JR 64733
100%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 41057
96%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR IX2 88.
95%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1246.
95%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 67559
92%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XII1 1711.
92%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
JR 63345
92%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 40318
91%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
SKVR XIV 1218.
91%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VI1 1703.
90%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 75231
90%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 1238.
89%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 01962
89%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR IX1 924.
88%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1228.
87%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR VII3 3859.
86%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR IX1 898.
86%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 64732
85%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 53723
84%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 63539
84%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 915.
84%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 64050
82%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 75703
82%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 64256
82%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65266
81%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66782
81%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 910.
81%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 73372
80%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 08188
80%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 68113
80%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR XIII4 11811.
78%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 75263
78%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX2 94.
78%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1237.
78%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 64259
78%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64731
77%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6873.
77%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 64786
77%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1250.
77%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 70315
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 01709
76%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 05965
76%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 28982
76%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 63347
76%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63460
76%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65268
76%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66802
76%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66830
76%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 69251
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1749.
75%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64999
75%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1167.
75%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
SKVR XII1 1745.
75%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08398
75%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 54632
75%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 66836
75%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 897.
74%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1715.
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66000
74%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 25551
73%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 42666
73%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 61764
73%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 63537
73%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64257
73%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65272
73%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 69666
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83998
73%
1935
Viena — Pistojärvi
Vähä-Muotia, Elma
SKVR VI1 1719.
73%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
SKVR XIII2 6064.
73%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 69861
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05597
72%
1965
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hakkarainen, Aino
JR 24895
72%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 41322
72%
1939
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
SKVR X1 1173 α.
72%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1242.
72%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04321
72%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 49720
72%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 68119
72%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 64248
72%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1236.
72%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 53870
72%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69906
71%
1932
Keski-Suomi — Äänekoski
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 76.
71%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 909.
71%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR XIV 1239.
71%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 66819
71%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX2 87.
71%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII2 6076.
71%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
SKVR XII1 1704.
71%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70589
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1245.
70%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 53793
70%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 77118
70%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1717.
70%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 65270
70%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1211.
70%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 40935
70%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 61105
70%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XI 62.
69%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX2 89.
69%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
JR 79754
69%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 73031
69%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 3857.
69%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR IX1 900.
69%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11804.
69%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
SKVR XIV 1216.
69%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
JR 23742
69%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 05665
69%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 09014
69%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 35008
69%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 66813
69%
1966
Etelä-Karjala — Koivisto
Ratia, Mildred
JR 70579
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 93.
69%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 28236
68%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
JR 64255
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1739.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46541
68%
1964
Häme — Janakkala
Ojala, Elsa
SKVR XII1 1703.
68%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR XII1 1732.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64250
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64261
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70094
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40103
67%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 61537
67%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 63897
67%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 63782
67%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 923.
67%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
SKVR XIII2 6088.
67%
1917
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 23458
67%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
JR 07306
67%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 12833
67%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13489
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48082
67%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 68025
67%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 74001
67%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
SKVR XII1 1731.
67%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51601
67%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 04351
66%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
SKVR IX1 894.
66%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 895.
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 896.
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 70.
66%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 23297
66%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR IX2 90.
66%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 1169.
66%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
JR 74601
66%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XIII4 11803.
66%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 54699
66%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 26015
66%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 64005
66%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1241.
66%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 46100
66%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 63898
66%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 905.
66%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 79980
66%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
SKVR IX2 95.
66%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII1 1705.
66%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 70480
65%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 91.
65%
1914
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 64260
65%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1726.
65%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1733.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59625
65%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 82370
65%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 64254
65%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 65.
65%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VI1 1696.
65%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 77185
64%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 917.
64%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XI 2523.
64%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 41205
64%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XII1 1752.
64%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 911.
64%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 25359
64%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kemppainen, Eino
SKVR XII1 1714.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32498
63%
1945
Keski-Inkeri — Venjoki
Kärki, Frans
JR 64253
63%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1728 α.
63%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18786
63%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Elsa
JR 55115
63%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
JR 65271
63%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63377
63%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 40063
63%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lohi, Veera
JR 74578
63%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX2 96.
63%
1913
Keski-Suomi — Rautalampi
Kaukoranta, Toivo
JR 41164
63%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR XII1 1741.
63%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 60.
63%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 82592
63%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
JR 61276
62%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
JR 77129
62%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 80910
62%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 53.
62%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1708.
62%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 16085
61%
1943
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 3856.
61%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 00617
61%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 53682
61%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53778
61%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 65273
61%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1249.
61%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 65269
61%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6872.
61%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 73370
61%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1718.
61%
1921
Peräpohjola — Alatornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 3862.
61%
1915
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Könönen, Aulis V.
JR 64998
61%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 84391
61%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Petteri
SKVR XI 58.
60%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR X1 1174.
60%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 61655
60%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 77178
60%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1742.
60%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1235.
60%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 65265
60%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63790
60%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
JR 64730
60%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69879
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80462
60%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 1549.
60%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1557.
60%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64734
59%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 63893
59%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 83286
59%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 65267
59%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 09909
59%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 49778
59%
1956
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paavolainen, Oma Martti
JR 78095
59%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 64262
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 25924
58%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 25479
58%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
SKVR XII1 1746.
58%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42616
58%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
JR 70210
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81373
58%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR XIV 1215.
58%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 70141
58%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11810.
58%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 63536
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 34733
58%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 40246
58%
1918
Satakunta — Merikarvia
Lönnbohm, O. A. F.
JR 06994
58%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR XI 72.
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 23383
57%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
SKVR XII1 1744.
57%
1909
Peräpohjola — Kemijärvi
Paloheimo, Anni
JR 63311
57%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 73470
57%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 19634
57%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 37041
57%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
SKVR XI 77.
57%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 80463
57%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 899.
57%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1750.
57%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 17149
57%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR VI2 6873 α.
56%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 40936
56%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
SKVR VII3 3863.
56%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR XIII2 6081.
56%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 82439
56%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR VI1 1702.
56%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 64251
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64252
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64263
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64736
56%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65458
56%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 62918
56%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 1170.
56%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 70037
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73244
56%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 80965
56%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 31931
55%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 06684
55%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR XII1 1743.
55%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR VI1 1713.
55%
1880
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 54694
55%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 63892
55%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1712.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1722.
54%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VII3 3858.
54%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
JR 38910
54%
1937
Pohjois-Savo — Maaninka
Leinonen, Aarne
JR 40523
54%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 68994
54%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 33549
54%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 66535
54%
1939
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR IX1 907.
54%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1735.
54%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1248.
54%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 69923
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76363
54%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 80464
54%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VII3 3860.
54%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3860 a.
54%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 36471
54%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 36482
54%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 69763
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11814.
54%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1729.
54%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28283
54%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 30362
54%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII3 3865.
54%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR VI1 1699.
54%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6871.
54%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
JR 64265
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1730.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60902
53%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 69233
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21935
53%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 27285
53%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 70306
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1251.
53%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 62898
53%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 71568
53%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR VI1 1700.
53%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 53609
53%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 904.
52%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 906.
52%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX2 80.
52%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
JR 03424
52%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
SKVR XIII4 11802.
52%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 70696
52%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40097
52%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 69833
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 3866.
52%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
JR 40244
52%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
JR 82470
52%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 32336
52%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR VI1 1720.
51%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 70358
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26332
51%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 79813
51%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR VI1 1715.
51%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VI2 6870.
51%
1934
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 62743
51%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 912.
51%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 922.
51%
1913
Häme — Korpilahti
Kaukoranta, Toivo
SKVR VI2 6865.
51%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 1550.
51%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1576.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70540
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1716.
51%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 62455
51%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XI 57.
51%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XIII4 11818.
50%
1937
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 69768
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70105
50%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70793
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 918.
50%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 61300
50%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
JR 64249
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 624.
50%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 17441
50%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 53266
50%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64735
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 40054
50%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR XI 63.
50%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 40082
50%
1964
Peräpohjola — Karunki
Lohi, Veera
JR 61477
49%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61876
49%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 30581
49%
1952
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR XIII2 6083.
49%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 27766
49%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR IX1 903.
49%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 21938
49%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR VI1 1710.
49%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 38776
49%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 69287
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73656
49%
1950
Pohjois-Savo — Maaninka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 1723.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1751.
49%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23298
49%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 64264
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 914.
49%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
JR 63882
48%
1957
Kainuu — Ristijärvi
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2522.
48%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
JR 76610
48%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 74927
48%
1953
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 74937
48%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 63894
48%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1721.
48%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 61180
48%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR IX1 908.
48%
1913
Häme — Luopioinen
Salo, Aukusti
SKVR IX1 901.
47%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 80786
47%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 53699
47%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 27971
47%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 40243
47%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
JR 69358
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50516
47%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 45829
47%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR XIII2 6066.
47%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21936
47%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 69528
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51602
46%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 79920
46%
1962
Pohjois-Savo — Kuopio
Tolonen, Saimi
SKVR XII1 1747.
46%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1708.
46%
1918
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 70508
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73194
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII4 11812.
46%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
SKVR XI 59.
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 74853
46%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 69449
46%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70297
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1243.
46%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 70656
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 92.
46%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69691
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65748
45%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
SKVR X1 1171.
45%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
JR 06437
45%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 59570
45%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 07694
45%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 39309
45%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 69326
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63979
45%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Railonsala, Artturi
JR 69844
45%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1724.
44%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 47637
44%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 64258
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65459
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73271
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69497
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1709.
44%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XII1 1740.
44%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53268
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 54243
44%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 19427
44%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XII1 1722.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62197
44%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 65419
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XI 73.
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XI 2521.
44%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 70413
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65460
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70557
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2520.
43%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 82925
43%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XIII4 11962.
43%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XI 98.
42%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 21280
42%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1212.
42%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 09472
42%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 51603
42%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1710.
42%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 80055
42%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
SKVR VI2 6867.
42%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 62149
42%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 73694
42%
1932
Peräpohjola — Alatornio
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 1727.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 79.
42%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
JR 30243
42%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 17022
42%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 69862
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70120
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40098
41%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 61623
41%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VII3 3855.
41%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 44791
41%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR X1 623.
41%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 06275
41%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 40118
41%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 63896
41%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 56.
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1721.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17322
41%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
SKVR VII3 3864.
41%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3864 a.
41%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII1 1753.
41%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2515.
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
SKVR VI1 1712.
41%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 54716
41%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1717.
40%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 61.
40%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 70786
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1734.
40%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1748.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 69690
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 919.
40%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 77163
40%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XIII2 6073.
40%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
JR 80767
40%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
JR 31798
40%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XIV 1214.
40%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 40055
40%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 70940
40%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
SKVR VIII 1747.
40%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 37895
40%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
SKVR XIV 1222.
39%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 00890
39%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 80050
39%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 70738
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72707
39%
1913
Satakunta — Eräjärvi
Salo, Aukusti
JR 08648
39%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR XII1 1728.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 81.
39%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XI 68.
39%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 75.
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 70745
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80084
39%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 69804
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80380
39%
1934
Etelä-Savo; Pohjois-Savo; Pohjois-Karjala
Tuntematon kerääjä N
SKVR XIII2 6087.
39%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
JR 70326
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55125
38%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
JR 69640
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1725.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1714.
38%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
JR 08192
38%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR XII1 1709.
38%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 09530
38%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR X1 597.
38%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 74852
38%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 06913
38%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XII1 1737.
38%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73294
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 50.
38%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII1 1719.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06849
38%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 45907
38%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR XIII2 6075.
37%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR VI2 6868.
37%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR X2 3671.
37%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 70600
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1748.
37%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60933
37%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR IX1 902.
37%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11819.
37%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 19528
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 70816
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 52.
37%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 2516.
37%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 53318
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 69676
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1707.
37%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 51149
37%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 79696
37%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR XII1 1702.
37%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
SKVR VI1 1695.
36%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 19489
36%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 09239
36%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
SKVR XIII2 6070.
36%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 64092
36%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3861.
36%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3861 a.
36%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX1 921.
36%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 06147
36%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06271
36%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VI2 6757.
36%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR X1 1173.
36%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 73329
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69978
35%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2518.
35%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
JR 07659
35%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 73324
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 49.
35%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
SKVR VI1 1718.
35%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 19147
34%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Jaskari, Kaarina
JR 64266
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50188
34%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Pahkala, Rauha
JR 63382
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1713.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40104
34%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
SKVR XII1 1736.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 74.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 54383
34%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 71.
34%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 18368
34%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 43100
34%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VI1 1698.
33%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XI 66.
33%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XIII2 6069.
33%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
SKVR XIV 1221.
33%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX2 74.
33%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69427
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69473
33%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1020.
33%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
SKVR VI1 1706.
32%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX2 85.
32%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
JR 27446
32%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
SKVR IX1 916.
32%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XI 2519.
32%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 05847
32%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR XI 2517.
32%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 69805
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6072.
32%
1932
Etelä-Karjala — Räisälä
Tenhonen
JR 54176
31%
1937
Etelä-Karjala — Äyräpää
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6866.
31%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR X1 615.
31%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 50334
31%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
JR 27182
31%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 01816
31%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 13328
31%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81185
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
SKVR XIV 1247.
31%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 69581
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06274
31%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 35163
30%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 70635
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1724.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68267
30%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 40629
30%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XI 55.
30%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR IX1 888.
30%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
JR 44786
30%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR VI1 1723.
30%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 79828
30%
1954
Etelä-Karjala — Koivisto
Tokonautio, Ella
SKVR XIV 1217.
29%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 70211
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1168.
29%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 38948
29%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 76125
29%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
JR 20850
29%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 63538
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1725.
29%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 50951
28%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6080.
28%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 33386
28%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 54447
28%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11813.
28%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 69904
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27180
28%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 07172
28%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 40630
28%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR IX2 76.
28%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
JR 71640
28%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
JR 20432
27%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
SKVR XIV 1229.
27%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 19368
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XI 54.
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 48729
26%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR XIII4 11806.
26%
1905
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06498
26%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 63612
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 31586
26%
1937
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Kärki, Frans
JR 73169
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 1220.
26%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 66757
26%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 08627
25%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR XII1 1720.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46280
25%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Nurmio, M.
SKVR XII1 1716.
25%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 824.
25%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 876.
25%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIII2 6062.
25%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11807.
25%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11816.
25%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11821.
25%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 16539
25%
1943
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40937
25%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63535
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70988
25%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 06846
24%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 73320
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 08786
24%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 27201
24%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR XIII2 5807.
24%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
JR 73189
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 13327
22%
1939
Satakunta — Ähtäri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05482
22%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Haikonen, Aino
SKVR VII2 3680.
22%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR XIII2 6065.
22%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1240.
22%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 1252.
22%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 73215
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69947
21%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6074.
21%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Väänänen, Jorma
SKVR XII1 1706.
21%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 79812
21%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR XIV 1213.
20%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XI 2656.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XIV 1224.
20%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR VI1 1697.
20%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 862.
20%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIV 1227.
20%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 1244.
20%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 28235
20%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
JR 50515
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 61624
20%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR IX1 822.
19%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 69625
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73287
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 67.
19%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR IX1 889.
19%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR X1 1172.
19%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
SKVR VI1 1701.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 868.
18%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 869.
18%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 78.
18%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
JR 04347
18%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 31643
18%
1937
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Kärki, Frans
SKVR VI1 1705.
17%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 73691
17%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 59490
17%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 25976
16%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 10261
16%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 823.
15%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 860.
15%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 65951
15%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67600
15%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIII4 11964.
15%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 884.
15%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
SKVR IX2 83.
15%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX4 777.
14%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR VI2 4570.
14%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 32968
14%
1949
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kärki, Frans
SKVR VIII 1749.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 887.
14%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR X1 622.
14%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 885.
13%
1886
Häme — Längelmäki
Kinnunen, A.
SKVR VII4 loitsut 2529.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle