SKVR XIV 2219.
43%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR II 750.
42%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2767.
42%
1915
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, W. ja Ahlstedt, Aaro
SKVR XIV 2215.
42%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR X1 2722.
41%
1889
Satakunta — Pori
Vesterlund, J. E.
SKVR X1 2730.
41%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
JR 45621
39%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XIII3 9003.
39%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
JR 32446
38%
1944
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Kärki, Frans
SKVR X1 2809.
38%
1931
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR X2 5413.
38%
1933
Satakunta — Siikainen
Lepistö, Eino
SKVR X1 2732.
38%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
JR 04876
38%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
SKVR X1 2765.
38%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR X1 2839.
37%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VIII 322.
37%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR IX3 681.
36%
1888
Häme — Kuhmoinen
Lilius, Lilli
SKVR XI 1289.
36%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 638.
36%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 45742
35%
1940
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XI 1359.
35%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1353.
35%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 33179
35%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 06814
35%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XI 1354.
35%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VIII 325.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR X1 2806.
34%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR IX3 637.
34%
1911
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
JR 39034
33%
1933
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR XI 1369.
33%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 4958.
33%
1789
Pohjois-Pohjanmaa
Ganander, Christfrid
JR 39147
33%
1936
Satakunta — Parkano
Lepistö, Eino
SKVR X1 2748.[[#*]]
33%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahtee, Vilho
SKVR XI 690.
32%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 02569
32%
1934
Satakunta — Keuruu
Bergius, Angelika
SKVR VII3 loitsut 1513.
32%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 694.
32%
1888
Häme — Längelmäki
Lilius, Lilli
SKVR X1 2837.
32%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XII2 5120.
31%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
JR 28111
31%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 80725
31%
1945
Satakunta — Virrat
Tuomaala, Väinö
JR 25861
30%
1957
Viena — Uhtua
Kilpelä, Eeva
SKVR VII3 loitsut 1484.
30%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2848.
30%
1851
Satakunta — Multia
Regnell, K. V.
SKVR III3 4408.
30%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 32478
30%
1938
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 81059
30%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
SKVR IX3 689.
30%
1893
Häme — Längelmäki
Kivi, K. R.
SKVR IX3 652 a.
30%
1914
Häme — Tuulos
Toivonen, Yrjö
SKVR II 751.
29%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2753.
29%
1895
Satakunta — Hämeenkyrö
Bergius, U
SKVR X2 5425.
29%
1932
Satakunta — Keuruu
Mattila, Martti
SKVR IX3 683.
29%
1915
Häme — Kuhmoinen
Aaltonen, Esko
JR 80779
29%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR IX3 643.
29%
1890
Häme — Janakkala
Kallio, Kustavi
SKVR XIV 2212.
29%
1888
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 29272
29%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 4982.
29%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 632.
29%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR X1 2822.
29%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 2750.
29%
1889
Satakunta — Mouhijärvi
Hannus, F. V.
SKVR X1 2785.
29%
1889
Satakunta — Honkajoki
Ylikoski, S.
SKVR X1 2144.
28%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
SKVR VII3 loitsut 1050.
28%
1891
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Neovius, A. D.
SKVR IX3 664.
28%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XII2 4983.
28%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2819.
28%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
JR 22361
28%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR VIII 323.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX3 636.
28%
1913
Häme — Urjala
Hakala, Väinö
SKVR X1 2764.
28%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR X1 2740.
28%
1892
Satakunta — Kauvatsa
Massa, H.
SKVR X2 5423.
28%
1933
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR IX3 635.
27%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX3 640.
27%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR X2 5421.
27%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR X1 2834.
27%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 22362
27%
1936
Häme — Jaala
Karhu, J.
JR 04398
27%
1921
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Haavio, Martti
SKVR IX3 690.
27%
1893
Häme — Längelmäki
Kivi, K. R.
SKVR IX3 624.
26%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR XI 1390.
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vuorela, Toivo
SKVR IV3 4343.
26%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XI 1358.
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VII3 loitsut 1207.
26%
1892
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VII3 loitsut 1135.
26%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 691.
26%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 04457
26%
1932
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Haavio, Martti
JR 16013
26%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12807.
26%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Kuisma, Helena
SKVR VI1 3742.
26%
1887
Pohjois-Savo — Kuopio
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X1 2818.
26%
1904
Satakunta — Kangasala
Kallio, Väinö
SKVR XII2 4981.
26%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 320.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, Niilo
SKVR X1 2749.
26%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Kahari, K. E.
SKVR IX3 634.
26%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR XII2 5071.
26%
1906
Kainuu — Pudasjärvi
Matilainen, Taavi
SKVR VIII 321.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 2851 β.
25%
1888
Satakunta
Tyyskä, J.
JR 05022
25%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR IX3 641.
25%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR II 760.
25%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR VII3 loitsut 1031.
25%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
SKVR VII3 loitsut 1494.
25%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2821.
25%
1905
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR IX4 726.
25%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5119.
25%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XI 1356.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 30459
25%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kuosmanen, H. E.
SKVR X1 2742.
24%
1889
Satakunta — Tyrvää
Laiho, Antto
SKVR I4 377.
24%
1839
Aunus — Kiimaisjärvi
Castrén, M. A.
SKVR XII2 5056.
24%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 06815
24%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 32740
24%
1946
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kärki, Frans
SKVR X1 2775.
24%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR IX3 639.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 5420.
24%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 630.
24%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR XI 1341.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR IX3 695.
23%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 21246
23%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 32296
23%
1942
Etelä-Karjala — Hiitola
Kärki, Frans
SKVR XII2 4980.
23%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 32061
23%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 2724.
23%
1904
Satakunta — Noormarkku
Nurmio, Fr.
JR 71816
23%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Salakka, Eino
SKVR XIV 2204.
23%
1911
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
SKVR XI 1371.
23%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
SKVR IX3 626.
23%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
SKVR VI2 7267.
23%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII2 8580.
23%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 625.
23%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 83321
22%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Virtanen, Leea
SKVR IX3 633.
22%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR X1 2781.
22%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XI 1361.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X1 2737.
22%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 44763
22%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 00693
22%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 60072
22%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 32689
22%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 16938
22%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR X2 5410.
22%
1933
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR VII3 loitsut 1475.
22%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 27769
22%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR IX3 646.
22%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 09133
22%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
SKVR XIV 2200.
22%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII3 loitsut 1032.
22%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
SKVR X1 2844.
22%
1902
Satakunta — Kihniö
Vaissi, Emil
JR 40462
21%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lukkarinen, Juho
SKVR IX3 644.
21%
1892
Häme — Loppi
Hildén, A.
SKVR XII2 5017.
21%
1931
Kainuu — Kuhmo
Reponen, Astrid
SKVR X2 5418.
21%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
JR 67745
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Repo, Paul
SKVR IX4 167.
21%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XII2 4974.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 707.
21%
1884
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1103.
21%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII2 5011.
21%
1890
Kainuu — Kuhmo
Ollilainen, P.
SKVR XI 1414.
21%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR III3 4418.
20%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 8566.
20%
1917
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 5412.
20%
1933
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 59474
20%
1887
Varsinais-Suomi — Kiikala
Pettersson, K. V.
SKVR VII3 loitsut 1093.
20%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
SKVR X1 2832.
20%
1902
Satakunta — Orivesi
Kaulén, K.
SKVR XI 1404.
20%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR X1 2835.
20%
1904
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR IX3 648.
20%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VII3 loitsut 1045.
20%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
SKVR XII2 5077.
20%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VI1 3936.
20%
1885
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3940.
20%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII4 12809.
20%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 33176
20%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIV 2238.
19%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VII5 loitsut 4207.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 694.
19%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 81052
19%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
JR 19550
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VII3 loitsut 1211.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
JR 37858
19%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 29271
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1365.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VII3 loitsut 1486.
19%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2197.
19%
1887
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
SKVR IX3 666.
19%
1888
Häme — Iitti
Uino, K. E.
JR 28945
18%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 2845.
18%
1911
Satakunta — Kihniö
Salokannel, Akseli
SKVR IX3 668.
18%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR X1 2728.
18%
1893
Satakunta — Pomarkku
Elers, O. A.
SKVR X1 2736.
18%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 69435
18%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 8879.
18%
1919
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 00881
18%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 43527
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR IX3 642.
18%
1904
Häme — Renko
Degerström, Aksel
SKVR XII2 6937.
18%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 45538
18%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 29316
18%
1884
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Krohn, Kaarle
JR 27947
18%
1905
Keski-Suomi — Rautalampi
Koskelainen, Yrjö
SKVR IX3 623.
18%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 649.
18%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VII5 Metsäs. 117.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VIII 324.
18%
1890
Varsinais-Suomi — Naantali
Myrsky, Vilho
SKVR XIII3 8878.
18%
1910
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 627.
18%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX3 685.
18%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 38923
18%
1935
Pohjois-Karjala — Valtimo
Leinonen, Anja
JR 66335
18%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, Rauni
SKVR IV3 4352.
17%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
JR 50761
17%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Pätynen, O. V.
JR 24886
17%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR III3 4419.
17%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR V2 2556.
17%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 10269
17%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47654
17%
1925
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
SKVR X1 2739.
17%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 8828.
17%
1888
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Neovius, A. D.
SKVR IX4 709.
17%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR I4 371.
17%
1887
Viena — Uhtua
Jalkanen, Juho
JR 79450
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino
SKVR XV 263.
17%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR X1 2755.
16%
1889
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX4 677.
16%
1893
Keski-Suomi — Laukaa
Jyväskylän lyseon konventti
JR 00848
16%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR X1 2777.
16%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR III3 4417.
16%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR X2 4591.
16%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR XII2 4979.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1480.
16%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3931.
16%
1898
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Antti
SKVR XIII4 12804.
16%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR X2 5414.
16%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
JR 02199
16%
1830
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Arwidsson, A. I.
SKVR IX3 708.
16%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 653.
16%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR VI1 3869.
16%
1898
Etelä-Savo — Luumäki
Ellonen, A.
JR 40173
15%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Lonka, Anni
JR 59339
15%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 79286
15%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR VI1 3873.
15%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
JR 82290
15%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 28949
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 657.
15%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR VII3 loitsut 1016.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Basilier, Hj.
SKVR VI1 3941.
15%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 59336
15%
1956
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR XII2 5036.
15%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR XII2 4989.
15%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
JR 02003
15%
1902
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Andersson, A. G.
JR 02683
15%
1928
Viena — Kontokki
Bogdanoff, G. H.
JR 29087
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 80685
15%
1941
Viena — Kontokki
Tuomaala, Väinö
SKVR IX4 704.
15%
1893
Keski-Suomi — Viitasaari
Jäntti, Auk.
SKVR XIII4 12821.
15%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
SKVR XIV 2211.
15%
1903
Uusimaa — Anjala
Mattila, Tuomas
JR 03766
15%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XIII3 8881.
15%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
SKVR VII3 loitsut 1205.
15%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR X1 2725.
15%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR X1 2831.
15%
1913
Satakunta — Teisko
Sievänen, Aura
JR 07915
15%
1944
Aunus — Tulemajärvi
Helminen, Helmi
SKVR VI1 3927.
15%
1885
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1386.
15%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vallinmäki, A. J.
JR 29870
14%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuikka, Martta
SKVR XII2 4975.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Krohn, Kaarle
JR 01459
14%
1901
Länsi-Inkeri — Kattila
Alava, Vihtori
SKVR VII3 loitsut 1126.
14%
1870
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Puhakka, A.
SKVR III3 4405.
14%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR X1 2727.
14%
1859
Satakunta — Pomarkku
Palonen, L. A.
SKVR IX3 622.
14%
1908
Häme
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 2734.
14%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR X1 2807.
14%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
JR 00748
14%
1961
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
SKVR XI 1389.
14%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Nieminen, Juho
SKVR IX4 696.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1351.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XII2 5049.
14%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XV 287.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX3 631.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 40623
14%
1961
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lusenius, Ida
SKVR II 1339.
14%
1838
Tveri
Europaeus, D. E. D.
SKVR X1 2830.
14%
1903
Satakunta — Teisko
Hankala, P.
SKVR X2 5415.
14%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
SKVR VI1 3853.
14%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 711.
14%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR I4 400.
14%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 3806.
14%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR IX3 679.
14%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX4 705.
14%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5028.
13%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR IV3 4368.
13%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XIV 2237.
13%
1938
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lusenius, Ida
SKVR XII2 5055.
13%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 8564.
13%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8890.
13%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
JR 24290
13%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 30539
13%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
SKVR VII3 loitsut 492.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
E, StK 20, 34/5 (26)
13%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02054
13%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR II 758.
13%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1547.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 24813
13%
1903
Häme — Heinola
Kauppi, Juho
JR 03314
13%
1839
Aunus — Kiimaisjärvi
Castrén, M. A.
SKVR X2 5417.
13%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
JR 79369
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Toiviainen, Eino
SKVR II 762.
13%
1908
Aunus — Repola
Osonen, V.
SKVR VI1 3929.
12%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1512.
12%
1884
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1338.
12%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XII2 5006.
12%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VII3 loitsut 1055.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Wrede, Gustaf
SKVR XII2 5010.
12%
1824
Kainuu — Kuhmo
Sjögrén, A. J.
SKVR I4 2402 a).
12%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 116.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XIV 2203.
12%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Sohlman, K. G.
SKVR IV3 Vatja 4794.
12%
1906
Länsi-Inkeri — Kattila
Salminen, Väinö
SKVR IX3 680.
12%
1888
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
JR 24604
12%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XV 289.
12%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR III3 4431.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 112.
12%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 4978.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 18301
12%
1935
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Ikonen, Matti
JR 80385
12%
1934
Etelä-Savo; Pohjois-Savo; Pohjois-Karjala
Tuntematon kerääjä N
JR 37221
12%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XII2 5075.
12%
1882
Kainuu — Taivalkoski
Krohn, Kaarle
SKVR V3 1286.
12%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR III3 4421.
12%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4420.
12%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR III3 4415.
12%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 50666
12%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Partanen, Jorma
SKVR XII2 5086.
12%
1898
Kainuu — Kuusamo
Tuovila, Edvard
SKVR VII3 loitsut 1064.
12%
1895
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Erkko, J. H.
JR 47976
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Onoila, Simo
SKVR IV3 4359.
12%
1910
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
JR 76137
12%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR XII2 4970.
11%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR VI1 3868.
11%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2567.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 60047
11%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR VII3 loitsut 1505.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR I4 430.
11%
1872
Viena — Vuokkiniemi
Genetz, A.
SKVR II 1340.
11%
1848
Tveri
Europaeus, D. E. D.
SKVR X1 2774.
11%
1919
Satakunta — Ikaalinen
Vähätalo, Eeti
JR 28992
11%
1916
Uusimaa — Vehkalahti
Kotiseuden toimitus
SKVR IX3 655.
11%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR XIII3 8884.
11%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR III3 4411.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4410.
11%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
JR 17540
11%
1930
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
SKVR XI 1384.
11%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Seinäjoki
Hannuksela, K.
SKVR X1 2738.
11%
1927
Satakunta — Siikainen
Raekallio-Teppo, Vuokko
SKVR X1 2781 α.
11%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 00540
11%
1935
Kainuu — Sotkamo
Ahonen, Matti
SKVR XIII3 8819.
11%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 23442
11%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö,
SKVR V3 1285.
11%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII2 5083.
11%
1898
Kainuu — Kuusamo
Hänninen, K.
SKVR VI2 7268.
11%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VII3 loitsut 1544.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1491.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 39133
11%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lempinen, Nasti
SKVR XIV 2202.
11%
1909
Uusimaa — Vehkalahti
Silvo, Alma
SKVR XIII3 8866.
11%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR IX3 678.
11%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR III3 4413.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 712.
11%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5052.
10%
1936
Kainuu — Suomussalmi
Liljeblad, J. F.
JR 03337
10%
1839
Kainuu — Kuhmo
Castrén, M. A.
JR 19872
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Jänönen, Anna
JR 66150
10%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 66154
10%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VII5 Metsäs. 120.
10%
1902
Metsäsuomalaisten alue — Grue
Matson, Ole
SKVR X1 2758.
10%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VI1 3997.
10%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
JR 03335
10%
1839
Kainuu — Kuhmo
Castrén, M. A.
SKVR XIV 2201.
10%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 17550
10%
1930
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
SKVR VII5 Metsäs. 108.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Lekvattnet
Gottlund, K. A.
SKVR III3 4409.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 17952
10%
1932
Viena — Kiestinki
Ievala, Iivari
JR 22471
10%
1936
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Karhu, J.
SKVR VII2 1442.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 5149.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 4900.
10%
1876
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Idström
SKVR XII2 5043.
10%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Kalliokoski, Juho
SKVR XII2 5062.
10%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Astrén, Ingrid
SKVR XII2 5016.
10%
1908
Kainuu — Kuhmo
Prihti, Vihtori
JR 55185
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
JR 05495
10%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hainari, Tilma ja Hagan, Laura
SKVR I4 2402.
10%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR II 761.
10%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR X1 2786.
10%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 17722
10%
1931
Viena
Ievala, Iivari
JR 17861
10%
1931
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
SKVR III3 4423.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR X1 2808 α.
10%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR VII5 loitsut 4165.
10%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Vartiainen, Eliel
JR 18008
10%
1932
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari