JR 34031
65%
1960
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 33598
60%
1955
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 33902
52%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR IX1 1195.
48%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR VIII 2190.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR VIII 2158.
44%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VIII 2179.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1187.
42%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2209.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 878.
41%
1911
Satakunta — Teisko
Aatola, Tyyni
SKVR IX1 1196.
41%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX1 1197.
40%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 802.
39%
1859
Satakunta — Säkylä
Palonen, L. A.
SKVR VIII 2152.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 00796
39%
1948
Satakunta — Kihniö
Alanen, Viljo
SKVR VIII 2164.
39%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 2085.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR X1 800.
39%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 839.
38%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 799.
38%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 752.
38%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR X1 810.
38%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1246.
38%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 22200
38%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko; Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
SKVR IX1 1166.
38%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 36708
37%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR IX1 1341.
37%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR X1 812.
37%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2168.
37%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2196.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX1 1336.
37%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
SKVR IX1 1160.
36%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2150.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Isotalo, Paavo
JR 39478
36%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR X1 843.
36%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 35846
36%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR IX1 1159.
35%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2171.
35%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 858.
35%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
SKVR VIII 2100.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2154.
35%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 32303
35%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR VIII 4765.
35%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4760.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 823.
35%
1854
Satakunta — Tyrvää
Warelius, Antero
SKVR XIV 739.
35%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 2137.
35%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1296.
35%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
JR 75590
34%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR VIII 2173.
34%
1912
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1507.
34%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
SKVR IX1 1169.
34%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2136.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
SKVR X1 845.
34%
1879
Satakunta — Vesilahti
Borenius, A. A.
SKVR XIV 776.
34%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR IX1 1170.
34%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2160.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 32318
34%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR X1 796.
34%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
SKVR X1 832.
34%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR X1 885.
34%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR X1 859.
34%
1913
Satakunta — Messukylä
Tamminen, Emanuel
SKVR X1 848.
34%
1897
Satakunta — Lempäälä
Kingelin, Adele
SKVR X1 797.
34%
1913
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 63566
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 837.
33%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR XIV 779.
33%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 2099.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR X1 865.
33%
1902
Satakunta — Kangasala
Kallio, Väinö
SKVR X1 798.
33%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 32308
33%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR IX1 1172.
33%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
SKVR X1 847.
33%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR X1 822.
33%
1890
Satakunta — Kiikka
Laurila, K. O.
SKVR VIII 2197.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR X1 826.
33%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR IX1 1158.
33%
1914
Häme
Hämäläis-Osakunta
SKVR IX1 1181.
33%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 811.
33%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2091.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR X1 846.
33%
1879
Satakunta — Vesilahti
Borenius, A. A.
JR 73630
33%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 36707
32%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 46418
32%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
SKVR XIV 787.
32%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR X1 803.
32%
1909
Satakunta — Säkylä
Saarimaa, Eemil
SKVR VI1 1473.
32%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2147.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 21173
32%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 39911
32%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 76050
32%
1959
Häme — Somero
Saarinen, Helmi
SKVR X1 813.
32%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
SKVR X1 886.
32%
1915
Satakunta
Kivisalo, O.
SKVR VIII 2233.
32%
1917
Varsinais-Suomi
Numminen, Jalo
SKVR X1 824.
32%
1905
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
JR 35616
32%
1937
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Aili
SKVR XI 135.
32%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VIII 2170.
31%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1161.
31%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 834.
31%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
SKVR X1 877.
31%
1919
Satakunta — Teisko
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1262.
31%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2176.
31%
1919
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 806.
31%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 801.
31%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 32322
31%
1937
Satakunta — Pirkkala
Kärki, Frans
SKVR IX1 1192.
31%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 781.
31%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
JR 75593
31%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR IX1 1233.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1232.
31%
1913
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2116.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2127.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1308.
31%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
JR 34792
31%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
SKVR VIII 2153.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 816.
31%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR VIII 2129.
31%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2111.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2120.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 144.
30%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 19509
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR X1 791.
30%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
JR 05977
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR XIII2 5593.
30%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 778.
30%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR IX1 1164.
30%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1185.
30%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2187.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 40690
30%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 05891
30%
1936
Satakunta — Viljakkala
Hanhijoki, Helmi
SKVR VIII 2110.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 862.
29%
1874
Satakunta — Kangasala
Borenius, A. A.
SKVR X1 872.
29%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
JR 43709
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1324.
29%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2162.
29%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR IX1 1184.
29%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 815.
29%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Kahari, K. E.
SKVR XIV 756.
29%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 08214
29%
1891
Uusimaa — Karjalohja
Hildén, A.
SKVR XIV 742.
29%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 36709
29%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR X1 840.
29%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 861.
29%
1874
Satakunta — Kangasala
Borenius, A. A.
SKVR VIII 2122.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR VIII 2172.
29%
1910
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2165.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1183.
29%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 34797
29%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
SKVR VIII 2076.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1177.
29%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
SKVR XIV 771.
29%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR X1 788.
29%
1889
Satakunta — Nakkila
Lampola, F. O.
SKVR X1 789.
29%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
SKVR X1 855.
29%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR IX1 1162.
28%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 835.
28%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR VIII 2175.
28%
1919
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 808.
28%
1919
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 67549
28%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR X1 836.
28%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR XI 138.
28%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR IX1 1190.
28%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 860.
28%
1874
Satakunta — Kangasala
Borenius, A. A.
SKVR VIII 2166.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 821.
28%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR X1 830.
28%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 61280
28%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
JR 75596
28%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR IX1 1267.
28%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 786.
28%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 39172
28%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR X1 844.
28%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 30879
28%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Kuusi, Matti
JR 63565
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 827.
28%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR VIII 2157.
28%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VIII 2183.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 2138.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1206.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65861
28%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 65867
28%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VIII 2189.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR VIII 2185.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
JR 10344
27%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2103.
27%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2191.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2083.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 80959
27%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 4761.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2145.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2174.
27%
1912
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 766.
27%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIII2 5637.
27%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 59976
27%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 70230
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2195.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR X1 820.
27%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR X1 853.
27%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
SKVR VIII 2228.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 54266
26%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 69357
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1330.
26%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 745.
26%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR IX1 1188.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2128.
26%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2201.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
JR 02144
26%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
JR 35754
26%
1936
Satakunta — Ahlainen
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2126.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR X1 794.
26%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
SKVR X1 828.
26%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
SKVR VIII 2107.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2139.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 67895
26%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
JR 69626
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1315.
26%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 1191.
26%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1259.
26%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 26709
26%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 1205.
26%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 34712
26%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR X1 825.
26%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR VIII 2144.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 78102
26%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78148
26%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 32325
26%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
SKVR VIII 2149.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
JR 34684
25%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
SKVR XIV 764.
25%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 1274.
25%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1240.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2096.
25%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VII2 3720.
25%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VIII 2232.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
JR 06471
25%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VIII 2141.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2211.
25%
1912
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1193.
25%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 867.
25%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR VIII 2140.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 817.
25%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 44780
25%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR IX1 1362.
25%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VIII 2134.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4762.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4764.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2119.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 780.
25%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
JR 10219
25%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78119
25%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR X1 818.
25%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 55034
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 62207
24%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 2081.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 35620
24%
1937
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Laiho, Aili
SKVR IX1 1265.
24%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 765.
24%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 1180.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 40815
24%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR IX1 1342.
24%
1914
Häme — Heinola mlk
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2229.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 34783
24%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
JR 25820
24%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
JR 35280
24%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR VIII 2155.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2203.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR VIII 2220.
24%
1903
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vuola, V.
SKVR VIII 2224.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 69858
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18117
24%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Ihatsu, Anna
SKVR IX1 1168.
24%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 880.
24%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR IX1 1263.
24%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 35875
24%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR IX1 1239.
24%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 58690
24%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
SKVR VIII 2123.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR XIII2 5624.
24%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR IX1 1163.
24%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 785.
24%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2167.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 788.
24%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VI1 1490.
24%
1916
Etelä-Savo — Puumala
Haataja, Heikki
SKVR VIII 2118.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 78066
23%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2230.
23%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR X1 838.
23%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 133.
23%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 75011
23%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 70231
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 831.
23%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 1171.
23%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 77860
23%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
JR 36538
23%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 80757
23%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2181.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 00874
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 36660
23%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 23471
23%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
SKVR VIII 4758.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 760.
23%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
SKVR VIII 2079.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR IX1 1264.
23%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 34769
23%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Aili
SKVR VIII 2087.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 4766.
23%
1919
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR X1 879.
23%
1853
Satakunta — Orivesi
Hahnsson, J. A.
SKVR XI 2545.
23%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 06372
23%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 70170
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 854.
23%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
SKVR IX1 1179.
23%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 783.
23%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2113.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65856
22%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 80736
22%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2106.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 774.
22%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 75106
22%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 75116
22%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 784.
22%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 1302.
22%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR IX1 1356.
22%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XIV 772.
22%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR IX1 1290.
22%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 819.
22%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
JR 34830
22%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
SKVR VIII 2095.
22%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2143.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XIII4 11503.
22%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
JR 61294
22%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
JR 69285
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71571
22%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX1 1167.
22%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 70680
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78156
22%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 01355
22%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Alava, Vihtori
SKVR XII1 996.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2151.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 1165.
22%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1358.
22%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VI1 1497.
22%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX1 1189.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 09398
22%
1903
Häme — Somero
Hurmerinta, Akseli
JR 37031
22%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 26708
22%
1936
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 66086
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR IX1 1363.
22%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VIII 2193.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR X1 795.
21%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
SKVR VIII 2163.
21%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR VIII 2133.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Halikko
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1247.
21%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 55024
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2089.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR IX1 1199.
21%
1910
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 758.
21%
1910
Uusimaa — Helsinki
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 139.
21%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VIII 2200.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Masku
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 809.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 746.
21%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 70767
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83959
21%
1939
Häme — Sysmä
Väänänen, Jorma
SKVR X1 870.
21%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR VIII 2080.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR IX1 1173.
21%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
SKVR XIII2 5592.
21%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5625.
21%
1891
Etelä-Karjala — Jaakkima
Lilius, Lilli
JR 50891
21%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78326
21%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
JR 26417
21%
1932
Satakunta — Hämeenkyrö
Kohtamäki, Ilmari
SKVR IX1 1299.
21%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 06682
21%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR XI 136.
21%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kaukola, F.
SKVR X1 833.
21%
1913
Satakunta — Suodenniemi
Mattila, Martti
SKVR VIII 2125.
21%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR IX1 1270.
21%
1914
Häme — Lammi
Toivonen, K. K.
SKVR VIII 2227.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 55071
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR V2 1780.
21%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR VIII 2146.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1364.
21%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 43988
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 141.
21%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XIII4 11501.
21%
1937
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 1488.
21%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VIII 2192.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2202.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2214.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2215.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2223.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2092.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR IX2 166.
20%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 1277.
20%
1913
Häme — Tuulos
Salo, Aukusti
SKVR X1 856.
20%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
SKVR X1 807.
20%
1910
Satakunta — Loimaa
Ikola, Aarne
SKVR X1 814.
20%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
JR 35619
20%
1937
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Aili
SKVR X1 793.
20%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
SKVR VIII 2094.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 805.
20%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2142.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 2178.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2210.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Velkua
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1297.
20%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
JR 08197
20%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 51580
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63027
20%
1952
Etelä-Karjala — Kirvu
Pöyhönen, Martti
JR 34817
20%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Aili
SKVR XIII2 5599.
20%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR IX1 1258.
20%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2121.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR IX1 1176.
20%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 850.
20%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR IX1 1186.
20%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XV 180.
20%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 54844
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 74963
20%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VI1 1499.
20%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VIII 2086.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2226.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
SKVR XIV 747.
20%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VIII 2078.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 775.
20%
1889
Uusimaa — Nummi
Holmberg, W. K.
SKVR VIII 2112.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2090.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR XIV 763.
19%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 2207.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 1286.
19%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 851.
19%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR VIII 2101.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIII2 5598.
19%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR X1 857.
19%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
SKVR VI1 1475.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 32579
19%
1946
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kärki, Frans
JR 78328
19%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 754.
19%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03709
19%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 73094
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 75612
19%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
SKVR VIII 2231.
19%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 47727
19%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Oksman, Juho
JR 39940
19%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Liukkonen, Väinö
JR 06897
19%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR VIII 2219.
19%
1885
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Tamminen, Emanuel
JR 22277
19%
1936
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 71570
19%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 75023
19%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2225.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hänninen, Laina
SKVR IX1 1329.
19%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR VIII 2077.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1201.
19%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
JR 31830
19%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 51582
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 881.
19%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2208.
19%
1912
Varsinais-Suomi — Vahto
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 883.
18%
1907
Satakunta — Kihniö
Vegelius, Lyydia
SKVR VI1 1506.
18%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VIII 2218.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
SKVR XIII2 5641.
18%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 33604
18%
1947
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Kärki, Frans
JR 37038
18%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
SKVR IX2 172.
18%
1887
Keski-Suomi — Rautalampi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII4 11492.
18%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 70324
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75193
18%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 10357
18%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78329
18%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1271.
18%
1913
Häme — Lammi
Toivonen, K. K.
SKVR IX2 159.
18%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII2 5608.
18%
1909
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66566
18%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 66581
18%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 76785
18%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 82638
18%
1938
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR XIII2 5603.
18%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Laiho, Lauri
SKVR XIV 820.
18%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX1 1334.
18%
1914
Häme — Nastola
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX1 1174.
18%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2199.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Raisio
Saarimaa, Eemil
SKVR XIV 749.
18%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VI2 6792.
18%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 27985
18%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 45911
18%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 67809
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR VI1 1477.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 1333.
18%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR VIII 2180.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1361.
18%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 1227.
18%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 69811
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1182.
17%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 32838
17%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 67620
17%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 1257.
17%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 1200.
17%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
SKVR VIII 2205.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR XIII4 11491.
17%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 35108
17%
1921
Uusimaa — Lapinjärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 37032
17%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
SKVR XII1 980.
17%
1887
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 997.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42763
17%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII4 11486.
17%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 4763.
17%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 32771
17%
1947
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XI 2542.
17%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Seinäjoki
Tarkkanen, Matti
SKVR VIII 4757.
17%
1916
Varsinais-Suomi — Kisko
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 2156.
17%
1892
Varsinais-Suomi — Tarvasjoki
Hildén, A.
SKVR VIII 2131.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1255.
17%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2198.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Merimasku
Kärnä, Saima
SKVR IX1 1252.
17%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR VIII 2075.
17%
1904
Varsinais-Suomi
Inkilä, Edv.
SKVR XIV 814.
17%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Aronen, Matilda
JR 82359
17%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR XIII4 11488.
17%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5628.
17%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 76899
17%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1339.
16%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 741.
16%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 06149
16%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06272
16%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 53858
16%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2108.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2117.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1337.
16%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR VIII 2222.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
JR 48150
16%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR XIV 777.
16%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 83776
16%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR X1 790.
16%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
SKVR VIII 2169.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5606.
16%
1935
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 1269.
16%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XI 134.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VIII 2098.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1310.
16%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 72241
16%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
SKVR VIII 2109.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1642.
16%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2182.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2088.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
Kanteletar 2:178
16%
None
None
None
SKVR IX1 1335.
16%
1890
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR IX1 1057.
16%
1887
Häme — Heinola mlk
Andersson, K. F.
SKVR VIII 2194.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR X1 995.
16%
1904
Satakunta
Inkilä, Edv.
JR 75110
16%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 773.
15%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR VIII 2104.
15%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1359.
15%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 2130.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 864.
15%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR VII2 3718.
15%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR VII2 3723.
15%
1917
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Kallio, V. J.
JR 27589
15%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 53643
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53877
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2097.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 25588
15%
1936
Häme — Loppi
Ketonen, Eelin
SKVR VIII 2184.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Saarimaa, Eemil
SKVR XIII4 11499.
15%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Häkli, Maria
SKVR IX1 1228.
15%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2213.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
SKVR IX1 1256.
15%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 172.
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 38805
15%
1952
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR VIII 2082.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1284.
15%
1888
Häme — Hauho
Längman, K. A.
SKVR XIV 755.
15%
1888
Uusimaa — Tuusula
Längman, K. A.
SKVR VIII 2206.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR IX1 1220.
15%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR XIV 751.
15%
1889
Uusimaa — Porvoo
Neovius, A. D.
JR 53187
15%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR V2 1777.
15%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 07690
15%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
SKVR VI2 6784.
15%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR X1 841.
15%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 77117
15%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 32758
14%
1947
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Kärki, Frans
SKVR VIII 2216.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2093.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 44570
14%
1962
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Muuronen, Viktor
SKVR IX1 1238.
14%
1887
Häme — Loppi
Leino, G. E.
SKVR VIII 2084.
14%
1912
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 67737
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Repo, Paul
SKVR VI2 6630.
14%
1889
Pohjois-Savo — Nilsiä
Neovius, A. D.
SKVR IX1 1234.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 36192
14%
1938
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VI2 6786.
14%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR IX1 1235.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1300.
14%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XIII4 11507.
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XI 142.
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII2 5597.
14%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XIV 759.
14%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR XI 140.
13%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX1 1319.
13%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR X1 882.
13%
1902
Satakunta — Kihniö
Valli, J. V.
JR 61826
13%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
SKVR VIII 2102.
13%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1079.
13%
1874
Satakunta — Tottijärvi
Borenius, A. A.
SKVR XI 137.
13%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 26359
13%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 10167
13%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 868.
13%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR VIII 2044.
13%
1850
Varsinais-Suomi — Marttila
Reinholm, H. A.
JR 67352
13%
1847
Varsinais-Suomi — Marttila
Reinholm, H. A.
SKVR IX1 1309.
13%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR V2 1778.
12%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX1 1229.
12%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 770.
12%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 1298.
12%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
JR 33112
12%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XI 2525.
12%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 31790
12%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 65863
11%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VIII 2217.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
JR 59260
11%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR IX4 33.
11%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
JR 39186
11%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR V2 1781.
11%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR VIII 2124.
11%
1921
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR XIV 819.
11%
1920
Uusimaa — Mäntsälä
Alanne, Fanni
JR 65865
10%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 39219
10%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XIII2 5643.
10%
1934
Etelä-Karjala
Häyhä, Johannes