SKVR VI1 2456.
75%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2457.
72%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 30374
68%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI1 2462.
67%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 61241
67%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 47167
64%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2464.
59%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 47768
58%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 12401
58%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01653
57%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 61817
57%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 62934
57%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 13970
56%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2122.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11495
54%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54117
54%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 4161.
53%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 47501
52%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2465.
52%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 54141
51%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 4160.
51%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VII3 4162.
51%
1907
Pohjois-Karjala — Kaavi
Koivisto, Vilho
JR 76681
51%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
SKVR VI1 2459.
51%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 56753
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2461.
49%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2455.
49%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR XII1 2146.
48%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2463.
47%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 57034
47%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30958
46%
1945
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kuusisto, Inkeri
JR 69104
46%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 57029
46%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10163
42%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54140
42%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69409
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 7651.
42%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR V2 1933.
40%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 7647.
39%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 69606
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2460.
38%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 69621
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2452.
37%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 68502
37%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 32984
37%
1949
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kärki, Frans
JR 70002
36%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70191
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06140
36%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70420
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69814
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51192
35%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 32266
34%
1942
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 17080
34%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 47487
34%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 70318
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18402
34%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR XII1 2125.
33%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70623
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69737
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2453.
33%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 16068
32%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10278
32%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06345
32%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 69658
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70536
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11885
31%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15185
31%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69931
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4164.
31%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 73617
31%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2131.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70764
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2135.
30%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12346
30%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
30%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33498
30%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 70393
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53202
30%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 47558
29%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 13719
29%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 412.
29%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
JR 46634
29%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 51274
29%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2439.
29%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 12165
29%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 408.
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 69295
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12451
28%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
28%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47569
28%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 11292
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15759
27%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44246
27%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 12132
27%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47215
27%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 78766
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 22798
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47218
27%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 12254
27%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
27%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78715
26%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78734
26%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1720.
26%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 40736
26%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 80954
26%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 47214
26%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 46964
26%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR X1 1734.
26%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 26797
26%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
SKVR X1 1736.
26%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 12933
26%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
26%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44828
26%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 14962
26%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1717.
25%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 49290
25%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
JR 08676
25%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR XI 407.
25%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 47334
25%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
JR 14634
25%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51226
25%
1909
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69557
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16556
25%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2147.
25%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80560
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 30957
25%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
JR 11367
25%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
25%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2143.
24%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1724.
24%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR X1 1733.
24%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 14390
24%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32747
24%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 69212
24%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR X1 1731.
23%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 63357
23%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 27732
23%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 65313
23%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 28123
23%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR VI1 2454.
23%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14635
22%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47201
22%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 51282
22%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11884
22%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09274
22%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR X1 1716.
22%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 46828
22%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 65310
22%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 66085
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 10350
22%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4163.
22%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
SKVR VIII 5056.
21%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 73738
21%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 47343
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 11886
21%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15187
21%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13014
21%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13507
21%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73799
21%
1962
Häme — Sysmä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78745
21%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2123.
21%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11782
21%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1728.
21%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 63655
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70485
21%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 404.
21%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 69890
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39546
21%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
JR 70845
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20919
20%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
20%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
JR 70824
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2451.
20%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 12253
20%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13825
20%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28122
20%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 73600
20%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 1729.
20%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR XI 2657.
20%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 12250
20%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13822
20%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60454
20%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 2113.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7084.
20%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 84471
20%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 39634
19%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 51537
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2130.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5048.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 78823
19%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2150.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1712.
19%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 46978
19%
1926
Häme — Asikkala
Okkola, T. E.
SKVR XI 405.
19%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
SKVR XI 410.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 63654
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15186
19%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42196
19%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 10992
19%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66486
18%
1960
Etelä-Karjala — Räisälä
Räsänen, Matti
JR 80996
18%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 28226
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 2132.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1725.
18%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 71347
18%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 15473
18%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12252
18%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13824
18%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48156
18%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 20953
18%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
SKVR X1 1715.
18%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 11446
18%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14458
18%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47212
18%
1926
Satakunta — Noormarkku
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2106.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2144.
18%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40334
18%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 70065
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11640
18%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
18%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47345
18%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 38961
18%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
SKVR VI1 2449.
18%
1928
Etelä-Savo — Kangasniemi
Okkola, T. E.
JR 81816
18%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 46850
18%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 13563
17%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58141
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13916
17%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2448.
17%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 51177
17%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73786
17%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 411.
17%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vallinmäki, A. J.
JR 13764
17%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40716
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XII1 2137.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10152
17%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13969
17%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26763
17%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Kolehmainen, Ville
JR 47426
17%
1926
Keski-Suomi — Keitele
Okkola, T. E.
JR 49179
17%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1727.
17%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
SKVR X1 1735.
17%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 13589
17%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33821
17%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XII1 2134.
16%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20948
16%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 57864
16%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56955
16%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2126.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57988
16%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2444.
16%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR X1 1716 α.
16%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12345
16%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12450
16%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2447.
16%
1922
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 11696
16%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33440
16%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XII1 2136.
16%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10595
16%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12010
16%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
16%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57273
16%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57995
16%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10413
16%
1927
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46647
16%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 57855
16%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12400
16%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18062
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46233
15%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 47328
15%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 21655
15%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 47340
15%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XIII3 7646.
15%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
SKVR XII1 2109.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12209
15%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73199
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15862
15%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2114.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2148.
15%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2441.
15%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 21010
15%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 13492
15%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20564
15%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 36764
15%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 16855
15%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47404
15%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
JR 56987
15%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08186
15%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 11175
14%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
14%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46458
14%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 2100.
14%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 73205
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12990
14%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2442.
14%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2138.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16187
14%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39514
14%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 30965
14%
1945
Etelä-Savo — Imatra
Kuusisto, Inkeri
SKVR XI 406.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 11980
13%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51536
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73793
13%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 14293
13%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14016
13%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78657
13%
1965
Häme — Hartola
Tenni, Saima
JR 12517
13%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15763
13%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21854
13%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
JR 49402
13%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 4057.
13%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
SKVR XI 413.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI1 2445.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27706
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 15321
12%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81131
12%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XI 414.
12%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 60423
12%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73317
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 31491
12%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 10431
12%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1718.
12%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR VIII 5052.
11%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 74609
11%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 46667
11%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1723.
11%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR XI 415.
10%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred