SKVR VIII 1480.
67%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR VIII 1423.
63%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 1413.
62%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 26159
62%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR VIII 1441.
62%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1454.
61%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
SKVR XIV 1105.
60%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR VIII 1475.
57%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
SKVR XIV 1126.
57%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 65890
57%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR VI2 6835.
57%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 02145
56%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
SKVR XIV 1120.
55%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR IX1 654.
55%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1124.
54%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1129.
54%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1417.
53%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XIV 1121.
53%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR IX1 650.
52%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 42892
52%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
SKVR XIV 1128.
52%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 568.
52%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR X1 476.
51%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1432.
51%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1433.
51%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1127.
51%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1479.
51%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR VIII 1434.
50%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 47939
50%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR VIII 1418.
50%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 21884
50%
1908
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR IX2 64.
50%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 1451.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1478.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 687.
50%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
SKVR VIII 1450.
50%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
SKVR XIII2 5991.
50%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1474.
49%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Tallgren, Jenny Maria
SKVR IX1 689.
49%
1914
Häme — Jaala
Groundstroem, Kalervo
SKVR VIII 1444.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1445.
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Myrsky, Vilho
SKVR VIII 1428.
49%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1109.
48%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 1502.
48%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 643.
48%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR IX1 655.
48%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5992.
47%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
SKVR XIV 1132.
47%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 1449.
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1439.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 680.
47%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 42898
47%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
JR 01002
47%
1889
Keski-Suomi — Saarijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 560.
46%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1100.
46%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24893
46%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1096.
46%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 70298
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1473.
46%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 1636.
46%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR XIV 1099.
45%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VIII 1414.
45%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR IX2 63.
45%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 1411.
45%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR X1 527.
45%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 69496
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70507
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70036
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1094.
44%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 1118.
44%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 23840
44%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 69803
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40685
44%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 69762
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 57.
44%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 1453.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 659.
44%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 627.
44%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR IX1 672.
44%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 692.
44%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 27214
43%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR IX2 73.
43%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 70604
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1092.
43%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR VIII 1443.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 647.
43%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 648.
43%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 661.
43%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4692.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR IX1 561.
42%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1637.
42%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
JR 53735
42%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69472
42%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1458.
42%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 649.
42%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
SKVR XIV 1106.
42%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
JR 74445
42%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
JR 76878
42%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1107.
42%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR VIII 1455.
42%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR IX1 628.
42%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR XIV 1097.
42%
1889
Uusimaa — Porvoo
Neovius, A. D.
SKVR VIII 4697.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VI1 1626.
41%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1115.
41%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR VIII 1438.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43750
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10223
41%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78159
41%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1091.
41%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
SKVR XIV 1122.
41%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 25975
41%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 68300
41%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 69798
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70855
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1452.
40%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX2 68.
40%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR IX1 595.
40%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 77162
40%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 69354
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69580
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 565.
40%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 681.
40%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1093.
40%
1892
Uusimaa — Artjärvi
Anttila, Hj.
SKVR XIII4 11686.
40%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 20604
40%
1954
Pohjois-Savo — Tervo
Jääskeläinen, Emppo
SKVR VIII 1461.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 53701
40%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 684.
40%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 68470
40%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR VIII 1435.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 638.
39%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 567.
39%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 70314
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22438
39%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 09017
38%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
SKVR IX2 62.
38%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 706.
38%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 635.
38%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 35764
38%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR XIV 1117.
38%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
SKVR VIII 1471.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
JR 53641
38%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70572
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77112
38%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77138
38%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 652.
38%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1114.
38%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 69909
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11701.
38%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 1634.
38%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 08203
38%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 69389
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 524.
38%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
JR 01039
38%
1890
Häme — Sysmä
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1467.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1113.
38%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VIII 4701.
38%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3430.
38%
1904
Pohjois-Karjala — Kitee
Holopainen, A.
SKVR X1 517.
37%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 75525
37%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR IX2 72.
37%
1912
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 51160
37%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 624.
37%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 53754
37%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 10149
37%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69275
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76998
37%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 1442.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 34981
37%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR VII2 3433.
37%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 70659
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1488.
37%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
JR 62151
37%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII2 5952.
37%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
JR 35176
37%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 03422
37%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 69545
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79811
37%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 76049
37%
1959
Häme — Somero
Saarinen, Helmi
JR 36473
36%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 36498
36%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
SKVR VIII 1424.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 1419.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR IX2 61.
36%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69832
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70325
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70638
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27422
36%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 67548
36%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VIII 1448.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
SKVR IX2 69.
36%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 686.
36%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
JR 03837
36%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX1 683.
36%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 70353
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1086.
36%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 66747
36%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66773
36%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 69701
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 653.
36%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1653.
36%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR IX1 685.
36%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 74621
36%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Seppälä, Vilho
SKVR IX1 702.
36%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
JR 02148
36%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
JR 69425
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21223
35%
1908
Häme — Hauho; Häme — Lammi
Kalliola, K.
JR 62510
35%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 03715
35%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 68183
35%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
JR 70774
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 518.
35%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX1 636.
35%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
JR 70637
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 70.
35%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIII4 11711.
35%
1935
Etelä-Karjala — Jääski
Härkönen, Hilja
JR 76024
35%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
JR 53191
35%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR XIV 1116.
35%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 34925
35%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
SKVR XIII4 11705.
35%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR IX1 629.
35%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
JR 70791
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 600.
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX2 66.
34%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 491.
34%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 502.
34%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
SKVR XIII2 5934.
34%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11699.
34%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11717.
34%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 33244
34%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 04972
34%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR IX2 60.
34%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 70556
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17169
34%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR IX1 604.
34%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 519.
34%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 05047
34%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 70829
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1646.
34%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 48733
34%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR IX1 682.
34%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 00193
34%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 35206
34%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR VIII 1409.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 68693
34%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
JR 37034
33%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
SKVR IX1 690.
33%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR IX1 612.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 53618
33%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 73667
33%
1928
Satakunta — Lempäälä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 68329
33%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR X1 478.
33%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
SKVR XIV 1089.
33%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 69394
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1098.
33%
1885
Uusimaa — Porvoo
Tuomala, J. E.
JR 65790
33%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR VI1 1641.
33%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR X1 525.
33%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR XIII2 5946.
33%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX2 71.
33%
1903
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 70754
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 608.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 75155
33%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 657.
33%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 60806
33%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR IX1 677.
33%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIII2 5993.
33%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
JR 10252
33%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1647.
33%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR X1 505.
33%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XIII2 5989.
32%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR X1 528.
32%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR VI1 1649.
32%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 61202
32%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR IX1 632.
32%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4696.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 04333
32%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
SKVR X1 494.
32%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 61486
32%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Putaala, Martti
SKVR VI2 6836.
32%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6837.
32%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 53848
32%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 54248
32%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR IX2 59.
32%
1909
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1130.
32%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 69887
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5979.
31%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 25974
31%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
SKVR IX1 569.
31%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1459.
31%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VII2 3435.
31%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VIII 1430.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII4 11694.
31%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 78965
31%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 71732
31%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Sairanen, Ida
SKVR XIII2 5945.
31%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43413
31%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 09118
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
JR 05889
31%
1936
Satakunta — Viljakkala
Hanhijoki, Helmi
JR 02162
31%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
SKVR VII2 3426 α.
31%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR VI1 1625.
31%
1889
Etelä-Savo — Lappee
Kemppi, A.
JR 69770
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70404
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 580.
31%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 614.
31%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 626.
31%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
JR 77009
31%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 1483.
31%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 485.
31%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 492.
31%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 500.
31%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 62780
31%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 43503
30%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Moilanen, Toini
JR 80066
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 26843
30%
1962
Keski-Suomi — Keitele
Koljonen, Maija
SKVR VI2 6858 β.
30%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VIII 1486.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 78120
30%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 606.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 667.
30%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 70155
30%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54900
30%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 514.
30%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 59979
30%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 698.
30%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 1476.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 77058
30%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 70807
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6855.
30%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 5948.
30%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 578.
30%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 622.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 630.
30%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 633.
30%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 82602
30%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
JR 08316
30%
1954
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10155
30%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 581.
30%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 26682
30%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 06286
30%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 01149
30%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 51584
29%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1501.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Vihervaara, Eemeli
JR 70118
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1090.
29%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 40986
29%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 69964
29%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 516.
29%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 156.
29%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 66818
29%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 10228
29%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6858 α.
29%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR IX1 591.
29%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 00614
29%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
SKVR IX1 616.
29%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73375
29%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1633.
29%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 69922
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11691.
29%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 78321
29%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1640.
29%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
JR 53811
29%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 621.
29%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 631.
29%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 52001
29%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62498
29%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 00794
29%
1948
Satakunta — Kihniö
Alanen, Viljo
JR 38903
29%
1961
Satakunta — Kokemäki
Leino, Frans
SKVR X1 506.
29%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR XIV 1101.
29%
1885
Uusimaa — Pornainen
Tuomala, J. E.
SKVR X1 511.
29%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR X1 522 α.
29%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 67067
29%
1962
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
SKVR IX1 579.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 666.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 25478
28%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 80481
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 705.
28%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1490.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 39252
28%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
JR 61481
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 67542
28%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR X1 531.
28%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR XIII2 5936.
28%
1932
Etelä-Karjala — Sakkola
Loponen
JR 70095
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1500.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX2 58.
28%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 83515
28%
1965
Uusimaa — Mäntsälä
Virtanen, Lilja
SKVR IX1 605.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 696.
28%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 16207
28%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1510.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR XI 160.
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XIII4 11693.
28%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1492.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 521.
28%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX1 575.
28%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 29895
28%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 65336
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 40969
28%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
SKVR VIII 1470.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 486.
28%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VIII 4699.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 479.
28%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR IX1 593.
28%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX1 594.
28%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5954.
28%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Sonkkila, Hilja
JR 69208
28%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 78020
28%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR X1 512.
28%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VIII 1420.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR IX1 597.
28%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 79488
28%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 574.
28%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 63349
28%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5955.
28%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR X1 493.
27%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 540.
27%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1131.
27%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 70081
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11702.
27%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 34861
27%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 1095.
27%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VIII 1493.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 34622
27%
1964
Satakunta — Keikyä
Kärki, Frans
JR 69382
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69628
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76880
27%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 77193
27%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 17150
27%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR IX1 634.
27%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 66754
27%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 651.
27%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 2558.
27%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR XIII4 11713.
27%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
JR 39662
27%
1937
Satakunta — Eräjärvi
Lindström, Laina
SKVR XIII2 5972.
27%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
SKVR IX1 573.
27%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 00313
27%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 613.
27%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 509.
27%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 69773
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34982
27%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR XIII2 6332.
27%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 70522
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5949.
27%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11700.
27%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 40907
27%
1938
Etelä-Savo — Juva
Maaranen, Iida
SKVR XIII4 11692.
27%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 10365
27%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 582.
27%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11684.
27%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 62915
27%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
JR 32328
27%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
JR 62512
27%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 51588
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 596.
26%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 489.
26%
1909
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1499.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 00766
26%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
SKVR VIII 1484.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 39426
26%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
SKVR X1 538 α.
26%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07509
26%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
JR 72870
26%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR IX1 601.
26%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 28817
26%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
SKVR VIII 1466.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Kallio, Niilo
SKVR VI1 1639.
26%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 1427.
26%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 1431.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XI 2557.
26%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Tarkkanen, Matti
SKVR IX1 563.
26%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 639.
26%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 157.
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 21931
26%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 658.
26%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX1 664.
26%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XII1 576.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1103.
26%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 09466
26%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 62090
26%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 45947
26%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 62097
25%
1948
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 618.
25%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1505.
25%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
SKVR VII2 3436.
25%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
SKVR IX2 67.
25%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
JR 28823
25%
1962
Satakunta — Pomarkku
Kosonen, Nelly
SKVR VIII 1503.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 693.
25%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
JR 76353
25%
1949
Häme — Kuorevesi
Summa, Pentti
JR 79626
25%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR X1 496.
25%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
JR 53786
25%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XI 168.
25%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR X1 497.
25%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 699.
25%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 39479
25%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR XIII2 5990.
25%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 07087
25%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
SKVR IX1 663.
25%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR IX1 619.
25%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70226
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1112.
25%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 16257
25%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70820
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11695.
25%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR IX1 592.
25%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR X1 499.
24%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR XII1 566.
24%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66089
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR X1 508.
24%
1907
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR XII1 510.
24%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR IX1 617.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 503.
24%
1920
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 40816
24%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 83278
24%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR X1 477.
24%
1890
Satakunta — Ulvila
Tuomi, Tuomas
SKVR IX1 564.
24%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 576.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 488.
24%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 556.
24%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75576
24%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
JR 30361
24%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 16586
24%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49183
24%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 06803
24%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
SKVR VIII 1460.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 703.
24%
1915
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
JR 69161
24%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR XIII2 5987.
24%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XI 2559.
24%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VIII 4704.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 69841
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39176
24%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 80857
24%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 1104.
23%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR IX1 642.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 21932
23%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 68111
23%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 24814
23%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 18272
23%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 61455
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR VIII 1509.
23%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR IX1 644.
23%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 49376
23%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII2 5935.
23%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IX1 572.
23%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 480.
23%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR IX1 571.
23%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 694.
23%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR IX1 640.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 507.
23%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR XIV 1088.
23%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 607.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 587.
23%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR IX1 590.
23%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR X1 513.
23%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX1 584.
23%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IV2 1561.
22%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.
SKVR X1 484.
22%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 10258
22%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 5950.
22%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala
JR 26114
22%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR IX1 615.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 83797
22%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 48016
22%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR XII1 524.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 552.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3426.
22%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 69859
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63147
22%
1921
Pohjois-Savo
Räihä, Antti
SKVR VII2 3427.
22%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 26714
22%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 16010
22%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 537.
22%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR XI 162.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XI 173.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR V2 1946.
22%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 77064
22%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6841.
22%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 544.
22%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 6847.
22%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
JR 27025
22%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Komulainen, Heikki
SKVR X1 501.
22%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 40870
22%
1962
Keski-Suomi — Jyväskylä
Lyytikäinen, Seth A.
JR 49295
22%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII2 5984.
22%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IX1 570.
22%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X1 538 γ.
22%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR IX1 675.
22%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XIII4 11696.
22%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 588.
22%
1916
Häme — Kylmäkoski
Huitu, Olga
SKVR IX1 704.
21%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 172.
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 09124
21%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
SKVR XI 163.
21%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XIII4 11453.
21%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11707.
21%
1937
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
JR 38017
21%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 45968
21%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 50320
21%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
JR 64048
21%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 69970
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28379
21%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kosonen, Aino
JR 63603
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 517.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25626
21%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
SKVR XII1 498.
21%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60727
21%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 33886
20%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR XII1 497.
20%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR XII1 543.
20%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10260
20%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54690
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 54740
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 620.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1631.
20%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6851.
20%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
JR 82120
20%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR VIII 1412.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Kisko
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 510 α.
20%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53329
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XIII2 5981.
20%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 62949
20%
1952
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 586.
20%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 64656
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 670.
19%
1913
Häme — Pälkäne
Anttila, Eero
JR 00109
19%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 07601
19%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
JR 74986
19%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XI 174.
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 10177
19%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47294
19%
1926
Etelä-Savo — Kerimäki
Okkola, T. E.
JR 61535
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR IX1 645.
19%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 40952
19%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
SKVR XIII2 5953.
19%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
SKVR VI1 1650.
19%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 06743
18%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
SKVR IX1 676.
18%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 82716
18%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
SKVR X1 530.
18%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 26395
18%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
SKVR XII1 513.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73867
18%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 00123
18%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 60266
18%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 505.
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 78989
17%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR XII1 512.
17%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 462.
17%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
SKVR VII2 3444.
17%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR XIII2 5982.
17%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6362.
17%
1923
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Pärssinen, Helmi
SKVR XII1 508.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR IX1 598.
16%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 79783
16%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Toivonen, Anton
SKVR IX1 668.
16%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR XII1 522.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23292
16%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 26782
16%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
SKVR IX1 674.
16%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR X1 474.
16%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR X1 538.
16%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR XII1 494.
16%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33850
15%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
SKVR VI2 6856.
15%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR X1 533.
15%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 07013
14%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 76365
14%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR X1 532.
14%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
JR 48391
13%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
JR 32535
13%
1945
Keski-Inkeri — Venjoki
Kärki, Frans
SKVR V2 1771.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR X1 498.
12%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 75515
11%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 39691
10%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino