JR 47559
76%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 23237
74%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 29933
71%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 81097
71%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 16889
70%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10829
70%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49256
70%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 71022
70%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 80053
70%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 11333
69%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
69%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58634
68%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61815
68%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 06991
66%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 44103
66%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16397
66%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11310
66%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
66%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08728
65%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 72800
65%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 48848
65%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 30214
64%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 72778
64%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12942
64%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
64%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14251
64%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47360
64%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 33396
63%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 81539
63%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 11430
63%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82077
63%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 14017
62%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20938
62%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 40899
62%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 14899
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11738
62%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
62%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10432
61%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05825
61%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 21427
60%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 58110
60%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61907
60%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 27454
60%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 10270
60%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04326
60%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 10858
59%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49358
59%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4199.
59%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 81805
58%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 26051
58%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 79040
58%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 21195
58%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 10707
57%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4197.
57%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 26057
57%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 35145
56%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12468
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27464
56%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 47639
56%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 76110
56%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 39408
55%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 58515
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46341
55%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 39539
55%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
JR 55615
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4216.
55%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 14627
55%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16095
55%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69343
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57921
55%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46742
54%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 81735
54%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 15497
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39643
54%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 05407
54%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 43853
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 82349
54%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR VII3 4195.
54%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 50347
53%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 16475
53%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11597
52%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08142
52%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 17431
52%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 15908
52%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57905
52%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10192
52%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12741
52%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59637
52%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 34657
51%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 10965
51%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
51%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56986
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22498
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 40525
51%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 47102
51%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
JR 39875
51%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 41367
50%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 10950
50%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47686
50%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 44438
50%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 44252
50%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 42411
50%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 50909
50%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4182.
50%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 13463
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26650
48%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
SKVR VII3 4186.
48%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII3 4183.
48%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 80078
48%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 55570
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40765
47%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 57873
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15538
47%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12009
47%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
47%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11649
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22489
45%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 38962
45%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 70532
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 01650
45%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 77262
45%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 06953
45%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 44138
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17167
45%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 26053
45%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12803
44%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49437
44%
1955
Etelä-Savo — Savonlinna
Paavolainen, Oma Martti
JR 58145
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38958
43%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 28026
43%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 10594
43%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11587
43%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57978
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83981
42%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 49357
42%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 56274
42%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08335
42%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 14831
42%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41022
41%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 14156
41%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07181
41%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 13851
41%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49359
41%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 35172
40%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 63659
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2910.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10554
38%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
38%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11089
38%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46725
38%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 31477
38%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 60357
38%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 13940
38%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49299
37%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 17371
37%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 42587
37%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 37090
37%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 58504
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43068
36%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 18392
36%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 37193
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 61239
36%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 33188
36%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 28224
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 06403
36%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 48990
36%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 51510
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12083
36%
1933
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21040
36%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15295
36%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12278
36%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49138
35%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2924.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8354.
34%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 32857
34%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 20947
34%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 19467
34%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 18628
34%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 16544
34%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05676
34%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 68066
34%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 06126
33%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 10514
33%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39245
33%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 49156
33%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50695
33%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 53518
33%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 07043
33%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 44244
33%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 46698
33%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 40605
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR VII3 4192.
32%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 45867
32%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 46208
32%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
JR 14135
32%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
32%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 75627
32%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 08675
32%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 51221
31%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14051
31%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16429
31%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82654
31%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
SKVR VII3 4203.
31%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 21540
31%
1893
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kallio, Pekka
JR 16047
31%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57901
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4205.
30%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 16450
30%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70717
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27372
30%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR XII1 2928.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61765
30%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 20641
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
JR 47702
30%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 51318
30%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51213
30%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21973
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 09035
30%
1903
Häme — Hausjärvi
Hongisto, K. V.
JR 09609
29%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 46195
29%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 08749
29%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 06155
29%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII1 2908.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67846
29%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 10451
29%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64326
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73772
29%
1960
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 13005
29%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13605
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44016
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII3 7661.
28%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 14712
28%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70060
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57894
28%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47427
28%
1926
Keski-Suomi — Keitele
Okkola, T. E.
JR 57349
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15898
28%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15950
28%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52352
27%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8346.
27%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16230
27%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13631
27%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14849
26%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4191.
26%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 37940
26%
1964
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 10619
26%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46964
26%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 49082
26%
1955
Etelä-Savo — Heinävesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15093
26%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 31476
25%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 60400
25%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 01665
25%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 11005
24%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48984
24%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 14683
23%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01647
23%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 13175
23%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51251
23%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54559
23%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 48944
23%
1954
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 08868
23%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 63629
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13387
23%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09612
23%
1920
Pohjois-Savo — Karttula
Huuskonen, Aug.
JR 46922
22%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 19919
22%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 59528
22%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 51759
22%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13548
21%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26375
20%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki
JR 51218
19%
1909
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28301
18%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 51515
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51208
17%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47183
15%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.