JR 33890
83%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR IX1 583.
62%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
SKVR X1 538 β.
62%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64946
58%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 33850
55%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
SKVR X1 539.
55%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
JR 63604
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1112.
54%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VIII 1476.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 490.
53%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
SKVR XII1 552.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 575.
52%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 19936
51%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR X1 466.
51%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
JR 33960
51%
1960
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 33886
50%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 52001
50%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66772
50%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 21932
50%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 566.
50%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32409
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 36656
49%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR XII1 511.
49%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
SKVR X1 479.
48%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR IX1 581.
48%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 37798
48%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
SKVR X1 533.
47%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR IX1 608.
47%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 497.
47%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
JR 61455
46%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR IX1 641.
46%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 582.
46%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1104.
46%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR IX1 637.
46%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR IX1 623.
46%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 603.
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4702.
45%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 00606
45%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 36793
45%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 64945
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6854.
45%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR X1 537 α.
45%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 06908
45%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Heikkilä, Heimo
SKVR VIII 1487.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 509.
44%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 05972
44%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 45947
44%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR IX1 636.
43%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 503.
43%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kemilä, J.
SKVR IX1 616.
43%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 525.
43%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR XI 159.
43%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR X1 489.
43%
1909
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 65255
43%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1470.
43%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 486.
43%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 61486
43%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Putaala, Martti
JR 63603
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 35800
43%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
SKVR IX1 569.
43%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 51586
43%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 630.
43%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 633.
43%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 16010
43%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82800
43%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
SKVR VI2 6858.
43%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 41565
42%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XI 173.
42%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 75704
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 23291
42%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 07509
42%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
JR 83846
42%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
JR 80066
42%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 39188
42%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 39216
42%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 66747
42%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66773
42%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68263
42%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR IX1 634.
42%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR X1 477.
41%
1890
Satakunta — Ulvila
Tuomi, Tuomas
JR 10365
41%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 514.
41%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR XII1 507.
41%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 07601
41%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
JR 61535
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 26714
41%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 66754
41%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XII1 510 α.
41%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1494.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR IX1 578.
41%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 498.
41%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09118
41%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR X1 516.
41%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 156.
41%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 69448
41%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 487.
41%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1430.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1503.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 612.
41%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 513.
40%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XIV 1119.
40%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 604.
40%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 45968
40%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 03748
40%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 35764
40%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR IX1 704.
40%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 565.
40%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08316
40%
1954
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10155
40%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 563.
40%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5942.
40%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
JR 40959
40%
1954
Pohjois-Karjala — Kaavi
Määttänen, Vieno
SKVR VIII 1500.
40%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 614.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10228
40%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 620.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 576.
40%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 639.
40%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 560.
40%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1658.
40%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 491.
39%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 494.
39%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 502.
39%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
JR 16586
39%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 500.
39%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 36666
39%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
Kanteletar 1:232
39%
None
None
None
JR 82120
39%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR XIV 1721.
39%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 34622
39%
1964
Satakunta — Keikyä
Kärki, Frans
SKVR IX1 626.
39%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
JR 26682
39%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 07087
39%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 50197
39%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 73667
39%
1928
Satakunta — Lempäälä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 615.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 04333
39%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
SKVR XII1 544.
39%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 625.
39%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR VIII 1465.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 78442
39%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR VIII 1490.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 506.
39%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 70354
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 591.
38%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 666.
38%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4696.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 499.
38%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 61602
38%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR IX1 703.
38%
1915
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
JR 49183
38%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 65338
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 574.
38%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 18272
38%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
SKVR IX1 593.
38%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX1 594.
38%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 10336
38%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 570.
38%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X1 522 α.
38%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR X1 505.
38%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR VIII 1495.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR IX1 617.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 75067
37%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 621.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 618.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10252
37%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 635.
37%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 70721
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1644.
37%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VIII 1485.
37%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 64947
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3444.
37%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR VIII 1484.
37%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 41194
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR IX1 667.
37%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 50511
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR X1 482.
37%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR XII1 516.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28823
37%
1962
Satakunta — Pomarkku
Kosonen, Nelly
JR 60211
37%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 555.
37%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 631.
37%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR X1 517.
36%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 503.
36%
1920
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR X1 540.
36%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1131.
36%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 29806
36%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR IX1 590.
36%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 65337
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1442.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60266
36%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 579.
36%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11697.
36%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1483.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 485.
36%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 492.
36%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 69208
36%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR XI 163.
36%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX1 696.
36%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR IX1 705.
36%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 69263
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 67811
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR VIII 1482.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1437.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 592.
35%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR XII1 512.
35%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 564.
35%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43705
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1510.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR IX2 67.
35%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 510.
35%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VI1 1645.
35%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 16972
35%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 16973
35%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 21931
35%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 68111
35%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69324
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 484.
35%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 622.
35%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 52971
35%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55113
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
JR 73867
35%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 511.
35%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 80857
35%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 584.
35%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR X1 481.
35%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
JR 23434
35%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö,
JR 80419
35%
1906
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Jaakko
SKVR VIII 1486.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 38928
35%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
SKVR VIII 1507.
35%
1890
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Sjöros, J.
SKVR VIII 1436.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 06851
35%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR IX1 598.
35%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 529.
35%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR IX1 587.
35%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR IX1 613.
35%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 07398
35%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 70475
35%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39176
35%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR XII1 508.
35%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 59979
35%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 605.
35%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 512.
35%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XI 162.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 589.
34%
1913
Häme — Sääksmäki
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 509.
34%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 18741
34%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 08181
34%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
SKVR VIII 4703.
34%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 78141
34%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 4704.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 597.
34%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 65336
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 496.
34%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 644.
34%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 517.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82468
34%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR IX1 706.
34%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 508.
34%
1907
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 67402
34%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
SKVR XII1 550.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 670.
34%
1913
Häme — Pälkäne
Anttila, Eero
SKVR VIII 1492.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 566.
34%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 169.
34%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 78989
34%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR XI 2560.
34%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII4 11715.
34%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1493.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR VII2 3437.
34%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR X1 478.
33%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
SKVR XII1 526.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64141
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 523.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19229
33%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR XI 2559.
33%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X1 493.
33%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 585.
33%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 527.
33%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 158.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR VIII 4699.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 1463.
33%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR IX1 568.
33%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR X1 498.
33%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR VI2 6860.
33%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR X1 522.
33%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR IX1 571.
33%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 588.
33%
1916
Häme — Kylmäkoski
Huitu, Olga
SKVR IX1 693.
33%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR X1 480.
33%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XII1 542.
33%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 664.
33%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 16207
33%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3432.
33%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 665.
33%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 607.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 609.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 504.
33%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 507.
33%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR X1 523.
32%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR X1 518.
32%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 4705.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 6861.
32%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR IX1 596.
32%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XI 157.
32%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 05889
32%
1936
Satakunta — Viljakkala
Hanhijoki, Helmi
JR 82716
32%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
SKVR XII1 492.
32%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
JR 51584
32%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72870
32%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 25608
32%
1940
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Vilho
SKVR XII1 533.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60218
32%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XI 165.
31%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 171.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 65256
31%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 548.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1460.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 67101
31%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 62132
31%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 38903
31%
1961
Satakunta — Kokemäki
Leino, Frans
SKVR X1 504.
31%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 39845
31%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR IX1 676.
31%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 49295
31%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 553.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69565
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1464.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 675.
31%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 75576
31%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR IX1 564.
31%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 81409
31%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
SKVR XII1 505.
31%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX1 611.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39252
30%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
SKVR VIII 4695.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 39960
30%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lohi, Veera
JR 25626
30%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
JR 27425
30%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
SKVR IX1 642.
30%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 519.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26811
30%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
SKVR IX1 565.
30%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 549.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73375
30%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 537.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 501.
30%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR X1 531.
30%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 48391
30%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR X1 538 γ.
30%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XI 2558.
30%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR XII1 514.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09649
29%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Hynynen, Hanna
SKVR IX1 629.
29%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
JR 61499
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
SKVR VIII 1444.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 160.
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 66705
29%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Räsänen, Paavo
SKVR VIII 1481.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 640.
29%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 534.
29%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 572.
29%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 656.
29%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 65926
29%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 79759
29%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR IX1 651.
29%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 698.
29%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 61828
29%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
JR 50947
29%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 694.
29%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 40180
29%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
SKVR XI 2557.
29%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Tarkkanen, Matti
SKVR XIV 1114.
29%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
SKVR VII2 3439.
29%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 65941
29%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 73938
29%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Saukko, Antti
JR 37954
29%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR X1 515.
29%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 53329
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 580.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 601.
29%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 510.
29%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 39479
29%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR VIII 1505.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 495.
28%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
JR 82214
28%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR IX1 663.
28%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
JR 07020
28%
1922
Satakunta — Eräjärvi
Heikkilä, K. K.
JR 42614
28%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
SKVR XII1 524.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 545.
28%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1491.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 1509.
28%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 66089
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR X1 494 α.
28%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53786
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 561.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1431.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 32328
28%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
SKVR VIII 1454.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 10258
28%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06438
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 73295
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 27558
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VIII 1468.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR XIV 1118.
28%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 50558
28%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
SKVR XII1 543.
28%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1504.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
JR 72916
27%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
JR 09881
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR IX1 602.
27%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1499.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XII1 497.
27%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR XII1 518.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08838
27%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR IX1 699.
27%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 76353
27%
1949
Häme — Kuorevesi
Summa, Pentti
SKVR XII1 556.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 558.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 563.
27%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 20841
27%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Kaasinen, Aulis
JR 53323
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 502.
27%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 37916
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
SKVR IX1 687.
27%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
SKVR XII1 557.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07028
27%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
SKVR XII1 527.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71723
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
SKVR X1 501.
27%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 19425
27%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR VI2 6859.
27%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 1471.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 1659.
27%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
SKVR XI 168.
27%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 25283
27%
1915
Etelä-Savo; Pohjois-Savo
Kemppainen, Eino
JR 06414
27%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XIV 1120.
26%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR VI1 1652.
26%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 11907
26%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15212
26%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 02394
26%
1960
Pohjois-Savo — Iisalmi
Auvinen, Arvi
JR 07055
26%
1938
Kainuu — Kuhmo
Heikkinen, Eetu
SKVR XIV 1102.
26%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 84069
26%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR VI1 1661.
26%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR IX1 701.
26%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX1 561.
26%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 61398
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 26620
26%
1937
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Koistinen, Kalle
SKVR VII2 3431.
26%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 632.
26%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR X1 519.
26%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIV 1132.
26%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 27850
26%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 29791
26%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 76486
26%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 66628
26%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 23477
26%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 63999
26%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11687.
26%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 78458
26%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR VIII 1413.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 26159
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR XIV 1121.
26%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR X1 537.
26%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 08203
26%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 09124
26%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
SKVR IX1 599.
26%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 474.
26%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR X1 538.
26%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
JR 08777
26%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 10260
26%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1469.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR VIII 1496.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR VIII 1506.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR IX1 658.
26%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 08305
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR IX1 619.
25%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 00766
25%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
JR 76600
25%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
SKVR VI1 1660.
25%
1908
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR XII1 515.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18663
25%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 25364
25%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Kemppainen, Eino
JR 42780
25%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
JR 64657
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 53851
25%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 27449
25%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 64656
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1451.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1478.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 1654.
25%
1923
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Lönnbohm, O. A. F.
JR 76774
25%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR VII2 3434.
25%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII2 3449.
25%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 1498.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR IX1 600.
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65890
25%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 47939
25%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 36539
25%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 46507
25%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XII1 559.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 166.
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 2561.
25%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 26186
25%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 76801
25%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 528.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 488.
24%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 03267
24%
1869
Etelä-Savo — Sääminki
Carlenius, O. A. J.
JR 23827
24%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 46098
24%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 36655
24%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR VIII 1473.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 538.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10007
24%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 10032
24%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 10088
24%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 53697
24%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66530
24%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 78942
24%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
SKVR XII1 494.
24%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 674.
24%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 73967
24%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 68712
24%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
JR 27642
24%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
SKVR VIII 1456.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 31810
24%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 521.
24%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XII1 540.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 541.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20788
24%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR IX1 610.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 513.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07688
24%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Heiskanen, Väinö
JR 82422
24%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR IX1 671.
24%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 695.
24%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
SKVR IX1 700.
24%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 63147
24%
1921
Pohjois-Savo
Räihä, Antti
SKVR XII1 539.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18048
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 19480
24%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
SKVR XII1 577.
24%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39426
24%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
SKVR XII1 532.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04117
24%
1937
Häme — Pälkäne
Franssila, Juho
JR 53726
24%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1412.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Kisko
Kallio, Ilmari
JR 63349
24%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 522.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26114
24%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR XI 172.
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 647.
24%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 520.
23%
1909
Peräpohjola — Kemi
Paloheimo, Anni
JR 47628
23%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR VI1 1642.
23%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 07013
23%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 16310
23%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1450.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
JR 53761
23%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26419
23%
1932
Satakunta — Hämeenkyrö
Kohtamäki, Ilmari
JR 70426
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3436.
23%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 27783
23%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 40953
23%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 78835
23%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Thessler, Eine-Maija
JR 03462
23%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 79025
23%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Timonen, Pekka
SKVR VIII 1411.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 69782
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61622
23%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 55127
23%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
JR 08389
23%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10185
23%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68183
23%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
JR 70267
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28245
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Koskimies, A. V.
SKVR VIII 1467.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR IX1 560.
23%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 586.
23%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 09541
23%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR XII1 506.
23%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 27950
23%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
JR 34726
23%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 08271
23%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
SKVR XIV 1122.
23%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR XIV 1127.
23%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1128.
23%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VII2 3447.
22%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR XIII2 5943.
22%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
SKVR IX1 643.
22%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
JR 45915
22%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 60760
22%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR VIII 1452.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 1126.
22%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 61873
22%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
SKVR VI1 1656.
22%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 38069
22%
1936
Satakunta — Orivesi
Lauttajärvi, Liina
SKVR XIV 1115.
22%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR VI1 1634.
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 546.
22%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69841
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 567.
22%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1123.
22%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX1 697.
22%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR VIII 1479.
22%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
JR 09039
22%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
SKVR XIV 1094.
22%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR IX1 668.
22%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR IX1 628.
22%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR XIV 1097.
22%
1889
Uusimaa — Porvoo
Neovius, A. D.
SKVR XIV 1113.
22%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 08596
22%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 27025
22%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Komulainen, Heikki
SKVR X1 520.
21%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 08834
21%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 23333
21%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
JR 00581
21%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Ahtiainen, Juho
SKVR XIV 1124.
21%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 20833
21%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
JR 71016
21%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR IX1 645.
21%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 535.
21%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10177
21%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1116.
21%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR XII1 567.
21%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1475.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 530.
21%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 23622
21%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
SKVR XI 170.
21%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 18862
21%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 71607
21%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 19514
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VIII 1409.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 67542
21%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR X1 475.
21%
1890
Satakunta — Rauma
Sjöros, J.
JR 37078
21%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 19343
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 61647
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR VIII 1474.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Tallgren, Jenny Maria
JR 36809
21%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
SKVR VI2 6852.
21%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 09214
20%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VIII 1415.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
JR 63459
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12881
20%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13427
20%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 547.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1434.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1488.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
JR 49905
20%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 16206
20%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22677
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR IX1 686.
20%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR VI1 1655.
20%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR VI1 1663.
20%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR VIII 1428.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 495.
20%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR XII1 536.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08699
20%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR VIII 1424.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 1480.
20%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR IX1 655.
20%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1100.
20%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3443.
20%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 654.
20%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 534.
20%
1908
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 45159
20%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
SKVR XII1 578.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60727
20%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 66531
20%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII1 568.
20%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35261
20%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
JR 19525
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XII1 525.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1662.
19%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2555.
19%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX1 650.
19%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 493.
19%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Viio, Viljo
SKVR VIII 1423.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 531.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00794
19%
1948
Satakunta — Kihniö
Alanen, Viljo
JR 65753
19%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
SKVR X1 524.
19%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR VIII 1420.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR XII1 530.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27067
19%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 75830
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Sipilä, Sofia
SKVR X1 532.
19%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
SKVR VII2 3442.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 68300
19%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 4692.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 48350
19%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 23840
19%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 02145
19%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
SKVR IX1 689.
19%
1914
Häme — Jaala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIII2 5991.
19%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 02365
19%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Auranen, Helvi
JR 61528
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
JR 76123
19%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
SKVR VIII 1461.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 551.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64048
18%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 64249
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1106.
18%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
JR 74445
18%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
JR 32382
18%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII2 3433.
18%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 40870
18%
1962
Keski-Suomi — Jyväskylä
Lyytikäinen, Seth A.
SKVR VIII 4701.
18%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 685.
18%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XI 2539.
18%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR VIII 1455.
18%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR XIII2 5581.
18%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 40816
18%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XI 175.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
SKVR XIV 1109.
18%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 27995
18%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 42898
18%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
SKVR VII2 3428.
18%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR IX1 659.
18%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 21223
18%
1908
Häme — Hauho; Häme — Lammi
Kalliola, K.
SKVR IX1 680.
18%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 61589
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XIV 1096.
18%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 03715
18%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 03837
18%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XII1 491.
18%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 40685
18%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 76024
18%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
JR 06855
18%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 552.
18%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 23292
18%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR IX1 657.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11714.
17%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1427.
17%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XI 2556.
17%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 40553
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR IX1 606.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 74575
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 1417.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1418.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 21884
17%
1908
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 25975
17%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
SKVR VIII 2719.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR IX1 652.
17%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1099.
17%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 65790
17%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 67891
17%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Rissanen, Tyyne
SKVR IX1 638.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 500.
17%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VIII 1432.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1433.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 463.
17%
1907
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 67017
17%
1961
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Rudolf
JR 24893
17%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XII1 562.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 490.
17%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 34861
17%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 69628
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69887
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77193
17%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 13256
17%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35176
17%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX1 648.
17%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 64004
17%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 661.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 573.
16%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 00313
16%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1092.
16%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR X1 462.
16%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
JR 68732
16%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 174.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
SKVR IX1 653.
16%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 27971
16%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XIV 1129.
16%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 69382
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68759
16%
1935
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 595.
16%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 681.
16%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1093.
16%
1892
Uusimaa — Artjärvi
Anttila, Hj.
SKVR VIII 1453.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1443.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 526.
16%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 37925
16%
1963
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR VII2 3330.
16%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 69909
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 529.
16%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70507
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79811
16%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR XIV 1107.
16%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
Veske 3, 457
16%
0
None
Veske, Mihkel
SKVR XIV 1086.
15%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 69859
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70226
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 60.
15%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 70095
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70820
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1414.
15%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
JR 70807
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 660.
15%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
JR 10149
15%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 672.
15%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XIII4 11713.
15%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
JR 35206
15%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR IX1 627.
15%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
JR 53455
15%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 70791
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5059.
14%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
JR 46467
14%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 69389
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71926
14%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 06286
14%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR IX1 684.
14%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 3281.
14%
1899
Etelä-Savo — Puumala
Kärkkäinen, V. J.
SKVR VI1 1639.
14%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 70081
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47602
13%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 31078
13%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 37895
13%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 78574
13%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR VIII 2597.
12%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 39691
11%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 52472
11%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76344
10%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
SKVR XIV 1085.
10%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR X1 623.
10%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.