SKVR XIII3 7647.
63%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 72778
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47360
40%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 32747
39%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 08728
38%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 32984
38%
1949
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kärki, Frans
JR 40899
38%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 10829
36%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71022
36%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 16889
36%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30214
36%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 49256
36%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 80053
36%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 33396
35%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 58634
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70532
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61907
35%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 81097
35%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14251
35%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82077
35%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 17167
35%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 47686
34%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 10858
34%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72800
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11430
34%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14899
34%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55615
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11333
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26057
34%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12942
34%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
34%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11310
33%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
33%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13463
33%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47102
33%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
JR 81539
33%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 51226
33%
1909
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4199.
32%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 14017
32%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29933
32%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 32857
32%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 10270
32%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12803
32%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35145
32%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21195
32%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 20938
32%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 39408
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 58110
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10432
31%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16544
31%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06991
31%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 05825
31%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 61817
31%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 12468
31%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10950
31%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57905
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11738
31%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
31%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4183.
31%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 06953
30%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 15497
30%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14831
30%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44103
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4182.
30%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 69343
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10965
30%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
30%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57921
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82349
30%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 46725
30%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 16095
30%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15908
29%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21427
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 61241
29%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 41367
29%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 46742
29%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 81735
29%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 58515
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11089
29%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44438
28%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 01650
28%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 49358
28%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 48848
28%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 12741
28%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4197.
28%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 16475
28%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05407
28%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 50909
28%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06126
28%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
SKVR VII3 4186.
28%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 42587
28%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 27464
27%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
SKVR VI1 2462.
27%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
SKVR V2 1933.
27%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 39643
27%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 56986
27%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43853
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 66486
27%
1960
Etelä-Karjala — Räisälä
Räsänen, Matti
JR 34657
27%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 79040
27%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 10192
27%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04326
27%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 38958
27%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 47559
27%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 26051
27%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 38962
27%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 27454
26%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 44252
26%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 18402
26%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 47639
26%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 30374
26%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII3 4160.
26%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VII3 4205.
26%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 61815
26%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 11649
26%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47167
26%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
JR 66637
26%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 15538
26%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66557
26%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 17431
26%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 57978
26%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54141
25%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 4195.
25%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XIII3 7651.
25%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 10163
25%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39875
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 58145
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40765
25%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 32266
25%
1942
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII3 4216.
25%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 10707
25%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40605
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 46341
25%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
SKVR VI1 2465.
25%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 23237
25%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 76110
24%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 16397
24%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62934
24%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2463.
24%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 55570
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14712
24%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20641
24%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
SKVR VII3 4203.
24%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 26053
24%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 40525
24%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 56274
24%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2122.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68066
24%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 16429
23%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56753
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47341
23%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 42411
23%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR VI1 2457.
23%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4161.
23%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 76681
23%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 44138
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10594
23%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13940
23%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81805
23%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 12009
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
23%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16068
22%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8346.
22%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57029
22%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59528
22%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR XII1 2924.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63659
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10451
22%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37193
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 26650
22%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 10554
22%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
22%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2455.
22%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VI1 2456.
22%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 08142
22%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 49357
22%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 58504
22%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41022
22%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 37940
22%
1964
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 31477
22%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 49138
22%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14156
22%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69606
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70717
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2146.
21%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21040
21%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VI1 2464.
21%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 37090
21%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 80078
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VII3 4191.
21%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 46922
21%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4162.
21%
1907
Pohjois-Karjala — Kaavi
Koivisto, Vilho
JR 70060
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 45867
21%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 71401
21%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 51221
21%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18392
21%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 60357
21%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 44249
21%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 54117
21%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 64326
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 77262
20%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 50347
20%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 14627
20%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13970
20%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22798
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11597
20%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52352
20%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 01653
20%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 69409
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51510
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57034
20%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49299
20%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 2453.
20%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 51251
20%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35172
20%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2908.
20%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06155
20%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70318
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12401
19%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84471
19%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR VII3 4192.
19%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 47768
19%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XI 407.
19%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 35111
19%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 60400
19%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 01647
19%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 69104
19%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 49082
19%
1955
Etelä-Savo — Heinävesi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 2461.
19%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 70191
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14366
19%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2928.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83981
19%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 49548
18%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 70002
18%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49290
18%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
JR 13631
18%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51759
18%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 42854
18%
1941
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mikkola, Anna
JR 11292
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15759
18%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48156
18%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 22498
18%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 51208
18%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 05676
18%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 16450
18%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16556
18%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28026
18%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 12254
18%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
18%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12083
18%
1933
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32298
18%
1942
Aunus — Mäntyselkä
Kärki, Frans
JR 06140
18%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 48984
18%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 21973
18%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 3155.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13851
18%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15295
18%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47487
18%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 12413
17%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47558
17%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 49156
17%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50695
17%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 53518
17%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 70623
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 04946
17%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 30523
17%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 30530
17%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 32136
17%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 32199
17%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 73786
17%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 17371
17%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 26375
17%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki
JR 07181
17%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 15950
17%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70824
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63629
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 51192
17%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57873
17%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70420
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56028
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2459.
17%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 00092
17%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Aalto, Anna-Liisa
SKVR XII1 2921.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11005
17%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69621
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2125.
17%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51540
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08335
17%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 12983
17%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11587
17%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51218
17%
1909
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 30957
17%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
SKVR XII2 8354.
17%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51213
17%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11367
16%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
16%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20930
16%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 47343
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XI 412.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
JR 47501
16%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 55228
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30958
16%
1945
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kuusisto, Inkeri
JR 13979
16%
1939
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08675
16%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08749
16%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 44244
16%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 01665
16%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 13387
16%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51318
16%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51282
16%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22489
16%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
SKVR XII1 2143.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53202
16%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR XII1 2910.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69737
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46698
16%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
SKVR XI 410.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 57349
16%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69814
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11109
15%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33188
15%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 39539
15%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
SKVR VI1 2451.
15%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 11495
15%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12186
15%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13739
15%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
15%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48944
15%
1954
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 2452.
15%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 70393
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17080
15%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 10514
15%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55234
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16230
15%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73617
15%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2126.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69295
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16307
15%
1943
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06345
15%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 48990
15%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 69658
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2439.
15%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR XII1 2123.
15%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55260
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69890
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70332
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39245
15%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 75627
15%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 47702
15%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 51515
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2460.
15%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 68502
15%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
SKVR XII1 2130.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2131.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59637
15%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 19919
15%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR XI 408.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 10278
14%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14683
14%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70764
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 405.
14%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 14849
14%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32881
14%
1949
Etelä-Karjala — Johannes
Kärki, Frans
JR 15898
14%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32203
14%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 33498
14%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 70065
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47569
14%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 26287
14%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 28122
14%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 33440
14%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 40334
14%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 06403
14%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 13719
14%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14051
14%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2132.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67805
14%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
SKVR XII1 2113.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18628
14%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 40915
14%
1929
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Määttänen, Rebekka
JR 12165
14%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48065
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 44833
14%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 13589
14%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38961
14%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 70536
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47215
14%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 70485
13%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12278
13%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47427
13%
1926
Keski-Suomi — Keitele
Okkola, T. E.
JR 33192
13%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 81816
13%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 63654
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1717.
13%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 13175
13%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13563
13%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45286
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 48009
13%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 12346
13%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
13%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
13%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
13%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1720.
13%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 14634
13%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46208
13%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
SKVR XI 413.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 09035
13%
1903
Häme — Hausjärvi
Hongisto, K. V.
JR 48932
13%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2106.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65313
13%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2150.
13%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15093
13%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20948
13%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 09274
13%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR XI 411.
13%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vallinmäki, A. J.
JR 12132
13%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47345
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4163.
13%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 40113
13%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Lohi, Veera
JR 58141
13%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12933
13%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
13%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13005
13%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13605
13%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51274
13%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82654
13%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 47218
13%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 63357
13%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 49437
13%
1955
Etelä-Savo — Savonlinna
Paavolainen, Oma Martti
JR 17033
13%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 69931
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 67846
13%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 80560
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 63655
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72794
12%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 5056.
12%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 46634
12%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 47328
12%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 47340
12%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 60454
12%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XIII3 7646.
12%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 43068
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 49179
12%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
JR 39546
12%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
SKVR XII1 2137.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14635
12%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64323
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73772
12%
1960
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 49359
12%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XI 406.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 80954
12%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 13969
12%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14962
12%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28224
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 46195
12%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
SKVR XII1 2138.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4164.
12%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR X1 1724.
12%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 46233
12%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 19467
12%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR X1 1715.
12%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 11418
12%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47183
12%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 12606
12%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2454.
12%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16047
12%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2114.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47334
12%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2929.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12990
12%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57995
12%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57273
12%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2100.
12%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 21540
12%
1893
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kallio, Pekka
JR 61765
12%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 57894
12%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38297
11%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 12451
11%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
11%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12400
11%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1712.
11%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 11980
11%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57988
11%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11640
11%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
11%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31476
11%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
SKVR XII1 2109.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2120.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58294
11%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14262
11%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46647
11%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR XIII3 7661.
11%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 2118.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 404.
11%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 12253
11%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40716
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 21010
11%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1734.
11%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2147.
11%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10593
11%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12632
11%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14146
11%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15305
11%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73738
11%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64324
11%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2148.
11%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1721.
11%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 44246
11%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 26137
11%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 80996
11%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 16855
11%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42196
11%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 49402
11%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 13764
11%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46828
11%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 11175
10%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
10%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47214
10%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 08676
10%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 69212
10%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 07643
10%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 47201
10%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 61011
10%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11579
10%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13538
10%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65310
10%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 15321
10%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12517
10%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 414.
10%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 56987
10%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1716.
10%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 46458
10%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 27372
10%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 20919
10%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
10%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 2134.
10%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57864
10%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51177
10%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56955
10%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54559
10%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26297
10%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR VI1 2447.
10%
1922
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 47210
10%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
SKVR XI 2657.
10%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR VI1 2449.
10%
1928
Etelä-Savo — Kangasniemi
Okkola, T. E.