SKVR IX2 151.
80%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XI 118.
80%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltola, Laimi
SKVR XI 122.
73%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 51578
73%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1138.
72%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 1109.
70%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 64097
69%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2526.
67%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 66347
67%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
JR 80423
67%
1906
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Jaakko
SKVR VIII 2522.
67%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1124.
66%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1139.
66%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 36714
66%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 34736
66%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR VIII 2500.
65%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 706.
64%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIV 708.
64%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 2471.
64%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
JR 66087
63%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR VII2 3471.
63%
1917
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Kallio, V. J.
SKVR XII1 955.
62%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR VIII 2464.
62%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR XI 2538.
62%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 2458.
61%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 778.
61%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR X1 779.
61%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 10210
61%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22219
60%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR XII1 959.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69823
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2533.
60%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4807.
60%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2531.
60%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Kallio, Niilo
SKVR IX2 142.
59%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
SKVR VIII 2512.
58%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
SKVR X1 781.
58%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR X1 770.
58%
1895
Satakunta — Pori
Kiikonen, Anni
SKVR IX1 1126.
57%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 74602
57%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 80754
57%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2491.
56%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2513.
56%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 63478
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4802.
56%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2494.
55%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 710.
55%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 39396
55%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR VIII 2565.
55%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali
Kärnä, Saima
SKVR VIII 2563.
55%
1914
Varsinais-Suomi — Merimasku
Kärnä, Saima
SKVR VIII 2516.
55%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1142.
55%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 125.
54%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XIV 705.
54%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR VIII 2485.
54%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4806.
54%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 51577
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 4804.
54%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2474.
54%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2501.
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 783.
54%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR VI1 1421.
54%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 69899
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70654
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80969
54%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 00139
53%
1961
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR VIII 2497.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4805.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2561.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XII1 958.
53%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 774.
53%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 780.
52%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 74576
52%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 1115.
52%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1400.
51%
1911
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR IX1 1137.
51%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 1682.
51%
1887
Häme — Heinola mlk
Andersson, K. F.
SKVR IX1 2541.
51%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR IX1 1123.
51%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2487.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2495.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2489.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1156.
50%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 714.
50%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 2524.
50%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 69401
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 776.
49%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR IX1 1106.
49%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1145.
49%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR XIV 704.
49%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX2 140.
49%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 1133.
49%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 90.
48%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 07579
48%
1938
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR IX1 1673.
48%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 60265
48%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 71561
48%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 62503
48%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62805
48%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 2480.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIV 709.
47%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 716.
47%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2521.
46%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 07192
46%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR XIV 703.
46%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 35758
46%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 81046
45%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1105.
45%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1140.
45%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69411
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1118.
45%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 65997
45%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR VIII 2514.
45%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR VII2 3658 β.
45%
1877
Pohjois-Karjala — Liperi
Borenius, A. A.
JR 10231
45%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66348
45%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 06176
45%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
SKVR VIII 2534.
44%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2527.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 449.
44%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XIV 717.
44%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR X1 769.
44%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
SKVR XIV 598.
43%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR XIII2 5547.
43%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 80733
43%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 82389
43%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR VIII 2502.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 2537.
43%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 19891
43%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 39253
43%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
SKVR I4 2292.
42%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR XI 127.
42%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 19698
42%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 26188
42%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 84438
42%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR X1 702.
42%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 50509
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR VIII 2472.
42%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2479.
42%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2503.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR VIII 2504.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR VIII 2515.
42%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1862.
41%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX2 150.
41%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 153.
41%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 1111.
41%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 62484
41%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 2466.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XIV 694.
41%
1895
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 6736.
41%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIV 721.
41%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR VIII 2571.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2492.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08199
41%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR VIII 2026.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2505.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR VIII 2023.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1141.
40%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 2523.
40%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2490.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43707
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 700.
40%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR X1 701.
40%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
JR 34729
40%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR IX2 146.
40%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI1 1389.
40%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 695.
40%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VIII 2460.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2468.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2506.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
SKVR XIV 711.
40%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 1110.
40%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 39476
40%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 53185
40%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR I4 2291.
40%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1385.
40%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
SKVR VIII 2524.
40%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1128.
40%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 785.
40%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR XIII2 5538.
40%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 02147
40%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
JR 08198
40%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 10209
40%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66769
40%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 73969
40%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 64095
39%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 50889
39%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1419.
39%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR IX1 1131.
39%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 40624
39%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR IX1 1152.
39%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 59975
39%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR VIII 2511.
39%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 719.
39%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 10262
39%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63368
39%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 65758
39%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 75588
39%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR VIII 2481.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1143.
38%
1914
Häme — Hartola
Groundstroem, Kalervo
SKVR XI 91.
38%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 537.
38%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 69578
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63373
37%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1112.
37%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1392.
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XI 81.
37%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX1 1120.
37%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 36715
36%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR VIII 2457.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 32338
36%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR XI 2540.
36%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XI 131.
36%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 35281
36%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 53475
36%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 39177
36%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR X1 696 α.
36%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 669.
36%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6732.
36%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR VII2 3658.
36%
1877
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Borenius, A. A.
SKVR VIII 2518.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 79.
36%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
SKVR VI1 1413.
35%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 70864
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70818
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2483.
35%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2484.
35%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 680.
35%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
SKVR VIII 2540.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 22284
35%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 35760
35%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 67414
35%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Reinikka, Elina
JR 35878
35%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2535.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 1151.
35%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 2519.
35%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 32627
34%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kärki, Frans
JR 07478
34%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 01021
34%
1889
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR VIII 2539.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2510.
34%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 766.
34%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 1881.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2467.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 05518
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
SKVR XIV 691.
33%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 720.
33%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR IX2 144.
33%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
SKVR VIII 2478.
33%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2498.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2548.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 775.
33%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5540.
33%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIV 700.
33%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 33109
33%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 83103
33%
1948
Keski-Inkeri — Hietamäki
Virolainen, Maria
SKVR X1 1018.
33%
1914
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XIV 718.
32%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 2028.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
SKVR XIV 696.
32%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 40682
32%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 82126
32%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR IX1 1154.
32%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 61185
32%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 957.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44686
32%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
JR 71013
32%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR VI1 1420.
32%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80142
32%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 01966
32%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR VIII 2493.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69921
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2486.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VI1 1383.
31%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 715.
31%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XI 124.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 03429
31%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 34734
31%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR IX1 1148.
30%
1891
Häme — Kuorevesi
Tunkelo, E. A.
JR 81181
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
SKVR IX1 1136.
30%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR XIII4 11469.
30%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
SKVR IX1 1684.
30%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 07691
30%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 33556
30%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 69548
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61200
30%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VIII 2470.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
JR 76566
29%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
SKVR VIII 4801.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2465.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2530.
29%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR XIV 698.
29%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 34867
29%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 26008
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 26122
28%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR VI1 1390.
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI1 1393.
28%
1904
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Lundqvist, Ingeborg
SKVR VIII 2541.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1132.
28%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 773.
28%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5522.
28%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5539.
28%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5546.
28%
1916
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 30610
28%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 30651
28%
1935
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 34826
28%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
JR 73914
28%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sassi, Mirjam
JR 76376
28%
1916
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 80756
28%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2496.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 129.
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Vuorela, Toivo
JR 53295
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VIII 2525.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 1417.
27%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR X1 784.
27%
1907
Satakunta — Kihniö
Vegelius, Lyydia
SKVR XIV 536.
27%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 77052
27%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR X1 706 β.
27%
1889
Satakunta
Arho, A. O.
SKVR VI1 1431.
27%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
SKVR VIII 1859.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XIV 701.
27%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR IX1 1653.
26%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06142
26%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VIII 2538.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2520.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 782.
26%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
SKVR XI 120.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 1108.
25%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 10356
25%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2044.
25%
1850
Varsinais-Suomi — Marttila
Reinholm, H. A.
JR 67352
25%
1847
Varsinais-Suomi — Marttila
Reinholm, H. A.
JR 60675
25%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Pukonen, Elsa
SKVR XIV 583.
24%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 69328
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 709.
24%
1907
Satakunta — Kihniö
Vegelius, Lyydia
SKVR X1 786.
24%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR VI2 6740.
24%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
SKVR XI 2539.
23%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR XI 140.
23%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VI1 1221.
23%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 70445
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5527.
22%
1891
Etelä-Karjala — Jaakkima
Lilius, Lilli
SKVR IX1 1119.
22%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 69579
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 154.
22%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR IX1 1146.
22%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR XIII2 5541.
22%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 32625
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kärki, Frans
JR 19991
22%
1938
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 34684
22%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
SKVR VI1 1379.
21%
1891
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, Juho
SKVR IX2 148.
20%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 143.
20%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR VII2 3474.
20%
1855
Pohjois-Karjala — Kaavi
Schantz, Joh. Filip von
SKVR VIII 2025.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VI2 6686.
20%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR X1 721.
20%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XIII2 5537.
20%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VIII 2547.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 46551
18%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
SKVR IX1 1155.
18%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IV3 3879.
18%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 39729
18%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 75834
16%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Sipilä, Sofia
JR 05976
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 67813
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 36810
16%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
SKVR VI1 1378.
16%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VI1 1388.
16%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR XIII2 5498.
15%
1916
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Sirén, Signe
SKVR XIV 899.
15%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 34015
15%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIV 712.
15%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 09857
13%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Hyvärinen, Juho
JR 24040
11%
1964
Keski-Inkeri — Venjoki
Kaukonen, Toini-Inkeri
SKVR XV 178.
11%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VI1 1223.
10%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville