JR 11310
97%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
97%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14899
93%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10858
91%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10270
88%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11738
87%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
87%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21195
87%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 44103
87%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10829
86%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49256
86%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 71022
86%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 80053
86%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 12468
86%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72778
85%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12942
85%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
85%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21427
84%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 08728
84%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 15497
84%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47360
84%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 10965
83%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
83%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39643
83%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 10950
83%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16095
83%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58634
83%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76110
83%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 15908
82%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39408
82%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 44438
82%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 40899
82%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 20938
82%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 58515
81%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43853
81%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 27464
81%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 12803
80%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72800
80%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 05407
80%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 49358
79%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 47686
79%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 11333
79%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
79%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30214
79%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 46341
79%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 58110
78%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81097
78%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14251
78%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81539
78%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 11649
77%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4183.
77%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 16889
77%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47102
77%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
JR 61907
76%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 11430
76%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06991
76%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 69343
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57921
76%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82077
75%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 14017
75%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4199.
75%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 29933
74%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 44252
73%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 10432
73%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23237
73%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VII3 4186.
72%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 61815
72%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 17431
72%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 55615
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81735
71%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 57905
71%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16475
71%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56986
71%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13463
70%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79040
70%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 38958
70%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 48848
70%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 81805
70%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 49299
70%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 15538
70%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4197.
69%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 06953
69%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 39875
69%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 47639
69%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 41367
69%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 26057
68%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 34657
68%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 44138
68%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46742
68%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 10192
68%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47559
68%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 27454
67%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 13940
67%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14831
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49357
66%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 12009
66%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
66%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42411
66%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 16397
66%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4216.
65%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 04326
65%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 70532
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10707
63%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66637
63%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 11597
63%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4195.
63%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 11089
63%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58145
62%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40525
62%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 26051
62%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 80078
61%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 17167
61%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 40765
60%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 08142
60%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 37090
60%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 06126
60%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 42587
60%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 05825
59%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 35172
59%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VII3 4182.
59%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 38962
59%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 26650
59%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 71401
58%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 14627
58%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82349
58%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 41022
57%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 57978
57%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11587
57%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20641
57%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
JR 12741
57%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57873
57%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50347
56%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 35145
56%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 43068
56%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VII3 4203.
56%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 55570
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58504
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16429
55%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12413
54%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05676
54%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 83981
54%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 40605
54%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 77262
53%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 39539
53%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
SKVR XII1 2910.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50909
52%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68066
52%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 13979
52%
1939
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46725
51%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 75627
51%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 39245
51%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 01650
50%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 37193
50%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR VII3 4205.
50%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 35111
49%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13851
49%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22498
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 32857
49%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 70717
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60400
48%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 59637
48%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 07181
47%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 28026
47%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 06155
47%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 26053
47%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 70060
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10594
47%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06403
46%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 44249
46%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 08335
46%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 48984
45%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 16544
45%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49548
45%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14156
45%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56274
45%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13631
44%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17371
44%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 67805
43%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
JR 00092
43%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Aalto, Anna-Liisa
JR 22489
43%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 46208
43%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
SKVR XII1 3155.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2928.
43%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49156
43%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49359
43%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 55228
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42854
42%
1941
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mikkola, Anna
JR 56028
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49082
42%
1955
Etelä-Savo — Heinävesi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2924.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63659
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49138
41%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12983
41%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55234
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10554
41%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
41%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16047
41%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11109
40%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12186
40%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13739
40%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48990
40%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 18628
40%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 33188
40%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 31477
40%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 49437
40%
1955
Etelä-Savo — Savonlinna
Paavolainen, Oma Martti
JR 47702
39%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 32298
39%
1942
Aunus — Mäntyselkä
Kärki, Frans
JR 12278
39%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70383
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14712
39%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08749
39%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 50119
39%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14849
39%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04946
38%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 30523
38%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 30530
38%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 32136
38%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 32199
38%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 48944
38%
1954
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 09035
38%
1903
Häme — Hausjärvi
Hongisto, K. V.
SKVR XII2 8354.
38%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52352
38%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60357
38%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 21040
38%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 55260
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51540
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51510
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4192.
37%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 63629
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70332
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10514
36%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10451
36%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8346.
36%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59528
36%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 46964
35%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2908.
35%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13005
35%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13605
35%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50695
35%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 53518
35%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 15898
35%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57349
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12606
34%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82654
34%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
SKVR VII3 4191.
34%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 16450
34%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
34%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 14051
34%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64326
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 48932
33%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11005
33%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45867
33%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 28224
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 46195
33%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 67848
33%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 61765
33%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 10619
32%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21973
32%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 17033
32%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 12083
32%
1933
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40768
32%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 14683
32%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15950
32%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15295
32%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73772
32%
1960
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44244
32%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 07043
31%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 13387
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08675
31%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 20947
31%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 09612
30%
1920
Pohjois-Savo — Karttula
Huuskonen, Aug.
JR 16230
30%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18392
30%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 51759
30%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51213
30%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 44016
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57901
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51251
30%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46698
30%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 38297
30%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 72794
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 51318
29%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 45286
29%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 12749
29%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
29%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51221
29%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27372
29%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 21540
29%
1893
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kallio, Pekka
JR 19467
28%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 15202
28%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57894
28%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46922
28%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 81137
28%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 13548
27%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37940
27%
1964
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 11890
27%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61239
27%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 31476
27%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47427
26%
1926
Keski-Suomi — Keitele
Okkola, T. E.
JR 32203
26%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 68611
26%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 2921.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19919
26%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 13175
25%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08868
25%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 82476
25%
1936
Etelä-Savo — Pieksämäki
Vauhkonen, Matti
JR 67846
25%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 26375
25%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki
JR 24771
25%
1910
Keski-Suomi — Laukaa; Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 01647
24%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 11135
23%
1932
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44833
22%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XIII3 7661.
22%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 54559
22%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 51208
22%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40113
21%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Lohi, Veera
JR 15093
20%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51515
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51218
20%
1909
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28301
19%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 47183
18%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 01665
18%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR XII2 8348.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny