JR 00812
93%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 21998
89%
1959
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Kangas, Jussi
JR 21999
89%
1959
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Kangas, Jussi
JR 66020
89%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 52996
82%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Paulamäki, Jussi
JR 05979
82%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 76530
82%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Suomen Nuoriso-Opisto
SKVR XI 2398.
81%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Nurmio, M.
JR 63400
80%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Karijoki
Railonsala, Artturi
SKVR X2 4993.
80%
1928
Satakunta — Lavia
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR X2 4997.
80%
1914
Satakunta — Ikaalinen
Laurila, Väinö
JR 39311
79%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 60058
79%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 60137
79%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 60059
79%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR IX4 1556.
76%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XI 2388.<REFNR>1</REFNR>
76%
1930
Etelä-Pohjanmaa
Koskimies, A. V.
JR 71195
75%
1919
Satakunta — Ruovesi
Saariluoma, Vilho
JR 80807
75%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 40322
75%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 13147
75%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX4 1536.
74%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 60121
74%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR XI 2395.
73%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 08779
72%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 59682
71%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX4 1551.
71%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII2 7647 α.
71%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7659.
71%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 35120
71%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX4 1555.
70%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX3 1533 a.
70%
1913
Häme — Sääksmäki
Kaukoranta, Toivo
JR 78705
69%
1898
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tervaskanto, Juha
SKVR XII2 7664.
69%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR XII2 7673 α.
69%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7708.
69%
1921
Peräpohjola — Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51099
68%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78432
67%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Taipale, Frans
SKVR IX4 1537.
67%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX4 1538.
67%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Kaukoranta, Toivo
JR 24774
67%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR VI1 2261.
66%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
SKVR X2 5011.
66%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XII2 7643.
66%
1883
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR X2 5000.
65%
1929
Satakunta — Kihniö
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
JR 71192
65%
1919
Satakunta — Ruovesi
Saariluoma, Vilho
JR 53302
65%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 81159
65%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Tuomas-Kettunen,, A. R.
SKVR IX3 1565.
64%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX3 1563 a.
64%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR VIII 4567.
63%
1919
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 1561.
63%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X2 4974.
63%
1893
Satakunta — Pomarkku
Andersén, V. J.
SKVR X2 4975.
63%
1893
Satakunta — Pomarkku
Elers, O. A.
SKVR X2 4982.
63%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR X2 4999.
63%
1927
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR X2 5005.
63%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR XII2 7690.
63%
1915
Peräpohjola
Ahovuori, Anton
JR 08926
63%
1966
Häme — Padasjoki
Hokka, Juho
JR 16260
62%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62327
62%
1948
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2260.
61%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
SKVR IX4 1548.
61%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X2 5013.
61%
1927
Satakunta — Virrat
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR IX3 1567.
60%
1913
Häme — Korpilahti
Kaukoranta, Toivo
JR 60074
60%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR IX3 1556.
60%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR XII2 7645.
60%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Ritola, Juho
SKVR XIV 2668.
60%
1895
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 07380
60%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 07417
60%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 84457
59%
1963
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR X2 5010.
59%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
JR 55211
59%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Perälä, Tauno
JR 83292
59%
1961
Häme — Tammela
Virtanen, Kustaa
SKVR XII2 7641.
59%
1929
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Luiska, Hiski
SKVR XII2 7647.
58%
1929
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Karsikas, Aug.
JR 64951
58%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX4 1549.
57%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 81000
57%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR X2 4983.
56%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR XII2 7680.
56%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09004
56%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 35789
56%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR XI 2399.
56%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VIII 4575.
56%
1916
Varsinais-Suomi — Laitila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 4970.
56%
1897
Satakunta — Pori
Viitanen, F. O.
JR 52223
56%
1937
Länsipohja — Jukkasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 5014.
55%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
SKVR XI 2389.
55%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Avinen, Matti
JR 39489
55%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 27398
55%
1939
None
Korhola, Tommi
JR 03020
55%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 05935
54%
1964
Satakunta — Sahalahti
Hannu, Liisa
JR 09523
54%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Huttunen, Teuvo E.
SKVR IX4 1541.
54%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 51795
54%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81054
54%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
SKVR XII2 7672.
54%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Koukkari, Väinö
SKVR XIV 2667.
54%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Sohlman, K. G.
SKVR XIV 2669.
54%
1895
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 1555.
53%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR IX4 1545.
52%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX4 1547.
52%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX4 1552.
52%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX4 1554.
52%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR IX4 1557.
52%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII2 7642.
52%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Raudaskoski, Felix
SKVR XII2 7644.
52%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
SKVR XII2 7656.
52%
1929
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Peltola, Heikki
SKVR XII2 7660.
52%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Pisilä, Fanni
SKVR XII2 7661.
52%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Nordberg, Lotty
SKVR XII2 7665.
52%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7666.
52%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7681.
52%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Turakka, K. A.
SKVR XII2 7682.
52%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 2678.
52%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 05930
52%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Hanhisalo, Lauri
JR 06082
52%
1938
Keski-Suomi — Karstula
Harju, Otto
JR 06088
52%
1938
Keski-Suomi — Karstula
Harju, Otto
JR 06244
52%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 07195
52%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 45164
52%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
JR 70939
52%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 79824
52%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 60083
52%
1936
Satakunta — Noormarkku
Porin tyttölyseo
JR 41733
52%
1938
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
JR 51478
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 4981.
51%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 36637
51%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR XIV 2671.
51%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR IX3 1552.
51%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
JR 80830
51%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Tuomaala, Väinö
JR 18545
51%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
JR 64182
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX4 1544.
50%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 06444
50%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR XIV 2675.
50%
1885
Uusimaa — Porvoo
Tuomala, J. E.
JR 68303
50%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 64632
50%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2393.
50%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Ilmonen, Jaakko
SKVR X2 5012.
46%
1905
Satakunta — Virrat
Harvia, Teuvo
SKVR X2 4976.
45%
1927
Satakunta — Merikarvia
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
ERA II 26, 109 (3)
44%
1930
Võrumaa — Rõuge
Tampere, Herbert
SKVR XII2 7654.
42%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 51474
42%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51475
42%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 83304
37%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
SKVR XII2 7662.
35%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 2672.
34%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 00965
34%
1889
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 73959
30%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 74452
30%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Seppälä, Helena
SKVR IX4 355.
23%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle