JR 53697
93%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53726
92%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 68712
91%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR VI1 1659.
88%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 06414
88%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 25364
85%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Kemppainen, Eino
JR 27850
83%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
SKVR VII2 3439.
83%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 66628
82%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 53851
82%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 25283
80%
1915
Etelä-Savo; Pohjois-Savo
Kemppainen, Eino
JR 26620
80%
1937
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Koistinen, Kalle
JR 10032
80%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 10088
80%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 08596
79%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 71723
78%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
JR 76801
78%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 36539
78%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 10007
78%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 07688
77%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Heiskanen, Väinö
JR 66531
77%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 53786
77%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61873
77%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 53761
77%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 27025
76%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Komulainen, Heikki
SKVR VII2 3449.
76%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 1654.
76%
1923
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Lönnbohm, O. A. F.
JR 51584
76%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII2 3447.
76%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR VI1 1660.
75%
1908
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 25608
75%
1940
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Vilho
JR 78942
75%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
JR 78458
74%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 23622
74%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
JR 76486
74%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
SKVR VI1 1652.
74%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 27783
74%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 29791
74%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR XII1 548.
72%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60760
72%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 66705
72%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Räsänen, Paavo
JR 40953
72%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 78835
72%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Thessler, Eine-Maija
JR 08389
71%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 76774
70%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6861.
70%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII2 3436.
70%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 63147
70%
1921
Pohjois-Savo
Räihä, Antti
JR 09541
69%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR VI1 1655.
69%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 68183
69%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
JR 27425
69%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 72870
68%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 61828
67%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
JR 61486
67%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Putaala, Martti
JR 23333
67%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
SKVR XI 160.
66%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR VI1 1661.
66%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 19425
66%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 09649
66%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Hynynen, Hanna
JR 37078
66%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 48350
66%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XIII2 5965.
66%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 76600
66%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 67891
65%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Rissanen, Tyyne
JR 45915
65%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR XII1 493.
65%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Viio, Viljo
SKVR XII1 563.
65%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 08699
65%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR XI 162.
64%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 42780
64%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
SKVR XII1 501.
63%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
JR 00581
63%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Ahtiainen, Juho
JR 69782
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 706.
62%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 07028
62%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
SKVR VII2 3442.
61%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VII2 3431.
61%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
JR 50197
61%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
SKVR XII1 534.
61%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67101
60%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 82422
60%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XII1 524.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 527.
60%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 53848
59%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 02394
59%
1960
Pohjois-Savo — Iisalmi
Auvinen, Arvi
JR 17325
59%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 39426
59%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
JR 26114
59%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 79759
59%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR XI 172.
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 60727
58%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 28276
58%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 53754
58%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 16310
58%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65336
57%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68111
57%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR VI1 1656.
57%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 568.
57%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27642
57%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
JR 40959
56%
1954
Pohjois-Karjala — Kaavi
Määttänen, Vieno
JR 79025
56%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Timonen, Pekka
JR 20841
56%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Kaasinen, Aulis
JR 27950
55%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
JR 23291
55%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 53641
55%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 527.
54%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40553
54%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR VI2 6859.
54%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
JR 68732
54%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Rytkönen, Ahti
JR 69841
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 67.
53%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR IX1 612.
53%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 68759
53%
1935
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 170.
53%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 49905
53%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65941
53%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 547.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 517.
52%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 26186
52%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
SKVR IX1 705.
52%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 53811
52%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII2 3437.
52%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 55113
52%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
JR 09214
51%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
JR 53618
51%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1642.
51%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 45947
51%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 37798
51%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
SKVR IX1 579.
50%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 27449
50%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 07087
50%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 76353
50%
1949
Häme — Kuorevesi
Summa, Pentti
SKVR XII1 517.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08834
50%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 84069
50%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 78442
50%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR XII1 565.
50%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1663.
50%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 69448
49%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 497.
49%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 21931
49%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 25626
49%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
SKVR VII2 3433.
49%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3443.
49%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
JR 53701
49%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6854.
49%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 36473
49%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR VII2 3432.
48%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
JR 51586
48%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47628
48%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 80857
48%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 21932
48%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 542.
48%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73667
48%
1928
Satakunta — Lempäälä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 546.
47%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 529.
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2561.
47%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 580.
47%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 17150
47%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR X1 491.
47%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 502.
47%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
JR 35764
47%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR IX1 693.
47%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR XII1 522.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53455
46%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 510 α.
46%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1653.
46%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR XII1 498.
46%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08316
46%
1954
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10155
46%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 622.
46%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 506.
46%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR IX1 651.
46%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11687.
46%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XII1 514.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71926
46%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 65256
45%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 10228
45%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1500.
45%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
JR 39845
45%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR XII1 540.
45%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1662.
45%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 515.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63349
45%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 71607
45%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR X1 518.
44%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 173.
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 523.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 481.
44%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
SKVR X1 500.
44%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR XII1 577.
44%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1442.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 520.
44%
1909
Peräpohjola — Kemi
Paloheimo, Anni
JR 61647
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 07398
43%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 70475
43%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1431.
43%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 500.
43%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XI 175.
43%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 76123
43%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
JR 16207
43%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6860.
43%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR IX1 569.
43%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 61398
43%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 45968
43%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR VI1 1645.
43%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VIII 1476.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 494.
43%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 510.
43%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 36498
43%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 20788
43%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 532.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 505.
42%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 53735
42%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1483.
42%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 485.
42%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 492.
42%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 6858.
42%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 61202
42%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 72916
42%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
JR 08838
42%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 23292
42%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 20833
42%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
JR 77162
42%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 544.
42%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82716
42%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 70572
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77112
41%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 40870
41%
1962
Keski-Suomi — Jyväskylä
Lyytikäinen, Seth A.
JR 42898
41%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
JR 34622
41%
1964
Satakunta — Keikyä
Kärki, Frans
JR 69263
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5059.
41%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
JR 76878
41%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR X1 512.
41%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VIII 1503.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 589.
41%
1913
Häme — Sääksmäki
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 157.
41%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VIII 1470.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 486.
41%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 81409
41%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
SKVR VI2 6858 α.
41%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 82120
41%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 77138
41%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR X1 479.
41%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR XIV 1119.
41%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 694.
41%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR VII2 3426 α.
41%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR XII1 494.
41%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 6858 β.
41%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 60806
41%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 41194
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 61455
41%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR XII1 508.
41%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 82468
40%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 26843
40%
1962
Keski-Suomi — Keitele
Koljonen, Maija
SKVR IX1 604.
40%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1102.
40%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
SKVR VI2 6855.
40%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR X1 497.
40%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
JR 70314
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 66747
40%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66773
40%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR X1 499.
40%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 73375
40%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 561.
40%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 575.
40%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 17169
40%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 65926
40%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR X1 540.
40%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1131.
40%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 41195
40%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR IX2 59.
40%
1909
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 636.
40%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
SKVR X1 496.
40%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
JR 08271
40%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
JR 16972
39%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 16973
39%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR VI1 1644.
39%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX1 632.
39%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 09118
39%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR IX1 703.
39%
1915
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
JR 26811
39%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 69324
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 513.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37925
39%
1963
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 67402
39%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 70426
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70829
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 502.
39%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 36666
39%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 36655
39%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR XIII4 11714.
39%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 64947
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 42892
39%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
SKVR IX2 73.
38%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 80066
38%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 545.
38%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 493.
38%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 174.
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
SKVR VII2 3330.
38%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VIII 1484.
38%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 535.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 505.
38%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 59979
38%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 70118
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 566.
38%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 61.
38%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 69.
38%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
JR 70638
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05972
38%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 34981
38%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR IX2 66.
38%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 62498
38%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70036
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 507.
37%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR IX1 698.
37%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 40969
37%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
SKVR IX1 608.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70721
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 514.
37%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR XII1 495.
37%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
JR 78965
37%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
SKVR VIII 1465.
37%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 1499.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR VIII 1494.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XII1 557.
37%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38903
37%
1961
Satakunta — Kokemäki
Leino, Frans
SKVR IX2 57.
37%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 4696.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 611.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 504.
37%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 516.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18862
37%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 26682
37%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR X1 503.
37%
1920
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR XII1 567.
37%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 07509
37%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
SKVR X1 480.
37%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XII1 528.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16586
37%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 614.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 626.
37%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX1 635.
37%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 20604
37%
1954
Pohjois-Savo — Tervo
Jääskeläinen, Emppo
JR 61622
36%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XII1 551.
36%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 70.
36%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 616.
36%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 478.
36%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
JR 61528
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
SKVR IX1 634.
36%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 06851
36%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 521.
36%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX1 564.
36%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 75525
36%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR IX1 667.
36%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 588.
36%
1916
Häme — Kylmäkoski
Huitu, Olga
JR 83846
36%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
JR 05889
36%
1936
Satakunta — Viljakkala
Hanhijoki, Helmi
JR 28823
36%
1962
Satakunta — Pomarkku
Kosonen, Nelly
SKVR IX1 581.
36%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 73967
36%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR VIII 1486.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 03072
36%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
JR 69798
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1492.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 586.
36%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 70267
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1509.
35%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 32328
35%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
SKVR IX2 68.
35%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 63999
35%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1510.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR X1 525.
35%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR XII1 556.
35%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 584.
35%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX1 696.
35%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR VII2 3434.
35%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 1485.
35%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 519.
35%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 171.
35%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR VIII 4699.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 560.
35%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 550.
35%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62132
35%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 538.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19525
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VI1 1649.
35%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X1 484.
35%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 63.
34%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 66754
34%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR VI1 1658.
34%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 477.
34%
1890
Satakunta — Ulvila
Tuomi, Tuomas
JR 63603
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 518.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 578.
34%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 630.
34%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 633.
34%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 69472
34%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 591.
34%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 69208
34%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR X1 516.
34%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 156.
34%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XIV 1104.
34%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 31810
34%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XII1 536.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48337
34%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 09124
34%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 82800
34%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
SKVR IX1 621.
34%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 40986
34%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
SKVR X1 522 α.
34%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR IX2 62.
34%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 64.
34%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 70855
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 487.
34%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 593.
33%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX1 594.
33%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 490.
33%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
SKVR XIII4 11715.
33%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 62780
33%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 74621
33%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Seppälä, Vilho
SKVR XI 163.
33%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX1 566.
33%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 47602
33%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR VIII 1481.
33%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4705.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 19745
33%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
JR 70637
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6852.
33%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 69496
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1430.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 692.
33%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 4702.
33%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 08305
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
JR 61535
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 62510
33%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 1490.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 582.
32%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 605.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 631.
32%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1495.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR VII2 3435.
32%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 37916
32%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
SKVR IX1 664.
32%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1493.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XII1 549.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76344
32%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
SKVR XII1 552.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05689
32%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Halonen, Yrjö
SKVR XII1 531.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49183
32%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 68693
32%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 537.
32%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR IX1 618.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VII2 3430.
32%
1904
Pohjois-Karjala — Kitee
Holopainen, A.
JR 80481
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 1469.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR XII1 503.
31%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kemilä, J.
SKVR X1 530.
31%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 27067
31%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
SKVR IX1 639.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 70298
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 158.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 70556
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 668.
31%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR VIII 1487.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 00606
31%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 33960
31%
1960
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 52001
31%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 574.
31%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR XII1 530.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70807
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48391
31%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VI1 1636.
31%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR IX1 592.
31%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR X1 513.
31%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 01002
31%
1889
Keski-Suomi — Saarijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 596.
31%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 04333
31%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
SKVR VI1 1637.
31%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
SKVR XII1 525.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3444.
31%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
JR 11907
31%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15212
31%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76998
31%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 03267
31%
1869
Etelä-Savo — Sääminki
Carlenius, O. A. J.
JR 35800
31%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
JR 38928
31%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
JR 69580
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 597.
31%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1482.
31%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 42676
31%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
JR 44519
31%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutanen, Aari
JR 19343
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XI 2559.
30%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 27422
30%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 69832
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70325
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69161
30%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR VII2 3445.
30%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 38069
30%
1936
Satakunta — Orivesi
Lauttajärvi, Liina
JR 40952
30%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
SKVR XII1 575.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 533.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23383
30%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
SKVR VII5 loitsut 3864.
30%
1885
Pohjois-Karjala — Valtimo
Krohn, Kaarle
SKVR IX1 658.
30%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 62151
30%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 526.
30%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR IX1 563.
30%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 2558.
30%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR IX1 619.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 62097
30%
1948
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
JR 69628
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70659
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77193
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 41565
30%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 1626.
30%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX2 58.
30%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 509.
30%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 29806
30%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR IX1 576.
30%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 39176
30%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR VIII 1496.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 10252
30%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 489.
30%
1909
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 46098
30%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 69803
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69382
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1464.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 583.
29%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 10177
29%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 585.
29%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1460.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 60266
29%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 61602
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 65338
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 33890
29%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR VIII 1506.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR XI 159.
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 39252
29%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
JR 70507
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 501.
29%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 06286
29%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VII2 3448.
29%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 03462
29%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR X1 539.
29%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR IX1 704.
29%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 699.
29%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX1 666.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 75634
29%
1937
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 26714
29%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 16010
29%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 590.
29%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR IX2 72.
29%
1912
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR X1 504.
29%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR IX1 642.
29%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 10223
29%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 02148
29%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
JR 39188
29%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 39216
29%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR IX1 615.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 617.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 03748
28%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 80419
28%
1906
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Jaakko
JR 33886
28%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 23477
28%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 66772
28%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR X1 508.
28%
1907
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 10258
28%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 578.
28%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36793
28%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 84367
28%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR VI1 1647.
28%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 23502
28%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Karppinen, Helmi
JR 69859
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 603.
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1112.
28%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 07601
28%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
JR 69964
28%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70354
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24665
28%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 50193
28%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 60211
28%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 654.
28%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 34726
28%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 52971
28%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78159
28%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 10365
28%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70604
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31078
27%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
SKVR IX1 640.
27%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 69394
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 644.
27%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4704.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 539.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70820
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40180
27%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
SKVR XII1 519.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07020
27%
1922
Satakunta — Eräjärvi
Heikkilä, K. K.
JR 73938
27%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Saukko, Antti
SKVR IX1 675.
27%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 613.
27%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 04117
27%
1937
Häme — Pälkäne
Franssila, Juho
JR 64048
27%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 67017
27%
1961
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Rudolf
SKVR IX1 572.
27%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 587.
27%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR VII2 3440.
27%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII2 3440 a.
27%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX1 670.
27%
1913
Häme — Pälkäne
Anttila, Eero
SKVR IX1 685.
27%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR X1 488.
27%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 77064
27%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 78574
27%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
JR 69773
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 5911.
26%
1933
Kainuu — Pudasjärvi
Reponen, Astrid
SKVR X1 537 α.
26%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX1 650.
26%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 76880
26%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR XI 2557.
26%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Tarkkanen, Matti
JR 03837
26%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX1 620.
26%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 74772
26%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR X1 515.
26%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 69565
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18741
26%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 19229
26%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR VIII 4703.
26%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 511.
26%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 48675
26%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
SKVR XI 2555.
26%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 63604
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 509.
26%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR IX1 607.
26%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 75704
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 73914
26%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sassi, Mirjam
JR 69545
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69970
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2537.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 772.
26%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VIII 1505.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
JR 30361
26%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 61589
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR IX1 660.
25%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR X1 531.
25%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR XIV 1721.
25%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 32409
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 43503
25%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Moilanen, Toini
JR 42614
25%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
SKVR IX1 565.
25%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 79811
25%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR VI2 6856.
25%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 1411.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 07013
25%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 00614
25%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
SKVR IX1 623.
25%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 641.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 637.
25%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR IX1 676.
25%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 23434
25%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö,
SKVR X1 538 β.
25%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1640.
25%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR X1 552.
25%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
SKVR XIII4 11705.
25%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XIII2 5976.
25%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 75576
25%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR XIV 1090.
25%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 18272
25%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
SKVR IX1 571.
25%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 69425
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06438
24%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 64946
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 28817
24%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
SKVR X1 482.
24%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 33847
24%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
JR 67811
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR VII2 3429.
24%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Päivinen, Valter
SKVR XII1 555.
24%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 702.
24%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
JR 45159
24%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
JR 22677
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR VI1 1641.
24%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VIII 1436.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 680.
24%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 27558
24%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 78989
24%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR VIII 4695.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 511.
24%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 19936
24%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR IX1 570.
24%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X1 538 γ.
24%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XIII2 5992.
24%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
JR 70226
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1468.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 73867
24%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 36656
24%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 65255
24%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 526.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70754
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62090
24%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 66089
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR IX2 60.
24%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 69909
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49376
24%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX2 71.
23%
1903
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 22438
23%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 09017
23%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 37954
23%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 40907
23%
1938
Etelä-Savo — Juva
Maaranen, Iida
SKVR XI 165.
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 1491.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 689.
23%
1914
Häme — Jaala
Groundstroem, Kalervo
JR 50558
23%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
JR 69922
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1099.
23%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 10260
23%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 606.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47939
23%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR VIII 1488.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
JR 37895
23%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 48733
23%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR XIV 1244.
23%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 46507
23%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 70081
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2560.
23%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII1 562.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83278
23%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR VIII 1463.
23%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
JR 50947
23%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 684.
23%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 25975
22%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 50320
22%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
JR 83256
22%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 08181
22%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
SKVR IX1 627.
22%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
JR 24893
22%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR VIII 3770.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 554.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62512
22%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 6835.
22%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII1 512.
22%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1081.
22%
1909
Satakunta — Säkylä
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 1507.
22%
1890
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Sjöros, J.
SKVR IX1 601.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70522
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00109
22%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR IX1 602.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64945
22%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1437.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43705
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1413.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 26159
22%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 77054
22%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 543.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 648.
22%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 661.
22%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 494 α.
22%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70353
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27848
22%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 16420
22%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60747
22%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 66447
22%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Elli
JR 66533
22%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 68006
22%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 73839
22%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 81407
22%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
SKVR XII1 507.
22%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 53329
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR X1 462.
22%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
SKVR XIII2 5991.
22%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR XI 166.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 18048
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 78141
22%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR X1 466.
22%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
SKVR XIV 1096.
22%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 01039
22%
1890
Häme — Sysmä
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11697.
22%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 663.
22%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
JR 69389
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 647.
21%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 77182
21%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 06908
21%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Heikkilä, Heimo
JR 60218
21%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 598.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 687.
21%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
JR 70774
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61195
21%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 492.
21%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR IX1 629.
21%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR X1 523.
21%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 00766
21%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
SKVR XII1 564.
21%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 474.
21%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR X1 538.
21%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR XII1 541.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 168.
20%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 26782
20%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
SKVR VIII 1498.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 28379
20%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kosonen, Aino
JR 19514
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IX1 655.
20%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1100.
20%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2539.
20%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR VI1 1650.
20%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 39960
20%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lohi, Veera
JR 82473
20%
1936
Etelä-Savo — Pieksämäki
Vauhkonen, Matti
SKVR IX1 643.
20%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR VII2 3428.
20%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR XIII2 5943.
20%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 68263
20%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 77009
20%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 33850
20%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
JR 00123
20%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 73295
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 25478
20%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 08660
20%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR XIV 1092.
20%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR X1 522.
20%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 10336
19%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50511
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR IX1 681.
19%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1093.
19%
1892
Uusimaa — Artjärvi
Anttila, Hj.
JR 75947
19%
1909
Etelä-Savo — Heinävesi
Sivori, E.
SKVR XIII2 5946.
19%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 625.
19%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR IX1 665.
19%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 36809
19%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
SKVR X1 533.
19%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XII1 491.
19%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 53323
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 537.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70155
19%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 520.
19%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 09881
19%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR X1 524.
19%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
JR 70404
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08777
18%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 64004
18%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 82214
18%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
Kanteletar 1:232
18%
None
None
None
SKVR IX1 677.
18%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 64141
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 595.
18%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 43413
18%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VIII 1479.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR XIII2 5979.
18%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 27995
18%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR X1 532.
17%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
SKVR XIV 1088.
17%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 645.
17%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1428.
17%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 674.
17%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR X1 529.
17%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR IX1 659.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 69701
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1089.
17%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 34982
17%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 65337
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 638.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 652.
17%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 10149
17%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53191
17%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR VI2 6967.
17%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 672.
17%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 609.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 498.
16%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 06803
16%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
JR 26419
16%
1932
Satakunta — Hämeenkyrö
Kohtamäki, Ilmari
JR 61499
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
SKVR XIII4 11701.
16%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 75067
16%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIII2 5942.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR IX3 747.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1547.
14%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR XII2 5098.
14%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1123.
14%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR II 584.
13%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1095.
13%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 10185
13%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 5903.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR I4 2307.
12%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR IX1 610.
12%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
H II 51, 686/7 (10)
11%
1894
Harjumaa — Kuusalu
Odenberg, Madis
JR 76365
11%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 39691
11%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR XII2 5914.
11%
1898
Kainuu — Kuusamo
Tuovila, Edvard
SKVR XI 796.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VII4 loitsut 2583.
10%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka