JR 43307
53%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 83174
41%
1945
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Maria
JR 83206
41%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 83196
40%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 27981
40%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 80317
40%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 30277
39%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Kuninkaanniemi, Aino
JR 18464
39%
1962
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Inkinen, Kaisa
SKVR XII1 1146.
39%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61596
39%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 83152
39%
1948
Keski-Inkeri — Kolppana
Virolainen, Maria
SKVR XIII2 5882.
38%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 46478
38%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 83179
37%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR XII1 1169.
37%
1921
Peräpohjola — Enontekiö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26008
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 54645
37%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1143.
36%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Rautell, E. F.
SKVR V2 1828.
36%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Ahlqvist, A. E.
JR 32486
36%
1945
Keski-Inkeri — Venjoki
Kärki, Frans
JR 56595
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62453
35%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 68910
35%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Ryyppö, Aulis
JR 47614
35%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 75225
34%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII1 1139.
34%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78123
34%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XIII2 5884.
34%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Laiho, Lauri
JR 49743
34%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1144.
34%
1905
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Hällfors, Lydia
JR 61824
34%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
JR 17053
34%
1936
Kainuu — Kuusamo
Hänninen, Artturi
JR 32797
34%
1948
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Kärki, Frans
JR 07691
33%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
SKVR VII2 3457.
33%
1891
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Lilius, Lilli
SKVR IX2 143.
33%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIII2 5857.
33%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 42661
33%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
SKVR XIII4 11631.
33%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 33132
33%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 27954
33%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
SKVR I4 2326.
32%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR XIII4 11625.
32%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 75203
32%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX2 195.
32%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 5859.
31%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XI 132.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
SKVR XIII4 11614.
31%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1168.
31%
1921
Peräpohjola — Enontekiö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1142.
31%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 74552
30%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 19193
30%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
SKVR XIII4 11624.
30%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 78536
30%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
SKVR XII1 1154.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1412.
30%
1932
Etelä-Savo — Juva
Juvas, Maija
JR 75100
30%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 76330
30%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Summa, Pentti
JR 71774
30%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR IX2 144.
30%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
SKVR VI1 1379.
30%
1891
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, Juho
SKVR XII1 1162.
30%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60576
30%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
JR 26347
30%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 77052
30%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 68884
29%
1961
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Ryyppö, Aulis
JR 05882
29%
1936
Kainuu — Taivalkoski
Hanhela, Hj.
JR 75742
29%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR X1 1080 α.
29%
1909
Satakunta — Sahalahti
Suomalainen, Jaakko
SKVR XI 119.
29%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1153.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5854.
29%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
JR 42664
29%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 09299
29%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR XIII4 11615.
28%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5886.
28%
1935
Etelä-Karjala — Seiskari
Laiho, Aili
SKVR XIII2 5852.
28%
1913
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Koskivaara, Aleksanteri
SKVR XIII4 11618.
28%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 78407
28%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Särkkälä, Sylvi
JR 33118
28%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 76177
28%
1947
Etelä-Karjala — Seiskari
Stauffer, Kirsti
SKVR VII2 3473.
28%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR V2 1824.
28%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX1 1692.
28%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1149.
28%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5876.
28%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5883.
28%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5853.
27%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
JR 75265
27%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIII2 5880.
27%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR XIII4 11616.
27%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11628.
27%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 31350
27%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XIII2 5881.
27%
1850
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Saukko, Fr.
JR 19516
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 09332
27%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR VI1 1378.
27%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 83743
27%
1962
Etelä-Karjala — Rautu
Vuorela, Lilli
JR 69495
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11627.
26%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11629.
26%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1155.
26%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70237
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 45967
26%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR IX1 1699.
26%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
JR 24557
25%
1944
Aunus — Kiimaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 76174
25%
1947
Etelä-Karjala — Seiskari
Stauffer, Kirsti
JR 28087
25%
1941
Viena — Kiestinki
Koski, Huoti
SKVR IV3 3032.
25%
1901
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII1 1156.
25%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21290
25%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 32762
25%
1947
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IX1 1698.
25%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 40946
25%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 76589
25%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Susi, Sandra
SKVR XII1 1141.
25%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
SKVR V2 1830.
25%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
JR 69388
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54431
24%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1380.
24%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 57326
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21114
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIII2 5872.
24%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Europaeus, D. E. D.
