JR 63370
97%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63392
97%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63594
97%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 26187
95%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 56475
95%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70047
95%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2069.
93%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 64018
93%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 69780
93%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64146
92%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 347.
91%
1935
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 64037
90%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 26117
90%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 26807
90%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
SKVR VIII 2653.
90%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2660.
90%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 16744
90%
1944
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60737
89%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 63592
89%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 68904
89%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Ryyppö, Aulis
JR 78062
89%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78138
89%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78143
89%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 35618
89%
1937
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Aili
SKVR IX1 2062.
89%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR XII1 1049.
89%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 349.
89%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 363.
89%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 03757
89%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 67536
89%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 06917
89%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 62084
88%
1949
Uusimaa — Kymi
Pöyhönen, Martti
JR 69988
88%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24869
87%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR VI1 1061.
87%
1914
Etelä-Savo — Sulkava
Toivonen, Yrjö
JR 08597
87%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR VI2 6619 a.
87%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 66908
87%
1936
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR VIII 2657.
87%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 4813.
87%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4815.
87%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 78337
86%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
JR 83471
86%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR VIII 2647.
86%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 369.
86%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX1 2068.
86%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 69800
86%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19421
86%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 67108
86%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 76561
86%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
JR 78050
86%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78365
86%
1956
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Sääski, Sylvi
JR 08739
86%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 09219
86%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR XIV 353.
86%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 44699
86%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 00625
85%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 25467
85%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 30278
85%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Kuninkaanniemi, Aino
JR 50550
85%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
JR 69877
85%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 435.
85%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 82715
85%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
SKVR VIII 2654.
85%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2656.
85%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 1057.
85%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2643.
85%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 06416
85%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 26005
84%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 68713
84%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
JR 71758
84%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
JR 69478
84%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71737
84%
1962
Etelä-Karjala — Johannes
Sairanen, Ida
JR 18866
84%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
SKVR XIII2 5066.
84%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2659.
83%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 2056.
83%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1039.
83%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1041.
83%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09010
83%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 34727
83%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 55619
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56075
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57943
83%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61640
83%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 65347
83%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69327
83%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73641
83%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78106
83%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 23872
83%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XIV 352.
83%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24104
83%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
JR 00101
83%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR XII1 1029.
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1042.
83%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1020.
83%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 04345
82%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 60719
82%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 68987
82%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR VIII 2638.
82%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2658.
82%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 35880
82%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 56451
82%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1058.
82%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 2664.
82%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 434.
82%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 59266
82%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 46039
82%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 65759
82%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
SKVR XII1 1021.
82%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 83873
82%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 53204
82%
1962
Uusimaa — Mäntsälä
Peltomäki, Anneli
SKVR VI1 1060.
81%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
JR 77150
81%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 75707
81%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 80960
81%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR VI2 6618.
81%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 47714
81%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 60948
81%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60879
81%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VIII 2642.
81%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX2 244.
81%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIII4 11180.
81%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 69824
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2648.
81%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2646.
80%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4818.
80%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4819.
80%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2064.
80%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 2639.
80%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2644.
80%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 26635
80%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
JR 43703
80%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 39599
80%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 55979
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63168
80%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 09303
80%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 39935
80%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Liukkonen, Väinö
JR 40985
79%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 29853
79%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Kuikka, Lauri
JR 75612
79%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
SKVR XIV 365.
79%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00646
79%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
JR 56890
79%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69265
79%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70106
79%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 360.
79%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 22285
79%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 70167
79%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79497
79%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 19487
79%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
SKVR VIII 4814.
79%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VI2 6616.
79%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 366.
79%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 27448
79%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
SKVR VIII 2627.
79%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2629.
79%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 07480
79%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 70228
78%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48710
78%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
JR 27329
78%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 56012
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1068.
78%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 08390
78%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 78459
78%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 84429
78%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 35811
78%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Lauri
JR 35852
78%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
JR 24891
78%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 83796
77%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 82713
77%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
SKVR XIII2 5068.
77%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VIII 2661.
77%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2650.
77%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR IX1 2063.
77%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR XII1 1043.
76%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11173.
76%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 41192
76%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 77004
76%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 64148
76%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2666.
75%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR XII1 1033.
75%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2065.
75%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1040.
75%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 64174
75%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65792
75%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 19101
75%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
JR 67561
75%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 27049
75%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 53163
74%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pelkonen, Martta
SKVR VIII 4817.
74%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 23541
74%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
JR 64147
74%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 19221
74%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 56472
74%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26029
73%
1954
Keski-Suomi — Kannonkoski
Kinnunen, Pekka
JR 56058
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1070.
73%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 78132
73%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 49742
73%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 37021
73%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
SKVR VIII 2635.
73%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1038.
73%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1048.
72%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03463
72%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR IX1 2060.
72%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 26338
72%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR X1 435 β.
72%
1924
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16493
72%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55778
72%
1920
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1026.
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34650
72%
1953
Etelä-Savo — Juva
Kärkkäinen, Elma
SKVR IX2 241.
72%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69614
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3369.
71%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 61609
71%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 78118
71%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1045.
71%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2665.
71%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 70597
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70756
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61299
70%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
JR 27594
70%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VIII 2645.
70%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 351.
70%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VII2 3370.
70%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 00172
70%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR IX1 2066.
70%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XIII4 11179.
70%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 75527
70%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 71857
69%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 56073
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2640.
69%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13257
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61783
69%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 75559
69%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
JR 78013
69%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 03431
69%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 70349
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79805
68%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 73855
68%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VII2 3368.
68%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 70658
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5069.
68%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11176.
68%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 31082
68%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 64173
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 35018
68%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
JR 69525
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1034.
68%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27545
68%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 07086
68%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 56393
68%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57517
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70080
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70710
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60220
68%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 75144
68%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII1 1032.
67%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 240.
67%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR VI2 6619.
67%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 05692
67%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Halonen, Yrjö
JR 69455
67%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70633
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 435 α.
67%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79604
67%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 27994
67%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 39909
67%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 61067
67%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 78103
67%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1067.
67%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 28822
66%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
SKVR VIII 4816.
66%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 70865
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56941
66%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42660
66%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 43014
66%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 55695
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08839
66%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 31528
65%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
JR 53174
65%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
JR 27418
65%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
SKVR VIII 2625.
65%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 43418
65%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 79876
65%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR VIII 2662.
65%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 2637.
65%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2058.
65%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 42360
65%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
SKVR XIV 359.
65%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 57574
65%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45912
65%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 61745
65%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 25424
64%
1962
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
SKVR IX2 243.
64%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIII4 11170.
64%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 64660
64%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2649.
64%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR XIV 364.
64%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR VII2 3366.
64%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
SKVR VIII 2641.
64%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1047.
64%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 40178
64%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
JR 61497
64%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
SKVR XIV 354.
64%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 358.
64%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 1039 α.
64%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1022.
63%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR VIII 2669.
63%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XII1 1028.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19988
63%
1938
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64661
63%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 239.
63%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 2655.
62%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 2067.
62%
1913
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 361.
62%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 74774
62%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 18667
62%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
SKVR X1 436.
62%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 45857
62%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 27430
62%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 10036
62%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 61603
62%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 65947
61%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67954
61%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR II 567.
61%
1909
Aunus — Repola
Salminen, Väinö
JR 37796
61%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
JR 78084
61%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 61187
61%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 70521
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78115
60%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 45952
59%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 00122
59%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 44610
59%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
SKVR IX1 2057.
59%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1036.
59%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4831.
58%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 77190
58%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 57303
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56437
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69698
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78440
58%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 62901
57%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 355.
57%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Koskinen, Nanny
JR 22756
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 1027.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56371
57%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56495
57%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83187
56%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 48451
56%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 57498
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03753
56%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 04428
56%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
SKVR VII2 3367.
56%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 56017
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2732.
56%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 1069.
55%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 50478
55%
1964
Peräpohjola — Tervola
Palosaari, Selina
SKVR XIII4 11174.
55%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11178.
54%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VII2 3373.
54%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 79949
54%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
JR 65356
54%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 83963
54%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Väänänen, Jorma
JR 27216
54%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 09307
53%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
SKVR XII1 1044.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09757
53%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XIII4 11172.
53%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
SKVR XII1 1024.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08259
52%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Hiltunen, Jaakko
JR 57376
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1030.
52%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1023.
52%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XIII4 11171.
52%
1936
Etelä-Karjala — Terijoki
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR IX1 2080.
52%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 76077
51%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
JR 63491
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65178
51%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1046.
50%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26390
50%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
JR 36488
50%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 62732
49%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 69176
49%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 26794
49%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
SKVR XII1 1031.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 415.
49%
1915
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lindstedt, Armas
JR 23384
49%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 46553
49%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
JR 73759
48%
1960
Etelä-Karjala — Vahviala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 71925
48%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 13270
48%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25279
48%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
JR 09331
48%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR VI1 1065.
47%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2775.
47%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR XII1 459.
47%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 63772
47%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 62192
47%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII2 3372.
46%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 63436
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1064.
46%
1884
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kinnunen, A.
SKVR IX2 242.
45%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
SKVR VI1 994.
45%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VIII 2633.
45%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1025.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19103
45%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
JR 52380
45%
1938
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2680.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 1035.
44%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80022
44%
1962
Etelä-Karjala — Hiitola
Tontti, Alma
JR 23509
44%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Karppinen, Helmi
JR 70429
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69297
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06141
43%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06270
43%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 25367
43%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Kemppainen, Eino
SKVR XIII2 5070.
43%
1934
Etelä-Karjala — Antrea
Haltsonen, Sulo
JR 78048
43%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 09543
43%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR XII1 1047.
43%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56883
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61526
43%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
JR 69535
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2716.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47904
42%
1962
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Ollila-Julin, Aino
JR 65835
42%
1962
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 69710
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 357.
42%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
SKVR XIV 423.
42%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 368.
42%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 61588
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR X1 1036.
42%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 54200
42%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2668.
41%
1912
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Kallio, Niilo
JR 47625
41%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR XII1 1060.
41%
1919
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
SKVR XIV 362.
41%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR VI1 1063.
41%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 1059.
41%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 370.
41%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR I3 1796.
41%
1904
Viena — Kontokki
Niemi, A. R.
JR 38020
41%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
SKVR XIV 356.
40%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR VI1 1066.
40%
1933
Pohjois-Savo — Leppävirta
Haavio, Martti
JR 07718
40%
1965
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Helenius, Mirjam
SKVR VIII 2723.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 20807
39%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR VIII 2630.
39%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2631.
39%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 02337
39%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
JR 55686
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2722.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR XIV 425.
38%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 44698
38%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
SKVR XII1 1065.
38%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 73713
38%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 76365
38%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR VI2 6617.
38%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 64166
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1062.
37%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX1 2082.
37%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 70048
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63369
37%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 16343
37%
1943
Satakunta — Kuhmalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2624.
37%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 57485
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71325
37%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR IX1 2076.
37%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 2566.
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 82798
37%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
JR 76355
37%
1935
Pohjois-Savo — Iisalmi
Sundberg, Leo
SKVR IX1 2059.
37%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11177.
37%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 2738.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
JR 17180
36%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 71776
36%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR VIII 2670.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
JR 76605
36%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 35805
36%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Lauri
SKVR XIII4 11169.
36%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR X1 1031.
36%
1909
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 402.
36%
1937
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
SKVR IX2 245.
36%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 407.
36%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54091
36%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 40179
35%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
SKVR VIII 2528.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 61746
35%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 06755
35%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
SKVR XIII2 5065.
34%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 20725
34%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 59724
34%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
SKVR VIII 2733.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2751.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 84465
34%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 80309
34%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 42142
34%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Marjamaa, Ester
SKVR XIV 408.
34%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 07479
34%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 71610
34%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR XIV 385.
33%
1903
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 61872
33%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
SKVR VIII 2783.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR VI2 6592.
33%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR X1 1041.
33%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 10320
33%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2634.
33%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 20966
33%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio; Pohjois-Karjala — Joensuu; Pohjois-Karjala — Nurmes
Kallio, Alma
SKVR IX1 2071.
33%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2061.
32%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR X1 1053.
32%
1913
Satakunta — Tampere
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 2707.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2731.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 03067
32%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
JR 35844
32%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR IX1 2078.
32%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4826.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2663.
32%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 2070.
32%
1913
Häme — Somero
Tamminen, Vappu
SKVR IX1 2097.
32%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 395.
32%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 2084.
31%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 70454
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2636.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2651.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 30280
31%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Kuninkaanniemi, Aino
SKVR XIII2 5549.
31%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 23621
31%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
SKVR X1 1023.
31%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
SKVR XIII2 5391.
31%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
SKVR VIII 2713.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2785.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR VIII 4821.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR IX2 247.
31%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 379.
31%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 73142
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4823.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4825.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 1037.
31%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 46013
30%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VI1 992.
30%
1914
Etelä-Savo — Sulkava
Toivonen, Yrjö
JR 27322
30%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR VIII 2628.
30%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2777.
30%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR VIII 2685.
29%
1920
Varsinais-Suomi — Sauvo
Tuominen, Bertel
SKVR IX1 2095.
29%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 09205
29%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR IX2 272.
29%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 21280
29%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1037.
29%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2632.
29%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2765.
28%
1908
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR XIV 422.
28%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 373.
28%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XIV 380.
28%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIII4 11175.
28%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 413.
28%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 68705
28%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR VII2 3388.
28%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 73643
28%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 08311
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR VIII 2727.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 406.
28%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 417.
28%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 69335
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 991.
28%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 24867
28%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 69155
28%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 69168
28%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 48446
28%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR X1 1020.
28%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
SKVR XIV 419.
28%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 34858
28%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 34863
28%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 65924
28%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 23873
27%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
SKVR I4 2294.
27%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
JR 78632
27%
1954
Etelä-Savo — Kerimäki
Tarvajärvi, Selma
JR 00599
27%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 07312
27%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR VIII 2757.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2086.
27%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 73998
27%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
SKVR X1 1033.
27%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 389.
27%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR VII2 3382.
27%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XIV 412.
27%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 09679
26%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 69820
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11405.
26%
1937
Etelä-Karjala — Heinjoki
Helaharju, Juho
JR 81758
26%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR IX1 2081.
26%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 06167
26%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
JR 06288
26%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VI1 1006.
26%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 36191
26%
1938
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Lauri
SKVR XIII4 11204.
26%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIV 371.
26%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR VI2 6596.
26%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 64098
26%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1051.
25%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR VI1 987.
25%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 1019.
25%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
SKVR VIII 4830.
25%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 79055
25%
1966
Pohjois-Savo — Leppävirta
Timonen, Senni
JR 80860
25%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 2093.
25%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 381.
25%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 44540
25%
1962
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Muuronen, Viktor
SKVR IX1 2107.
25%
1915
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1066.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 350.
25%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 429.
25%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 414.
25%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XIV 404.
25%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 420.
25%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VIII 4822.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 56891
25%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36193
25%
1938
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Lauri
JR 31882
24%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 84367
24%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR VI1 1550.
23%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 1043.
23%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 2079.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 65927
23%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR XIII2 5067.
23%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 02396
23%
1960
Pohjois-Savo — Iisalmi
Auvinen, Arvi
JR 42637
23%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mekri, Ora
SKVR VIII 2703.
23%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 410.
23%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XI 185.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X1 1026.
22%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR XII1 1050.
22%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 18521
22%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 32979
22%
1949
Häme — Kylmäkoski
Kärki, Frans
JR 08759
22%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR XIV 399.
22%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 34782
21%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
JR 08660
21%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR XIV 394.
21%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 27689
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 49620
20%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 36718
20%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 37951
20%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR VIII 2440.
20%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
JR 63590
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2672.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 1055.
19%
1909
Satakunta — Orivesi
Kesälä, Eelis
SKVR X1 695.
19%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR VIII 2718.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1022.
19%
1890
Satakunta — Kullaa
Tuomi, Tuomas
SKVR VIII 2767.
18%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
SKVR X1 694.
18%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR VI2 6816 α.
18%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX1 2073.
18%
1915
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR VIII 2674.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2675.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 60836
18%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR VIII 4793.
18%
1919
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 34789
18%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
SKVR X1 1039.
18%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR VIII 2725.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 1432.
18%
1911
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 34814
17%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Aili
SKVR VIII 2773.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR VIII 2774.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR IX1 1892.
17%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR X1 1046.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VII2 3361.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 27233
16%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR VIII 2734.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 2681.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 1038.
16%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR VIII 1801.
16%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VIII 2761.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR IX1 2332.
15%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XI 186.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
SKVR VIII 2720.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Myrsky, Vilho
JR 08617
13%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR VIII 2759.
13%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR VIII 2684.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR VIII 2058.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR I3 1849.
11%
1892
Viena — Vuokkiniemi
Rautell, E. F.
JR 79684
11%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino