JR 23279
67%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 23338
65%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
JR 27593
65%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 37812
64%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
JR 53826
63%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53844
63%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53464
61%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 53774
61%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII2 3777.
59%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 27610
58%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VII2 3797.
56%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 61781
54%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 53711
54%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53752
54%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1920.
53%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR VI2 6933.
52%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VII2 3788.
51%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 76804
50%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 61728
49%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 08388
49%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR VII2 3794.
49%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR VII3 3907.
48%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 53815
47%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26618
47%
1937
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Koistinen, Kalle
JR 06797
47%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
JR 64128
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 39282
47%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Leppänen, Simo
SKVR VI1 1927.
47%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XIV 1209.
46%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 16970
46%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 47596
46%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 08833
46%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR VII3 3906.
45%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
JR 48362
45%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 27607
44%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 82273
44%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 61794
43%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 07635
43%
1957
Etelä-Karjala — Jaakkima
Heinonen, Olga
JR 27602
43%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 66631
42%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 27606
42%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 71835
42%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Salin, Olga
JR 53695
41%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 806.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10009
41%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR VI2 6940.
41%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 61756
41%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR X1 926.
41%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 40509
41%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 08402
40%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 61830
40%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
JR 47620
40%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR VI1 1825.
40%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 10035
40%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 61918
40%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pyykönen, Aarne
SKVR VI1 1921.
40%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 1530.
40%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VII2 3793.*
40%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
JR 63981
40%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 48338
40%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 53787
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 60740
39%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR VII2 3792.
39%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 62045
39%
1949
Pohjois-Savo — Nilsiä
Pöyhönen, Martti
JR 60836
39%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
JR 27456
39%
1938
Etelä-Karjala — Hiitola
Korhonen, Heikki
JR 53680
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66630
39%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 53772
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 74088
39%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Savolainen, Kerttu
JR 84368
39%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
JR 76485
39%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 48360
38%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 48361
38%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VII2 3791.
38%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
JR 38911
38%
1937
Pohjois-Savo — Maaninka
Leinonen, Aarne
JR 53611
38%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 09213
37%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VI1 1897.
37%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 53635
37%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR VII2 3790.
37%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR VII2 3782.
37%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 23313
36%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 46302
36%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
SKVR VI1 1922.
35%
1908
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
JR 23345
35%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
SKVR VII2 3778.
35%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 64140
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46301
34%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 36958
33%
1935
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Laitinen, Hanski
JR 78135
33%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VII3 3919.
33%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 82360
33%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR VI1 1826.
32%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 54098
32%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 39984
32%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Lohi, Veera
SKVR XII1 1114.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66534
32%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR IX1 806.
32%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR IX1 813.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 27315
31%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 53744
31%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53780
31%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66706
31%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Räsänen, Paavo
JR 30506
31%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kuronen, Jalmari
JR 47311
31%
1926
Etelä-Karjala — Parikkala
Okkola, T. E.
JR 53652
31%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 58698
31%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
SKVR XIV 858.
31%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX1 812.
30%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1380.
30%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 815.
30%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 19493
30%
1962
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Jussila, Hilma
SKVR VIII 1641.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VIII 2413.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 38878
30%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
JR 00205
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 23376
30%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
SKVR XIII2 6403.
30%
1934
Etelä-Karjala — Antrea
Haltsonen, Sulo
JR 27059
30%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
SKVR XIII4 11580.
30%
1937
Etelä-Karjala — Saari
Naukkarinen, Eino
SKVR IX1 819.
29%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1204.
29%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 1060.
29%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 13208
29%
1938
Häme — Akaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71579
29%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 71014
29%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 19144
29%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Janttonen, Martta
JR 36957
29%
1935
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Laitinen, Hanski
SKVR VI1 1901.
29%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 6940 β.
29%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 1552.
29%
1914
Häme — Heinola mlk
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 853.
29%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
SKVR XIV 870.
29%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 22177
29%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23713
29%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23888
29%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 23891
29%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 00592
29%
1938
Etelä-Savo — Pertunmaa
Ahvenainen, Edla
JR 08600
29%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08651
29%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 36500
29%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 61189
29%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 62128
29%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 62145
29%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62187
29%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69465
29%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69633
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69842
29%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69850
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70570
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70598
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73811
29%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 77177
29%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 78959
29%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 80315
29%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 83242
29%
1957
Etelä-Karjala — Antrea
Virsu, Saima
JR 57862
29%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76604
29%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
SKVR IX1 718.
29%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1022.
29%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 68695
29%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1110.
29%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1829.
29%
1927
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 866.
28%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 62744
28%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 62897
28%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62910
28%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
JR 68331
28%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 82115
28%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR IX1 719.
28%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 23468
28%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 82376
28%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 07599
28%
1938
Uusimaa — Vihti
Heino, Arvo
JR 68715
28%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 817.
28%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 6394.
28%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI1 1910.
28%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI1 1926.
28%
1913
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tuokko, M.
SKVR VI1 1930.
28%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VII2 3775.
28%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR XIII2 5826.
28%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 54673
28%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 77142
28%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 80132
28%
1932
Etelä-Karjala
Tossavainen, F.
JR 80155
28%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Tossavainen, M.
JR 62160
28%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 81387
28%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
JR 07315
28%
1935
Häme — Renko
Heino, Arvo
SKVR IX1 711.
28%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11582.
28%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 22176
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI1 1907.
28%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1538.
28%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1550.
28%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
SKVR IX2 178.
28%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 179.
28%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR XIV 847.
28%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 02388
28%
1920
Satakunta — Keuruu
Autiomäki, Maria
JR 17028
28%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 50721
28%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 65950
28%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69272
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69767
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70309
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70602
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70705
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70804
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75518
28%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 79803
28%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 48648
28%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
SKVR VIII 1605.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 23865
27%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 70303
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70347
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70657
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53720
27%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 62176
27%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII4 11595.
27%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
JR 69829
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69319
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73658
27%
1950
Pohjois-Savo — Maaninka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 62781
27%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 1047.
27%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 13271
27%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 5838.
27%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 46303
27%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 48668
27%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
JR 65866
27%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 48677
27%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
JR 82637
27%
1938
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR XIII4 11591.
27%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 69686
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1383.
27%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 17395
27%
1913
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 1565.
27%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VII2 3776.
27%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR IX1 1556.
27%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1034.
27%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 65945
26%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69801
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69901
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34864
26%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 49378
26%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 808.
26%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5823.
26%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR XIV 864.
26%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 23857
26%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 03755
26%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 69383
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70781
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75302
26%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 10251
26%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2644.
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XIV 1042.
26%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR VI1 1913.
26%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 62450
26%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 734.
26%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 72887
26%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1928.
26%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR XIV 1052.
26%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 00124
26%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 63313
26%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 79388
26%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1526.
26%
1909
Häme — Asikkala
Koskenjaakko, Anshelm
JR 68170
26%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Jaakko
SKVR XIV 1049.
26%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR IX1 803.
26%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR XII1 807.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1051.
26%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIV 1072.
26%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 00601
25%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 23890
25%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XI 330.
25%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 67098
25%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR XIV 1054.
25%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VI1 1929.
25%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR XIV 887.
25%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 51596
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70045
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 883.
25%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 23877
25%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
SKVR X1 908 α.
25%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77131
25%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 826.
25%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 809.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 22433
25%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 43486
25%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 69561
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1558.
25%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
JR 66018
25%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69544
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70553
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70857
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75038
25%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 26636
25%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
SKVR VIII 1618.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 68313
25%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 76894
25%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 723.
25%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1904.
25%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR XIII2 5830.
25%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR IX1 746.
25%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 605.
25%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR XIV 68.
25%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR XIV 1061.
25%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 27599
25%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR IX1 818.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1431.
25%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 06388
25%
1954
Kainuu — Vuolijoki
Hartikainen, Julia
JR 23278
25%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 39655
25%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
JR 29788
25%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 34994
25%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 70089
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 779.
24%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR VI1 1917.
24%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR IX1 1529.
24%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 72871
24%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1899.
24%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 82593
24%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR VIII 1575.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII4 11592.
24%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR VI1 1828.
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 32312
24%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 06675
24%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 69794
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 857.
24%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR X1 917.
24%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR XIV 1048.
24%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 02142
24%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
SKVR XII1 1095.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68182
24%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
SKVR VI2 6936.
24%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR X1 890.
24%
1930
Satakunta — Pori
Kaukamaa, L.
JR 23855
24%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 70346
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 825.
24%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 66629
24%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 46419
24%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
JR 17096
24%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria; Häme — Joutsa
Hänninen, Laina
JR 63575
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70114
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6136.
24%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 69526
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69173
24%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR VI1 1909.
24%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR IX1 822.
24%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 84415
24%
1962
Etelä-Savo — Pieksämäki
Öster, Kerttu
JR 28199
24%
1930
Häme — Hausjärvi
Koskimies, A. V.
SKVR VII2 3795.
24%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR IX2 175.
24%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 70813
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18165
24%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
JR 27125
24%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 30218
24%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR VI1 1905.
24%
1920
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
SKVR IX1 1488.
24%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 738.
24%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 72709
24%
1913
Satakunta — Eräjärvi
Salo, Aukusti
SKVR XIV 854.
24%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
SKVR XIV 861.
24%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 04978
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR IX1 814.
24%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 27331
24%
1937
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhola, Tommi
JR 43493
24%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 46310
24%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
SKVR XIV 1037.
24%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR XIV 1064.
24%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
SKVR XIV 873.
24%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR IX1 1555.
24%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
JR 68709
23%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 800.
23%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 01959
23%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR IX1 839.
23%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 31084
23%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 75230
23%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 77897
23%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 827.
23%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 69918
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71555
23%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX1 1540.
23%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1050.
23%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5825.
23%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 10308
23%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6939.
23%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1534.
23%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 45573
23%
1936
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Nieminen, Aino
JR 10092
23%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR XIII2 5836.
23%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
JR 40524
23%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 68700
23%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 1559.
23%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR XIV 868.
23%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
SKVR IX2 187.
23%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
JR 19224
23%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 43328
23%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Moilanen, Matti
SKVR IX1 820.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 811.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 60695
23%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Pukonen, Elsa
JR 24161
23%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 44773
23%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 63308
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 70736
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 979.
23%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIV 1074.
23%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
JR 65998
23%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR XIV 890.
23%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 27421
23%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 66746
23%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 741.
23%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
SKVR XIII2 5821.
23%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 76795
23%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1536.
23%
1914
Häme — Hollola
Keskitalo, E.
JR 77868
23%
1944
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 842.
23%
1914
Häme — Hauho
Keskitalo, E.
SKVR IX1 707.
23%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1925.
23%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
JR 63394
23%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2348.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 1545.
23%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1059.
23%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
SKVR VI1 1911.
23%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XIV 856.
23%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX1 760.
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69487
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5840.
22%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
SKVR XIV 852.
22%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX2 181.
22%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1305.
22%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 69974
22%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1533.
22%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XII1 1103.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07202
22%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR VIII 1558.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10334
22%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1083.
22%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR IX1 802.
22%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 40628
22%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 43702
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 1081.
22%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 84067
22%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR IX1 770.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1914.
22%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 1916.
22%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XIII2 5817.
22%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 09008
22%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
SKVR XIV 1068.
22%
1889
Uusimaa — Nummi
Holmberg, W. K.
JR 10091
22%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 66042
22%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 68332
22%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR VI1 1902.
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 771.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69206
22%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 70524
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 886.
22%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VI1 1931.
22%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53776
22%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26713
22%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 23724
22%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 1651.
22%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VI1 1919.
22%
1911
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kallio, Niilo
JR 43308
22%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR IX1 796.
22%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
JR 71644
22%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR XIV 1079.
22%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 68322
22%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XII1 1692.
22%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 29893
22%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 74077
22%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Savolainen, Kerttu
JR 69546
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 603.
22%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR IX1 885.
22%
1886
Häme — Längelmäki
Kinnunen, A.
JR 65922
22%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 36526
22%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 48192
22%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 77893
22%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 78029
22%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1764.
22%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR XI 366.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XIII2 5834.
22%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 70788
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68301
22%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 33426
22%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 59345
22%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR IX1 786.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 708.
22%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 804.
22%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1415.
22%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1417.
22%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64123
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1520.
22%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR VIII 1607.
22%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 801.
22%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1912.
22%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 80734
22%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VI2 6932.
21%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2406.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 67560
21%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VI1 1892.
21%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
SKVR XII1 1107.
21%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 781.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 332.
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII2 5811.
21%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kitunen
JR 66515
21%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 36522
21%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 21924
21%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 22286
21%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 77159
21%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 06000
21%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
SKVR IX1 1405.
21%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 09878
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XIV 1055.
21%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 1057.
21%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 69752
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 176.
21%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Vallenius, Niilo
SKVR XIV 1035.
21%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 80463
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 75606
21%
1953
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Siltamäki, Markus
SKVR VII3 3861.
21%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3861 a.
21%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIV 1044.
21%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 01710
21%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR IX2 75.
21%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XI 379.
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 1069.
21%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR XIV 1601.
21%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 44796
21%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 69571
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 737.
21%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 70215
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 846.
21%
1862
Uusimaa — Haapasaari
Godenhjelm, B. F.
SKVR IX2 82.
21%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 952.
21%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 70320
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 01699
21%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Allén, Tyyne
SKVR XIV 1039.
21%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 35065
21%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 70734
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05123
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR XI 331.
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 20586
21%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
JR 67553
21%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 25643
21%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 73453
21%
1939
Häme — Riihimäki
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 1065.
21%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 36499
21%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
SKVR XII1 1113.
21%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2267.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 716.
21%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 48180
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 70585
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09266
21%
1915
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR VIII 1521.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 956.
21%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR IX1 1498.
21%
1914
Häme — Tuulos
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1564.
21%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII2 5827.
21%
1933
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pakkanen, Jussi
SKVR XIV 869.
21%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 871.
21%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 892.
21%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 903.
21%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 950.
21%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 25718
21%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Kilpelä, Eeva
JR 02167
21%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 10008
21%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 40943
21%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 40944
21%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63167
21%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 71578
21%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 79631
21%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 83464
21%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR XIV 1045.
21%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR IX2 180.
21%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 09116
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR XIII2 5820.
21%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
SKVR XIV 867.
21%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 08703
21%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 32339
21%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 22246
20%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR XIV 1600.
20%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 27324
20%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 04349
20%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 63783
20%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 65330
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 607.
20%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
JR 06360
20%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
SKVR IX1 767.
20%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 381.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 38783
20%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 80966
20%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 70511
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70743
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1617.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 896 α.
20%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1924.
20%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII2 8244.
20%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX2 185.
20%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 48747
20%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR VIII 1748.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 888.
20%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 889.
20%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 53182
20%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 64120
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1619.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII4 11588.
20%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
SKVR XIV 1046.
20%
1910
Uusimaa — Helsinki
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1933.
20%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 843.
20%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX1 1553.
20%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 859.
20%
1889
Uusimaa — Anjala
Alamäntylä, M.
JR 32400
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR VIII 2343.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 608 γ.
20%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 06836
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Heikkilä, Heimo
JR 73377
20%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Salokannel, Tyyne
JR 40489
20%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Lukkarinen, Toimi
JR 64636
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5812.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
JR 80773
20%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 733.
20%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1056.
20%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XI 335.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 53324
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 1567.
20%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1101.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70461
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 712.
20%
1912
Häme — Ypäjä
Vihervaara, Eemeli
JR 18791
20%
1967
Etelä-Savo — Luumäki
Jaatinen, Elsa
SKVR XIV 884.
20%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Allén, Tyyne
JR 79597
20%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
SKVR VI1 1752.
20%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1468.
20%
1914
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 889.
20%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
SKVR VI2 6930.
20%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 53602
20%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2340.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 1124.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 745.
20%
1915
Häme — Humppila
Matisto, Jalmari
SKVR X1 626.
20%
1915
Satakunta
Kotiseuden toimitus
JR 30364
20%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 61715
20%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Putus, Meri
JR 71563
20%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 27311
20%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 28235
20%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
JR 50318
20%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
JR 65948
20%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 69398
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1612.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 714.
20%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 45816
20%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR IX1 856.
20%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XIV 1234.
20%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX1 1548.
20%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
JR 69685
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76992
20%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 810.
20%
1887
Häme — Loppi
Leino, G. E.
SKVR VI1 1935.
20%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 2322.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XIII2 5822.
20%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 22866
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 07665
20%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 59268
20%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 65169
20%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 62524
20%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 64086
20%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 82421
20%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR X1 628.
20%
1923
Satakunta
Jussila, K. V.
JR 09387
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Huovinen, Santeri
JR 53683
20%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1070.
20%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 65889
20%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 74775
20%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR IX1 1459.
20%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR XIV 891.
20%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 55122
20%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
JR 75508
20%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Sevola, Einari
JR 83929
20%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
JR 07498
20%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 59574
20%
1951
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
SKVR VI1 1900.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
SKVR VII2 3781.
19%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
SKVR XIII4 11576.
19%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 850.
19%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 10144
19%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35000
19%
1962
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laapotti, Anja
JR 36474
19%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 60956
19%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60957
19%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66755
19%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66768
19%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 69362
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69445
19%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69851
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70402
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70492
19%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79459
19%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 81863
19%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR IX1 881.
19%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
JR 69904
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18676
19%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 10322
19%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51593
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69908
19%
1932
Keski-Suomi — Äänekoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25976
19%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 26334
19%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR IX1 1544.
19%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 862.
19%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 44700
19%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 67547
19%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 39475
19%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 64129
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1895.
19%
1891
Etelä-Savo — Lemi
Jäkälä, Juho
SKVR VIII 2312.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 947.
19%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 989.
19%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 901.
19%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 907.
19%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XIV 931.
19%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 00681
19%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 16349
19%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61911
19%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 63577
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65342
19%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 67537
19%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67699
19%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 80461
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 83299
19%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
SKVR XIV 906.
19%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR IX1 889.
19%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
JR 00624
19%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 35766
19%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 84369
19%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR XII1 1673.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54768
19%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 75001
19%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII1 1688.
19%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23895
19%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 50195
19%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 09330
19%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR IX1 1539.
19%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 709.
19%
1914
Häme — Somero
Häyrinen, Kalle
JR 79394
19%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1379.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 35258
19%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
SKVR IX1 715.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR X1 600.
19%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR VIII 1637.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 554.
19%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XIV 849.
19%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR X1 971.
19%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR XIV 904.
19%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR XIV 905.
19%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 40317
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 71020
19%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 73838
19%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 80450
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 18681
19%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 25561
19%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 63988
19%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 65951
19%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR VIII 2344.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 862.
19%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XI 2519.
19%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 64121
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69333
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 885.
19%
1885
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
SKVR XIV 1053.
19%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 1084.
19%
1882
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
JR 69781
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82335
19%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 69358
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73523
19%
1967
Häme — Tammela
Salo, Lauri
JR 09464
19%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 46423
19%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
SKVR XII1 1085.
19%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XIV 860.
19%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR VIII 1594.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR IX1 853.
19%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX2 177.
19%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII2 5819.
19%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 23901
19%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XIV 1080.
19%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR VIII 2443.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 37915
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 70635
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53688
19%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 54419
19%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 2630.
19%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 64080
19%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
JR 17166
19%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 77898
19%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 896.
19%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 70281
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 580.
19%
1902
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
SKVR IX1 748.
19%
1910
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 00759
19%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Ala-Könni, Erkki
JR 16588
19%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11594.
19%
1937
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela, Jaakko
JR 32467
19%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 69427
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80083
19%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VIII 1615.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 828.
19%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 52972
19%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1058.
19%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XI 371.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 76237
19%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Strandman, Elsa
SKVR VIII 2300.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2397.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR IX1 1508.
19%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 967.
19%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR X1 988.
19%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 365.
19%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltola, Laimi
SKVR XIV 909.
19%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XIV 1040.
19%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 03712
19%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 07382
19%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 07538
19%
1936
Satakunta — Virrat
Heino, Arvo
JR 66745
19%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 71564
19%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 73371
19%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1903.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 30240
19%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 61261
19%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Kauko
JR 64939
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6938.
19%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 64125
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65167
19%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 01694
19%
1935
Häme — Hausjärvi
Ali-Seppälä, H.
JR 80727
19%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 79812
18%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR IX2 84.
18%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 09590
18%
1953
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huurto, Pirkko
JR 37148
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 82392
18%
1921
Häme — Vanaja
Varjonen, Anna
JR 82471
18%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR X1 620.
18%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 556.
18%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
SKVR VIII 1553.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 54214
18%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2288.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1480.
18%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR IX1 1493.
18%
1914
Häme — Lammi
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1516.
18%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
JR 10217
18%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10225
18%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15997
18%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62158
18%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 1077.
18%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIII4 11809.
18%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 69473
18%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 372.
18%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR IX2 79.
18%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 882.
18%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 24903
18%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 35180
18%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX1 1472.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1489.
18%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 26681
18%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 00312
18%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 38882
18%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
SKVR XIV 863.
18%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 60263
18%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR VIII 4775.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 992.
18%
1914
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XII1 1119.
18%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27429
18%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 13255
18%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38792
18%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
JR 39292
18%
1966
Häme — Hauho
Leppäniemi, Nestori
JR 39482
18%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 60883
18%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61062
18%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63333
18%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63367
18%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63962
18%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
JR 66820
18%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68112
18%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 68467
18%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 68471
18%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 69488
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70103
18%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1728 α.
18%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21939
18%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 05978
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 59665
18%
1964
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Mikko
JR 70416
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70866
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 990 α.
18%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39477
18%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 70210
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2405.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 19524
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VI2 6940 γ.
18%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 63507
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 81223
18%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
JR 77173
18%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX2 174.
18%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 922.
18%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
JR 08312
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR IX1 892.
18%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 913.
18%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 64124
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69692
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73829
18%
1962
Peräpohjola — Kittilä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 2274.
18%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1458.
18%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 44701
18%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 73695
18%
1946
Häme — Humppila
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1386.
18%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 70478
18%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6087.
18%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
SKVR IX1 1421.
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1487.
18%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1076.
18%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 07746
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Uusikaarlepyy
Hellsten, Einar
JR 08270
18%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
JR 10037
18%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 16080
18%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34824
18%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
JR 44687
18%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
JR 53177
18%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
JR 59753
18%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 69287
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1681.
18%
1885
Varsinais-Suomi — Raisio
Tamminen, Emanuel
SKVR IX2 77.
18%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
JR 72931
18%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1523.
18%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 65638
18%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1504.
18%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR XIV 902.
18%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 23715
18%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23734
18%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 30604
18%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 63518
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 45904
18%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 70513
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3796.
18%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XIV 1033.
18%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 69768
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44791
18%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 65857
18%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 65862
18%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 888.
18%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR XII1 1740.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 766.
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII4 11585.
18%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 20592
18%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
JR 71640
18%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR IX1 1481.
18%
1914
Häme — Hausjärvi
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX1 1549.
18%
1914
Häme — Iitti
Alatalo, Helmi
JR 74477
18%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 1546.
18%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 894.
18%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17445
18%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 37199
18%
1957
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hautala, Sigrid
JR 63574
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67953
18%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 78941
18%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
JR 83780
18%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 73868
18%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1393.
18%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1449.
18%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR XIV 911.
18%
1925
Uusimaa — Kirkkonummi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 932.
18%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 06865
18%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 63578
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73098
18%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 75595
18%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 83849
18%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
SKVR IX1 887.
18%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 70557
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 717.
18%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 74993
18%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 4780.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 1112.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34690
18%
1962
Varsinais-Suomi — Yläne
Laaksonen, Martta
JR 63589
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67569
18%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 76735
18%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR VI1 1805.
17%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 897.
17%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10257
17%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1535.
17%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 736.
17%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 57.
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 54349
17%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 910.
17%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR VI1 1705.
17%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 852.
17%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR XI 368.
17%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 65173
17%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 69046
17%
1922
Häme — Akaa
Saarela, K. J.
SKVR IX1 1461.
17%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 09119
17%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
JR 66344
17%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
JR 84433
17%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR IX1 1422.
17%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1522.
17%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1525.
17%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR X1 618.
17%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
SKVR XIV 1062.
17%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR XIV 1031.
17%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR VIII 2442.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR IX1 1419.
17%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1519.
17%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XI 2637.
17%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 34725
17%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 63573
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2350.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 2249.
17%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR VIII 2313.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 939.
17%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR X1 961.
17%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR VI1 1750.
17%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR IX1 807.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1528.
17%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 544.
17%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
SKVR XIV 1063.
17%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 61597
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 64938
17%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 872.
17%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
SKVR IX1 1482.
17%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 67609
17%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 80449
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 23280
17%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XIII2 5829.
17%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 34683
17%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
SKVR XIV 878.
17%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 16242
17%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61880
17%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
SKVR XIV 876.
17%
1903
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
JR 63510
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 76027
17%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
SKVR IX1 823.
17%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX2 76.
17%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
JR 34983
17%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 69326
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51614
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70816
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11583.
17%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 900.
17%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 27133
17%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 65340
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66833
17%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 70786
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74988
17%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII1 1716.
17%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5831.
17%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11593.
17%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 26784
17%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
SKVR IX1 1491.
17%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 930.
17%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 18273
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 05657
17%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
SKVR IX2 186.
17%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 78416
17%
1962
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Säteri, Eelis
SKVR VIII 2393.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 2395.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1428.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1437.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1440.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1442.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1443.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1451.
17%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1456.
17%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1464.
17%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1496.
17%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1501.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1514.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX2 183.
17%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR X1 894.
17%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XIV 881.
17%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 24937
17%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 07389
17%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 07525
17%
1936
Häme — Pälkäne
Heino, Arvo
JR 39397
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 60217
17%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 64093
17%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 73508
17%
1944
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 74574
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 80061
17%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 1123.
17%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50435
17%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Palojoki, Sirkka
SKVR VIII 2399.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XIV 1203.
17%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 00105
17%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 74850
17%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XIV 948.
17%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 54716
17%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 80893
17%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 742.
17%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 68304
17%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 72907
17%
1962
Häme — Hollola
Salo, Juho
SKVR VI1 1724.
17%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 627.
17%
1909
Satakunta
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 865.
17%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 63576
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63833
17%
1957
Satakunta — Mouhijärvi
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 920.
17%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 69862
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1104.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1420.
17%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1466.
17%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR X1 936.
17%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X1 936 α.
17%
1909
Satakunta — Tyrvää
Suomalainen, Jaakko
JR 66838
17%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68122
17%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69330
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72750
17%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 835.
17%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 10358
17%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79203
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR IX1 793.
17%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
SKVR X1 993.
17%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
JR 01069
17%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1494.
17%
1914
Häme — Lammi
Toivonen, K. K.
SKVR XII1 1687.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 929.
17%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 08208
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 65749
17%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 73825
17%
1961
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 45142
17%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nevalainen, Elina
JR 70137
17%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82213
17%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
JR 21938
17%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR VII2 3780.
17%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VIII 2318.
17%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 1109.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09068
17%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 63530
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1714.
17%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
SKVR VII3 3908.
17%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR IX1 1367.
17%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1387.
17%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1427.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1441.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1453.
17%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1457.
17%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1477.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1502.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1503.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1509.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1510.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1512.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1513.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1515.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1518.
17%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR X1 924.
17%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 06680
17%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 07008
17%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 39298
17%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 60225
17%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 71552
17%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 59906
17%
1966
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Pohjasniemi, Väinö
JR 67600
17%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 06868
17%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 69638
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69690
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 38865
17%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
SKVR VI1 1936.
17%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 1698.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5837.
17%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IX1 747.
17%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1425.
17%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 2521.
17%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 19895
17%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
SKVR IX1 1424.
17%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1484.
17%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 69967
17%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69763
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75578
17%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR X1 940.
17%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
SKVR XII1 1084.
17%
1922
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hämeenaho, Ida
SKVR IX1 1426.
17%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1497.
17%
1913
Häme — Tuulos
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1505.
17%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX1 1527.
17%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR X1 614.
17%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR X1 957.
17%
1902
Satakunta — Vesilahti
Kallio, Väinö
JR 10280
17%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63516
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65946
17%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 70079
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72243
17%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
JR 83191
17%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR X1 892.
16%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
JR 04318
16%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
SKVR IX1 1566.
16%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 901.
16%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 26711
16%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR VIII 2361.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 1463.
16%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1486.
16%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 880.
16%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR IX1 744.
16%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR X1 623.
16%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
SKVR XIV 1075.
16%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 65168
16%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 75057
16%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII1 1684.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1691.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1713.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10085
16%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 39667
16%
1937
Satakunta — Eräjärvi
Lindström, Laina
SKVR X1 604.
16%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR XIV 1071.
16%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 70540
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70344
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11584.
16%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11590.
16%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 69581
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1530.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR X1 621.
16%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VIII 2278.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1551.
16%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR IX1 1495.
16%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 65789
16%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR VIII 2367.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 1384.
16%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1521.
16%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR X1 893.
16%
1909
Satakunta — Noormarkku
Saarimaa, Eemil
JR 73171
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73872
16%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 50789
16%
1970
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Ahti
SKVR X1 955.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 63504
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 27207
16%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 23829
16%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 2396.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 865.
16%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1407.
16%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1413.
16%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX2 78.
16%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
JR 07545
16%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 10172
16%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16209
16%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32676
16%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 60210
16%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XIV 895.
16%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 11482
16%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13611
16%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63610
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64116
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1698.
16%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 69804
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 910.
16%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR XIV 915.
16%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 924.
16%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 62171
16%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 71326
16%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR VI1 1898.
16%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR IX2 83.
16%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 39905
16%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
SKVR XII1 1082.
16%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
JR 63247
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2303.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 961 β.
16%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR X1 965.
16%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 32306
16%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 63517
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63522
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63579
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63580
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1551.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4781.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 65166
16%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63508
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63509
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1817.
16%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR X1 591.
16%
1917
Satakunta — Suodenniemi
Lahtinen, Elli
SKVR XIV 855.
16%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 70508
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 32761
16%
1947
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 71722
16%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
SKVR VIII 1663.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1542.
16%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR VI1 1824.
16%
1884
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kinnunen, A.
SKVR VIII 2380.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1399.
16%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1401.
16%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1467.
16%
1913
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 905.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 912.
16%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII2 5835.
16%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 35200
16%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
JR 45827
16%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR VIII 2425.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 10364
16%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 902.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1896.
16%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 1908.
16%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI1 1918.
16%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
SKVR IX1 1366.
16%
1885
Häme
Tamminen, Emanuel
SKVR IX1 1537.
16%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 69625
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1439.
16%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1470.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1471.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1473.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1476.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1478.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1479.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1500.
16%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 966.
16%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR XII1 1724.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39187
16%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 69833
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 713.
16%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 26683
16%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 64139
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06417
16%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XIV 877.
16%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR XIV 899.
16%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 06356
16%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
JR 69978
16%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 925.
16%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VI1 1725.
16%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 69449
16%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 983.
16%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
JR 41730
16%
1938
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1560.
16%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 59981
16%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 70120
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1563.
16%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 888.
16%
1912
Satakunta — Eurajoki
Hänninen, Laina
JR 35278
16%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 63505
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63519
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63520
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63524
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63528
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63581
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63791
16%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64131
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69261
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31376
16%
1936
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Kähönen, Johannes
JR 83764
16%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR XIV 927.
16%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR VIII 1662.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1452.
16%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR X1 991 .
16%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR XIV 921.
16%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 81185
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
SKVR VI1 1759.
16%
1917
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 11483
16%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15983
16%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 772.
16%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 22295
16%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 05956
16%
1936
Satakunta — Kokemäki
Harju, Helmi
SKVR IX1 919.
16%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 36700
16%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 82272
16%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR VIII 1655.
16%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
JR 70550
16%
1932
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 81.
16%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 83679
16%
1954
Etelä-Karjala — Hiitola
Voutilainen, Anna
SKVR IX1 1430.
16%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 73970
16%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 03424
16%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
SKVR VI1 1939.
16%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 545 α.
16%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24842
16%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 17137
16%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hanninen, Raili
JR 00866
16%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 67018
16%
1961
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Rudolf
JR 70656
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 831.
16%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR X1 895.
16%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR X1 896.
16%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR XII1 1106.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 851.
15%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 926.
15%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR X1 975.
15%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 00795
15%
1948
Satakunta — Kihniö
Alanen, Viljo
JR 70297
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1636.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Isotalo, Paavo
SKVR IX1 805.
15%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1370.
15%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1395.
15%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 35163
15%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 39215
15%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 65171
15%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1416.
15%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIV 934.
15%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 10195
15%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40686
15%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 79789
15%
1936
Satakunta — Tyrvää
Toivonen, Väinö
SKVR VIII 2292.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1531.
15%
1914
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 24899
15%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 63506
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63512
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5828.
15%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 06151
15%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VI2 6940 δ.
15%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VIII 2372.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX1 721.
15%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR XIV 916.
15%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 917.
15%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 06275
15%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 81773
15%
1911
Uusimaa — Pornainen
Vaara, V. B.
SKVR XI 333.
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR IX1 1406.
15%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 76354
15%
1961
Uusimaa — Vihti
Sundberg, Aarne
SKVR IX1 816.
15%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1906.
15%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1414.
15%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 84393
15%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Äijö, Maija
SKVR XII1 1130.
15%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
JR 61803
15%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 65929
15%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 80834
15%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 940.
15%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 73534
15%
1938
Häme — Hämeenlinna
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 1644.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
JR 46475
15%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 67810
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR VIII 2379.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2388.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2390.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1658.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04312
15%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
SKVR VIII 2381.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2392.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4788.
15%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1375.
15%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1390.
15%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 69528
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1378.
15%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1412.
15%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1432.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1435.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1499.
15%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1506.
15%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIV 923.
15%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 00604
15%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 01963
15%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 63511
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65341
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 71726
15%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Sairanen, Ida
JR 72939
15%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 821.
15%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1682.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12024.
15%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 76787
15%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR X1 624.
15%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 67495
15%
1906
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR X1 960.
15%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
SKVR XIII2 5833.
15%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 27114
15%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 10266
15%
1925
Häme — Valkeakoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17143
15%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 63502
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63503
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63521
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63523
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63525
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63526
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63584
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1701.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 555.
15%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 39189
15%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XIII4 11362.
15%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 38006
15%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 63611
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69676
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1492.
15%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
SKVR VI2 6935.
15%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
SKVR IX1 3211.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1524.
15%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 35007
15%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 48603
15%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Oulasmaa, Siiri
JR 53603
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 63585
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6929.
15%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 765.
15%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 09304
15%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
SKVR VIII 1724.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 03428
15%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 32316
15%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 69640
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1679.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2254.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR X1 937.
15%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR XIV 1610.
15%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 69497
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70326
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73032
15%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 25587
15%
1936
Häme — Loppi
Ketonen, Eelin
JR 60811
15%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR X1 925.
15%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR X1 567.
15%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR IX1 774.
15%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1485.
15%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1722.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
JR 63586
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 880.
15%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 2295.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1465.
15%
1903
Häme — Loppi
Petelius, Ina
SKVR X1 602.
15%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 54290
15%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 2515.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 142.
15%
1915
Uusimaa — Nummi
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 75836
15%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Sipilä, Sofia
SKVR XII1 1615.
15%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 928.
15%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR VI2 6934.
15%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 63513
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 81184
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
JR 18460
15%
1962
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Inkinen, Kaisa
JR 82512
15%
1933
Pohjois-Karjala — Kitee
Vauhkonen, Pekka
JR 36662
15%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR IX1 1418.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1436.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1517.
15%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR X1 923.
15%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Hahnsson, J. A.
JR 07497
15%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 45665
15%
1918
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XIV 918.
15%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR X1 909.
15%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
JR 27312
15%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR XIV 1041.
15%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR VIII 4772.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 63527
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1462.
15%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1562.
15%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
JR 80958
15%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 03844
15%
1950
Keski-Suomi — Viitasaari
Etelälahti, Eemeli
JR 61662
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
SKVR IX1 1423.
15%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 43013
15%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR VIII 1582.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1546.
15%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 875.
15%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 21926
15%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 1490.
15%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1520.
15%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 39044
15%
1936
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR IX1 1450.
15%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 1102.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 182.
14%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR VIII 2332.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1445.
14%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4771.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 933.
14%
1909
Satakunta — Tyrvää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 959.
14%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 39170
14%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 63514
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63515
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63534
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63583
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1820.
14%
1913
Etelä-Savo — Juva
Kantele, Toini
SKVR IX1 750.
14%
1915
Häme — Urjala
Hämäläis-Osakunta
SKVR X1 584 a.
14%
1912
Satakunta — Kiikoinen
Niemi, A. R.
SKVR X1 904.
14%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1206.
14%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR IX1 1396.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 06850
14%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR VII2 3647.
14%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Päivinen, Valter
SKVR X1 912 α.
14%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
JR 47792
14%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
SKVR X1 911.
14%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR X1 949.
14%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 363.
14%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 07505
14%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
SKVR IX1 1385.
14%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 743.
14%
1912
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1618.
14%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
SKVR XIII4 11834.
14%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
JR 70600
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4795.
14%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 07032
14%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
JR 63609
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 09244
14%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 65172
14%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1454.
14%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR XIV 914.
14%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIII4 11587.
14%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 783.
14%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1561.
14%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XI 378.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 07421
14%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR IX1 792.
14%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1660.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2354.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 886.
14%
1891
Häme — Kuorevesi
Tunkelo, E. A.
JR 00496
14%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
JR 70549
14%
1932
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 847.
14%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 03859
14%
1951
Keski-Suomi — Viitasaari
Etelälahti, Eemeli
JR 04105
14%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
SKVR VI2 6905.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 726.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 584.
14%
1853
Satakunta — Kiikoinen
Hahnsson, J. A.
JR 63490
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63588
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 950.
14%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 3201.
14%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1543.
14%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 874.
14%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 17022
14%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
SKVR XIII4 11577.
14%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR VIII 2337.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 4716.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 19921
14%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 23472
14%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 73189
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8241.
14%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33051
14%
1950
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 44612
14%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
SKVR IX1 775.
14%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 66930
14%
1967
Keski-Suomi — Laukaa
Rautavala, Niilo
SKVR XII1 1881.
14%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1129.
14%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06798
14%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
JR 07582
14%
1938
Häme — Lammi
Heino, Arvo
SKVR IX1 1408.
14%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR XIV 1078.
14%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 21927
14%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 829.
14%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1631.
14%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 1105.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1556.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1523.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1608.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 44261
14%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 50498
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
SKVR X1 599.
14%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 26842
14%
1962
Keski-Suomi — Keitele
Koljonen, Maija
JR 80064
14%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR IX1 755.
14%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 758.
14%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5810.
14%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11940.
14%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 63336
14%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63529
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63587
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70827
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83165
14%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
SKVR VIII 2371.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 06891
14%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 09063
14%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 44524
14%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutanen, Aari
SKVR IX1 1369.
14%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 937.
14%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1518.
14%
1919
Varsinais-Suomi — Perniö
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 921.
14%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 49754
14%
1956
Häme — Valkeakoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 65748
14%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
SKVR X1 28 α.
14%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 992 α.
14%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64635
14%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 39211
14%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 79828
14%
1954
Etelä-Karjala — Koivisto
Tokonautio, Ella
SKVR X1 918.
14%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 10345
14%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68257
14%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR IX1 780.
14%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1541.
14%
1888
Häme — Orimattila
Jakobson, A. V.
JR 70745
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1438.
14%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65170
14%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1894.
14%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 1682.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Raisio
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 374.
14%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 84505
14%
1962
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Yrjönen, Teodor
SKVR XI 364.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX1 872.
14%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 04330
14%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
JR 69210
14%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 53634
14%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 794.
14%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR X1 969.
14%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 10335
14%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77873
14%
1944
Keski-Inkeri — Venjoki
Sääski, Sylvi
JR 07399
14%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 64127
14%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73320
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 3819.
14%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR X1 611.
14%
1909
Satakunta — Messukylä
Vihervaara, Eemeli
JR 16496
14%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33906
14%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR X1 579.
14%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR XIII4 11578.
14%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1611.
14%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
JR 44786
14%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR X1 892 α.
14%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11586.
14%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 25520
14%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Kervinen, Matti
JR 61592
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR IX1 1532.
14%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 710.
14%
1918
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 879.
14%
1888
Häme — Hartola
Lilius, Lilli
SKVR XI 2516.
14%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR VIII 2416.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Raisio
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 4787.
14%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 59412
14%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Pessinen, Eeva
SKVR IX1 1455.
14%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR X1 582.
14%
1903
Satakunta — Tyrvää
Aukee, J.
JR 50882
14%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 571.
13%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR XIII2 5842.
13%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 65858
13%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 762.
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 773.
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 791.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 60813
13%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XIII2 6261.
13%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 1543.
13%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII2 5814.
13%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
SKVR VIII 1613.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 59373
13%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR X1 968.
13%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR XI 375.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Vuorela, Toivo
JR 47825
13%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
SKVR IX1 749.
13%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR X1 625.
13%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR XIII4 10882.
13%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 23851
13%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 69880
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64130
13%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 608 α.
13%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR XI 369.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR VIII 2356.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2357.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR IX1 1469.
13%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 564.
13%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 6907.
13%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 06847
13%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 42663
13%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 44304
13%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
JR 61180
13%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VI2 6931.
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 778.
13%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 54732
13%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 64940
13%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 70358
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05991
13%
1964
Uusimaa — Helsinki
Harju, Johan K.
JR 28988
13%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
SKVR XIV 922.
13%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR X1 964.
13%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 45162
13%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
JR 46512
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR VIII 4725.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1474.
13%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 616.
13%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 45907
13%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR XIV 936.
13%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 2373.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1376.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1394.
13%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 19106
13%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
SKVR XIV 1038.
13%
1924
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2438.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR IX1 838.
13%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 62804
13%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 1693.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, V. J.
JR 68266
13%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 19520
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 65860
13%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 75579
13%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
JR 76127
13%
1913
Satakunta — Nakkila
Sortavalan seminaari
SKVR IX2 184.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 2430.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
SKVR IX1 797.
13%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 34688
13%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
JR 31391
13%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
SKVR IX1 867.
13%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 883.
13%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 33883
13%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 39659
13%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
JR 70032
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00890
13%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 45620
13%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XI 367.
13%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
SKVR VIII 1717.
13%
1920
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 03488
13%
1963
Häme — Somero
Eloranta, Kustaa A.
SKVR VI1 1803.
13%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VII2 3787.
13%
1909
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niemi, A. R.
SKVR X1 613.
13%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR VIII 1577.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII4 11589.
13%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 5824.
13%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XIV 898.
13%
1924
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19521
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IX1 870.
13%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1402.
13%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR XI 336.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 859.
13%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XII1 1649.
13%
1909
Peräpohjola — Kemi
Paloheimo, Anni
JR 04347
13%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 25894
13%
1962
Häme — Padasjoki
Kilpi, Topias
SKVR XIV 1602.
13%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR X1 622 α.
13%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 1111.
13%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01967
13%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 36653
13%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 80017
13%
1962
Etelä-Karjala — Hiitola
Tontti, Alma
SKVR X1 974.
13%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR XII1 1098.
13%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 754.
13%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 80050
13%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR X1 576.
13%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
SKVR VII2 3779.
13%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 49660
13%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 777.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1610.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XII1 1622.
13%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XIV 1609.
13%
1903
Uusimaa — Anjala
Mattila, Tuomas
JR 73330
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 54.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XIV 1627.
13%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR IX1 1403.
13%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1429.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 566.
13%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
SKVR IX1 858.
13%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR X1 908.
13%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 18518
13%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 41053
13%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR IX1 3193.
13%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 22399
13%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR VI2 6940 α.
13%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 725.
13%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 377.
13%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 32994
13%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 54897
13%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 731.
13%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 00295
13%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1694.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR X1 987.
13%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX1 768.
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 08200
13%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 09067
13%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR IX1 752.
13%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2299.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08786
13%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 73530
13%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 73629
13%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 581.
12%
1907
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR XIV 879.
12%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 34598
12%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
SKVR IX1 1397.
12%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1409.
12%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1433.
12%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1447.
12%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1622.
12%
1920
Uusimaa — Mäntsälä
Alanne, Fanni
SKVR VIII 1545.
12%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 739.
12%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 80786
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 08193
12%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 34735
12%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR X1 608.
12%
1914
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 07029
12%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
JR 06147
12%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06271
12%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 63531
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63532
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63582
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 79478
12%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR X1 963.
12%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR VI1 1937.
12%
1890
Pohjois-Savo — Nilsiä
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX1 764.
12%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 578.
12%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR X1 575.
12%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 82450
12%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 00100
12%
1937
Uusimaa — Lohja
Aalto, Gabriel
SKVR IX1 1404.
12%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
SKVR X1 601.
12%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2441.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
SKVR XIII4 11672.
12%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 83802
12%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR XIII4 11814.
12%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 845.
12%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3203.
12%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 06913
12%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 35003
12%
1962
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laapotti, Anja
JR 63533
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 792.
12%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
JR 70514
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13327
12%
1939
Satakunta — Ähtäri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69166
12%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR X1 590.
12%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 64006
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 848.
12%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 1625.
12%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 09677
12%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
SKVR IX1 1392.
12%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1460.
12%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 19634
12%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 10337
12%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 592.
12%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 40938
12%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
SKVR IX1 751.
12%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR XIV 935.
12%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR X1 970.
12%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 24924
12%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XIII4 11790.
12%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 869.
12%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2272.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIII4 12025.
12%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1642.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 558.
12%
1914
Satakunta — Loimaa
Tallgren, Jenny Maria
JR 22224
12%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR IX1 761.
12%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 27136
12%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
SKVR IX1 1557.
12%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
JR 71917
12%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR VIII 4728.
12%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR X1 563.
12%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 55125
12%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR IX1 756.
12%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4797.
12%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 64725
12%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 928.
12%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR VIII 2407.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR VIII 4773.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 18541
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
SKVR X1 932.
12%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR XII1 1093.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48729
12%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR IX1 891.
12%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 837.
12%
1895
Häme — Lammi
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 1021.
12%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 2370.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 882.
12%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
JR 79568
12%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Toiviainen, Eino
SKVR VIII 1656.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 10145
12%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 899.
12%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 39975
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
SKVR IX1 1373.
12%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1099.
12%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51594
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1675.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR VII2 3783.
12%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
SKVR IX1 3195.
12%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 10255
12%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32630
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR VIII 2383.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1915.
12%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX1 861.
12%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1208.
12%
1889
Uusimaa — Nummi
Holmberg, W. K.
SKVR X1 921.
12%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 10165
12%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10261
12%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1448.
12%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR XII2 8243.
12%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 908.
12%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
JR 70738
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1616.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 1377.
12%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR XII1 801.
12%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII4 11825.
12%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 53343
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1659.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56016
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4713.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XI 248.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 39204
12%
1945
Satakunta — Parkano
Lepistö, Eino
SKVR IX1 860.
12%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1410.
12%
1904
Häme — Kalvola
Degerström, Aksel
JR 64122
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68097
12%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR IX1 3207.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 05664
11%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 73298
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 893.
11%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 64052
11%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 65331
11%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73284
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 2333.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2374.
11%
1907
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR IX1 834.
11%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1446.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 370.
11%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VI1 1809.
11%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR VI1 1816.
11%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 06857
11%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 32989
11%
1949
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 00781
11%
1947
Satakunta — Karvia
Alanen, Viljo
SKVR VI2 6904.
11%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR X1 977.
11%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
SKVR VI1 1712.
11%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX1 3233.
11%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 63334
11%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 569.
11%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR XIV 564.
11%
1904
Uusimaa — Artjärvi
Bränny, Jaakko
JR 10140
11%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46101
11%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
SKVR VIII 2360.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR VIII 2386.
11%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1398.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 68348
11%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR X1 597.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 4724.
11%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1207.
11%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 53189
11%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR XI 51.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 61.
11%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 39421
11%
1961
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Liimatainen, Anna E.
JR 26804
11%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 70413
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6891.
11%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 1670.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR VIII 2404.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Kallio, V. J.
JR 10369
11%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 961 α.
11%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 06841
11%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 47342
11%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 2417.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 850.
11%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1660.
11%
1910
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4723.
11%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 83821
11%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 73555
11%
1939
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64078
11%
1957
Häme — Tammela
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 863.
11%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 68717
11%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR VI1 1594.
11%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VII2 3785.
11%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR VIII 2424.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Hänninen, Laina
SKVR IX1 3215.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10241
11%
1925
Varsinais-Suomi — Nauvo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1081.
11%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Viio, Viljo
JR 45754
11%
1935
Pohjois-Karjala — Värtsilä
Niiranen, Lauri
SKVR VI2 6892.
11%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR IX2 85.
11%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR X1 619.
11%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XII1 1097.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50515
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 55783
11%
1920
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4727.
11%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR IX1 1483.
11%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 759.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 962.
11%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR IX1 1391.
11%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1699.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2342.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 1650.
11%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 28261
11%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskinen, A. R.
JR 33001
11%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 33551
11%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 51595
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 5997.
11%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
SKVR IX1 785.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57263
11%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 86.
11%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
SKVR X1 561.
11%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 919.
11%
1926
Uusimaa — Vihti
Luutonen, Ahto
SKVR IX1 782.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 830.
11%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 840.
11%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR IX1 864.
11%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 868.
11%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5832.
11%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 76886
11%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR X1 935.
11%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
JR 16878
11%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33650
11%
1958
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR IX2 74.
11%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 64118
11%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1932.
11%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 2255.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 08260
11%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Hiltunen, Jaakko
JR 73830
11%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 63335
11%
1938
Satakunta — Pirkkala
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1755.
11%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 64051
11%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1205.
11%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 65954
11%
1953
Satakunta — Tampere
Rantanen, Saimi
JR 07155
11%
1937
Satakunta — Karkku
Heimonen, Anni
SKVR VII2 3786.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII2 3786 a.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX1 833.
11%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XI 71.
11%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 18515
11%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 57006
11%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1634.
11%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1802.
11%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR XI 245.
11%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vallinmäki, A. J.
JR 33653
11%
1958
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5841.
11%
1910
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Porkka, Laina
SKVR XI 2639.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VIII 4792.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 573.
11%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 63572
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 763.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 2636.
11%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR X1 948.
11%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX1 3226.
11%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
JR 37020
11%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 83268
11%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 06076
11%
1938
Keski-Suomi — Karstula
Harju, Otto
SKVR IX1 871.
11%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4708.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR XI 8.
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR VI1 1923.
11%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VIII 2252.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2418.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 1668.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01082
11%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 836.
11%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 86.
11%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 958.
11%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 75598
11%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR VIII 1652.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1400.
11%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 35069
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 45909
11%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 76034
11%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Sokka, Katri
SKVR XIII2 6384.
10%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 26152
10%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 76075
10%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR IX1 735.
10%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 944.
10%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
SKVR XI 2638.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VIII 2369.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 4717.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 27717
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 19485
10%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 09472
10%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 73287
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 1638.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 557.
10%
1913
Satakunta — Loimaa
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XII1 1128.
10%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 789.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 67056
10%
1962
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
JR 73827
10%
1961
Etelä-Karjala — Äyräpää
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 1563.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 942.
10%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR IX1 2168.
10%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIII4 11789.
10%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1614.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1604.
10%
1919
Varsinais-Suomi — Halikko
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 334.
10%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR IX1 1444.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 08304
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
JR 74456
10%
1962
Satakunta — Kangasala
Seppälä, Helmi
SKVR VIII 1630.
10%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 4789.
10%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1371.
10%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 545.
10%
1923
Satakunta — Pori
Suomen Kuvalehden toimitus
SKVR VIII 1707.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2283.
10%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1738.
10%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19937
10%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR VIII 1661.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11581.
10%
1937
Etelä-Karjala — Saari
Naukkarinen, Eino
JR 64077
10%
1957
Häme — Tammela
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 80.
10%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
JR 39251
10%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
JR 52134
10%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 954.
10%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 08767
10%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 34979
10%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 41198
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR VI1 1810.
10%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2400.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR IX1 1388.
10%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR X1 900.
10%
1925
Satakunta — Köyliö
Mäkelä, Y.
JR 62456
10%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 1564.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4794.
10%
1924
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Vinter, Helmer
JR 40807
10%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XIV 1036.
10%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 76331
10%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Summa, Pentti
SKVR VIII 1609.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 16825
10%
1944
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 549.
10%
1930
Satakunta — Siikainen
Lindqvist, Terttu
SKVR VIII 1703.
10%
1919
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 866.
10%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 920.
10%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR X1 930.
10%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 33872
10%
1959
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Kärki, Frans
JR 46546
10%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
SKVR XIV 78.
10%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX1 1434.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 2640.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VIII 1519.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 06287
10%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR X1 915.
10%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 73215
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1547.
10%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR X1 587.
10%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR IX1 3197.
10%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1027.
10%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
JR 38776
10%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR X1 986.
10%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 42428
10%
1933
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 59974
10%
1930
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 25778
10%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
SKVR VIII 1624.
10%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 2334.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 70265
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1688.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Askainen
Saarimaa, Eemil
JR 64119
10%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 972.
10%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR XII1 809.
10%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79952
10%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
SKVR X1 938.
10%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR IX1 848.
10%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1684.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 593.
10%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR XI 376.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Luukko, F. A.
SKVR XI 250.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 61552
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 75915
10%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
SKVR XII1 1693.
10%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1623.
10%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
SKVR XIV 912.
10%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR X1 589.
10%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
SKVR XI 2643.
10%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 10362
10%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2276.
10%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1389.
10%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 978.
10%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 23714
10%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 62812
10%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 594.
10%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 06392
10%
1954
Kainuu — Vuolijoki
Hartikainen, Julia
SKVR VIII 2323.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR XIII2 3587.
10%
1850
Etelä-Karjala — Hiitola
Saukko, Fr.
SKVR VIII 4707.
10%
1916
Varsinais-Suomi — Kisko
Toivonen, Yrjö
JR 63987
10%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 63456
10%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16497
10%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 753.
10%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 54609
10%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 75600
10%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR X1 585.
10%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR X1 929.
10%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 64023
10%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1627.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VI1 1718.
10%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 73168
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1121.
10%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1715.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo