JR 06898
52%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR IX1 1430.
48%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 63506
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 933.
41%
1909
Satakunta — Tyrvää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 934.
41%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahtee, Vilho
SKVR X1 929.
39%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 06844
39%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 42663
39%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
SKVR X1 936 α.
39%
1909
Satakunta — Tyrvää
Suomalainen, Jaakko
SKVR X1 936.
39%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR XIV 891.
38%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 911.
38%
1925
Uusimaa — Kirkkonummi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38882
38%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
JR 63503
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 04330
37%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
JR 00705
37%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 64130
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 912.
36%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 32605
36%
1946
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 63505
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2254.
35%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2255.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2334.
35%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2404.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1392.
35%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 73371
35%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 83929
35%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 1443.
35%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70137
35%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65341
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63572
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 931.
34%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 16349
34%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50789
34%
1970
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Ahti
JR 67547
34%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 71578
34%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 83464
34%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
JR 63335
34%
1938
Satakunta — Pirkkala
Railonsala, Artturi
JR 66344
34%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
JR 66745
34%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 63504
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2252.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1379.
33%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XI 2637.
33%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR X1 957.
33%
1902
Satakunta — Vesilahti
Kallio, Väinö
SKVR IX1 1425.
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 82797
33%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
SKVR IX1 1460.
32%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 1393.
32%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1454.
32%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
JR 26711
32%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 73830
32%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1373.
32%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1384.
32%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1409.
32%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1433.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1452.
32%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1456.
32%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1457.
32%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1464.
32%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2322.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR X1 989.
31%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIII2 5827.
31%
1933
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pakkanen, Jussi
JR 45904
31%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 65342
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 81223
31%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
JR 26681
31%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR VIII 2249.
31%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
JR 53177
30%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
JR 74988
30%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 65340
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 914.
29%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 63527
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64129
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 925.
29%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 1403.
29%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
SKVR X1 899.
29%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 84433
29%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR XIV 936.
29%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 32306
29%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 63517
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 36662
29%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR X1 975.
29%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR VIII 2299.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2313.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 40317
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 57535
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1391.
29%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1395.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1400.
29%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 03712
29%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR IX1 1422.
29%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1449.
29%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR VIII 2412.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR X1 970.
29%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
SKVR VIII 2386.
28%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1516.
28%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR XIII4 11579.
28%
1938
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1472.
28%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1482.
28%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 67569
28%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 66838
28%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XIV 924.
28%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 71552
28%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 40686
28%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 75057
28%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2272.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 55122
27%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR VIII 2303.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1377.
27%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
JR 63522
27%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 897.
27%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16209
27%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65172
27%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1396.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 990 α.
26%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41882
26%
1939
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 63334
26%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63518
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2285.
26%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII4 10881.
26%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 895.
26%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 41730
26%
1938
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
JR 67495
26%
1906
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 67609
26%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 77159
26%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1473.
26%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1386.
26%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1453.
26%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1507.
26%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1508.
26%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 967.
26%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR X1 973.
26%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 988.
26%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 909.
26%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 00312
26%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 71563
26%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 71564
26%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR XIV 948.
26%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR X1 993.
26%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
JR 82213
26%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR XIV 916.
25%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR X1 909.
25%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 2300.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 954.
25%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 25718
25%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Kilpelä, Eeva
JR 63511
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 76034
25%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Sokka, Katri
JR 60695
25%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Pukonen, Elsa
SKVR VIII 2312.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22866
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08312
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR X1 937.
25%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR VIII 2418.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
JR 63534
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65171
25%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 00781
24%
1947
Satakunta — Karvia
Alanen, Viljo
JR 70402
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71326
24%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
JR 00604
24%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR XIV 921.
24%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR IX1 1436.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 959.
24%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 927.
24%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 34683
24%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
JR 63508
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 22295
24%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 59981
24%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR X1 991 .
24%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR XII1 1118.
24%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10322
24%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4790.
24%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 68122
24%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR IX1 1426.
24%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1112.
24%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10369
24%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1448.
24%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR IX1 1461.
24%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1481.
24%
1914
Häme — Hausjärvi
Knuutila, Viljo V.
SKVR XIV 908.
24%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
SKVR XIV 932.
24%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 63578
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 09040
23%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
JR 63512
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1444.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 23734
23%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 75579
23%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR XIV 935.
23%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 2292.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16588
23%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2424.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Hänninen, Laina
SKVR IX1 1466.
23%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
JR 00681
23%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 23714
23%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23715
23%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 30604
23%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR IX1 1376.
23%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 23472
23%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
SKVR VI2 6938.
22%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR VIII 1245.
22%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
JR 01963
22%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR X1 968.
22%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1446.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 911.
22%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR XIII4 11584.
22%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 66833
22%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 10335
22%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13208
22%
1938
Häme — Akaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63530
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63513
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 04115
22%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
JR 35278
22%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 63520
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1935.
22%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 1544.
22%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR X1 947.
22%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 862.
22%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 889.
22%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 896.
22%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR XIV 905.
22%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR XIV 928.
22%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 02167
22%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 07029
22%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
JR 07665
22%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 16143
22%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40944
22%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 44700
22%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 59268
22%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 63167
22%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 63577
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65166
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 67537
22%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67699
22%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 74993
22%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 83299
22%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
SKVR IX1 1465.
22%
1903
Häme — Loppi
Petelius, Ina
JR 35258
22%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
JR 37020
22%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
SKVR X1 923.
22%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Hahnsson, J. A.
JR 61715
22%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Putus, Meri
JR 73523
22%
1967
Häme — Tammela
Salo, Lauri
SKVR IX1 1450.
22%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
SKVR VIII 2274.
22%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1420.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1424.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1458.
22%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 1484.
22%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 963.
22%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR X1 964.
22%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 72750
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1381.
21%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1382.
21%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 32994
21%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 36522
21%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR X1 971.
21%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 65167
21%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66820
21%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 69851
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83165
21%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
JR 79789
21%
1936
Satakunta — Tyrvää
Toivonen, Väinö
SKVR X1 935.
21%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR XII1 1109.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 900.
21%
1925
Satakunta — Köyliö
Mäkelä, Y.
JR 84393
21%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Äijö, Maija
SKVR XIII2 5833.
21%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 03488
21%
1963
Häme — Somero
Eloranta, Kustaa A.
JR 63588
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66755
21%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 73838
21%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10358
21%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39251
21%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
JR 63516
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 19485
20%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
SKVR VI2 6931.
20%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11583.
20%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 2288.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 46423
20%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
JR 72243
20%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
SKVR IX1 1367.
20%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1387.
20%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1428.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1440.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1442.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1447.
20%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1474.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1510.
20%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1511.
20%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX2 183.
20%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR X1 906.
20%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 06680
20%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 36499
20%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
SKVR IX1 1438.
20%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1369.
20%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 6940 δ.
20%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR X1 939.
20%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR XIII2 5823.
20%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR IX1 1371.
20%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1399.
20%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 00494
20%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
SKVR VIII 4794.
20%
1924
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Vinter, Helmer
SKVR XIV 906.
20%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 15997
20%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1431.
20%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR X1 961 β.
20%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR X1 965.
20%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 63579
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63580
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 39477
20%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR XIV 902.
20%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 10008
20%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 71020
20%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 69046
19%
1922
Häme — Akaa
Saarela, K. J.
JR 63585
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63791
19%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11590.
19%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 65789
19%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 07497
19%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 63524
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65929
19%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 10251
19%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64939
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73825
19%
1961
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 981.
19%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR XIV 922.
19%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 16699
18%
1944
Varsinais-Suomi — Kiikala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1415.
18%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 16242
18%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1439.
18%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1469.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1470.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1471.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1476.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1478.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1479.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2361.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 1404.
18%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 63509
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 929.
18%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 01967
18%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 73168
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 2283.
18%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4797.
18%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XII1 1104.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5840.
18%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
JR 20592
18%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
JR 23724
18%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 11482
18%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13611
18%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16497
18%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63581
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 938.
18%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 75600
18%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR IX1 1370.
18%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4772.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 50435
18%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Palojoki, Sirkka
JR 63507
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1480.
18%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
JR 17445
18%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 63574
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 75915
18%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
JR 63521
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63584
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2639.
17%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 1485.
17%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2337.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 78416
17%
1962
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Säteri, Eelis
SKVR XII1 1113.
17%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1412.
17%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIV 923.
17%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR X1 974.
17%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR X1 912 α.
17%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 983.
17%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
SKVR X1 961.
17%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR XIV 934.
17%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 32316
17%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR IX1 1475.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 09677
16%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 10195
16%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83802
16%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 63514
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63519
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2375.
16%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR IX1 1524.
16%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 69206
16%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 26334
16%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR XIII2 5812.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR IX1 1517.
16%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR XIII4 10880.
16%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 193.
15%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1486.
15%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 75001
15%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 1418.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1398.
15%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1462.
15%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 36700
15%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 63586
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 28 α.
15%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 992 α.
15%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05657
15%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
SKVR IX1 1402.
15%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 65170
15%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 59412
15%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Pessinen, Eeva
JR 63582
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 54768
15%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 82471
15%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR X1 962.
14%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR VIII 2373.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5821.
14%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1417.
14%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1389.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 63583
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 26184
14%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
SKVR X1 931.
14%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
SKVR XIV 851.
13%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 186.
13%
1896
Häme — Tammela
Johansson, B.
JR 63313
13%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63336
13%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63587
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 969.
13%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 76075
13%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR X1 910.
13%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR XII1 1080.
13%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 36701
12%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 27217
12%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 69199
12%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR VIII 1225.
12%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 240.
12%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Hahnsson, J. A.
JR 25894
12%
1962
Häme — Padasjoki
Kilpi, Topias
SKVR VIII 2282.
12%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 75230
11%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR X1 240 α.
11%
1860
Satakunta — Mouhijärvi
Tuntematon
JR 63533
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 39186
10%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 39219
10%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR IX1 1383.
10%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 3159.
10%
1890
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hultin, Th.