JR 73658
88%
1950
Pohjois-Savo — Maaninka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 27315
82%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR VII3 3908.
75%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 68715
74%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
JR 76604
74%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 71722
74%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
JR 26784
73%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
JR 53776
71%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 3907.
71%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 66631
71%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 10091
68%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 76795
66%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 26618
66%
1937
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Koistinen, Kalle
SKVR XIV 1209.
61%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 36957
61%
1935
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Laitinen, Hanski
JR 61794
60%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 09213
60%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VII3 3906.
58%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
JR 64051
58%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 76894
58%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR XIII4 11362.
57%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 23313
57%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 53635
57%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
JR 39282
57%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Leppänen, Simo
JR 10009
56%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 53603
56%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70550
54%
1932
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35007
54%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 10035
54%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR VI1 1809.
54%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR XIV 1042.
53%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 62456
52%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 72709
52%
1913
Satakunta — Eräjärvi
Salo, Aukusti
JR 27602
52%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 27606
52%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VIII 1618.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 1050.
51%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 64006
50%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1826.
50%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR XII1 806.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6907.
50%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR IX1 803.
49%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
JR 62045
48%
1949
Pohjois-Savo — Nilsiä
Pöyhönen, Martti
JR 08304
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR XII1 815.
48%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1305.
48%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 38911
48%
1937
Pohjois-Savo — Maaninka
Leinonen, Aarne
SKVR IX1 826.
48%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 80324
48%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 48603
48%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Oulasmaa, Siiri
JR 57948
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1083.
48%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR IX1 734.
48%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 66706
48%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Räsänen, Paavo
SKVR VI1 1825.
47%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 07599
47%
1938
Uusimaa — Vihti
Heino, Arvo
SKVR IX1 741.
47%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 19106
47%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
JR 48677
46%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
SKVR VII3 3919.
46%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 28270
46%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
SKVR IX1 806.
46%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR IX1 812.
46%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 825.
46%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 61561
46%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR X1 605.
45%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR IX1 817.
45%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 808.
45%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 35003
45%
1962
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laapotti, Anja
JR 61209
45%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 39975
45%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 23511
45%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Karppinen, Helmi
JR 07315
44%
1935
Häme — Renko
Heino, Arvo
SKVR XIV 1044.
44%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR IX1 813.
44%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 718.
44%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 796.
44%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 800.
44%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 822.
44%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 38878
44%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
SKVR XII1 801.
43%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 78331
43%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 827.
43%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 814.
43%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 62816
43%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 819.
43%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1607.
43%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XIV 1037.
43%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 53717
43%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 01959
43%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 67560
43%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 53652
43%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 738.
42%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1824.
42%
1884
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kinnunen, A.
SKVR IX1 719.
42%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 77123
41%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 30506
41%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kuronen, Jalmari
SKVR IX1 809.
41%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 839.
41%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1204.
41%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XII1 807.
41%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10334
41%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53688
41%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 815.
40%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1815.
40%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 64140
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1080.
40%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 23468
40%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
SKVR IX1 723.
40%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1605.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 06388
40%
1954
Kainuu — Vuolijoki
Hartikainen, Julia
JR 71579
40%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX1 711.
40%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 760.
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 53602
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1641.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 76886
39%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 781.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 62150
39%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 53324
39%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VI1 1822.
39%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 26713
39%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR XII1 809.
39%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40628
38%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR VIII 1615.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 78136
38%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 62812
38%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 786.
38%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 44701
38%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
SKVR VIII 1619.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 771.
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 770.
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6230.
37%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 852.
37%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
JR 69880
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1047.
37%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 25643
37%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 67890
37%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Rissanen, Tyyne
JR 62139
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 818.
37%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 19526
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 00601
37%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR XIV 1039.
37%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 77065
36%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 78108
36%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 82516
36%
1933
Pohjois-Karjala — Kitee
Vauhkonen, Pekka
SKVR IX1 712.
36%
1912
Häme — Ypäjä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 804.
36%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 73453
36%
1939
Häme — Riihimäki
Salokannel, Tyyne
JR 27593
36%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 68313
36%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1612.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 75622
36%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 62524
36%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62137
36%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62471
36%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 68694
36%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 811.
35%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 78065
35%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 67553
35%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIV 1035.
35%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX1 779.
35%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XIV 1234.
35%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR X1 926.
35%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR VIII 1681.
35%
1885
Varsinais-Suomi — Raisio
Tamminen, Emanuel
SKVR XIV 1052.
35%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIV 1033.
35%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 39364
35%
1935
Viena — Vuokkiniemi
Lesonen, Nasti
JR 23338
35%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
SKVR I4 2356.
34%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
JR 66746
34%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR VI1 1803.
34%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1049.
34%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 46302
34%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
SKVR XIV 1084.
34%
1882
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR VIII 1617.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 742.
34%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
SKVR IX1 820.
34%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1061.
34%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 68301
34%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 62198
33%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 1048.
33%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR XIV 1072.
33%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 02142
33%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
JR 62778
33%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 61642
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61880
33%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 53826
33%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6933.
33%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1054.
33%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 28199
32%
1930
Häme — Hausjärvi
Koskimies, A. V.
JR 19424
32%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR VI2 6905.
32%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 01069
32%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1575.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 810.
32%
1887
Häme — Loppi
Leino, G. E.
JR 66527
32%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR IX1 802.
32%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 81773
32%
1911
Uusimaa — Pornainen
Vaara, V. B.
SKVR XIV 1069.
32%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 79629
32%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 78117
31%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 06675
31%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR IX1 801.
31%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 77173
31%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1068.
31%
1889
Uusimaa — Nummi
Holmberg, W. K.
SKVR VIII 1637.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 554.
31%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 07219
31%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 36460
31%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR XIV 1079.
31%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 68322
31%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 73377
31%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 555.
30%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1081.
30%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 1644.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 1074.
30%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
JR 77016
30%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 77111
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77132
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77152
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77182
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 78071
30%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78381
30%
1956
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1031.
30%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1064.
30%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 45909
30%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 47311
30%
1926
Etelä-Karjala — Parikkala
Okkola, T. E.
SKVR VIII 1636.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Isotalo, Paavo
SKVR IX1 708.
30%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 545 α.
30%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1038.
30%
1924
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 707.
30%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 07498
30%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
SKVR VIII 1594.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1520.
30%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR VI1 1823.
30%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX1 736.
30%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 53831
30%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 77113
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 83264
30%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR XIV 1045.
30%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XIV 1070.
29%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR XIV 1059.
29%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 62171
29%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 68348
29%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR VI1 1818.
29%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR X1 608 γ.
29%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
SKVR VIII 1530.
29%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1655.
29%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR XIV 1065.
29%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 821.
29%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 767.
29%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 60713
29%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR X1 628.
29%
1923
Satakunta
Jussila, K. V.
JR 27133
28%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 78167
28%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1051.
28%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 58698
28%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
SKVR IX1 709.
28%
1914
Häme — Somero
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 1521.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 858.
28%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
JR 65889
28%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 77045
28%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 77127
28%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77149
28%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77180
28%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 74088
28%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Savolainen, Kerttu
SKVR IX1 831.
28%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 6904.
28%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1060.
28%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR VI1 1821.
28%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 53801
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1053.
27%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 793.
27%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
JR 75621
27%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
SKVR XII1 803.
27%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
JR 83680
27%
1954
Etelä-Karjala — Hiitola
Voutilainen, Anna
JR 78081
27%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 59737
27%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 78443
27%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR XIV 1046.
27%
1910
Uusimaa — Helsinki
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1040.
27%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 04105
27%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
SKVR XIII4 11814.
27%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 737.
27%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1034.
27%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 09386
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Huovinen, Santeri
JR 78325
27%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
JR 62170
27%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 794.
26%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6245.
26%
1932
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen
SKVR XIV 1055.
26%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 1057.
26%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 68721
26%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 754.
26%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 61492
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
SKVR VIII 1608.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 829.
26%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 37812
26%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
JR 73868
26%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 716.
26%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 807.
26%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 40919
26%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 76996
26%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 77030
26%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 01699
26%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Allén, Tyyne
JR 00100
26%
1937
Uusimaa — Lohja
Aalto, Gabriel
SKVR VI2 6906.
26%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR VIII 1682.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Raisio
Vihervaara, Eemeli
JR 32636
26%
1947
Pohjois-Karjala — Kitee
Kärki, Frans
JR 61835
26%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
SKVR VI1 1829.
26%
1927
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 1380.
26%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 40186
26%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
SKVR VI1 1819.
25%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VII3 3918.
25%
1912
Pohjois-Karjala
Voutilainen, H.
JR 36476
25%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR IX1 762.
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06796
25%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
SKVR VI1 1820.
25%
1913
Etelä-Savo — Juva
Kantele, Toini
JR 74805
25%
1938
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XIV 1077.
25%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VI2 6906 α.
25%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VII3 3911.
25%
1915
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Könönen, Aulis V.
JR 39905
25%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 09462
25%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 53464
25%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VI2 6940.
25%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR IX1 759.
25%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 53711
25%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 46419
25%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
SKVR IX1 748.
25%
1910
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 37813
25%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
JR 78174
25%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 68304
25%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1556.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1670.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 71014
24%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR VIII 1613.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 611.
24%
1909
Satakunta — Messukylä
Vihervaara, Eemeli
JR 16496
24%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33906
24%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 39475
24%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 48729
24%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
JR 82273
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 76922
24%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 808.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53789
24%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 60738
24%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 76804
24%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1056.
24%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR X1 561.
24%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 782.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 830.
24%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 717.
24%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 744.
24%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 39189
24%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XI 2630.
24%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 34979
24%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 68097
24%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR VIII 1651.
24%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX1 725.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1577.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 802.
24%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
JR 74860
24%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VI1 1813.
23%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR VII3 3903.
23%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 36472
23%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
SKVR IX1 797.
23%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR VII3 3904.
23%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VIII 1558.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII4 11940.
23%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR VI2 6906 β.
23%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 46508
23%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 63490
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49765
23%
1956
Etelä-Savo — Sulkava
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 627.
23%
1909
Satakunta
Vihervaara, Eemeli
JR 74777
23%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VIII 1610.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 766.
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 733.
23%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1828.
23%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 08402
23%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 64128
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76488
23%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 53844
23%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII2 3777.
22%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 747.
22%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1717.
22%
1920
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 09579
22%
1962
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Huurinainen, Olga
SKVR XIII4 12024.
22%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1058.
22%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 721.
22%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1802.
22%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 45805
22%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Niskala, Aino
JR 53781
22%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6261.
22%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR IX1 726.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 772.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 805.
22%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
SKVR IX1 743.
22%
1912
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 713.
22%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 715.
22%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 749.
22%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR X1 564.
22%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 11483
22%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15983
22%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4728.
22%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII2 6403.
22%
1934
Etelä-Karjala — Antrea
Haltsonen, Sulo
JR 36569
22%
1938
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laine, Elli
JR 78008
22%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 791.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 731.
22%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 756.
22%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 00295
22%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VII3 3901.
22%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR IX1 823.
22%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 65857
22%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 778.
22%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 65862
22%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 845.
22%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1650.
22%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX1 773.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 602.
22%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
SKVR IX1 789.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 27610
22%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR IX1 780.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39211
22%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR VII3 3910.
22%
1902
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Seppälä, Santeri
SKVR XIV 1041.
21%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 53642
21%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 23847
21%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XIII4 12025.
21%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1630.
21%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 08388
21%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 53871
21%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 43702
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 05790
21%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 66575
21%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 65922
21%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 76354
21%
1961
Uusimaa — Vihti
Sundberg, Aarne
JR 53683
21%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1553.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 31829
21%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 31929
21%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR IX1 714.
21%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX1 745.
21%
1915
Häme — Humppila
Matisto, Jalmari
SKVR IX1 774.
21%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 626.
21%
1915
Satakunta
Kotiseuden toimitus
JR 10364
21%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 755.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 758.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 775.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 777.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 23279
21%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XIII2 6394.
21%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 75578
21%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR IX1 2168.
21%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 73695
21%
1946
Häme — Humppila
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 812.
21%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68024
21%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
SKVR VIII 1661.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 64077
20%
1957
Häme — Tammela
Railonsala, Artturi
JR 08601
20%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR IX1 750.
20%
1915
Häme — Urjala
Hämäläis-Osakunta
SKVR IX1 752.
20%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 847.
20%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4724.
20%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 46467
20%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
SKVR IX1 739.
20%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 80083
20%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR X1 579.
20%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR VIII 4723.
20%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 69011
20%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR VIII 1518.
20%
1919
Varsinais-Suomi — Perniö
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 3901 α.
20%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VII3 3902.
20%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR IX1 783.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 549.
20%
1930
Satakunta — Siikainen
Lindqvist, Terttu
SKVR VIII 1614.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 45907
20%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 64078
20%
1957
Häme — Tammela
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 785.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6249.
20%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
SKVR IX1 1383.
20%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 729.
20%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1036.
20%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XIV 1063.
20%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 34688
20%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
JR 65866
20%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 710.
20%
1918
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1675.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR X1 616.
20%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 37825
20%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio
Lapveteläinen, Esa
SKVR XIII4 11582.
20%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 40937
20%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 37074
20%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
SKVR IX1 828.
19%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 53774
19%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26683
19%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR XIV 1240.
19%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VI2 6926.
19%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 27607
19%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VIII 1631.
19%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 31955
19%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 83821
19%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR IX1 885.
19%
1886
Häme — Längelmäki
Kinnunen, A.
SKVR IX1 765.
19%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 792.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1062.
19%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 10241
19%
1925
Varsinais-Suomi — Nauvo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 3913.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
JR 61728
19%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 61781
19%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
SKVR IX1 751.
19%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 00128
19%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 59564
19%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR VIII 4713.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 567.
19%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR V2 1928.
19%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 07505
19%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
JR 67600
19%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VIII 1707.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hänninen, Laina
SKVR XIV 1075.
19%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR VII2 3788.
19%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XIII4 11825.
19%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR II 575.
19%
1908
Aunus — Repola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 813.
19%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6136.
19%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 10308
18%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6247.
18%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR VII3 3909.
18%
1902
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Seppälä, Santeri
JR 06415
18%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 63981
18%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR X1 562.
18%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 3916.
18%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR VI1 1816.
18%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 69206
18%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR VIII 1684.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1609.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 50515
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR XIV 1078.
18%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1703.
18%
1919
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1616.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 607.
18%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
JR 79388
18%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
JR 50513
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 50514
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR VII2 3792.
18%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VIII 1710.
18%
1908
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR VI1 1752.
18%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 4727.
18%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 18670
18%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 18794
18%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
SKVR IX1 753.
17%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR XII1 814.
17%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1532.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 1715.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VIII 1662.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR I3 1821.
17%
1901
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
SKVR X1 603.
17%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR X1 908 α.
17%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 601.
17%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 33001
17%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR VIII 1638.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 557.
17%
1913
Satakunta — Loimaa
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VIII 1563.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 76558
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
JR 27456
17%
1938
Etelä-Karjala — Hiitola
Korhonen, Heikki
JR 31819
17%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 13208
17%
1938
Häme — Akaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12027.
17%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1657.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1032.
17%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 39689
17%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR XIII2 5821.
17%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1415.
17%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 00106
17%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 00107
17%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR VII2 3791.
17%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
SKVR VII2 3797.
17%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR VII3 3905.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 67955
17%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR VIII 1683.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1566.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 568.
17%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1810.
17%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
JR 82420
17%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR VIII 4712.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4717.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4715.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 1712.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
JR 32989
16%
1949
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR VIII 1526.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR VII2 3794.
16%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR VIII 1688.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Askainen
Saarimaa, Eemil
JR 40509
16%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR IX1 764.
16%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1827.
16%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 47596
16%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR XIV 1244.
16%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3912.
16%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 891.
16%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VIII 1697.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 746.
16%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6262.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
JR 10251
16%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1530.
16%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 1652.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3793.*
16%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 1659.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4708.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR VIII 1693.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, V. J.
JR 06797
16%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
SKVR VI1 1921.
16%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 07635
16%
1957
Etelä-Karjala — Jaakkima
Heinonen, Olga
JR 61918
16%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pyykönen, Aarne
JR 48338
16%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VIII 1698.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Vihervaara, Eemeli
JR 48361
15%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR IX1 1417.
15%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1022.
15%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR IX1 735.
15%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 33653
15%
1958
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR VIII 1582.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61830
15%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
SKVR VIII 1654.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR IX1 835.
15%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR X1 589.
15%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
SKVR IX1 1431.
15%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 16825
15%
1944
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63313
15%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1071.
15%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 71835
15%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Salin, Olga
SKVR VIII 4716.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 47620
15%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 60740
15%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR VIII 1686.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 4707.
15%
1916
Varsinais-Suomi — Kisko
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 865.
15%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 580.
15%
1902
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
SKVR IX1 768.
15%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06360
15%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
SKVR VIII 1560.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1546.
15%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1690.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 81412
14%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
JR 48362
14%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 27125
14%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 33883
14%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 60836
14%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR VI1 1817.
14%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VIII 1663.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 842.
14%
1914
Häme — Hauho
Keskitalo, E.
SKVR VI1 1920.
14%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 804.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82451
14%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 53752
14%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1580.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1581.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 76237
14%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Strandman, Elsa
JR 23657
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 1624.
14%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 1720.
14%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 65954
14%
1953
Satakunta — Tampere
Rantanen, Saimi
JR 42357
14%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
JR 48360
14%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VIII 1704.
14%
1925
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
SKVR X1 572.
13%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR IX1 763.
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1750.
13%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VIII 1676.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VIII 1677.
13%
1908
Varsinais-Suomi — Naantali
Lehtisalo, T. V.
SKVR VIII 1700.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
JR 63854
13%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1561.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 556.
13%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
SKVR VIII 1523.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 06913
13%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XI 2644.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR IX1 1405.
13%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 16970
12%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR VIII 1689.
12%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR VI1 1927.
12%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VIII 1656.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 68.
12%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR X1 569.
11%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 32988
11%
1949
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR X1 544.
11%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 19245
11%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jormanainen, Pekka
SKVR VIII 1537.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIV 1026.
10%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne