JR 74517
65%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 17344
64%
1907
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 17034
64%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 49232
58%
1955
Etelä-Karjala — Koivisto
Paavolainen, Oma Martti
JR 55696
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7653.
53%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 48993
53%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 56277
51%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49823
50%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 56272
48%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16284
47%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16609
47%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30477
46%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 82941
46%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 58581
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43885
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49367
45%
1955
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 56228
44%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81743
44%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 22980
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49528
42%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 49354
42%
1955
Etelä-Karjala — Nuijamaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 16147
41%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41960
41%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 83875
41%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 56253
41%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33504
40%
1952
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 59640
39%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 56560
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13887
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73572
39%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 12315
38%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14529
38%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16608
38%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81838
38%
1951
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 56359
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56308
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81872
37%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR VII3 4204.
37%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 13888
37%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56193
36%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26139
36%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 49523
36%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 50157
36%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 78696
36%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 68529
36%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 68534
36%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
JR 56266
36%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56352
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22487
36%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 43920
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16302
35%
1943
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57843
35%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49802
35%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 12316
34%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22524
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 45285
32%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 12412
32%
1933
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15462
32%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56301
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41365
31%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 12673
31%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
31%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 29016
29%
1915
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
JR 10708
29%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40772
28%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIII3 7654.
28%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 49793
27%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 51176
27%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66893
27%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 62374
27%
1948
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Pöyhönen, Martti
JR 51279
26%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51286
26%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15897
26%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7652.
26%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 31471
25%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
SKVR VII3 4176.
25%
1906
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Pantsu, A.
JR 51245
24%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81552
24%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
JR 76044
21%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Somerkorpi, Seija