JR 54763
24%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5877.
24%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
SKVR XIII4 11630.
24%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11613.
24%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1221.
24%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 5873.
24%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 32964
24%
1949
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kärki, Frans
JR 69921
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 32935
24%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 33089
24%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11623.
24%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1155.
24%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII2 5538.
24%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11617.
24%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR I3 1838.
24%
1892
Viena — Uhtua
Marttini, Iivana
JR 33438
24%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5546.
23%
1916
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 76376
23%
1916
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
SKVR IX1 1696.
23%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 69222
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09857
23%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Hyvärinen, Juho
SKVR VII2 3479.
23%
1885
Pohjois-Karjala — Juuka
Krohn, Kaarle
JR 23747
23%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 1157.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83960
23%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Väänänen, Jorma
JR 06176
23%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
JR 31074
23%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
SKVR VI1 1418.
23%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 62951
23%
1952
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 1080.
23%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 59244
23%
1955
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 59265
23%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR IX1 1686.
23%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR VI2 6740.
23%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
JR 67795
23%
1937
Kainuu — Posio
Rinne, Reino
SKVR IX1 1697.
22%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX2 193.
22%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XIV 702.
22%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 71013
22%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 32315
22%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 75107
22%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 1690.
22%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 34926
22%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
SKVR VIII 2543.
22%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR V2 1832.
22%
1914
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Virolainen, Matti
SKVR XII1 1151.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1689.
22%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 48074
22%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 54460
22%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1164.
22%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56571
22%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1560.
21%
1891
Pohjois-Savo — Iisalmi
Kauppis-Heikki
SKVR XIII2 5875.
21%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 1555 α.
21%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XIII2 5867.
21%
1889
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 67083
21%
1964
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Ravantti, Aino
SKVR XII1 1152.
21%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5866.
21%
1888
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 33241
21%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 51583
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54702
21%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 62966
21%
1952
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
JR 80756
21%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII4 11626.
21%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1140.
21%
1913
Kainuu — Kuhmo
Hänninen, Laina
SKVR IX1 1695.
21%
1911
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 33496
21%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR VIII 2549.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 773.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 07192
21%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 56583
21%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3811.
21%
1885
Pohjois-Karjala — Liperi
Krohn, Kaarle
JR 05122
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR IV1 32.
20%
1847
Keski-Inkeri — Venjoki
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII2 5189.
20%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11612.
20%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2541.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 01021
20%
1889
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1148.
20%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 67042
20%
1957
Etelä-Karjala — Antrea; Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
JR 67062
20%
1962
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
SKVR XIII4 11611.
20%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1410.
20%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XIII4 11621.
20%
1923
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR VII2 3458.
20%
1880
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Poutiainen, Paavo
JR 81803
20%
1967
Etelä-Karjala — Äyräpää
Vaari, Saima
SKVR V3 1026.
20%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR V2 1829.
20%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XIII2 5864.
20%
1854
Etelä-Karjala — Rautu
Ahlqvist, A. E.
SKVR XIII2 5498.
20%
1916
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Sirén, Signe
SKVR VII2 3480.
20%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX2 194.
20%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII4 11454.
20%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 18671
20%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 32734
19%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 27120
19%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
SKVR XIII2 5860.
19%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 34407
19%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR VI1 1553.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
JR 36603
19%
1960
Etelä-Karjala — Rautu
Laine, Ida
JR 38929
19%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
SKVR IV3 3375.
19%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR VI1 1431.
18%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
JR 32896
18%
1949
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IV3 4074.
18%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
JR 07606
18%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
JR 82126
18%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 65758
18%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 50509
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR IX2 154.
18%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR XII1 1145.
18%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Tunkelo, E. A.
JR 33445
18%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR V2 1822.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Rääpyvä
Pajula, Fanny M.
JR 61185
18%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 78906
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
SKVR IX1 1120.
18%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 04967
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 33116
17%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11622.
17%
1936
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 5465.
17%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
SKVR VII2 3465.
17%
1891
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Neovius, A. D.
SKVR XII1 1167.
17%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54371
17%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 700.
17%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XII1 614.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 33363
17%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 07007
17%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 61563
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 73903
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Saranen, Selma
SKVR V2 1827.
17%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Ahlqvist, A. E.
JR 06151
17%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VI1 1400.
16%
1911
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR I4 2325.
16%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
JR 78045
16%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IV1 1086.
16%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
JR 46504
16%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 36810
16%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
SKVR XII1 613.
16%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR IX1 1140.
16%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII4 11320.
16%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 5885.
16%
1886
Etelä-Karjala — Parikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR IX1 1694.
16%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR I3 1854.
16%
1888
Viena — Kiestinki
Meriläinen, Heikki
JR 18113
16%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Ihatsu, Anna
SKVR XIV 696.
16%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR V2 1826.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VI1 1386.
16%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
KR 43:324
16%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR IX1 1136.
15%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
JR 32372
15%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5539.
15%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 75588
15%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR VIII 4808.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 32776
15%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 29913
15%
1960
Etelä-Karjala — Rautu
Kuisma, Maija-Liisa
JR 80733
15%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IV3 4089.
15%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5871.
15%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
SKVR VIII 2592.
15%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 1165.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 75104
15%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 32967
15%
1949
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kärki, Frans
JR 68330
15%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR XI 2524.
15%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII1 957.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48488
15%
1959
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Oulasmaa, Siiri
JR 33202
15%
1950
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5858.
15%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VII2 3589.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 54381
15%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR V2 1825.
15%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XIII4 11314.
15%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 59975
14%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 33501
14%
1952
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR I3 1833.
14%
1845
Viena — Kontokki
Europaeus, D. E. D.
SKVR VI1 1388.
14%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR VII2 3593.
14%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR XII1 1163.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 6738.
14%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1166.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33514
14%
1952
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR VI1 1416.
14%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR XIII2 5868.
14%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
JR 38038
14%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laurila, Maria
SKVR VII4 loitsut 2234.
14%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR XII1 960.
14%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54397
14%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 54739
14%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX2 157.
14%
1887
Keski-Suomi — Rautalampi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII2 5466.
14%
1877
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Borenius, A. A.
SKVR XIII2 5463.
14%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 61200
14%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 53296
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 32668
13%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2291.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Liperi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 5879.
13%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 33527
13%
1952
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Kärki, Frans
JR 54610
13%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 33146
13%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 31161
13%
1937
Aunus — Repola
Kyöttinen, Pekka
SKVR VI1 1420.
13%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR XIII2 5187.
13%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
JR 06287
13%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 02662
13%
1928
Viena — Vuokkiniemi
Bogdanoff, G. H.
SKVR VII2 3727.
13%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 06045
13%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 33125
13%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 33415
13%
1951
Keski-Inkeri — Tuutari
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11467.
12%
1936
Etelä-Karjala — Muolaa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 53249
12%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 07609
12%
1962
Keski-Suomi — Saarijärvi
Heino, Katri
SKVR X1 786.
12%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
JR 32535
12%
1945
Keski-Inkeri — Venjoki
Kärki, Frans
JR 19991
12%
1938
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR VII2 3723.
12%
1917
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Kallio, V. J.
JR 26809
12%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 27589
12%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 66567
12%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VI1 1382.
12%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34017
12%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR VI1 1372.
12%
1824
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR XIII2 5869.
11%
1848
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 32714
11%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5856.
11%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 5899 a.
11%
1934
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Häyhä, Johannes
SKVR XIII4 11280.
11%
1938
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 32725
11%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR VIII 2550.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR I3 1853.
10%
1836
Viena — Uhtua
Cajan, J. Fr.
Kanteletar 2:175
10%
None
None
None
SKVR I3 1834.
10%
1894
Viena — Kontokki
Blomstedt-Ojoinen, Yrjö
SKVR VII2 3594.
10%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Vartiainen, Eliel
JR 33083
10%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR I3 1836.
10%
1904
Viena — Kontokki
Niemi, A. R.
JR 74076
10%
1953
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Savolainen, Katri
JR 60659
10%
1959
Etelä-Karjala — Johannes
Pukonen, Elsa
SKVR XIII4 11449.
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 53328
10%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XIII2 5507.
10%
1929
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Määttänen, Rebekka
SKVR I3 1835.
10%
1894
Viena — Kontokki
Inha, I. K.
SKVR XIII2 5489.
10%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR XIII2 5863.
10%
1854
Etelä-Karjala — Rautu
Ahlqvist, A. E.
JR 74091
10%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Savolainen, Kerttu
KR 38:17
10%
1829
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias