JR 47438
53%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulainen
Okkola, T. E.
JR 46567
52%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 46568
52%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 27718
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 80075
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 11341
49%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73247
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 15308
47%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12013
46%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15742
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13598
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51155
44%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47333
44%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 11695
43%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12998
43%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10375
42%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47368
42%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 46913
42%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 50879
41%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46673
40%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 10397
40%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39308
40%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 11693
39%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13493
39%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51562
38%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18270
37%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 05545
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
JR 27708
36%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 73316
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 78828
36%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Teuvan kirkonkylän kansakoulu
JR 13735
36%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49159
36%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49157
35%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 23202
35%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10536
35%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11363
35%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13280
35%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14764
35%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15627
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63868
35%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 66891
35%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 73041
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47369
34%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 48770
34%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
JR 16685
33%
1944
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65971
33%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 20961
33%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kalliala, Lauri
JR 12181
33%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68272
33%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 33577
33%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 16854
32%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10604
32%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12267
32%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13840
32%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14150
32%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47935
32%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 60427
32%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63872
32%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 64526
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 75473
32%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 76654
32%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
JR 11694
32%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63327
32%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 73056
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73257
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 52357
31%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60344
31%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 21980
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 53235
31%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 22654
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22814
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 18087
30%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49010
30%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61236
29%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 46669
29%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 01648
29%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 68271
29%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 63375
29%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 21984
28%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 13978
28%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73070
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64525
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13020
26%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13516
26%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62664
26%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 47417
26%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 11179
25%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12410
25%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47303
25%
1926
Etelä-Savo — Kerimäki
Okkola, T. E.
JR 08276
25%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 80819
25%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 22575
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66080
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 13776
24%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63321
24%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 40789
24%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 47029
24%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 27734
24%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 65404
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12740
23%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7634.
23%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 10347
23%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40717
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 47162
23%
1926
Pohjois-Karjala — Liperi
Okkola, T. E.
JR 12217
23%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16248
23%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50188
23%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Pahkala, Rauha
JR 49124
23%
1955
Satakunta — Honkajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 40724
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 41498
22%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 47503
22%
1926
Satakunta — Merikarvia
Okkola, T. E.
JR 59875
22%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
JR 15092
22%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63260
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 34527
22%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 80042
22%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 82653
22%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 18084
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 38855
22%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 21978
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 40827
21%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 20949
21%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 12877
21%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13424
21%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14151
21%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47386
21%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 47938
21%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 46760
21%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 47230
21%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Okkola, T. E.
JR 28411
21%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 30955
21%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 49729
20%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 41480
20%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 40790
20%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 40826
20%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 38971
20%
1937
Kainuu — Sotkamo
Leinonen, Maria
JR 70645
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70847
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80997
20%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 13977
20%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21271
20%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 40796
20%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 46905
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Okkola, T. E.
JR 11065
20%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15649
20%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16813
20%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40859
20%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 46690
20%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 10603
20%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40722
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Luukko, F. A.
JR 14652
19%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12409
19%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70715
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75692
19%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
JR 11909
19%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15242
19%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73218
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 39588
19%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 00181
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 63243
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 23799
18%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 73219
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10984
18%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15590
18%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70008
17%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11095
17%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14837
17%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70421
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53260
17%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 11315
17%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52592
17%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70629
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18055
17%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 70062
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10605
17%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53234
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 46668
16%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 49350
16%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 2509.
16%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 44327
15%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 46691
15%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 64413
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 41783
15%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 16832
15%
1944
Satakunta — Mänttä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46679
15%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 13659
14%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18059
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15667
14%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63326
14%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 46682
14%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 30963
14%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 70087
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47508
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Okkola, T. E.
JR 05644
13%
1937
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 22518
13%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10135
13%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78750
13%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 46685
13%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 11876
13%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05579
13%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 10310
13%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23937
12%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 46658
12%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 70188
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11180
12%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59904
11%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Pohjasniemi, Väinö
JR 68249
11%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 53436
10%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 48779
10%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.