JR 63693
81%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 18046
78%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 63694
78%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 72954
78%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65906
78%
1955
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR XI 2684.
70%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 06998
69%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 73242
69%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 74562
69%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 65900
68%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR X1 1207.
66%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XII1 1927.
66%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72934
62%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1199.
61%
1914
Satakunta — Oripää
Salo, Aukusti
JR 73790
59%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 516.
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Luukko, F. A.
SKVR XI 2689.
58%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 19630
58%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 50901
58%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73455
58%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 22158
53%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR XI 2686.
52%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 51605
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53344
52%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 80902
52%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 1202.
51%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 49903
50%
1956
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1917 α.
50%
1916
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08191
50%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 38887
50%
1937
Satakunta — Kokemäki
Lehtonen, Svante
JR 73381
50%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72746
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 35610
48%
1937
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Laiho, Aili
JR 63249
48%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 13193
47%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27948
45%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
JR 65842
45%
1962
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 80472
45%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 44512
45%
1937
Pohjois-Karjala — Valtimo
Mustonen, Pekka
JR 63977
45%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Railonsala, Artturi
JR 83163
44%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
JR 46909
44%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 73086
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 06959
44%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Heikkilä, Heimo
JR 73036
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73384
44%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18840
43%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 73379
42%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18834
41%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 05819
41%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 41265
41%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
JR 75745
41%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 83107
41%
1948
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Järvisaari
Virolainen, Maria
SKVR XIII4 12177.
38%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huuhtanen, Matti
JR 22004
38%
1938
Satakunta — Kankaanpää
Kangas, Martti
JR 18843
37%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR XII2 8283.
37%
1915
Kainuu — Puolanka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20728
37%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 23617
37%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Karvonen, Aukusti
JR 05821
37%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
JR 09707
37%
1936
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR X1 1204.
36%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII2 8282.
35%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 05818
35%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 05820
35%
1932
Länsipohja — Kaaresuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 05822
35%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR X1 1211.
35%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 39106
34%
1937
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR XII1 1924.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40554
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 73380
33%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1200.
32%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1201.
32%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1203.
32%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1206.
32%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1923.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1928.
32%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1929.
32%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52146
32%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64222
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65415
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 25912
31%
1937
Kainuu — Kuhmo
Kilponen, Lauri
JR 79760
31%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR XI 515.
30%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 12822
30%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13474
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20972
30%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 1917.
28%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1919.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05817
28%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 61606
28%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 65202
28%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 73386
28%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1922.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1928 α.
28%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1928 β.
28%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51289
28%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64981
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73151
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73378
26%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 39107
25%
1937
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR XII1 1920.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1921.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49751
25%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 18344
22%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Illikainen, Kustaava
SKVR VI1 2775.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini