SKVR XIII4 11810.
72%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 49720
70%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 82370
69%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR VI1 1696.
66%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 70094
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26332
63%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 66000
62%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR XIV 1211.
61%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 42666
61%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 61764
61%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 69666
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70589
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11811.
61%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1242.
61%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1241.
61%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 48082
60%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 28982
60%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 63347
60%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66802
60%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 37041
60%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 60902
59%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64257
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1173 α.
59%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25551
59%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 63537
59%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 83998
58%
1935
Viena — Pistojärvi
Vähä-Muotia, Elma
JR 70480
58%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05965
58%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 66830
58%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 63790
58%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
JR 69861
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1715.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54699
57%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11802.
57%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 25479
57%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 73031
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 61105
57%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIV 1251.
57%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 63898
56%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 60.
56%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 63897
56%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 46541
56%
1964
Häme — Janakkala
Ojala, Elsa
SKVR IX1 900.
56%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11804.
56%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
JR 23742
56%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 04351
56%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 05665
56%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 09014
56%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 35008
56%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
SKVR VI1 1719.
56%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
JR 24895
56%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1245.
55%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 84391
55%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Petteri
SKVR XI 76.
55%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 68994
55%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR VI2 6865.
55%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 01709
55%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 63460
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1703.
55%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 64256
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 79754
55%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 30581
55%
1952
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR XII1 1733.
55%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66819
54%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12833
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13489
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68025
54%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 32498
54%
1945
Keski-Inkeri — Venjoki
Kärki, Frans
SKVR IX1 898.
54%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 23458
54%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
SKVR XII1 1730.
54%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1745.
54%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73271
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 79813
54%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 73370
54%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII4 11819.
53%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR VII3 3857.
53%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XIV 1216.
53%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
JR 68119
53%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR XII1 1711.
53%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
JR 54632
53%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 63893
53%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 41322
53%
1939
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
JR 05597
52%
1965
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hakkarainen, Aino
JR 64050
52%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1726.
52%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41057
52%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 73244
52%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 69906
52%
1932
Keski-Suomi — Äänekoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74001
52%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
JR 17149
52%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 50516
52%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR XII1 1714.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64252
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46100
51%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 63345
51%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 910.
51%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VII3 3859.
51%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 82925
51%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 64736
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66782
51%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 899.
51%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1723.
51%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 911.
51%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 75263
50%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 75703
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 63782
50%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 64733
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66648
50%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 64005
50%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 64261
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64262
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 88.
50%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1246.
50%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR IX1 909.
50%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 64999
50%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 18786
50%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Elsa
SKVR XIV 1239.
50%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 59625
49%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 63882
49%
1957
Kainuu — Ristijärvi
Railonsala, Artturi
JR 75231
49%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIII2 6076.
49%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 64732
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64264
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1706.
49%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 28236
49%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
SKVR X1 1170.
49%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 53723
49%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1699.
49%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6871.
49%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
SKVR XII1 1705.
49%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR VI2 6872.
48%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 53870
48%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 30243
48%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 73329
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 55115
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
SKVR XII1 1744.
48%
1909
Peräpohjola — Kemijärvi
Paloheimo, Anni
SKVR XIV 1243.
48%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
SKVR XIV 1228.
48%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
JR 67559
48%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 924.
48%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 83286
48%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR XIII4 11803.
47%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 66535
47%
1939
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 41205
47%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 06849
47%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 40318
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
SKVR XIV 1218.
47%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 61623
47%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XIII2 6081.
47%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR IX1 923.
47%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
SKVR XIII2 6088.
47%
1917
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 63538
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 94.
46%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1237.
46%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 27766
46%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 80050
46%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR VIII 1557.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII2 6064.
46%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 23383
46%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 62898
46%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 917.
46%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 64731
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 23297
46%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 64248
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70315
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08188
45%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 63539
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1549.
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1739.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1749.
45%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47637
45%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 08398
45%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 65268
45%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6870.
45%
1934
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1236.
44%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 70306
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 897.
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 41164
44%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 26015
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR XIV 1238.
44%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 01962
44%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 76363
44%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 77185
44%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VII3 3865.
44%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR XII1 1703.
44%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 61276
44%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
SKVR XI 72.
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 64259
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64260
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1710.
44%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 66813
44%
1966
Etelä-Karjala — Koivisto
Ratia, Mildred
SKVR XI 62.
43%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 49778
43%
1956
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paavolainen, Oma Martti
JR 65272
43%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1249.
43%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 27971
43%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 36471
43%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 73372
43%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65266
43%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 915.
43%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 63894
43%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1752.
43%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79980
43%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
JR 53793
43%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 77118
43%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 68113
43%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR VI2 6873.
42%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 31931
42%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 64254
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65267
42%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65273
42%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3862.
42%
1915
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Könönen, Aulis V.
SKVR XII1 1731.
42%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64263
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1718.
42%
1921
Peräpohjola — Alatornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69251
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1550.
42%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1576.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 40935
42%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 39309
42%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR IX1 905.
42%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 70.
42%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 62455
41%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 64250
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1741.
41%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 3866.
41%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
JR 40103
41%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 61537
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR IX1 907.
41%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1742.
41%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1715.
41%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR IX2 90.
41%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 04321
41%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 78095
41%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1732.
40%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1702.
40%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 1169.
40%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
SKVR XIII2 6075.
40%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11818.
40%
1937
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR XII1 1735.
40%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25359
40%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kemppainen, Eino
SKVR VI1 1717.
40%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
SKVR IX2 93.
40%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 65270
40%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 74578
40%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 60933
40%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64786
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 91.
40%
1914
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 07306
40%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 65458
40%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1713.
40%
1880
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 74601
40%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 65269
40%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63892
40%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1250.
40%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VI2 6867.
40%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XI 75.
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 80910
40%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 70793
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82439
39%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XII1 1750.
39%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 58.
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR IX2 89.
39%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
JR 62743
39%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 70413
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70579
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51601
39%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1167.
39%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
JR 62149
39%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 51603
39%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 65.
39%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX2 87.
39%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VII3 3856.
39%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 3860.
39%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3860 a.
39%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 00617
39%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 36482
39%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 53682
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53778
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 64998
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 908.
38%
1913
Häme — Luopioinen
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6066.
38%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 17322
38%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 25924
38%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 64730
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69879
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69691
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1751.
38%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64255
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 73.
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 1248.
38%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VII3 3863.
38%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1704.
38%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28283
38%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
SKVR XII1 1708.
38%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR IX2 95.
38%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 62918
38%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 6873 α.
38%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 01816
38%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XI 2523.
38%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XI 77.
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 19489
37%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 80463
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 64253
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1695.
37%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 74927
37%
1953
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 74937
37%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 09909
37%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 63377
37%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3855.
37%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 40936
37%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 17441
37%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 80462
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1728 α.
36%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65271
36%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 96.
36%
1913
Keski-Suomi — Rautalampi
Kaukoranta, Toivo
JR 70141
36%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51149
36%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06994
36%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR XIII4 11814.
36%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1710.
36%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 69690
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64251
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40523
36%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR XI 53.
36%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 03424
35%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
SKVR VI1 1722.
35%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VII3 3858.
35%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
JR 38910
35%
1937
Pohjois-Savo — Maaninka
Leinonen, Aarne
JR 73169
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 06913
35%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 73194
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 66836
35%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 81373
35%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR XII1 1729.
35%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6083.
35%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 30362
35%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 63311
35%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 27446
35%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
SKVR XIII2 6073.
35%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
JR 16085
35%
1943
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1734.
35%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80965
35%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII4 11812.
35%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 31798
35%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 73294
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 61477
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XI 2522.
35%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR XII1 1746.
35%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19634
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 64735
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69804
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1712.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1720.
34%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 77129
34%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 70210
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69676
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40244
34%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VI1 1716.
34%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 65265
34%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63612
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1700.
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR IX2 80.
34%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR XI 2520.
34%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 62197
34%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1747.
34%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64734
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 23298
33%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 76610
33%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
SKVR VI2 6757.
33%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 1721.
33%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 33549
33%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 82592
33%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR XI 57.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 54694
33%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 2515.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 54716
33%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 61876
33%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 73656
33%
1950
Pohjois-Savo — Maaninka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 68.
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1708.
32%
1918
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 42024
32%
1953
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 69978
32%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40097
32%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 69763
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27285
32%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR VI1 1707.
32%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XIV 1215.
32%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 42616
32%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
JR 40082
32%
1964
Peräpohjola — Karunki
Lohi, Veera
JR 54243
32%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 69923
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80464
32%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 2521.
32%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VI1 1698.
32%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 73324
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 624.
32%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 53266
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 70696
32%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51602
32%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69581
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1740.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70540
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 63.
32%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 21935
32%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 70037
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70358
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40243
32%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
JR 63979
31%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Railonsala, Artturi
JR 73470
31%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 69833
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11962.
31%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 74853
31%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 38776
31%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 69287
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1743.
31%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 54383
31%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 07659
31%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
SKVR XII1 1722.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64265
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 45829
31%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR XII1 1702.
31%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 69768
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70105
31%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1737.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6072.
31%
1932
Etelä-Karjala — Räisälä
Tenhonen
JR 40098
31%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 69528
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1709.
30%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 67101
30%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR VI1 1724.
30%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 69844
30%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79920
30%
1962
Pohjois-Savo — Kuopio
Tolonen, Saimi
SKVR IX2 92.
30%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69805
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 914.
30%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
JR 19427
30%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 40063
30%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lohi, Veera
JR 70600
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65748
30%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 65419
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 50188
30%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Pahkala, Rauha
JR 65459
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1728.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6082.
29%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 21938
29%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR VI2 6868.
29%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR X2 3671.
29%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 69497
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20850
29%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 09872
29%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XII1 1717.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1712.
29%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 70738
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50951
29%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 2516.
29%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 53699
29%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 82470
29%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR XIV 1235.
29%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XI 59.
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70656
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68267
28%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 65460
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1748.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX2 79.
28%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
JR 09472
28%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 80055
28%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 78558
28%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
JR 61180
28%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VII3 3864.
28%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3864 a.
28%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII1 1719.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37895
28%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 69449
28%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70297
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07694
28%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 69326
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11821.
28%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 70745
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69358
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40118
28%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 53609
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 63536
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 53268
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 70508
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80084
28%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR IX1 903.
28%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 80786
28%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 54447
28%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 08786
27%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR XIII4 11816.
27%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 70786
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69233
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 56.
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 64249
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 623.
27%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
SKVR XII1 1748.
27%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1222.
27%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 80380
27%
1934
Etelä-Savo; Pohjois-Savo; Pohjois-Karjala
Tuntematon kerääjä N
SKVR VI1 1714.
27%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
JR 64258
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70557
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 98.
27%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 21280
27%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 18368
27%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 43100
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VIII 1747.
27%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 79696
26%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR XI 61.
26%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 45907
26%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR XIII2 6070.
26%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1721.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19528
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 69862
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70120
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13328
26%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1727.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44791
26%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 77163
26%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 32968
26%
1949
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XI 50.
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 70326
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63896
26%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1713.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71568
25%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX1 894.
25%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 895.
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 896.
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06275
25%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 74852
25%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XI 55.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR IX2 81.
25%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 1173.
25%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR VI1 1718.
25%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR X1 1174.
25%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 61655
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 77178
25%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XI 52.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 09530
25%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 53318
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 919.
24%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 73215
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 55125
24%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR X1 597.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIV 1217.
24%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR VI2 6866.
24%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 50334
24%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
JR 69640
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 85.
24%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR IX1 902.
24%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 6069.
24%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
JR 10260
24%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67811
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 81185
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
SKVR XIII4 11806.
24%
1905
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 71.
23%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR XIII2 6074.
23%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Väänänen, Jorma
JR 19147
23%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Jaskari, Kaarina
SKVR XIV 1212.
23%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 70816
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64092
23%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 73320
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 54176
23%
1937
Etelä-Karjala — Äyräpää
Pennanen, Olavi
JR 20432
23%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 17022
23%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 06147
23%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06271
23%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 40104
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 08192
22%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 80767
22%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 921.
22%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 32336
22%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 73189
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 21936
22%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
SKVR XIV 1220.
22%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 05847
22%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
JR 00890
22%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 31643
21%
1937
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Kärki, Frans
JR 07172
21%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR IX1 916.
21%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 05482
21%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Haikonen, Aino
JR 76125
21%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
SKVR XI 2517.
21%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VI1 1725.
21%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 918.
21%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XIV 1020.
21%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 06498
21%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 40054
21%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR IX1 904.
21%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 510.
20%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VI1 1723.
20%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 1171.
20%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
JR 06437
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 59570
20%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR XIII2 5807.
20%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
SKVR XIII4 11813.
20%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XI 2519.
20%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 09239
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 70635
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6869.
20%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 06274
19%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 73287
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1736.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27180
19%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 70211
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08648
19%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR XIII2 6087.
19%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
JR 48391
19%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XII1 1753.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06908
19%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Heikkilä, Heimo
JR 64004
19%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1724.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1720.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3680.
18%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
JR 38948
18%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
SKVR XI 66.
18%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XII1 578.
18%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 54.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XII1 511.
18%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 64048
18%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11795.
18%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11796.
18%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11799.
18%
1924
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR XII1 498.
18%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 552.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 566.
18%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51586
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73691
18%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 40629
18%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XIV 1214.
17%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 40055
17%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR XIV 1224.
17%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 31586
17%
1937
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Kärki, Frans
JR 19368
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR VII3 3861.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3861 a.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIV 1229.
17%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 59490
17%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 79828
17%
1954
Etelä-Karjala — Koivisto
Tokonautio, Ella
SKVR XII1 565.
17%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07055
17%
1938
Kainuu — Kuhmo
Heikkinen, Eetu
JR 64266
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06846
17%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 79812
17%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 61455
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR XII1 577.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 549.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1926.
16%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 61622
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XII1 510 α.
16%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61589
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR VI1 1697.
16%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 16558
16%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35163
16%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 550.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11964.
16%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1252.
16%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
SKVR IX2 74.
16%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69427
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69473
16%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69904
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1705.
16%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XII1 512.
16%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75704
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 41194
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XII1 532.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3431.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
JR 16310
15%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1706.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX1 888.
15%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
JR 44786
15%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR XII1 530.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38928
14%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
JR 68443
14%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Ruotsalainen, Toivo
JR 27182
14%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 46280
14%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Nurmio, M.
SKVR IX2 76.
14%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
JR 71640
14%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR IX1 884.
14%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
SKVR VI2 4570.
13%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR XII1 502.
13%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 66757
13%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XI 2656.
13%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII1 545.
13%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 862.
12%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 61528
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
SKVR XII1 541.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13327
11%
1939
Satakunta — Ähtäri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX4 777.
11%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
EÜS V 1570 (58)
11%
0
Läänemaa — Mihkli
Ruut, Karl
SKVR VII4 loitsut 2529.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 69625
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu