JR 12209
74%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13764
73%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2444.
73%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 30965
70%
1945
Etelä-Savo — Imatra
Kuusisto, Inkeri
JR 39546
60%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
JR 42196
57%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 73799
53%
1962
Häme — Sysmä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16187
53%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23849
51%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 78657
51%
1965
Häme — Hartola
Tenni, Saima
JR 09442
50%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 17037
49%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 23938
49%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR VI1 2448.
48%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 46850
48%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 07321
47%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 00594
46%
1967
Etelä-Savo — Pertunmaa
Ahvenainen, Erkki
JR 10407
46%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2447.
45%
1922
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 16774
43%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12191
40%
1933
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13749
40%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2450.
40%
1928
Etelä-Savo — Haukivuori
Okkola, T. E.
JR 22370
36%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR VI1 2446.
35%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 58098
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70002
34%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47558
34%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
SKVR XI 407.
34%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR VI1 2443.
34%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 14649
34%
1939
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12697
33%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14505
33%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1716 α.
33%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46855
33%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 11176
32%
1932
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11175
32%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
32%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11367
32%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12254
32%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
32%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
32%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13878
31%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30957
31%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
JR 07431
31%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 15096
31%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2147.
30%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12306
30%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11292
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15759
30%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2135.
30%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14391
30%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47215
29%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2123.
29%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5056.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 06140
29%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XI 410.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 07643
28%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
SKVR X1 1720.
28%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 47218
28%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2134.
28%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57864
28%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12744
28%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13563
28%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11771
28%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14390
28%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10278
27%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2451.
27%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2146.
27%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69931
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 412.
27%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
JR 31195
27%
1938
Keski-Suomi — Laukaa
Kyttälä, Elli
SKVR X1 1717.
26%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 28028
26%
1908
Häme — Joutsa
Koskenjaakko, Anshelm
JR 06345
26%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 69409
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11640
26%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
26%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05671
26%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 11782
26%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10413
26%
1927
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57855
26%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69621
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51192
25%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47343
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 23850
25%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 80560
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 51546
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57029
25%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 404.
25%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 71347
25%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 11579
25%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73738
24%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 70764
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69658
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70420
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73617
24%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 2457.
24%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1734.
24%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 08676
24%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 78766
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65313
24%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 46458
24%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 11980
24%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47569
24%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 32984
24%
1949
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kärki, Frans
SKVR X1 1736.
23%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
SKVR XII1 2100.
23%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 40736
23%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 56753
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2456.
23%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2132.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11796
23%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14408
23%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47214
23%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR VI2 7085.
23%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 2465.
23%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 66085
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 58141
23%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2130.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2657.
23%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 21654
23%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 20919
23%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
23%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
JR 10595
23%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
23%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70536
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1716.
22%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 78734
22%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XI 413.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 78715
22%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 69606
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1735.
22%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 14634
22%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47345
22%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2108.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2128.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69104
22%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 13538
21%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44828
21%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR X1 1715.
21%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 01653
21%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR XIV 1380.
21%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 57988
21%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65310
21%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 12401
21%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53202
21%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR VI1 2463.
21%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 55671
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21010
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2113.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61817
20%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 47328
20%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 63357
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 27732
20%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 20948
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 16184
20%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55623
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55726
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26137
20%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 46647
20%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 57995
20%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75691
20%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
SKVR X1 1733.
20%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 47340
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2122.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2136.
19%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15763
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13970
19%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2439.
19%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 47167
19%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2106.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27706
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 80996
19%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 18402
19%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR V2 1933.
19%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56987
19%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2137.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2140.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66557
19%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 11696
19%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17080
19%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 63286
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 39514
19%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 57273
19%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51537
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12517
19%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11294
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2107.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13589
18%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62934
18%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 80413
18%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
SKVR XII1 2127.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32266
18%
1942
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XI 414.
18%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR VI1 2454.
18%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14293
18%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81131
18%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 65832
18%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VI1 2445.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 46233
18%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
SKVR VI1 2462.
18%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 69890
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30958
17%
1945
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kuusisto, Inkeri
JR 13492
17%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14635
17%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8295.
17%
1921
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14482
17%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2143.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2449.
17%
1928
Etelä-Savo — Kangasniemi
Okkola, T. E.
JR 12023
17%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4160.
17%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 26563
17%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 46716
17%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
JR 80954
17%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 2138.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70954
17%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
SKVR VIII 5052.
17%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XII1 2111.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12132
17%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14962
16%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73898
16%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
SKVR XII1 2139.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63245
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 68482
16%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XI 406.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 57034
16%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2118.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78823
16%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 56955
16%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30374
16%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XI 409.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 69814
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55554
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46828
16%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1721.
16%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 40716
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR X1 1731.
16%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR XIII3 7651.
15%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR VIII 5053.
15%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 73317
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 43799
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47201
15%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 61241
15%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 12990
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73433
15%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 78745
15%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VI1 2459.
15%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 57919
15%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2438.
15%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 12650
14%
1933
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14223
14%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67819
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 15321
14%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11495
14%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
14%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18062
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16556
14%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63654
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XI 408.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 13719
14%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16855
14%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73205
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 5042.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 1725.
13%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 70318
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47271
13%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
SKVR X1 1714.
13%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
SKVR VI1 2461.
13%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 73199
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 63655
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 82719
12%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 73049
12%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 415.
11%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred