JR 11506
93%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14989
93%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3106.
93%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR XII1 3427.
93%
1915
Pohjois-Pohjanmaa
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12176
93%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13730
93%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12940
93%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13696
93%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64278
86%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73391
83%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 61958
79%
1962
Etelä-Karjala — Saari
Pääkkönen, Helvi
SKVR VIII 4280.
79%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 00286
79%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1837.
77%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR X1 1849.
76%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 67592
75%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 13644
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63599
73%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11845
72%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12578
72%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12906
72%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12964
72%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14561
72%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14599
72%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16626
72%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64279
72%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3110.
72%
1913
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 15433
72%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63598
72%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14257
72%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3065.
71%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1841.
71%
1915
Satakunta — Kauvatsa
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1975.
71%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 12034
71%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12265
71%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12640
71%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12854
71%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13423
71%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13676
71%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13838
71%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14374
71%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15313
71%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16720
71%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3060.
69%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX1 3083.
69%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR X1 1846.
69%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
SKVR X1 1852.
69%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 20911
69%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 01864
69%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 11046
69%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11709
69%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12139
69%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12530
69%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13800
69%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14306
69%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32320
69%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 49351
69%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 49422
69%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 61420
69%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 63397
69%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3102.
68%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1850.
68%
1913
Satakunta — Kuhmalahti
Salo, Aukusti
JR 12178
68%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15785
68%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 415.
68%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
JR 11549
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12358
68%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12462
68%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13929
68%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15117
68%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15489
68%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49048
67%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 73882
67%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 11960
66%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12765
66%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13017
66%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13514
66%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15105
66%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49135
66%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49442
66%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 03810
66%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 49741
66%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1832.
65%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 15360
65%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3068.
65%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 22309
65%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 11297
65%
1932
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11926
65%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13346
65%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15199
65%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11423
65%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12891
65%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48954
65%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 09066
64%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR XII1 3425.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13006
64%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13596
64%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64085
64%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 38221
63%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR XIV 1955.
63%
1935
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 07515
63%
1936
Häme — Ypäjä
Heino, Arvo
JR 80235
63%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 80567
63%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 11342
62%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15744
62%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3057.
62%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 11793
62%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14405
62%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3069.
61%
1912
Häme — Urjala
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 1826.
61%
1890
Satakunta — Pori
Nordlund, E. E.
JR 49388
61%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 13732
61%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74570
60%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 3117.
60%
1915
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 19944
60%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 76162
60%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 49467
60%
1955
Keski-Suomi — Suolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 3424.
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 3070.
59%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 12235
59%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13775
59%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49562
59%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 1948.
59%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR X1 1847.
59%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX1 3091.
58%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3113.
58%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 43043
58%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR IX1 3066.
58%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 49067
58%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 3094.
58%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 12463
58%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15488
58%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3426.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80231
57%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
SKVR XIV 1950.
57%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR IX1 3076.
57%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3098.
57%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1952.
57%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 12309.
57%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 11992
57%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13575
57%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80789
57%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 64281
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2666.
56%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 1978.
56%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 40516
56%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 60226
56%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 68108
56%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR IX1 3071.
56%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3121.
55%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 34523
55%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 11045
55%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15781
55%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12177
55%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08788
55%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR IX1 3079.
55%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR VIII 4279.
54%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12359
54%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53341
54%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 53342
54%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 63240
54%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 72734
54%
1914
Varsinais-Suomi — Sauvo
Salo, Aukusti
SKVR X1 1821.
54%
1904
Satakunta — Rauma
Sirén, Teodor
JR 75907
54%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR X1 1833.
54%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3105.
54%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 64280
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 09278
54%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 71166
54%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 20530
53%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR VIII 4293.
53%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 3074.
52%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3086.
52%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3059.
52%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 41417
52%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1839.
52%
1889
Satakunta — Kokemäki
Tuomi, Tuomas
SKVR XIV 1941.
52%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 13930
52%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4277.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 73063
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 5133.
51%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 63285
51%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1952.
51%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 1977.
51%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR X1 1824.
50%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
SKVR VIII 5135.
50%
1904
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
SKVR X1 1834.
50%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4286.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 18899
50%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 38258
50%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 49318
50%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49245
50%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 36807
49%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR VIII 4278.
49%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 64282
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64283
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06302
49%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 51625
49%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63383
48%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4295.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 61431
48%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 09789
47%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR IX1 3062.
47%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 65160
47%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 08782
47%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 67637
47%
1932
Uusimaa — Karjalohja
Renlund, T.
SKVR VIII 4292.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1960.
47%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 73307
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 3108.
46%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3111.
46%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 69683
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12119
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14956
46%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3096.
46%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 12297.
46%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1828.
46%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
JR 23461
46%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
JR 67678
45%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 00629
45%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 80862
45%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 80865
45%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 3125.
45%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR VIII 4287.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Kallio, V. J.
SKVR XI 2669.
44%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR VIII 5134.
44%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1937.
44%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 81669
44%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 28206
44%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Koskimies, A. V.
SKVR XIV 1944.
44%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 06047
44%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12035
44%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15314
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73245
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 3084.
44%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 61437
43%
1935
Häme — Sysmä
Putaala, Martti
SKVR VIII 4282.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4296.
43%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 67694
43%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR XIII4 12296.
42%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 16875
42%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12305.
42%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 4283.
42%
1921
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR VIII 4276.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Saariluoma, Vilho
JR 81212
40%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
SKVR XI 456.
40%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
SKVR XIV 1956.
40%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
SKVR VIII 4288.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 63600
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1844.
39%
1889
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR IX1 3078.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4289.
39%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
JR 21131
39%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 13731
39%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4294.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 3116.
38%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR X1 1782.
38%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR IX1 3054.
37%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 24894
37%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1957.
37%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 1964.
36%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XI 452.
36%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 3089.
36%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 73992
35%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR VIII 4281.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4291.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4285.
34%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 4290.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 50922
34%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1974.
34%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 12008
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15302
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1947.
32%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
SKVR VIII 4284.
31%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 49761
29%
1956
Etelä-Karjala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 1953.
29%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 67565
29%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 21665
29%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XII1 3456.
29%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3459.
29%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78499
29%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 20511
28%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 11620
27%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13362
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 457.
27%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR IX1 3112.
25%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 00274
25%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 62226
25%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62701
25%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII3 6657.
24%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XI 454.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X1 1951.
23%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3122.
22%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 27349
21%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR VI2 7121 β.
17%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho