JR 83263
67%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR VI2 6654.
67%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 64943
66%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5278.
66%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 82600
65%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR VIII 1884.
64%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX1 1051.
64%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
SKVR XIII4 11333.
63%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
SKVR VI2 6659.
63%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6660.
63%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5273.
62%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
JR 25469
62%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
SKVR XIV 659.
62%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIII2 5274.
62%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5306.
61%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR VII2 3566.
61%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR IX1 1048.
61%
1888
Häme — Orimattila
Jakobson, A. V.
SKVR IX1 1061.
61%
1888
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
SKVR XIV 654.
61%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 661.
61%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
SKVR XIV 674.
61%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 09115
61%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
JR 51585
61%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53269
61%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 1018.
60%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1022.
60%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 1050.
60%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XIV 668.
60%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67605
60%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 1056.
60%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 75081
60%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 22440
60%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR XIV 662.
59%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 671.
59%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR IX1 1067.
59%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 40814
59%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64650
59%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1026.
59%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 70779
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77028
59%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1201.
59%
1890
Etelä-Savo — Ristiina
Tuomala, J. E.
JR 32834
59%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 30603
59%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR IX1 1065.
59%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR XI 93.
59%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR XIII2 5280.
59%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 10227
59%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16394
59%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35005
59%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 39425
59%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
JR 40945
59%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 69447
59%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69774
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69779
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69853
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70083
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70305
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70311
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70412
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77057
59%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 66834
59%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 1030.
59%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 672.
58%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 39869
58%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XI 2529.
58%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
JR 19408
58%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 75605
58%
1953
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Siltamäki, Markus
JR 23896
58%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR VI2 6653.
58%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6651.
58%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 69321
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 86.
58%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 84434
58%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR IX1 1058.
58%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 16011
58%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01001
58%
1889
Keski-Suomi — Saarijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1006.
57%
1914
Häme
Hämäläis-Osakunta
SKVR IX2 123.
57%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
JR 16827
57%
1944
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82366
57%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 80452
57%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 703.
57%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
JR 24932
57%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR VI1 1190.
57%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
JR 23860
57%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 59400
57%
1957
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Pessinen, Eeva
JR 73717
57%
1951
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 69355
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 687.
57%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 40878
57%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Lyytikäinen, Veikko
JR 51570
57%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51572
57%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51573
57%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54871
57%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 62924
57%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 667.
57%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 65754
56%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 66040
56%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 66017
56%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67889
56%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Rissanen, Tyyne
JR 06893
56%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR VII2 3587.
56%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XIV 638.
56%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR XIV 639.
56%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 38777
56%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR IX1 1068.
56%
1913
Häme — Korpilahti
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 126.
56%
1914
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 00626
56%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 45856
56%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 45910
56%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 75524
56%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 76747
56%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1040.
56%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR XIV 663.
56%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 61910
56%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 62815
56%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 05660
56%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 67550
56%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VI1 1184.
56%
1891
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, Juho
JR 39657
56%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
JR 62504
56%
1950
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII2 5295.
56%
1891
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sirén, Signe
JR 21929
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 697.
55%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 675.
55%
1935
Uusimaa — Inkoo
Velho, Osku
JR 69537
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1024.
55%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 619.
55%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 77043
55%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6658.
55%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1036.
55%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR VI1 1185.
55%
1889
Etelä-Savo — Lappee
Kemppi, A.
SKVR IX1 1027.
55%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 65795
55%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 19098
55%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
SKVR VI1 1197.
55%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27866
55%
1964
Etelä-Karjala — Muolaa
Kortemaa, Sylvi
JR 26442
55%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 26394
55%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
SKVR XIV 633.
55%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 68978
55%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR IX2 127.
54%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII2 5296.
54%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 22424
54%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 01974
54%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 07408
54%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 69288
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69385
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69629
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69802
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69854
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70706
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70790
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70814
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69467
54%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53845
54%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 647.
54%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR IX1 1059.
54%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
JR 55209
54%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Perälä, Tauno
SKVR IX2 135.
54%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
JR 46307
54%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
JR 09015
54%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
SKVR IX1 1010.
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 08309
54%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR XIII2 5303.
54%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 33110
54%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR IX1 1041.
54%
1909
Häme — Asikkala
Koskenjaakko, Anshelm
JR 25756
54%
1957
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Kilpelä, Eeva
JR 39395
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 70649
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81045
54%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
JR 17030
54%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
SKVR XIII2 5297.
54%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII2 5309.
54%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6649.
54%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5312.
54%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI1 1183.
53%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XIII2 5283.
53%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 1054.
53%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX2 121.
53%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 136.
53%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 23737
53%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 44705
53%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 70343
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70446
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1044.
53%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 641.
53%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 617.
53%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
JR 48716
53%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
SKVR VI1 1200.
53%
1877
Etelä-Savo — Ristiina
Koskimies, A. V.
JR 32708
53%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 70510
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53827
53%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70541
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69688
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1187.
53%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 23856
53%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
SKVR VII2 3586.
52%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XIV 643.
52%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
JR 69920
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 644.
52%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 33305
52%
1950
Etelä-Karjala — Muolaa
Kärki, Frans
SKVR VI1 1207.
52%
1911
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 02340
52%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
JR 07038
52%
1923
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 70555
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83930
52%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
JR 69793
52%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70520
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79045
52%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Timonen, Senni
SKVR VI1 1181.
52%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
SKVR VI1 1186.
52%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 5284.
52%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 07443
52%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 49658
52%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49711
52%
1956
Etelä-Savo — Savitaipale
Paavolainen, Oma Martti
JR 67782
52%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Rikkilä, Toivo
JR 69491
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76567
52%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
SKVR VI1 1214.
52%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6665 β.
52%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX2 122.
52%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 125.
52%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 16706
52%
1944
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37073
52%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 70636
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83164
52%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
JR 00126
52%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR IX2 132.
52%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 1069.
52%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 62902
52%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 17172
52%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 77010
52%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1028.
51%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 640.
51%
1913
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 642.
51%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR VI1 1217.
51%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 53753
51%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69517
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1066.
51%
1909
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
JR 44607
51%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 70861
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5305.
51%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 69646
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 696.
51%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1060.
51%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR XI 85.
51%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 625.
51%
1915
Uusimaa — Anjala
Blomqvist, Erkki
JR 73752
51%
1960
Etelä-Karjala — Vahviala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 19109
51%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
SKVR XIII4 11326.
51%
1937
Etelä-Karjala — Heinjoki
Helaharju, Juho
SKVR VI1 1195.
51%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 6652.
51%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 03747
51%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 04314
51%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 40168
51%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Lonka, Anni
JR 48718
51%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
JR 65953
51%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 69902
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69962
51%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70282
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70474
51%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70501
51%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70741
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20967
51%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio; Pohjois-Karjala — Joensuu; Pohjois-Karjala — Nurmes
Kallio, Alma
SKVR VI1 1222.
51%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 63485
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6662.
50%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR XII1 691.
50%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
JR 09458
50%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 17413
50%
1914
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
SKVR VI1 1213.
50%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR XIII2 5307.
50%
1934
Etelä-Karjala — Antrea
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 670.
50%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VI1 1182.
50%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR IX1 1008.
50%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
SKVR XIV 666.
50%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR IX2 128.
50%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
JR 19482
50%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 74996
50%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 69258
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73033
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1199.
50%
1904
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Lundqvist, Ingeborg
SKVR VI2 6650.
50%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 61663
50%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
JR 69976
50%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1015.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 660.
50%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 10328
50%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 5285.
50%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Sonkkila, Hilja
SKVR XIV 637.
50%
1889
Uusimaa — Elimäki
Tyyskä, J.
SKVR XI 2527.
49%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 48644
49%
1936
Etelä-Savo — Anttola
Paajanen, Elma
SKVR IX1 1049.
49%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 634.
49%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR VI1 1194.
49%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 29901
49%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR XIV 608.
49%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
SKVR XIII2 5302.
49%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 1193.
49%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 76195
49%
1949
Etelä-Karjala — Seiskari
Stauffer, Kirsti
JR 70121
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 635.
49%
1903
Uusimaa — Elimäki
Kujala, Antti
SKVR XIII2 5313.
49%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 53612
49%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XI 87.
49%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 78963
49%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
SKVR XIII2 5270.
49%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 80765
48%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
JR 81795
48%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
SKVR VI1 1218.
48%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR VI2 6656.
48%
1934
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR IX2 130.
48%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
JR 23725
48%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23748
48%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 69563
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28264
48%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskinen, A. R.
JR 40556
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR XIV 620.
48%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 62809
48%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 72289
48%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 50719
48%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
SKVR IX1 1029.
48%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR XIV 610.
48%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 29296
48%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR IX2 133.
48%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 134.
48%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 23743
48%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 53799
48%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 63927
48%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Railonsala, Artturi
JR 59914
47%
1966
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Pohjasniemi, Väinö
SKVR VI2 6663.
47%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1047.
47%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 613.
47%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 1192.
47%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 5304.
47%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5256.
47%
9999
Etelä-Karjala — Rautu
Hahl, Hjalmar
JR 27415
47%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 70803
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26119
47%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 62463
47%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 79809
47%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 27050
47%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 54731
47%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 39184
47%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XII1 692.
47%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
SKVR XIII2 5269.
47%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 1053.
47%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR VI2 6657.
47%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
JR 48730
46%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
JR 69574
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 652.
46%
1932
Uusimaa — Pukkila
Ollila, Reino
JR 80457
46%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 24882
46%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR VI1 1196.
46%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 62114
46%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 1202.
46%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 6655.
46%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 23886
46%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
SKVR XIII2 5317.
46%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XI 2528.
46%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 64016
46%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 78994
46%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR XII1 694.
46%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11337.
45%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIV 623.
45%
1888
Uusimaa — Kymi
Tyyskä, J.
JR 35204
45%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR VII2 3569.
45%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 1031.
45%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1188.
45%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 5277.
45%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
JR 82469
45%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR XII1 695.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 618.
45%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 34991
45%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR XIV 665.
45%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XIII2 5298.
45%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11331.
45%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 59376
44%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Pessinen, Eeva
JR 07225
44%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 16745
44%
1944
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53197
44%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR XIII2 5300.
44%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 48734
44%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR IX1 1042.
44%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 602.
44%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 27716
44%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR XIII2 5316.
44%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 65817
44%
1961
Etelä-Karjala — Koivisto
Ranta, Helmi
SKVR XIII4 11329.
44%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 70139
44%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23711
44%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 1025.
43%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 616.
43%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
JR 46468
43%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 62185
43%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70030
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70322
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1879.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
SKVR XIV 664.
43%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 07692
43%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
SKVR VI2 6665.
43%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 632.
43%
1920
Uusimaa — Elimäki
Hildén, Siiri
JR 24662
43%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX2 138.
43%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
JR 70586
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79768
43%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Toivonen, Anton
SKVR IX2 120.
43%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
JR 09591
43%
1953
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huurto, Pirkko
JR 61191
43%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 74928
43%
1953
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
SKVR IX1 1064.
43%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 68256
42%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR VI1 1216.
42%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR IX1 1032.
42%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 655.
42%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 69323
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80907
42%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 656.
42%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 70217
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 603.
42%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR IX1 1043.
42%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIII4 11339.
42%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
JR 76737
42%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 54197
42%
1937
Etelä-Karjala — Äyräpää
Pennanen, Olavi
JR 64138
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 707.
42%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR VI2 6661.
42%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR IX2 137.
42%
1887
Keski-Suomi — Rautalampi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 10211
42%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24247
42%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 24899
42%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIII4 11334.
41%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 34854
41%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR IX2 131.
41%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 606.
41%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 68841
41%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 1189.
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 649.
41%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
JR 37791
41%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Lankinen, Emma
SKVR XIII2 5275.
41%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 1210.
41%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 84507
41%
1962
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Yrjönen, Teodor
SKVR XIII4 11338.
41%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIII4 11335.
40%
1937
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela, Jaakko
JR 78378
40%
1956
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Sääski, Sylvi
JR 61587
40%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 20585
40%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
SKVR XIV 622.
40%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 23866
40%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 69855
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11322.
40%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 08654
40%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 69153
40%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 69171
40%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 34869
40%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR IX1 1052.
40%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR VI1 1212.
40%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XII1 688.
40%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 75291
40%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 26817
40%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
SKVR VI1 1221.
40%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 39218
40%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XIII2 5311.
39%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11336.
39%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
JR 09207
39%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VI1 1203.
39%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 6665 a.
39%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 34871
39%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR X1 709.
39%
1907
Satakunta — Kihniö
Vegelius, Lyydia
JR 53479
39%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XIV 630.
39%
1903
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 35161
39%
1920
Uusimaa — Pukkila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 09858
38%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Hyvärinen, Juho
SKVR XIII2 5314.
38%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 34831
38%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 645.
38%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 628.
38%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 24837
38%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 68345
38%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR XI 88.
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
SKVR XIV 657.
38%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 80889
38%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 631.
38%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
SKVR XIII2 5320.
38%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 54802
38%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 34859
38%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 01015
38%
1889
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR I3 1807.
38%
1904
Viena — Kontokki
Niemi, A. R.
SKVR XI 92.
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 627.
37%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
SKVR XIV 609.
37%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 25782
37%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
SKVR VI1 1209.
37%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX1 1057.
37%
1887
Häme — Heinola mlk
Andersson, K. F.
SKVR VI2 6664.
37%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR XIII4 11319.
37%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VII2 3580.
37%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 26721
37%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kokko, Aino
JR 43036
37%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR IX2 139.
37%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 83961
37%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Väänänen, Jorma
SKVR XII1 690.
36%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR XIII2 5282.
36%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 624.
36%
1889
Uusimaa — Anjala
Alamäntylä, M.
SKVR XII1 657.
36%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61194
36%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 80164
36%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Toukkari, Eemil
SKVR XIV 673.
36%
1893
Uusimaa — Siuntio
Valve, J.
SKVR IX2 124.
36%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 604.
36%
1887
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
JR 02163
36%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 02364
36%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Auranen, Helvi
SKVR VII2 3568.
36%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Sivori, E.
SKVR VII2 3585.
36%
1890
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Sivori, E.
SKVR VIII 1883.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Isotalo, Paavo
SKVR VIII 1886.
36%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR VIII 1889.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1007.
36%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1009.
36%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1011.
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1013.
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1016.
36%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1034.
36%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1035.
36%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR IX1 1037.
36%
1913
Häme — Luopioinen
Salo, Aukusti
SKVR X1 706 α.
36%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR XII1 604.
36%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Myllyoja, Antti
SKVR XII1 685.
36%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8214.
36%
1925
Peräpohjola — Inari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8219.
36%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 5292.
36%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5301.
36%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 23560
36%
1952
Etelä-Karjala — Muolaa
Karppinen, Kyllikki
JR 25872
36%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kilpelä, Eeva
JR 00675
36%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 36478
36%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 36493
36%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 39171
36%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 51568
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53702
36%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53791
36%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 55120
36%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
JR 60223
36%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 64942
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65174
36%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66762
36%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 67570
36%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67794
36%
1937
Kainuu — Posio
Rinne, Reino
JR 73814
36%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 74577
36%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 76786
36%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 78124
36%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 80104
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 82514
36%
1933
Pohjois-Karjala — Kitee
Vauhkonen, Pekka
SKVR IX1 1055.
36%
1914
Häme — Iitti
Alatalo, Helmi
JR 67057
36%
1962
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
JR 29594
36%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 5279.
36%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 37153
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR VII2 3568 α.
36%
1877
Pohjois-Karjala — Liperi
Borenius, A. A.
SKVR XIV 651.
36%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 61068
36%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XII1 698.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33243
35%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 73918
35%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sassi, Mirjam
SKVR XIII2 5272.
35%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
SKVR XIII4 11330.
35%
1938
Etelä-Karjala — Jaakkima
Tiilikainen, Maikki
JR 78946
35%
1938
Etelä-Karjala — Jaakkima
Tiilikainen, Maikki
SKVR XI 139.
35%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 54333
35%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6667.
35%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII2 3570.
35%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII2 3572.
35%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR VII2 3573.
35%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR VII2 3581.
35%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR VII2 3582.
35%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR VIII 1887.
35%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 601.
35%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR XII1 602.
35%
1917
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23385
35%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 38927
35%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
JR 40813
35%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 48183
35%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 53737
35%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53763
35%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 60887
35%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63425
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64648
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66907
35%
1936
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 71019
35%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 76777
35%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 78364
35%
1956
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Sääski, Sylvi
JR 79605
35%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 79879
35%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
JR 81411
35%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
JR 23334
35%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
JR 66088
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR VI1 1205.
35%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR IX1 1045.
35%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11324.
35%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 1208.
35%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XIII2 5294.
35%
1891
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lilius, Lilli
JR 59731
35%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 61533
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 74968
35%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 47646
35%
1924
Häme — Jaala
Oksanen, Aino
SKVR IX1 1063.
35%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XIV 646.
35%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIII2 5299.
35%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 62133
35%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 23892
35%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 06148
35%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 32728
34%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR VIII 1885.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 611.
34%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR VII2 3571.
34%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR X1 708 α.
34%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 26638
34%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
JR 69839
34%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6828.
34%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1076.
34%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 626.
34%
1893
Uusimaa — Anjala
Holstén, Edv.
JR 28344
34%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Koskinen, Nanny
JR 20721
34%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 57465
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76602
34%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 25802
34%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
JR 66526
34%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 76888
34%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 75223
33%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 641 a.
33%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 00680
33%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 04542
33%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 57083
33%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 708.
33%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
JR 17447
33%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
SKVR I3 1808.
33%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10154
33%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75211
33%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 54628
33%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 57068
33%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57079
33%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68843
33%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 1893.
33%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1046.
33%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 679.
33%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR XII2 8224.
33%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26208
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kivioja, V. H.
JR 51569
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57633
33%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5251.
33%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
JR 07721
33%
1965
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Helenius, Mirjam
JR 37927
33%
1963
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR VIII 1890.
33%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
SKVR XII1 680.
33%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 83193
33%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 68991
33%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XIII2 5271.
33%
1929
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Määttänen, Rebekka
SKVR XII1 676.
32%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 73788
32%
1963
Etelä-Savo — Puumala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 664.
32%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09240
32%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 36834
32%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR X1 710.
32%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR IX1 1039.
32%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 04538
32%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 32428
32%
1944
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Kärki, Frans
JR 59836
32%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Plattonen, Niilo
SKVR VIII 1882.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR I4 2280.
32%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 32727
32%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 56169
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1219.
32%
1923
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 26348
32%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 26237
31%
1952
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR XII1 628.
31%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5265.
31%
1888
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Borenius, A. A.
JR 64135
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1204.
31%
1886
Etelä-Savo — Kerimäki
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII2 3574.
31%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XIII2 5268.
31%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 5287.
31%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
SKVR XIII2 5319.
31%
1935
Etelä-Karjala — Seiskari
Laiho, Aili
SKVR XIII4 11313.
31%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIII4 11318.
31%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 25774
31%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
JR 25790
31%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
JR 25821
31%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
JR 07140
31%
1952
Etelä-Karjala — Räisälä
Heikkonen, Siviä
JR 30533
31%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
JR 32578
31%
1946
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kärki, Frans
JR 32710
31%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 33459
31%
1952
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Kärki, Frans
JR 59249
31%
1955
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 75613
31%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 77863
31%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
JR 78023
31%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78069
31%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 79623
31%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 83102
31%
1948
Keski-Inkeri — Hietamäki
Virolainen, Maria
JR 83130
31%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
JR 83157
31%
1948
Keski-Inkeri — Tyrö
Virolainen, Maria
JR 83769
31%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 50499
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR VIII 1891.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
JR 73638
31%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 603.
31%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 20808
31%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 61560
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 642.
31%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39937
31%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Liukkonen, Väinö
SKVR VI2 6666.
31%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 632.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 644.
31%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8223.
31%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51382
31%
1916
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51576
31%
1930
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52133
31%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1900.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XII1 681.
31%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
JR 31153
31%
1937
Aunus — Repola
Kyöttinen, Pekka
SKVR XII1 621.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79471
30%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR VII2 3575.
30%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 607.
30%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 61825
30%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
JR 77161
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 83744
30%
1962
Etelä-Karjala — Rautu
Vuorela, Lilli
JR 66749
30%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66770
30%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 57134
30%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1198.
30%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 6668.
30%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII2 3579.
30%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VIII 1845.
30%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1895.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1896.
30%
1888
Varsinais-Suomi — Turku
Borenius, A. A.
SKVR VIII 1897.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1898.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 1903.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2856.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1033.
30%
1914
Häme — Hauho
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1071.
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1072.
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1073.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1074.
30%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1078.
30%
1915
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR X1 696 α.
30%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 698.
30%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR X1 705.
30%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 708 β.
30%
1924
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 80.
30%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 89.
30%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kälviä
Tikanoja, Eevi
SKVR XI 90.
30%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XII1 622.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 640.
30%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 654.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 677.
30%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 684.
30%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 686.
30%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8220.
30%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 650.
30%
1920
Uusimaa — Askola
Allén, Tyyne
SKVR XIV 669.
30%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23500
30%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Karppinen, Helmi
JR 00765
30%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
JR 06911
30%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 09306
30%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
JR 10267
30%
1925
Häme — Valkeakoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29807
30%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 32317
30%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 32338
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 32474
30%
1936
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 34737
30%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 35758
30%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 35760
30%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 39299
30%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 43314
30%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 44686
30%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
JR 45160
30%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
JR 50557
30%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
JR 51571
30%
1930
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52131
30%
1935
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52135
30%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52242
30%
1937
Länsipohja — Vittanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52244
30%
1937
Länsipohja — Jukkasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55694
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56138
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57762
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57817
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57912
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59579
30%
1951
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 59735
30%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 60265
30%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 63368
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63373
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 64095
30%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 65339
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 78027
30%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 80453
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80465
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80754
30%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
JR 84395
30%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Äijö, Maija
SKVR XII1 693.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19234
30%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 38065
30%
1936
Satakunta — Orivesi
Lauttajärvi, Liina
SKVR XIV 648.
30%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XII1 671.
30%
1920
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65333
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 83132
30%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
JR 03071
30%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
JR 36501
30%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 48674
30%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
SKVR XIV 636.
30%
1920
Uusimaa — Elimäki
Lampinen, Lyydi
JR 06175
30%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
SKVR XII1 607.
30%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 637.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 648.
30%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32411
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Kärki, Frans
JR 41199
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 61458
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 61468
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII2 8215.
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
JR 57651
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19990
30%
1938
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 77844
30%
1944
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Sääski, Sylvi
JR 32494
30%
1945
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Kärki, Frans
JR 18987
30%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 32401
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR IX1 1019.
30%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 612.
30%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XII1 666.
29%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39951
29%
1962
Peräpohjola — Alatornio
Lohi, Veera
JR 83202
29%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 23615
29%
1937
Kainuu — Suomussalmi; Peräpohjola — Salla
Karvonen, Aukusti
JR 25726
29%
1957
Etelä-Karjala — Sakkola
Kilpelä, Eeva
JR 37917
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 56880
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59390
29%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pessinen, Eeva
JR 28338
29%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 64021
29%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 64038
29%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 08404
29%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 34734
29%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 35878
29%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 78033
29%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 59286
29%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Pesonen, Eeva
JR 73818
29%
1961
Etelä-Karjala — Äyräpää
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 02361
29%
1963
Satakunta — Luvia
Auramo, Vilho
JR 32941
29%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR IX1 1012.
29%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1014.
29%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 623.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55924
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56096
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75039
29%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR I4 2279.
29%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1902.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Vihervaara, Eemeli
JR 17323
29%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
SKVR XII1 669.
29%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 728.
29%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
SKVR XI 84.
29%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55684
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57363
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57772
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57809
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83270
29%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 07033
29%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
SKVR XIV 653.
29%
1885
Uusimaa — Porvoo
Tuomala, J. E.
SKVR XII1 616.
29%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR X1 696.
29%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
JR 05976
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 57880
29%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 658.
29%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 33607
29%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Kärki, Frans
JR 33776
29%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 51587
29%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55425
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57111
29%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57822
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 479.
29%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18463
29%
1962
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Inkinen, Kaisa
JR 52042
29%
1935
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54374
29%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 56843
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 600.
29%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73554
28%
1939
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 54450
28%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1070.
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 32145
28%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 52243
28%
1937
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV1 509.
28%
1853
Keski-Inkeri — Tyrö
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII1 626.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61639
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 76062
28%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
JR 56892
28%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69573
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 615 α.
28%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06738
28%
1961
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
SKVR IX1 1017.
28%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 1020.
28%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR X1 700.
28%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR XI 2524.
28%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII1 599.
28%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 675.
28%
1932
Länsipohja — Kaaresuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 678.
28%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 682.
28%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11323.
28%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 32796
28%
1948
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Kärki, Frans
JR 33556
28%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 59738
28%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 80733
28%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 674.
28%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57592
28%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56915
28%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56923
28%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57742
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75022
28%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII1 639.
28%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
JR 19342
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 45945
28%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 54798
28%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 57181
28%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56870
28%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 662.
28%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54408
28%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 617.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 620.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 624.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 625.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 636.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 643.
28%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 652.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 668.
28%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 31445
28%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Kälviäinen, Matti
JR 55233
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55779
28%
1920
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56509
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56610
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56683
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56694
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56698
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57204
28%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57673
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57739
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57954
28%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82741
28%
1962
Peräpohjola — Karunki
Viita, Armas
JR 36178
27%
1938
Viena — Kontokki
Laiho, Lauri
SKVR XII1 663.
27%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54862
27%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 56542
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56632
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56390
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5366.
27%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Santamo
JR 54773
27%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 68708
27%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
JR 31337
27%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 35753
27%
1936
Satakunta — Noormarkku
Laiho, Lauri
JR 52362
27%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52591
27%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56667
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 79.
27%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
SKVR XII1 665.
27%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 673.
27%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57927
27%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 627.
27%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 670.
27%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 45818
27%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR XIII2 5267.
27%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 57113
27%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1958.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19698
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 32643
27%
1946
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 59747
27%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
SKVR XIII2 5315.
27%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 34544
27%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XII1 641.
27%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55913
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57500
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11315.
27%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 56497
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57003
27%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5262.
27%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Laiho, Lauri
SKVR X1 702.
27%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 33108
27%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 59801
27%
1938
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria
JR 45958
26%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 57285
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04970
26%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR XIII2 5247.
26%
1912
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Koskivaara, Aleksanteri
SKVR XIII4 11321.
26%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 56450
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 701.
26%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
SKVR X1 706 β.
26%
1889
Satakunta
Arho, A. O.
SKVR XI 2526.
26%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 23574
26%
1952
Etelä-Karjala — Vuoksela
Karppinen, Kyllikki
JR 62953
26%
1952
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
JR 83298
26%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
SKVR XII1 619.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57169
26%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5253.
26%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VIII 1905.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR XIII2 5308.
26%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1021.
26%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 699.
26%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XII1 615.
26%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 649.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11467.
26%
1936
Etelä-Karjala — Muolaa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 06861
26%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 08595
26%
1962
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hirvonen, Aune
JR 08655
26%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 32331
26%
1940
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kärki, Frans
JR 32586
26%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kärki, Frans
JR 32830
26%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 46470
26%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 46505
26%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 49743
26%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 53321
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 53417
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 59748
26%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 61192
26%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 64137
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73045
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 79068
26%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Timonen, Senni
JR 57145
26%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56552
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 629.
26%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42146
26%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Marjamaa, Ester
JR 50441
26%
1964
Peräpohjola — Tervola
Palosaari, Selina
JR 57435
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41075
26%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Makkula, Aino
JR 60939
26%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII4 11328.
26%
1937
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
JR 07060
26%
1938
Kainuu — Kuhmo
Heikkinen, Eetu
JR 09298
26%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR XII1 618.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 633.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 647.
26%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56373
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56400
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 631.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35857
26%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR IX2 129.
26%
1859
Keski-Suomi — Saarijärvi
Taipale, Matti
SKVR XIII4 11316.
26%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR XII1 645.
25%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33814
25%
1959
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 34912
25%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Laiho, Aili
JR 39729
25%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 73934
25%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Saukko, Antti
JR 57910
25%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 610.
25%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 667.
25%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11325.
25%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 661.
25%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57890
25%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38877
25%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
SKVR XII1 605.
25%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Pisilä, Fanni
JR 27984
25%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XII1 651.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 672.
25%
1890
Peräpohjola — Sodankylä
Koskimies, A. V.
JR 08249
25%
1932
Viena — Uhtua
Hilippälä, Huoti
SKVR XII1 606.
25%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
JR 24312
25%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 57946
25%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5250.
25%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
SKVR XI 81.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 52368
25%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53684
25%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 57308
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57359
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42590
25%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 57301
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33123
24%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 79848
24%
1958
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolkki, Aarne
SKVR X1 697.
24%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
JR 62963
24%
1952
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 1075.
24%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 17093
24%
1912
Varsinais-Suomi — Maaria; Häme — Joutsa
Hänninen, Laina
JR 54852
24%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 83.
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 43582
24%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR IX1 1038.
24%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR X1 706.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII1 683.
24%
1932
Länsipohja — Täräntö
Tuovinen, Inkeri
SKVR IX1 1003.
24%
1913
Häme — Pälkäne
Anttila, Eero
SKVR XIII4 11303.
24%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 57265
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1220.
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 689.
24%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
SKVR XII1 630.
24%
1909
Peräpohjola — Kemi
Paloheimo, Anni
JR 64013
24%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 646.
24%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57380
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57390
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57423
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 635.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV3 3879.
24%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 33210
24%
1949
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Kärki, Frans
SKVR V2 1839.
24%
1877
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Borenius, A. A.
JR 20724
24%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 78038
24%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 48744
24%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
JR 32253
23%
1942
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VIII 1892.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 1888.
23%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2454.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 1079.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56730
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57325
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67099
23%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 54604
23%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 35849
23%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR XII1 613.
23%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR X1 704.
23%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
JR 31514
23%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
SKVR XII1 653.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57339
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 650.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 82.
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 34729
23%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 32660
23%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII2 3576.
23%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XIII4 11327.
23%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XIII2 5337.
23%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
SKVR XII1 660.
23%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63936
23%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5461.
23%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Tomminen, Väinö
JR 34015
23%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 07606
22%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
JR 73903
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Saranen, Selma
JR 33496
22%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5263.
22%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
JR 40505
22%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 37950
22%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 72708
22%
1913
Satakunta — Eräjärvi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 614.
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 75016
22%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 32723
22%
1946
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kärki, Frans
SKVR XII2 8221.
22%
1934
Ruija — Moseija
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1881.
22%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 64649
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5899 a.
21%
1934
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Häyhä, Johannes
JR 33000
21%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR X1 718.
21%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR VI1 1077.
21%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
JR 32376
21%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 06287
21%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 73911
21%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sassi, Mirjam
SKVR XII2 8217.
21%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 31938
21%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XII1 480.
21%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57203
21%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71733
21%
1962
Etelä-Karjala — Johannes
Sairanen, Ida
SKVR VIII 2974.
21%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 659.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11354.
21%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 59259
21%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR XI 140.
21%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 32825
20%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR X1 780.
20%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 91.
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 05518
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
JR 34019
20%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR X1 704 α.
20%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
JR 33379
20%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 40691
20%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR VI1 1223.
20%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XIII4 11353.
20%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 57638
20%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73968
20%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XII1 655.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 605.
20%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 32352
20%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 46552
20%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
SKVR XIII4 11305.
20%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 67813
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 63426
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11320.
19%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1078.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75515
19%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR XII1 638.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75152
19%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 26329
19%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 44768
19%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 27220
19%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR XIII2 5249.
19%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5281.
19%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 06741
19%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
SKVR XII1 658.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32655
19%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR I3 1809.
19%
1915
Viena — Uhtua
Väisänen, A. O.
SKVR XII1 481.
19%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 656.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 629.
19%
1903
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 48487
19%
1959
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VIII 2455.
18%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 32762
18%
1947
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 60659
18%
1959
Etelä-Karjala — Johannes
Pukonen, Elsa
SKVR V2 1758.
18%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
JR 32839
18%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 76030
18%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
JR 18671
18%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 42950
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Mikkonen, Mikko
JR 32734
18%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11304.
18%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 34927
18%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
SKVR VI1 1180.
18%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR XII2 8225.
18%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72360
18%
1908
Etelä-Karjala — Rautu
Salminen, Väinö
SKVR XIII4 11314.
18%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 55128
18%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR XII1 612.
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 17762
18%
1931
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
SKVR XIII4 11352.
18%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 33813
17%
1959
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 46555
17%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
JR 83467
17%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR XIV 621.
17%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 05647
17%
1954
Etelä-Karjala — Muolaa
Hallenberg, Ida
SKVR XIII2 5288.
17%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Väänänen, Jorma
JR 78064
17%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78072
17%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78324
17%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
JR 83204
17%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR XIV 899.
17%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
SKVR VI1 1206.
17%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR VI1 1211.
17%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 38005
17%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 33105
17%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR IX1 1062.
17%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR V3 1008.
17%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XI 136.
17%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kaukola, F.
JR 17688
17%
1931
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari
JR 45576
17%
1936
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Nieminen, Aino
SKVR XIII2 5254.
17%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII4 11332.
17%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 32926
16%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 71148
16%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 3109.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XII1 609.
16%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 32714
16%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 48058
16%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 18361
16%
1936
Satakunta — Orivesi
Iltanen, A. F.
SKVR IV3 3905.
16%
1911
Keski-Inkeri — Spankkova
Lukkarinen, Juho
SKVR XII1 608.
16%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kemilä, J.
JR 32945
16%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 32878
16%
1949
Etelä-Karjala — Johannes
Kärki, Frans
JR 25878
16%
1957
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Kilpelä, Eeva
JR 73714
16%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 19866
16%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Jänönen, Anna
JR 32776
16%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 52245
16%
1937
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 79493
16%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR XII1 611.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 17506
15%
1930
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
JR 17581
15%
1931
Viena — Vuokkiniemi
Ievala, Iivari
JR 17801
15%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR VIII 1848.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 06267
15%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 31821
15%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 31921
15%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VII2 3578.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII2 3578 a.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII4 11347.
15%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 17931
15%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR V2 1760.
15%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 33115
15%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 48339
15%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 31961
15%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 01151
15%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 54774
15%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR V2 1772.
15%
1908
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Salminen, Väinö
JR 74850
15%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 25059
14%
1831
None
Keckman, K. N.
SKVR XIII4 11310.
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 82701
14%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vetelin Isonkylän Nuorisoseura
SKVR V2 1771.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 31349
14%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IX1 1950.
14%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR VII2 3583.
14%
1828
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Lönnrot, Elias
SKVR XIII2 5363.
14%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1023.
14%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 32382
14%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 83801
14%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 51936
14%
1932
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 48116
14%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 33146
14%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 66472
14%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Räsänen, Matti
SKVR I4 2281.
13%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Kemppainen, Eino
SKVR XIII4 11358.
13%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 61636
13%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 32898
13%
1949
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 19245
13%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jormanainen, Pekka
SKVR VI1 1553.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
SKVR IX2 118.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4074.
13%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
JR 46504
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR IV3 4088.
13%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
JR 29920
13%
1957
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Kuisma, Maria
JR 32663
13%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR I4 2281 a).
13%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
JR 53295
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
EÜS VI 552/3 (149)
12%
1909
Pärnumaa — Häädemeeste
Juhanson, E.; Martin, Artur
SKVR XIII4 11307.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 811.
12%
1920
Uusimaa — Askola
Allén, Tyyne
SKVR VII2 3416.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 31914
12%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 29912
12%
1960
Etelä-Karjala — Rautu
Kuisma, Maija-Liisa
JR 25106
12%
1831
None
Keckman, K. N.
H III 14, 764 (13)
12%
1891
Viljandimaa — Kolga-Jaani
Pihlak, Anton
SKVR VII2 3455.
11%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hainari, O. A.
SKVR VII2 3456.
11%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hainari, O. A.
JR 33452
11%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 32509
11%
1945
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR VII2 3584.
11%
1828
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Lönnrot, Elias
SKVR XIII2 5257.
11%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Haltsonen, Sulo
JR 55166
10%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Penttilä, Aarni
JR 09389
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Huovinen, Santeri
JR 33235
10%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
EÜS II 425 (161)
10%
1905
Viljandimaa — Kolga-Jaani; Tartumaa — Kodavere
Liiv, August; Raja, Johannes
JR 46532
10%
1952
Satakunta — Ähtäri
Oikari, Anna
SKVR V2 2071.
10%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
JR 32240
10%
1941
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 32241
10%
1941
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
Kanteletar 2:192
10%
None
None
None
JR 26239
10%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 32377
10%
1943
Etelä-Karjala — Hiitola
Kärki, Frans