JR 66530
77%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 53697
77%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 23622
76%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
JR 60760
75%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 66705
75%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Räsänen, Paavo
JR 53726
74%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 68712
74%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
JR 61873
74%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 10007
72%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR XII1 534.
72%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10032
72%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 10088
72%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 27425
72%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 61828
70%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
SKVR VI1 1652.
70%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VI1 1659.
70%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 06414
70%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 19425
69%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 09541
69%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR VI1 1655.
68%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 25364
68%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Kemppainen, Eino
JR 66628
67%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 09649
67%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Hynynen, Hanna
JR 27850
66%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 07688
66%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Heiskanen, Väinö
JR 68183
65%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
SKVR VII2 3439.
65%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 37078
65%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 69782
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76801
65%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 27025
64%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Komulainen, Heikki
JR 26620
64%
1937
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Koistinen, Kalle
JR 53761
64%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 45915
63%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 28276
63%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
SKVR XII1 493.
63%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Viio, Viljo
JR 53851
63%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII2 3442.
63%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 25283
63%
1915
Etelä-Savo; Pohjois-Savo
Kemppainen, Eino
JR 69841
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71723
62%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
JR 39426
61%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
SKVR VII2 3447.
61%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
JR 53786
61%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 67891
61%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Rissanen, Tyyne
JR 20841
60%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Kaasinen, Aulis
JR 08596
60%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 36539
60%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR VI1 1654.
60%
1923
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Lönnbohm, O. A. F.
JR 51584
60%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76774
60%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 27783
59%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VI2 6861.
59%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 40953
59%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 78942
59%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
JR 23333
59%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
SKVR VI1 1660.
59%
1908
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 25608
59%
1940
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Vilho
JR 63147
59%
1921
Pohjois-Savo
Räihä, Antti
JR 78458
59%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR VII2 3449.
59%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 76486
58%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 29791
58%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 69448
58%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68732
57%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Rytkönen, Ahti
JR 78835
57%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Thessler, Eine-Maija
JR 08389
57%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR XII1 548.
57%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3436.
56%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 07028
56%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
JR 69324
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40959
55%
1954
Pohjois-Karjala — Kaavi
Määttänen, Vieno
JR 55113
55%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
SKVR VI1 1661.
55%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 72870
55%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VI2 6859.
54%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 162.
54%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR VI1 1663.
54%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 00581
54%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Ahtiainen, Juho
SKVR XI 160.
53%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 76600
53%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 42780
53%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
JR 02394
53%
1960
Pohjois-Savo — Iisalmi
Auvinen, Arvi
JR 65941
53%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 61486
52%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Putaala, Martti
JR 53735
52%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 48350
52%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 80857
52%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 1656.
51%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 563.
51%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XIII2 5965.
51%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 501.
50%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
JR 34981
50%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR IX1 706.
50%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3431.
50%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 1642.
50%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 62498
50%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 6858.
49%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 67101
49%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 08699
49%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR XII1 524.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53754
49%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70572
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50197
48%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 09214
48%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR X1 527.
48%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 60727
48%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 68759
48%
1935
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 23292
48%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XI 172.
47%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 65336
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16310
47%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82120
47%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 79759
47%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 26114
47%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR VI1 1662.
46%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53848
46%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 27642
46%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
SKVR XI 170.
46%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 77162
46%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 70426
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71607
46%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 53641
46%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 49905
46%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 69263
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70118
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82422
46%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 27950
45%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
JR 68111
45%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 35764
45%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 70721
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 67.
45%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR IX2 73.
45%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 61202
45%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 23291
45%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR X1 517.
45%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 17325
45%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
SKVR VI1 1653.
44%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR XII1 568.
44%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6858 α.
44%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XI 171.
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR X1 494.
44%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 497.
44%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 77112
44%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 527.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40553
44%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 67402
44%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
SKVR IX2 68.
43%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 20788
43%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 547.
43%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70036
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1644.
43%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 21931
43%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 53618
43%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 41565
43%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 65256
43%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 26811
43%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 78965
43%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 37925
43%
1963
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR VI2 6858 β.
43%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VI2 6855.
43%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 18741
43%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 37798
42%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
SKVR IX1 612.
42%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70829
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79025
42%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Timonen, Pekka
JR 07087
42%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 61398
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 36666
42%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 60806
42%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 26186
42%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
SKVR IX2 59.
42%
1909
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 76353
42%
1949
Häme — Kuorevesi
Summa, Pentti
JR 20604
42%
1954
Pohjois-Savo — Tervo
Jääskeläinen, Emppo
JR 78159
42%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VII2 3437.
42%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 70659
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76998
42%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR IX2 61.
42%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 69.
42%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII1 517.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70638
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 705.
42%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1442.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 498.
41%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69628
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21932
41%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 45947
41%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR VII2 3432.
41%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
JR 84069
41%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR X1 491.
41%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 502.
41%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
SKVR IX2 72.
41%
1912
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 69773
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25626
41%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
JR 69472
41%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27449
41%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 78442
41%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR IX2 66.
40%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII1 565.
40%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47628
40%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR VII2 3443.
40%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 6854.
40%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 70807
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 506.
40%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 69832
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70637
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63349
40%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11714.
40%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 68693
40%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
JR 53701
40%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1500.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 569.
39%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 51586
39%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 580.
39%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 579.
39%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 53811
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 522.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08834
39%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 69964
39%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53455
39%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VIII 1476.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 500.
39%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 08316
39%
1954
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10155
39%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73667
39%
1928
Satakunta — Lempäälä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 510 α.
39%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26843
39%
1962
Keski-Suomi — Keitele
Koljonen, Maija
JR 69565
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 62.
39%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 64.
39%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 73375
39%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 542.
38%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 481.
38%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
JR 16586
38%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 529.
38%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70475
38%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1431.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 622.
38%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 514.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 545.
38%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII2 3433.
38%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 61528
38%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
SKVR X1 479.
38%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR IX1 693.
38%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR VI2 6860.
38%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 36473
38%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 10228
38%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69580
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70325
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78141
38%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 494.
38%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62151
38%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 05689
37%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Halonen, Yrjö
SKVR IX2 63.
37%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69859
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1483.
37%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 699.
37%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR X1 485.
37%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 492.
37%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 2561.
37%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 70556
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 518.
37%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 40870
37%
1962
Keski-Suomi — Jyväskylä
Lyytikäinen, Seth A.
JR 69161
37%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR XI 174.
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 01002
37%
1889
Keski-Suomi — Saarijärvi
Alava, Vihtori
JR 71926
37%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR IX1 651.
37%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 536.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76123
37%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
SKVR X1 505.
37%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR VI1 1645.
37%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 62510
37%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 07398
37%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 17150
37%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR XII1 500.
37%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XII1 540.
36%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77193
36%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 546.
36%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69496
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18862
36%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 34622
36%
1964
Satakunta — Keikyä
Kärki, Frans
SKVR VIII 1486.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1503.
36%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 515.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66747
36%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66773
36%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 70298
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6852.
36%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 1499.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XII1 577.
36%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66533
36%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR X1 496.
36%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
JR 16207
36%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45968
36%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 28817
36%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
SKVR X1 540.
36%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1131.
36%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 70507
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2558.
36%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR XIII2 5059.
36%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
SKVR VI1 1637.
36%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
JR 39845
36%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR X1 478.
36%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
SKVR X1 512.
36%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 49376
35%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 41194
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 02148
35%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
SKVR IX1 634.
35%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 17169
35%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 62780
35%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 514.
35%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR XII1 505.
35%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 69425
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 523.
35%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 157.
35%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 69382
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82716
35%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 72916
35%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
JR 69922
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1492.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR XIII4 11687.
35%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XI 173.
35%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 69970
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61647
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 69803
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 510.
35%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 77058
35%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 69394
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 03748
35%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 81409
35%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
SKVR VIII 1510.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR XI 175.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 69909
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 493.
34%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4699.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 09118
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR IX1 635.
34%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 20833
34%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
SKVR XII1 544.
34%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08838
34%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR XII1 532.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59979
34%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR VIII 1484.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 66754
34%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX2 58.
34%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 40907
34%
1938
Etelä-Savo — Juva
Maaranen, Iida
JR 23502
34%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Karppinen, Helmi
SKVR VIII 1470.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 486.
34%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 507.
34%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR XI 158.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 76878
34%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 16972
34%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 16973
34%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR X1 499.
34%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 28823
34%
1962
Satakunta — Pomarkku
Kosonen, Nelly
SKVR XII1 508.
34%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 561.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 564.
34%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 38903
34%
1961
Satakunta — Kokemäki
Leino, Frans
JR 70820
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 497.
34%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
JR 48733
33%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
JR 82468
33%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR VIII 1493.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 76880
33%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 77009
33%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 80066
33%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VI1 1626.
33%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 42898
33%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
JR 61455
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR XI 2559.
33%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 05972
33%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 62097
33%
1948
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 703.
33%
1915
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 520.
33%
1909
Peräpohjola — Kemi
Paloheimo, Anni
SKVR IX1 632.
33%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR X1 503.
33%
1920
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 36498
33%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
SKVR X1 480.
33%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XIV 1090.
33%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XI 2557.
33%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Tarkkanen, Matti
SKVR IX1 604.
33%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1102.
33%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 70314
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75525
33%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR VIII 1465.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 1509.
33%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR IX1 694.
33%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR IX1 698.
33%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 1494.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XIV 1119.
33%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR XII1 502.
33%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 70604
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50558
33%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
JR 10252
33%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41195
32%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR VIII 1430.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4696.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 66818
32%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 70754
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64947
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 77064
32%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1649.
32%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII1 566.
32%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 575.
32%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3330.
32%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 66089
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR IX1 589.
32%
1913
Häme — Sääksmäki
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 525.
32%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR XII1 513.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83278
32%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR VIII 1490.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 1485.
32%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 83846
32%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
SKVR IX2 70.
32%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII1 495.
32%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR XII1 528.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05889
32%
1936
Satakunta — Viljakkala
Hanhijoki, Helmi
JR 65926
32%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR XII1 538.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43413
32%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 48675
32%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
JR 77138
32%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 636.
32%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
JR 08271
32%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
JR 63999
32%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3426 α.
32%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
JR 69354
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 521.
31%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 63603
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 477.
31%
1890
Satakunta — Ulvila
Tuomi, Tuomas
SKVR IX1 588.
31%
1916
Häme — Kylmäkoski
Huitu, Olga
JR 19229
31%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR IX1 614.
31%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 487.
31%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 490.
31%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
JR 84420
31%
1962
Etelä-Savo — Pieksämäki
Öster, Kerttu
SKVR XII1 554.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 572.
31%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 10177
31%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76778
31%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR X1 484.
31%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 522 α.
31%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 42892
31%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
JR 36655
31%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 70226
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06438
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 49183
31%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 1658.
31%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 516.
31%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 156.
31%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR IX2 60.
31%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 11907
31%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15212
31%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30361
31%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI1 1640.
31%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIII4 11715.
31%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 69887
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11705.
31%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR IX2 65.
30%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 19525
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 40952
30%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
SKVR XII1 516.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5976.
30%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 29806
30%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 41051
30%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 69545
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82800
30%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
SKVR IX1 571.
30%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 626.
30%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX2 57.
30%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 62090
30%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 535.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 504.
30%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 6856.
30%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 70155
30%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40969
30%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 31810
30%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 62132
30%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69389
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1641.
30%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR IX1 611.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 79811
30%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 1495.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 07509
30%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
JR 70774
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 608.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4705.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 549.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61622
30%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XII1 567.
30%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69798
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1481.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 501.
29%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
SKVR X1 519.
29%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 4702.
29%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 70353
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 551.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32328
29%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
JR 26682
29%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 06286
29%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR IX1 581.
29%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11696.
29%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 70081
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 582.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 73967
29%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR IX1 667.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 75634
29%
1937
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
SKVR XII1 550.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83256
29%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 18272
29%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 00109
29%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 70522
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62127
29%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII4 11701.
29%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 593.
29%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX1 594.
29%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 06851
29%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 47602
29%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR IX1 586.
29%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 77054
29%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VII2 3444.
29%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
JR 74621
29%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Seppälä, Vilho
JR 76344
28%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
SKVR VII2 3434.
28%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX2 71.
28%
1903
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 34726
28%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR XII1 556.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00606
28%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR XII1 533.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37954
28%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR XIII4 11700.
28%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 538 β.
28%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69208
28%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR IX1 584.
28%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX1 696.
28%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 70855
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27422
28%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 48739
28%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR X1 509.
28%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 62512
28%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 78020
28%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 557.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5971.
28%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 70267
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 494 α.
28%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35800
28%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
JR 61535
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR IX1 578.
28%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 630.
28%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 633.
28%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 78067
28%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 48391
28%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VI1 1647.
28%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XII1 560.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08305
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
JR 28277
28%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 48337
28%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR IX1 566.
28%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 538 γ.
28%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR VIII 1469.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR IX1 616.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 03072
28%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
JR 10365
28%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 621.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 78335
28%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
JR 09124
28%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
SKVR IX1 605.
27%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 79626
27%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR X1 552.
27%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 69275
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 03267
27%
1869
Etelä-Savo — Sääminki
Carlenius, O. A. J.
JR 60266
27%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 552.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1112.
27%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR X1 513.
27%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VIII 1482.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 82473
27%
1936
Etelä-Savo — Pieksämäki
Vauhkonen, Matti
SKVR X1 488.
27%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 631.
27%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 61481
27%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 40986
27%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 38928
27%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
JR 75576
27%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR XIII2 5989.
27%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR X1 530.
27%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 00614
27%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 65338
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 692.
27%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII2 5949.
27%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 00123
27%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR VIII 1506.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR IX1 668.
27%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR XI 168.
27%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 37916
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
SKVR XII1 503.
27%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kemilä, J.
JR 39176
27%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR IX1 591.
26%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 19343
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XI 166.
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 18048
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 563.
26%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 61195
26%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XIV 1104.
26%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 39188
26%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 39216
26%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR VIII 4695.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 596.
26%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 537.
26%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 06803
26%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
SKVR IX1 639.
26%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1496.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 66447
26%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Elli
SKVR XII1 531.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34861
26%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR IX1 664.
26%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIII4 11707.
26%
1937
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
SKVR X1 526.
26%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR IX1 585.
26%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 658.
26%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR XI 159.
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR VIII 1437.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43705
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 76371
26%
1959
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR IX1 619.
26%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 22677
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 80481
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 25974
26%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 69762
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 518.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 574.
26%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 36793
26%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 60211
26%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 19745
26%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
SKVR IX1 576.
25%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 597.
25%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 704.
25%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 618.
25%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5957.
25%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1636.
25%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR VII2 3448.
25%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 33244
25%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII5 loitsut 3864.
25%
1885
Pohjois-Karjala — Valtimo
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 5945.
25%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII2 3435.
25%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 39252
25%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
SKVR VI1 1639.
25%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR X1 504.
25%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 38069
25%
1936
Satakunta — Orivesi
Lauttajärvi, Liina
SKVR XI 163.
25%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VII2 3430.
25%
1904
Pohjois-Karjala — Kitee
Holopainen, A.
JR 27067
25%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
SKVR XIII2 5979.
25%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VII2 3445.
25%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR XII1 525.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09466
25%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 16010
25%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 530.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28379
25%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kosonen, Aino
SKVR XIII4 11717.
25%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 78321
25%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
JR 61602
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR VIII 1491.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 04333
25%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
SKVR XIII2 5955.
25%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 70095
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78120
25%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 603.
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 489.
25%
1909
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1651.
25%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 51160
25%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1505.
25%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 617.
25%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 575.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1721.
25%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR VI1 1648.
25%
1880
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR VI1 1650.
25%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX1 642.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VII2 3426.
24%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 23383
24%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
SKVR VIII 1460.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 592.
24%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 26714
24%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 79488
24%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 615.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 675.
24%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XIV 1088.
24%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 07601
24%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
SKVR VIII 1464.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 24665
24%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 70791
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10258
24%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78989
24%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR IX1 644.
24%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 23477
24%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
SKVR VI1 1657.
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII4 11708.
24%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 69701
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 52971
24%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 5964.
24%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR VIII 1468.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 10223
24%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 607.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 474.
24%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR X1 538.
24%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
JR 42676
24%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
JR 44519
24%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutanen, Aari
SKVR X1 482.
24%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 03462
24%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 64945
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1488.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 491.
23%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR IX1 640.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11692.
23%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 40180
23%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
JR 42614
23%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
JR 18175
23%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
JR 16236
23%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16799
23%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1436.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2537.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 772.
23%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR IX1 613.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 82602
23%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
JR 26782
23%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
JR 43503
23%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Moilanen, Toini
SKVR IX1 570.
23%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX1 583.
23%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
SKVR IX1 625.
23%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR XIII4 11712.
23%
1935
Etelä-Karjala — Jääski
Henttonen, A.
SKVR X1 511.
23%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 07020
23%
1922
Satakunta — Eräjärvi
Heikkilä, K. K.
JR 33890
23%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR IX1 587.
23%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 33960
23%
1960
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 52001
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 539.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5954.
23%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Sonkkila, Hilja
JR 31078
23%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
SKVR X1 515.
23%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 04117
23%
1937
Häme — Pälkäne
Franssila, Juho
JR 64048
23%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1487.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 578.
23%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84367
23%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR VII2 3440.
23%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII2 3440 a.
23%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII2 5972.
23%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 80419
23%
1906
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Jaakko
SKVR X1 539.
23%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
JR 33886
23%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR X1 508.
23%
1907
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR XIII4 11695.
23%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
JR 65255
23%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 50193
23%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
SKVR VIII 4704.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 509.
23%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 75704
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 73938
22%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Saukko, Antti
JR 47725
22%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR IX1 590.
22%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 76743
22%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 511.
22%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 37895
22%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 74772
22%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 78100
22%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 670.
22%
1913
Häme — Pälkäne
Anttila, Eero
JR 78574
22%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
JR 25457
22%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
JR 09881
22%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XIII4 11702.
22%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 666.
22%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 73914
22%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sassi, Mirjam
SKVR XIII2 5987.
22%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 67017
22%
1961
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Rudolf
SKVR XI 2560.
22%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 03837
22%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 53329
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VIII 4703.
22%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 685.
22%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 76997
22%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6850.
22%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
SKVR X1 531.
22%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 61589
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR IX1 620.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 650.
21%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 533.
21%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 76803
21%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 555.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07013
21%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
SKVR VI2 6853.
21%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 27339
21%
1937
Etelä-Savo — Savitaipale
Korhola, Tommi
SKVR IX1 676.
21%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 60218
21%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR X1 1081.
21%
1909
Satakunta — Säkylä
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 466.
21%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
JR 36656
21%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR IX1 654.
21%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 553.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1411.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIII4 11694.
21%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11699.
21%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 63604
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 45159
21%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
SKVR IX1 702.
21%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR VI2 6834.
21%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 46098
21%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
SKVR VIII 3770.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
JR 00193
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 27558
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 70354
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 66772
21%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR X1 537 α.
21%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 35206
21%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
JR 65337
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 687.
21%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
SKVR VIII 1463.
21%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
JR 32932
20%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 80174
20%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Toukkari, Eemil
JR 82369
20%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR XII1 541.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54767
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5947.
20%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR X1 462.
20%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
SKVR XII1 519.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2555.
20%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR XIII2 5986.
20%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 28245
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Koskimies, A. V.
SKVR IX1 606.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1628.
20%
1877
Etelä-Savo — Savitaipale
Koskimies, A. V.
SKVR IX1 623.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 641.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 43468
20%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR XII1 526.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68180
20%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio
Rossi, Leena
SKVR IX1 565.
20%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 660.
20%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2692.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2698.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 50947
20%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33847
20%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
SKVR IX1 680.
20%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5967.
20%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 75280
20%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIII2 5990.
20%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 46507
20%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR IX1 637.
20%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
JR 23434
20%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö,
JR 73867
20%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64141
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1630.
20%
1909
Etelä-Savo — Savitaipale
Kotikoski, J. W.
JR 64946
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 602.
20%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 32409
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11713.
19%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
SKVR XII1 543.
19%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5992.
19%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
SKVR VI2 6847.
19%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR VII2 3429.
19%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Päivinen, Valter
JR 34982
19%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 01149
19%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XII1 512.
19%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11710.
19%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 62742
19%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR XI 169.
19%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 10260
19%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 532.
19%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
JR 03715
19%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR VI1 1632.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 684.
19%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1498.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR IX1 689.
19%
1914
Häme — Jaala
Groundstroem, Kalervo
JR 25975
19%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 06908
19%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Heikkilä, Heimo
SKVR VI1 1623.
19%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 67811
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR VI2 6845.
19%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6849.
19%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
JR 49659
19%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 507.
19%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX1 627.
18%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
JR 24893
18%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIII2 5941.
18%
1927
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
SKVR VI2 6840.
18%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 22438
18%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 09017
18%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 47939
18%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR IX1 648.
18%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 661.
18%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 38017
18%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
SKVR IX1 663.
18%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
Kanteletar 1:232
18%
None
None
None
SKVR VI2 6835.
18%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11691.
18%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1413.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 26159
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR XIII4 11693.
18%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 54446
18%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 510.
18%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR X1 523.
18%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 50320
18%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
SKVR XIII2 5946.
18%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 1507.
18%
1890
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Sjöros, J.
SKVR X1 495.
18%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
SKVR XIII2 5943.
18%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 10336
18%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19936
18%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 49295
18%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 564.
18%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 598.
18%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 67067
18%
1962
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
SKVR VI1 1638.
18%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 70404
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1099.
18%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 19514
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XIII2 5944.
18%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 27848
18%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 16420
18%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60747
18%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 68006
18%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 73839
18%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 81407
18%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
SKVR IX1 647.
18%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XI 165.
18%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 1244.
18%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 76365
18%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR XIII2 5991.
18%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR IX1 688.
18%
1886
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR XI 2523.
18%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XIII4 11709.
18%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR XII1 562.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1096.
17%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 01039
17%
1890
Häme — Sysmä
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5969.
17%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5940.
17%
1935
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11689.
17%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR X1 529.
17%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
JR 08660
17%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 75067
17%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIII4 11688.
17%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 00766
17%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
SKVR IX1 629.
17%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
JR 06743
17%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
SKVR XIII2 5956.
17%
1932
Etelä-Karjala — Muolaa
Loponen
JR 09039
17%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
SKVR XII1 492.
17%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR VI2 6842.
17%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5988.
17%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 25478
17%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 50511
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR XIII2 5948.
17%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 75947
17%
1909
Etelä-Savo — Heinävesi
Sivori, E.
JR 36809
17%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
SKVR XIV 1128.
16%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 655.
16%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1100.
16%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53323
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XIII4 11698.
16%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 5981.
16%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 39960
16%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lohi, Veera
SKVR XIII2 5982.
16%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 77182
16%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 681.
16%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1093.
16%
1892
Uusimaa — Artjärvi
Anttila, Hj.
SKVR IX1 665.
16%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5942.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR XI 2539.
16%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR XIV 1092.
16%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1086.
16%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
SKVR XIII4 11697.
16%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR X1 520.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 47294
16%
1926
Etelä-Savo — Kerimäki
Okkola, T. E.
JR 64004
16%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 33850
16%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
SKVR IX1 643.
16%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR XIII2 5978.
16%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IX1 677.
15%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR X1 524.
15%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
JR 75201
15%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 1414.
15%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
JR 68263
15%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR X1 522.
15%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 54690
15%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 73295
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 595.
15%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1479.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR IX1 645.
15%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 08777
15%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 79783
15%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Toivonen, Anton
SKVR IX1 609.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1089.
15%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 26419
15%
1932
Satakunta — Hämeenkyrö
Kohtamäki, Ilmari
SKVR X1 498.
14%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 83797
14%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR VIII 1428.
14%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 672.
14%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 674.
14%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR VI1 1631.
14%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6851.
14%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
SKVR IX1 638.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 652.
14%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 53191
14%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 61499
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 26395
13%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
SKVR VI2 6967.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1123.
12%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX3 747.
11%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5098.
11%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR I4 2307.
11%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1095.
11%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 610.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39691
11%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 53318
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII2 5903.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
JR 10185
10%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR II 584.
10%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR XI 796.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura