JR 33044
83%
1950
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR X1 1517.
63%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Tuntematon
JR 32991
61%
1949
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR X1 1514.
56%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1519.
54%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 39912
53%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
SKVR X1 1538.
53%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1597.
53%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR IX1 2357.
52%
1913
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
SKVR X1 1518.
51%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 61409
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR X1 1516.
47%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1529.
47%
1884
Satakunta — Lempäälä
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 36728
43%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR VIII 3409.
42%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR VIII 3431.
42%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 3436.
42%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR X1 1523.
41%
1910
Satakunta — Hämeenkyrö
Kullaa, E.
JR 65908
40%
1955
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 19138
39%
1961
Varsinais-Suomi — Maaria
Jantonen, Elviira
SKVR VIII 3435.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3434.
38%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3416.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 2372.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1524.
37%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR VIII 3425.
36%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
SKVR X1 1521.
35%
1890
Satakunta — Lavia
Kievari, V.
JR 70144
34%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1532.
34%
1904
Satakunta — Tampere
Rekola, Jukka
SKVR IX1 2366.
34%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2361.
33%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR X1 1531.
33%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR VIII 3422.
33%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 3419.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3438.
32%
1885
Varsinais-Suomi — Raisio
Tamminen, Emanuel
SKVR X1 1512.
32%
1885
Satakunta
Tamminen, Emanuel
SKVR VIII 3441.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
SKVR X1 1527.
32%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
JR 09397
32%
1903
Häme — Somero
Hurmerinta, Akseli
SKVR XIV 1590.
31%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 3423.
31%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 39480
31%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 10244
31%
1925
Varsinais-Suomi — Nauvo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3414.
30%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIV 1595.
30%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX1 2359.
30%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3408.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR X1 1513.
30%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3417.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1304.
30%
1882
Kainuu — Ristijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 1510.
30%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 00896
30%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X1 1530.
30%
1884
Satakunta — Lempäälä
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR VIII 3437.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR IX1 2367.
29%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 05952
29%
1936
Satakunta — Kokemäki
Harju, Helmi
SKVR IX1 2376.
29%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR IX1 2349.
29%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2377.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 1511.
29%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1537.
29%
1904
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
JR 32999
29%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 82217
29%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
JR 46824
29%
1926
Satakunta — Jämijärvi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1536.
29%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR VIII 3440.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR IX1 2363.
28%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2374.
28%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2368.
28%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2370.
27%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2380.
27%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 32814
27%
1948
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
SKVR VIII 3430.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2379.
27%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2355.
27%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2353.
27%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2356.
26%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3433.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 61894
26%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
SKVR IX1 2351.
26%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2373.
26%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX2 299.
26%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR VIII 4928.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6561.
26%
1850
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Regnell, C.
JR 08146
26%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR XII1 1305.
25%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 3421.
25%
1921
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
JR 40631
25%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 03507
25%
1903
Pohjois-Karjala — Juuka
Engelberg, R. S.
JR 71973
25%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII1 1317.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2354.
24%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2358.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2360.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2365.
24%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 61375
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Putaala, Martti
SKVR XIV 1588.
24%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIV 1596.
23%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 81533
23%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 60814
23%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR X1 1526 α.
23%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 3418.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1306.
23%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 71974
23%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 25937
22%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 73267
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 42678
22%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR VII3 4029.
22%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VII3 4031.
22%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 66635
22%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VIII 4927.
22%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 42417
22%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 53883
22%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
JR 65344
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4021.
22%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 66981
22%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
SKVR VI2 6982.
22%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 39135
22%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lempinen, Nasti
JR 82553
21%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
SKVR XIV 1585.
21%
1915
Uusimaa — Porvoo
Velho, Osku
SKVR VIII 3432.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
JR 61731
21%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
SKVR XIII4 12086.
21%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR VI1 2081.
21%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR VI1 2064.
21%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 2378.
21%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 61771
21%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR XIV 1593.
21%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 68996
21%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR III2 2208.
21%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 63444
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 30511
21%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kuronen, Jalmari
SKVR XIII2 6567.
21%
1915
Etelä-Karjala — Parikkala
Poutanen, Heikki
SKVR VIII 4926.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR VIII 3420.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70560
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69951
21%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53507
21%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VI1 2063.
21%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XI 228.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI1 2065.
20%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
JR 77214
20%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1311.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70495
20%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48709
20%
1936
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paapponen, Matti
SKVR VI2 6976.
20%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 27640
20%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
SKVR VIII 3412.
20%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
JR 24877
20%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 43727
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 06612
20%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
SKVR VII3 4032.
20%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR XIII2 6581.
20%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XIII2 6578.
20%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR X1 1536 α.
20%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 23389
20%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 26902
20%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
SKVR XIII4 12087.
20%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 21125
20%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 1321.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 3426.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 1307.
20%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6564.
20%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 31504
20%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
SKVR IX2 301.
20%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 76869
19%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 74092
19%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Savolainen, Kerttu
JR 42991
19%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Mikkonen, Yrjö
SKVR XIII2 6560.
19%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 77067
19%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 70088
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4022.
19%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VII3 4028.
19%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XIV 1586.
19%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XIII2 6555.
19%
1927
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
SKVR IX2 300.
19%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 83128
19%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
JR 09916
19%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 64035
19%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2066.
19%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
SKVR VI1 2078.
19%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
JR 70419
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40479
19%
1900
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 41062
19%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 61215
19%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 08705
19%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR VII3 4013.
18%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 27791
18%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VII3 4008.
18%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
JR 66367
18%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
SKVR XII1 1308.
18%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 00211
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 41131
18%
1938
Etelä-Savo — Heinävesi
Malkki, Jouko
SKVR XIII2 6573.
18%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 21990
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Kangasharju, Sylvi
SKVR XII1 1303.
18%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VI1 2074.
18%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 82630
18%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 39284
18%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Leppänen, Simo
SKVR XIV 1581.
18%
1887
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR VII3 4030.
18%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR VI1 2070.
18%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR V2 1891.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2077.
18%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 6565.
18%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XII2 8253.
18%
1931
Kainuu — Sotkamo
Rytkönen, Ahti
JR 31502
18%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
JR 70143
18%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1324.
18%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 3427.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 1520.
18%
1902
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
SKVR IV2 2586.
18%
1894
Keski-Inkeri — Koprina
Kouhia, J.
SKVR XIV 1576.
18%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR XIII2 6562.
18%
1880
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Koskimies, A. V.
SKVR VIII 3413.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IV3 3851.
18%
1909
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
JR 71667
18%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saikkonen, Juho
JR 78559
18%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Tanninen, Antti
SKVR XIII2 6569.
18%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII2 6568.
18%
1891
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lilius, Lilli
JR 32176
17%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 63443
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2073.
17%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XIII2 6566.
17%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 1313.
17%
1916
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6982 a.
17%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VII3 4027.
17%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
JR 71741
17%
1939
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
SKVR XII1 1328.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47750
17%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 63938
17%
1957
Etelä-Karjala — Lumivaara
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4018.
17%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR V2 1890.
17%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Saxbäck, Fr. A.
SKVR X1 1515.
17%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 2076.
17%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4023.
17%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
SKVR XI 2592.
17%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 00959
17%
1887
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR IV3 3883.
17%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 03478
17%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 66842
17%
1851
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Räty, A.
JR 48762
17%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
JR 53884
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IV2 2744.
17%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 44053
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 53886
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 21404
17%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 82945
17%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XII1 1320.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68101
17%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 77899
17%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
SKVR VII3 4014.
17%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
SKVR VII3 4033.
17%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
SKVR XIII2 6570.
17%
1908
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Collan, Anni
SKVR IX1 2371.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 44074
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR II 599.
17%
1908
Aunus — Repola
Osonen, V.
JR 37156
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 00640
17%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
SKVR XII1 1334.
16%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 19371
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 60759
16%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 69724
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 38546
16%
1968
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 26278
16%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 05963
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR XII1 1326.
16%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47587
16%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 64944
16%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 43678
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 07699
16%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 72851
16%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6579.
16%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2369.
16%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 18807
16%
1969
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
SKVR VIII 3439.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 1578.
16%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 1336.
16%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 29289
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR X1 1533.
16%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 21337
16%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 53888
16%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 40920
16%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 06002
16%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
JR 63445
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 71746
16%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
SKVR XII1 1337.
16%
1823
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 55075
16%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 23755
16%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 74595
16%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XII1 1325.
16%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38954
16%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 27578
16%
1936
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Mandi
SKVR VI1 2085.
16%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR VI1 2069.
16%
1911
Etelä-Savo — Ristiina
Streng, Harry
JR 08731
16%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
SKVR XII1 1330.
16%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 07604
16%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
SKVR XIII4 12088.
16%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 68802
16%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1314.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35014
15%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
SKVR VI1 2084.
15%
1932
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
SKVR XIII4 12089.
15%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 46487
15%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 23600
15%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Karsikas, Matti
JR 34743
15%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 61435
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR XII1 1297.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XIV 1575.
15%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR VII3 4034.
15%
1911
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Valve, Antti
SKVR XIII2 6571.
15%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 63442
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2296.
15%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR IX1 2375.
15%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 70863
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28001
15%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 46501
15%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR VI1 2299.
15%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46585
15%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 43695
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09780
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR VII3 4017.
15%
1914
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Hotinen, Juho
SKVR XIII4 12094.
15%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
JR 72886
15%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VI1 2086.
15%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
JR 44003
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17126
15%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1312.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44819
15%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR X1 1528.
15%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2384.
15%
1888
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
SKVR XIII2 6582.
15%
1935
Etelä-Karjala — Seiskari
Laiho, Aili
SKVR VII3 4026.
15%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
JR 06920
15%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR V2 1892.
15%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Räikkönen, Eino
SKVR XII1 1300.
15%
1882
Kainuu — Sotkamo
Krohn, Kaarle
JR 53042
15%
1962
Keski-Suomi — Kinnula
Pekkarinen, Miina
SKVR VI1 2298.
15%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VIII 3411.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 17154
15%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR XIV 1583.
15%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 07277
14%
1859
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Heino-Vares, Olli
JR 43815
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1319.
14%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51618
14%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1299.
14%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Rauma, Yrjö
SKVR IV3 Vatja 4692.
14%
1877
Länsi-Inkeri — Kattila
Borenius, A. A.
SKVR XIV 1584.
14%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR IV3 3315.
14%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 08706
14%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR VI1 2068.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 6978.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1322.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41564
14%
1937
Häme — Iitti
Mannonen, Ulla
JR 61453
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 80333
14%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Tujunen, V. R.
Kanteletar 1:234
14%
None
None
None
SKVR XII1 1327.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1331.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 17125
14%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 82341
14%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR XIII2 6580.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
JR 27435
14%
1962
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Korhonen, Hanna
SKVR VI1 2082.
14%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 41467
14%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IV3 2842.
14%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIV 1592.
14%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR VI1 2067.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 72913
14%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
SKVR VII3 4024.
14%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
JR 36567
14%
1938
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laine, Elli
SKVR IV2 2566.
14%
1893
Keski-Inkeri — Kaprio
Putkonen, Pekka
JR 41212
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR IV2 2282.
14%
1881
Keski-Inkeri — Serepetta
Porkka, Volmari
JR 68995
14%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 83312
14%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
JR 21465
14%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1333.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 3685.
14%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 64643
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70259
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4019.
13%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
SKVR VI1 2083.
13%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 09292
13%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 48829
13%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
JR 64644
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6982 β.
13%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 03718
13%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR III2 2352.
13%
1892
Länsi-Inkeri — Kattila
Alava, Vihtori
JR 74899
13%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR III2 2209.
13%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2297.
13%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 2350.
13%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 38944
13%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 64646
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 53885
13%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 12092.
13%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR IV3 Vatja 4802.
13%
1914
Länsi-Inkeri — Kattila
Kettunen, Lauri
SKVR XIII2 6572.
13%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 34939
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Laiho, Aili
SKVR VII3 4011.
13%
1816
Pohjois-Karjala — Kitee
Gottlund, K. A.
SKVR X1 1535.
13%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 38967
13%
1937
Kainuu — Sotkamo
Leinonen, Maria
JR 64134
13%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 62531
12%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 34935
12%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
SKVR XI 229.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Brandt, Herman
SKVR XII1 1316.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64645
12%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60687
12%
1961
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Pukonen, Elsa
SKVR XIV 1587.
12%
1922
Uusimaa — Helsinki
Lehmusto, Alma
SKVR IX1 2381.
12%
1914
Häme — Hollola
Hämäläis-Osakunta
JR 45516
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VIII 3424.
12%
1919
Varsinais-Suomi — Halikko
Vihervaara, Eemeli
JR 41958
12%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR VII3 4005.
12%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR XII1 1297 α.
12%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XII1 1315.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04435
12%
1932
Aunus — Porajärvi
Haavio, Martti
JR 64133
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1323.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64647
12%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27264
12%
1935
Pohjois-Karjala — Liperi
Koponen, Taimi
JR 80540
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 65345
12%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1310.
12%
1913
Kainuu — Kuusamo
Nyberg, P.
SKVR XIII2 6574.
12%
1916
Etelä-Karjala — Jääski
Vartiainen, Elsa
JR 82521
12%
1936
Etelä-Karjala — Viipuri
Vauhkonen, Pekka
SKVR XII1 1318.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84114
12%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
JR 41703
12%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 80030
11%
1935
Etelä-Karjala — Muolaa
Torikka, Ida
SKVR XII1 1332.
11%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
JR 61452
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR VI2 6977.
11%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 49723
11%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 1577.
11%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 1589.
11%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIII2 6557.
11%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40980
11%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
SKVR X1 1534.
11%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 31224
11%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Kähkönen, Iida
SKVR IX1 2362.
11%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 74550
11%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR VI2 6981.
11%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VI2 5526.
11%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
JR 68355
11%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR III2 2126.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 65248
11%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4020.
11%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 36005
11%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR VI2 6979.
10%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 68356
10%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR XIII2 6554.
10%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Laiho, Lauri
SKVR XIII4 12090.
10%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 6576.
10%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1594.
10%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 61110
10%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VI1 2075.
10%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Hynninen, E. W.
SKVR XII1 1309.
10%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60898
10%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 69642
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2080.
10%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 54782
10%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 67956
10%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR V3 liite 29.
10%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII4 12085.
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR IX2 298.
10%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti