 20643
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 1481.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 3969.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VII3 4624.
13%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 61224
13%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XIII4 12978.
13%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 23108
13%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 04434
13%
1932
Aunus — Porajärvi
Haavio, Martti
SKVR VIII 3970.
13%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VI2 4395.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1440.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4424.
12%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 29822
12%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR XII1 1504.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1454.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1482.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60865
12%
1948
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII4 12231.
12%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1516.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08933
12%
1936
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR VI1 1999.
12%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 58246
12%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38818
12%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
JR 75721
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR VI2 4399.
11%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 4386.
11%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 60920
11%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VI2 4404.
11%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 16386
11%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26678
11%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 35097
11%
1919
Häme — Iitti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XIV 2374.
11%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XI 1138.
11%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sievänen, Aura
JR 70388
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17038
11%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
SKVR XIII3 9266.
11%
1932
Etelä-Karjala — Sakkola
Karvonen
JR 71281
11%
1909
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Saarimaa, Eemil
JR 31396
11%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 39119
11%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 62268
11%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 6948.
11%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR XII2 5881.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19194
11%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 75722
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XII1 2901.
11%
1913
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR I4 761.
11%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78503
11%
1917
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 66038
11%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 61531
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR X1 1623.
11%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 27802
11%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR XII1 1178.
11%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 14607
11%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66039
11%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR VI1 1991.
11%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 49904
10%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 05901
10%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hanhisalo, Aino
JR 79039
10%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 49961
10%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII3 9273.
10%
1887
Etelä-Karjala — Parikkala
Pajari, Matti
SKVR VI2 4400.
10%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR XII1 1421.
10%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27968
10%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR X1 1630.
10%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR VII4 loitsut 2569.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 32172
10%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
SKVR X1 1629 α.
10%
1917
Satakunta — Karkku
Lutonen, Ahto
SKVR XI 460.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XI 478.
10%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR X1 1627.
10%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR XIII3 6851.
10%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VI1 1995.
10%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 72847
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 9274.
10%
1923
Etelä-Karjala — Parikkala
Nurmiranta, Antti
SKVR XII1 1181.
10%
1916
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR VI2 4407.
10%
1889
Etelä-Savo — Juva
Väätänen, A.
JR 69106
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR VI1 2149.
10%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
SKVR I4 2436.
10%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1793.
10%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 39118
10%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans