SKVR XIII2 6080.
52%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 54836
51%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 70940
50%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 76198
49%
1949
Etelä-Karjala — Seiskari
Stauffer, Kirsti
JR 40937
45%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 81373
45%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR XIII4 11807.
44%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 59625
44%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
SKVR XIII2 6085.
43%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11803.
42%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR IX1 905.
42%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 894.
40%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 895.
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 896.
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 912.
40%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 922.
40%
1913
Häme — Korpilahti
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 1174.
40%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 1221.
40%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 06684
40%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 34733
40%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 40246
40%
1918
Satakunta — Merikarvia
Lönnbohm, O. A. F.
JR 61655
40%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 72707
40%
1913
Satakunta — Eräjärvi
Salo, Aukusti
JR 77178
40%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 47999
39%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 53682
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 36471
39%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 36482
39%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 40936
39%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
SKVR XIII2 6065.
39%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 05847
39%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 6067.
38%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala
JR 16539
37%
1943
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6062.
37%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
JR 49778
37%
1956
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII4 11800.
36%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIII4 11796.
36%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 3860.
35%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3860 a.
35%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 54176
34%
1937
Etelä-Karjala — Äyräpää
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11797.
34%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11816.
33%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 1700.
33%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR IX1 901.
33%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 903.
33%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 904.
33%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 906.
33%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 918.
33%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX2 94.
33%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 95.
33%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1237.
33%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 17149
33%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 32336
33%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 37041
33%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 53793
33%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 63882
33%
1957
Kainuu — Ristijärvi
Railonsala, Artturi
JR 64731
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 77118
33%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XIII4 11805.
33%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
JR 16558
33%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60903
33%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII4 11795.
32%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11799.
32%
1924
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR VII3 3863.
31%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 1715.
31%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 31798
31%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 54428
31%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11821.
31%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 61104
30%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR IX1 899.
30%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 6082.
30%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11801.
29%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huuhtanen, Matti
SKVR XIII4 11808.
29%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
JR 74927
29%
1953
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 74937
29%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 73223
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII2 6083.
28%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 54812
28%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1706.
28%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VII3 3856.
28%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 3859.
28%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR VII3 3862.
28%
1915
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Könönen, Aulis V.
SKVR IX1 824.
28%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 876.
28%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX1 907.
28%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 915.
28%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 923.
28%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
SKVR IX1 924.
28%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 88.
28%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 90.
28%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR IX2 91.
28%
1914
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 1171.
28%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
SKVR XII1 1704.
28%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1709.
28%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 1711.
28%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR XII1 1749.
28%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1752.
28%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6088.
28%
1917
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
SKVR XIV 1218.
28%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 1238.
28%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR XIV 1246.
28%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR XIV 1251.
28%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 25359
28%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kemppainen, Eino
JR 27766
28%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 00617
28%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 01962
28%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 06437
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 07306
28%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 08188
28%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 09909
28%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 17322
28%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 28236
28%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
JR 40054
28%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 40318
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 41057
28%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 53699
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53723
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53778
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 59570
28%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 62898
28%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 63345
28%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63535
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63539
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63782
28%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 64050
28%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 64248
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64249
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64259
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64732
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64733
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64786
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65266
28%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66648
28%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 66836
28%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 67559
28%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 70315
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70988
28%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 71568
28%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 75703
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 77129
28%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77185
28%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 82439
28%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XIII2 6066.
28%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11813.
28%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 32498
28%
1945
Keski-Inkeri — Venjoki
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11812.
27%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 54447
27%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 19427
27%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XIII4 11793.
27%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11802.
27%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 60902
26%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 17441
26%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 31643
26%
1937
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Kärki, Frans
SKVR XIII2 6084.
25%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VII3 3864.
25%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3864 a.
25%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 54699
25%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1719.
25%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
SKVR VI1 1722.
25%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VI2 6873.
25%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR VII3 3858.
25%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
SKVR IX1 908.
25%
1913
Häme — Luopioinen
Salo, Aukusti
SKVR IX1 911.
25%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1169.
25%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
SKVR XII1 1712.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1730.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1743.
25%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XII1 1750.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6073.
25%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
SKVR XIV 1240.
25%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 1248.
25%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 23297
25%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 08398
25%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 08627
25%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 38910
25%
1937
Pohjois-Savo — Maaninka
Leinonen, Aarne
JR 38948
25%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 40097
25%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 40118
25%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 40523
25%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 40935
25%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 50516
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 63311
25%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63536
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63790
25%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
JR 63896
25%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64256
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64264
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64266
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64730
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64734
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64998
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64999
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68994
25%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 69879
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70306
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73031
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73372
25%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 83286
25%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 84391
25%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Petteri
JR 32968
24%
1949
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kärki, Frans
JR 31931
24%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 54383
24%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 30581
24%
1952
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR VI1 1723.
23%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 65268
23%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 74852
22%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 54243
22%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 54694
22%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1716.
22%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VI1 1717.
22%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
SKVR VII3 3857.
22%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR VII3 3861.
22%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3861 a.
22%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX1 917.
22%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX2 87.
22%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 89.
22%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR XI 58.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XI 60.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XI 65.
22%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII1 1703.
22%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR XII1 1708.
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 1714.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1715.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1722.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1726.
22%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1729.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1733.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1735.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1741.
22%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1753.
22%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6087.
22%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
SKVR XIV 1211.
22%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 1213.
22%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XIV 1214.
22%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XIV 1227.
22%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 1239.
22%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 1241.
22%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR XIV 1244.
22%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1245.
22%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 1250.
22%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 23298
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 25551
22%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 26015
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 01709
22%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 04321
22%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 05965
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 08648
22%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 28235
22%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
JR 28283
22%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 28982
22%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 30362
22%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 40055
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 40063
22%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lohi, Veera
JR 40103
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 40104
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 40244
22%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
JR 42666
22%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 46100
22%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 50515
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 53609
22%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53870
22%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61276
22%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
JR 61477
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61537
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 61624
22%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 61764
22%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 61876
22%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 63347
22%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63460
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63537
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63897
22%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64005
22%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 64250
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64254
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64257
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64261
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64265
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65270
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65272
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66000
22%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 66802
22%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66819
22%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66830
22%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68113
22%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69251
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69666
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70211
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70589
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73470
22%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 76610
22%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 79754
22%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 83998
22%
1935
Viena — Pistojärvi
Vähä-Muotia, Elma
JR 55115
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
SKVR VI1 1701.
20%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI1 1724.
20%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 822.
20%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 868.
20%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 869.
20%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 900.
20%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 74.
20%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 78.
20%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 96.
20%
1913
Keski-Suomi — Rautalampi
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 1173 α.
20%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 53.
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 72.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XI 2523.
20%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XII1 1723.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1742.
20%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1747.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1751.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11804.
20%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
SKVR XIV 1216.
20%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
SKVR XIV 1242.
20%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1249.
20%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 23458
20%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
JR 23742
20%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 04347
20%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 04351
20%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 05665
20%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 09014
20%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12833
20%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13489
20%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27971
20%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 31586
20%
1937
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Kärki, Frans
JR 35008
20%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 40243
20%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
JR 41205
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 45829
20%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 46541
20%
1964
Häme — Janakkala
Ojala, Elsa
JR 47637
20%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49720
20%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 63893
20%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64736
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65269
20%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65273
20%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66813
20%
1966
Etelä-Karjala — Koivisto
Ratia, Mildred
JR 68025
20%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 68119
20%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69427
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69473
20%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69528
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70579
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73656
20%
1950
Pohjois-Savo — Maaninka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 74001
20%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
JR 74853
19%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VI2 6873 α.
18%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX1 888.
18%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR IX2 79.
18%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XI 77.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1710.
18%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
SKVR XII1 1717.
18%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1728 α.
18%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1746.
18%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1748.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18786
18%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Elsa
JR 23383
18%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 25976
18%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 16085
18%
1943
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37895
18%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 40082
18%
1964
Peräpohjola — Karunki
Lohi, Veera
JR 40098
18%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 44786
18%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 51603
18%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64251
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64252
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64258
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64263
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65271
18%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65458
18%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66535
18%
1939
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 69844
18%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69904
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70037
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80462
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80463
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80965
18%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 823.
16%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 860.
16%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 76.
16%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
SKVR IX2 80.
16%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR IX2 92.
16%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 1170.
16%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
SKVR XI 57.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XI 59.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XIII4 11814.
16%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1222.
16%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 21935
16%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 03424
16%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 08192
16%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 33549
16%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 45907
16%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 53266
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 61180
16%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 61623
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 64735
16%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65459
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65951
16%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67600
16%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 69763
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70210
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71640
16%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR XIII4 11806.
15%
1905
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1714.
15%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
SKVR VI1 1718.
15%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR VIII 1749.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 887.
15%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR X1 622.
15%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR X1 624.
15%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
SKVR XI 2522.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
JR 21938
15%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 09472
15%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 53268
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 63894
15%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 65748
15%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 66757
15%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 69358
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69768
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69833
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69923
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70105
15%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70358
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80464
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80767
15%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80786
15%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 27180
14%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR VI1 1705.
14%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 885.
14%
1886
Häme — Längelmäki
Kinnunen, A.
SKVR IX2 85.
14%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
JR 07694
14%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 38776
14%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 51602
14%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69287
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69326
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69449
14%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69497
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69676
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70297
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70540
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70793
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80050
14%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR XI 56.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR XI 66.
13%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XII1 1724.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13327
13%
1939
Satakunta — Ähtäri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70508
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70656
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70786
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77163
13%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1725.
12%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 623.
12%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 44791
12%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 53318
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 69625
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69862
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70120
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70326
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70557
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 919.
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX2 81.
11%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 06275
11%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06913
11%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 69640
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70600
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13328
11%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79696
11%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 921.
10%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 71.
10%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 06147
10%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06271
10%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto