JR 67609
64%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 1482.
64%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 64130
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 936 α.
59%
1909
Satakunta — Tyrvää
Suomalainen, Jaakko
JR 63522
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1392.
58%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 84393
57%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Äijö, Maija
JR 69046
57%
1922
Häme — Akaa
Saarela, K. J.
SKVR X1 936.
56%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR IX1 1430.
54%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR VIII 2334.
53%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 75057
52%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 65172
52%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 50789
51%
1970
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Ahti
JR 63520
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 74988
51%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 35278
51%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 63517
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 38882
51%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
JR 63588
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10195
51%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 929.
50%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 63521
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 03488
50%
1963
Häme — Somero
Eloranta, Kustaa A.
JR 63524
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1458.
50%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 1504.
49%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 65171
49%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 891.
49%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VIII 2299.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63572
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63511
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2252.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
JR 67547
47%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 1379.
47%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X1 957.
47%
1902
Satakunta — Vesilahti
Kallio, Väinö
SKVR XIV 911.
47%
1925
Uusimaa — Kirkkonummi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1400.
47%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 83929
47%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
JR 63518
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63512
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63584
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2292.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73371
46%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63527
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63516
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 26711
46%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 1460.
46%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 75600
46%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 67495
45%
1906
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR XIV 931.
45%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 63586
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65340
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66745
45%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 06356
45%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
SKVR IX1 1449.
45%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR X1 934.
45%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahtee, Vilho
JR 26681
44%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 73830
44%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16349
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71578
44%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 83464
44%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR IX1 1425.
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 949.
44%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 363.
44%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 23472
44%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 81223
44%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
SKVR VIII 2322.
44%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR X1 968.
44%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
JR 40317
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 65341
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1443.
44%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1377.
43%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR X1 899.
43%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 989.
43%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 65342
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70137
43%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1475.
43%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1393.
43%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1452.
43%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
JR 63585
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1386.
43%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 53177
43%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
SKVR IX1 1472.
42%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 66344
42%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
JR 37020
42%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
SKVR IX1 1457.
42%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5827.
42%
1933
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pakkanen, Jussi
SKVR X1 970.
42%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
SKVR XI 2637.
42%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR VIII 2313.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08312
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
JR 64129
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2639.
42%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 32994
42%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR VIII 2255.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR X1 978.
42%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 03712
41%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR XIV 912.
41%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 63506
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6931.
41%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 25587
41%
1936
Häme — Loppi
Ketonen, Eelin
JR 45904
41%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 41730
41%
1938
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1456.
41%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1464.
41%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2254.
41%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1422.
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06898
41%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 965.
41%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 00312
41%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2418.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 907.
41%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 10369
41%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1454.
40%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 1371.
40%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 63519
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1516.
40%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1435.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63587
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1376.
40%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 63513
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2249.
40%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR IX1 1384.
40%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 896.
40%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 10322
40%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84433
40%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR VIII 2337.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 4772.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 32306
39%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 71552
39%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR X1 969.
39%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 18273
39%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 82797
39%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
JR 67569
39%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 1409.
39%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1433.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1508.
39%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 967.
39%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR X1 988.
39%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 909.
39%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 71564
39%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR XI 376.
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Luukko, F. A.
JR 66838
39%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 55122
39%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR X1 983.
39%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
SKVR VIII 2300.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22866
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR IX1 1404.
39%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 71563
38%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX1 1481.
38%
1914
Häme — Hausjärvi
Knuutila, Viljo V.
JR 04330
38%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
JR 76034
38%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Sokka, Katri
SKVR VIII 2312.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1373.
38%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 964.
38%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR IX1 1544.
38%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 862.
38%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 44700
38%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
SKVR IX1 1453.
38%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR X1 971.
38%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR IX1 1461.
38%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 25718
38%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Kilpelä, Eeva
SKVR VIII 2303.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 974.
38%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
JR 63503
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1517.
37%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR X1 962.
37%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR XIV 905.
37%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 35258
37%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
SKVR X1 977.
37%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
SKVR XIV 921.
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 70402
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 906.
37%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 897.
37%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1473.
37%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 63335
37%
1938
Satakunta — Pirkkala
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1395.
37%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 933.
37%
1909
Satakunta — Tyrvää
Vihervaara, Eemeli
JR 32467
37%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR X1 963.
37%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 00494
37%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
JR 16497
37%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77159
37%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1511.
37%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIV 924.
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 36701
37%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR IX1 1382.
37%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 914.
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 00681
37%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 59981
37%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 71020
37%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR VI1 1935.
36%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 889.
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 07665
36%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 40686
36%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 59268
36%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR VI2 6938.
36%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 63529
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73523
36%
1967
Häme — Tammela
Salo, Lauri
JR 63515
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 82213
36%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR XIV 932.
36%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 63578
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1507.
36%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR X1 941.
36%
1917
Satakunta — Suodenniemi
Lahtinen, Elli
SKVR XIV 895.
36%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 34683
36%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
JR 63514
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16209
36%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2404.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Kallio, V. J.
JR 60695
36%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Pukonen, Elsa
JR 65167
36%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 73825
36%
1961
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 947.
36%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
JR 63577
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67537
36%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67699
36%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 83299
36%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
JR 63505
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1403.
36%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
JR 68122
36%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 36522
36%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR IX1 1396.
36%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3780.
36%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 34405
36%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR IX1 1426.
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 922.
36%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 929.
36%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR XII1 1112.
36%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39477
35%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR X1 961 α.
35%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 66820
35%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 63510
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1381.
35%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1391.
35%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 31391
35%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 63532
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 950.
35%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XIV 936.
35%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 32676
35%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IX1 1424.
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1484.
35%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 74993
35%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR X1 925.
35%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 73838
35%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1465.
35%
1903
Häme — Loppi
Petelius, Ina
JR 00604
35%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 02167
35%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 40944
35%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63167
35%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 63533
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 36499
35%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 61715
35%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Putus, Meri
JR 80061
35%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR X1 990 α.
35%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 958.
35%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 63523
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5840.
35%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
SKVR VIII 4790.
35%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 69851
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42663
35%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 63508
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5833.
34%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR X1 930.
34%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR VIII 2285.
34%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 959.
34%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 20592
34%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
JR 23715
34%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 30604
34%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 66755
34%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XIV 927.
34%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR XIV 928.
34%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 76127
34%
1913
Satakunta — Nakkila
Sortavalan seminaari
SKVR VIII 2272.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 63504
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63582
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63583
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 916.
34%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 71326
34%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR IX1 1420.
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1466.
34%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
JR 72750
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 906.
34%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR IX1 1402.
34%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR X1 939.
34%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR VIII 2288.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1459.
34%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 06844
34%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR IX1 1450.
34%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
JR 09040
34%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
SKVR IX1 1367.
34%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1387.
34%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1510.
34%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 06680
34%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR IX1 1421.
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 932.
33%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR X1 900.
33%
1925
Satakunta — Köyliö
Mäkelä, Y.
JR 63530
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73534
33%
1938
Häme — Hämeenlinna
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIII4 11584.
33%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 01963
33%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 15997
33%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10008
33%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 79789
33%
1936
Satakunta — Tyrvää
Toivonen, Väinö
SKVR X1 938.
33%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR IX1 1436.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 930.
33%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 23734
33%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 2274.
33%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 32339
33%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR X1 911.
33%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 46423
33%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
JR 10257
33%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22295
33%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 41882
33%
1939
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 65929
33%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 63791
32%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2412.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 10266
32%
1925
Häme — Valkeakoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1394.
32%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 75579
32%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR XII1 1106.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09677
32%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
SKVR XII1 1104.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 947 α.
32%
1930
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR X1 975.
32%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 66833
32%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 83165
32%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
SKVR VIII 4773.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 01694
32%
1935
Häme — Hausjärvi
Ali-Seppälä, H.
SKVR IX1 1448.
32%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR XIV 908.
32%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
SKVR IX1 1399.
32%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1428.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1440.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1442.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX2 183.
32%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1109.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 991 .
32%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR X1 961.
32%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
JR 59574
32%
1951
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
SKVR IX1 1438.
32%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5823.
32%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR X1 961 β.
32%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 63579
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63580
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1480.
32%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR XI 2636.
32%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR XIII4 11594.
32%
1937
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela, Jaakko
SKVR X1 980.
32%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 64939
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 63525
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 935.
32%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 2373.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 23714
31%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 2342.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 10335
31%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 904.
31%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 80450
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1489.
31%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 72243
31%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
JR 35180
31%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR X1 972.
31%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 65789
31%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR IX1 1439.
31%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1470.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1471.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1476.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1478.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1479.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 50435
31%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Palojoki, Sirkka
JR 63507
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1414.
31%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 16242
31%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1463.
31%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11590.
31%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 63336
31%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11583.
31%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XI 372.
31%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR VIII 2350.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 1445.
31%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 952.
31%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX1 1494.
31%
1914
Häme — Lammi
Toivonen, K. K.
JR 10358
31%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39298
31%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR XIV 888.
30%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 53182
30%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR X1 931.
30%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
JR 75915
30%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
SKVR VIII 2323.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR IX1 1447.
30%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
JR 23724
30%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 07746
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Uusikaarlepyy
Hellsten, Einar
SKVR XIV 884.
30%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Allén, Tyyne
JR 27114
30%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 07008
30%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 63581
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6940 δ.
30%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XIII2 5810.
30%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 1113.
30%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80734
30%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2386.
30%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 19485
30%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 10085
30%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR IX1 1369.
30%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 937.
30%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 83802
30%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 57535
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63367
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 65166
30%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1111.
30%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10037
30%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 11482
30%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13611
30%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09304
30%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
JR 13208
30%
1938
Häme — Akaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 901.
30%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 907.
30%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 17445
30%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 61911
30%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 63574
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1444.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 07382
30%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 61261
30%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Kauko
JR 63509
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 966.
30%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR XIV 934.
30%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR VIII 4775.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1427.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1441.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 25561
30%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 16080
30%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82392
30%
1921
Häme — Vanaja
Varjonen, Anna
JR 78416
29%
1962
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Säteri, Eelis
SKVR IX1 1446.
29%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39667
29%
1937
Satakunta — Eräjärvi
Lindström, Laina
SKVR XIII4 11579.
29%
1938
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Mannonen, Ulla
JR 39292
29%
1966
Häme — Hauho
Leppäniemi, Nestori
JR 63528
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2344.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 4794.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Vinter, Helmer
JR 13255
29%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68471
29%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR IX1 1485.
29%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 64093
29%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 10144
29%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1542.
29%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
JR 70079
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1431.
29%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR IX1 1509.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1498.
29%
1914
Häme — Tuulos
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1564.
29%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIV 869.
29%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 871.
29%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 892.
29%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 903.
29%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 950.
29%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 40943
29%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 79631
29%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1412.
29%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIV 923.
29%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 34824
29%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
SKVR VIII 2399.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR X1 981.
29%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 00624
29%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
SKVR VIII 2361.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 1514.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1521.
29%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 38865
29%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 59345
29%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 24937
29%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR IX1 1469.
29%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 07497
29%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
SKVR IX1 1477.
29%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1502.
29%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1512.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1513.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1515.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 45827
29%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 64938
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4781.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 60811
29%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 69445
29%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51596
29%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1467.
29%
1913
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1486.
28%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 82471
28%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 06076
28%
1938
Keski-Suomi — Karstula
Harju, Otto
SKVR IX1 1370.
28%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11576.
28%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 850.
28%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 73872
28%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIV 902.
28%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR IX1 1437.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1451.
28%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1474.
28%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 36700
28%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 74477
28%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 74574
28%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 05657
28%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 36662
28%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 00759
28%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Ala-Könni, Erkki
JR 10172
28%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1407.
28%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1085.
28%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VIII 2417.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
JR 54609
28%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1419.
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX2 181.
28%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 1251.
28%
1890
Satakunta — Kiikoinen
Ilén, K. H.
JR 65168
28%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 70513
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30240
28%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 63334
28%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 910.
28%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR IX1 1524.
28%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XI 364.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 63589
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 954.
28%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 00705
28%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
SKVR IX1 1493.
28%
1914
Häme — Lammi
Keskitalo, E.
JR 10217
28%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10225
28%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6932.
28%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1505.
28%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 09590
28%
1953
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huurto, Pirkko
SKVR VIII 2269.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 80958
28%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 27207
28%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR VI2 6934.
28%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 63526
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 180.
28%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 852.
28%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 10251
27%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 923.
27%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Hahnsson, J. A.
SKVR VIII 4797.
27%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIV 860.
27%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 66768
27%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 1518.
27%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 00781
27%
1947
Satakunta — Karvia
Alanen, Viljo
JR 63333
27%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 68467
27%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR IX1 1496.
27%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 73168
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI2 6940 γ.
27%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR VIII 2405.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 06417
27%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 80449
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII2 5839.
27%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR IX1 1378.
27%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5812.
27%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR XIV 851.
27%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 26334
27%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR IX2 175.
27%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 912 α.
27%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
SKVR VIII 2383.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 848.
27%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 39251
27%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
JR 69794
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16588
27%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00866
27%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 06865
27%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 32316
27%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 75001
27%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR X1 924.
27%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
SKVR XIV 918.
27%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIII4 10881.
27%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1499.
27%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1536.
27%
1914
Häme — Hollola
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1490.
27%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1918.
26%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 07525
26%
1936
Häme — Pälkäne
Heino, Arvo
SKVR IX1 1534.
26%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1375.
26%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1390.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1397.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5821.
26%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1506.
26%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 20580
26%
1914
Satakunta — Oripää
Järvinen, Impi
JR 01967
26%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR X1 28 α.
26%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 992 α.
26%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63247
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 79459
26%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR VIII 2388.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 26184
26%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 69526
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79478
26%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR X1 1252.
26%
1909
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR IX1 1491.
26%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR X1 904.
26%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 75558
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
SKVR IX1 1522.
26%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1525.
26%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 54897
26%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1462.
26%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 04115
26%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
SKVR VI1 1900.
26%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
SKVR XII1 1118.
26%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70103
26%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1418.
26%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1520.
26%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 54768
26%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 59412
26%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Pessinen, Eeva
JR 64124
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 948.
26%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 71644
26%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR IX1 1497.
26%
1913
Häme — Tuulos
Keskitalo, E.
JR 05991
26%
1964
Uusimaa — Helsinki
Harju, Johan K.
SKVR VIII 2400.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 65170
26%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1924.
26%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VIII 4780.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 34690
26%
1962
Varsinais-Suomi — Yläne
Laaksonen, Martta
JR 76735
26%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR VIII 2424.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Hänninen, Laina
JR 60263
26%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 64940
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 993.
26%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR VIII 2294.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1432.
26%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2318.
26%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XIV 887.
26%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 81184
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
JR 09878
26%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 69206
25%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR IX1 1503.
25%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 47342
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 63534
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70045
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1366.
25%
1885
Häme
Tamminen, Emanuel
JR 65173
25%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1925.
25%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
SKVR XIV 925.
25%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 1415.
25%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIV 846.
25%
1862
Uusimaa — Haapasaari
Godenhjelm, B. F.
SKVR X1 973.
25%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 10280
25%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50882
25%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1519.
25%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 323.
25%
1896
Satakunta — Kuhmalahti
Äijälä, Emilia
SKVR X1 243.
25%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 73508
25%
1944
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 76027
25%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
SKVR VI1 1936.
25%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 1413.
25%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 912.
25%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 922.
25%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
JR 35065
25%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VIII 4795.
25%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
SKVR X1 917.
25%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR XIII4 11588.
25%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
SKVR VI1 1898.
25%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 44687
25%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
SKVR X1 955.
25%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 28350
25%
1935
Häme — Hattula
Koskinen, Toivo
JR 61803
25%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 68242
25%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
SKVR XIV 881.
25%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 07389
25%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 64126
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 19224
25%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 39397
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 54290
25%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1528.
25%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 935.
25%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
JR 70857
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73098
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18515
25%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR XIV 859.
25%
1889
Uusimaa — Anjala
Alamäntylä, M.
JR 71726
25%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Sairanen, Ida
SKVR XIV 894.
25%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1385.
24%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 08270
24%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
SKVR X1 529.
24%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR IX1 1495.
24%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 915.
24%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 05978
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 16699
24%
1944
Varsinais-Suomi — Kiikala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1896.
24%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 1931.
24%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 960.
24%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 54214
24%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 45142
24%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nevalainen, Elina
SKVR XIV 849.
24%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 24903
24%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 70524
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74775
24%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR IX1 1389.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 69781
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1895.
24%
1891
Etelä-Savo — Lemi
Jäkälä, Juho
SKVR X1 951.
24%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
SKVR IX1 1501.
24%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 24161
24%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR IX1 1434.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21924
24%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 1533.
24%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 1543.
24%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 874.
24%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 81863
24%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR XI 366.
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 1406.
24%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5820.
24%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
SKVR VIII 4789.
24%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 18460
24%
1962
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Inkinen, Kaisa
JR 40807
24%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR VIII 2378.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 73330
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1500.
24%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1119.
24%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 909.
24%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 1527.
24%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR IX1 1416.
23%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 44612
23%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
SKVR IX1 1548.
23%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
JR 32400
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR X1 896 α.
23%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44304
23%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
SKVR IX1 1553.
23%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 80461
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1129.
23%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 371.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR VI1 1899.
23%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR X1 921.
23%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 40489
23%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Lukkarinen, Toimi
JR 40524
23%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 43308
23%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 64636
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 82593
23%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
JR 65998
23%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 18165
23%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
JR 35803
23%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
SKVR VI1 1892.
23%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 07029
23%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
JR 79394
23%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
JR 77897
23%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1537.
23%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 27312
23%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR VIII 2407.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 18541
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
SKVR IX1 1492.
23%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
SKVR VIII 2392.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1417.
23%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63962
23%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
JR 07545
23%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 83764
23%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 63313
23%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5828.
23%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
SKVR XIV 917.
23%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VI2 6936.
23%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR X1 915.
23%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
SKVR XIV 937.
23%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
JR 08200
23%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR X1 944.
23%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
SKVR XII1 1080.
23%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 81387
23%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR VI1 1906.
23%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 33426
23%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 19524
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XII1 1101.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 956.
23%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 378.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XIII4 11587.
22%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1099.
22%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1423.
22%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1529.
22%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 65175
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1410.
22%
1904
Häme — Kalvola
Degerström, Aksel
SKVR VIII 2374.
22%
1907
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR IX1 1545.
22%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 10345
22%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68257
22%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR XIII2 5829.
22%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 57006
22%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 940.
22%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
JR 06836
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Heikkilä, Heimo
JR 13256
22%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63308
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1398.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 82637
22%
1938
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 69546
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1551.
22%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 27421
22%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 69829
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 890.
22%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 66042
22%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 09330
22%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR XIV 900.
22%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 23345
22%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 39655
22%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
JR 23278
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 06868
22%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 903.
22%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 868.
22%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
JR 27324
22%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 09068
22%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 80773
22%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1523.
22%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 04312
22%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 73298
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4771.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XI 368.
22%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 48668
22%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
SKVR VIII 4796.
22%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIV 855.
22%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR VIII 2267.
22%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XI 381.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 06000
22%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
JR 48180
22%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 25894
22%
1962
Häme — Padasjoki
Kilpi, Topias
JR 70320
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09266
22%
1915
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 22286
22%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 69686
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1383.
22%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1539.
22%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1562.
22%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR XIII2 5836.
22%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
SKVR IX1 1429.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 916.
22%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
SKVR XII1 1107.
22%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54732
22%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1526.
22%
1909
Häme — Asikkala
Koskenjaakko, Anshelm
JR 63502
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1123.
21%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75595
21%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 83849
21%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
JR 38792
21%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
SKVR XIV 877.
21%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR IX1 1487.
21%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 60224
21%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 75230
21%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 70416
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1541.
21%
1888
Häme — Orimattila
Jakobson, A. V.
JR 17395
21%
1913
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 1097.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22003
21%
1938
Satakunta — Kankaanpää
Kangas, Martti
SKVR VI2 6935.
21%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
JR 00105
21%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR IX1 1411.
21%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
JR 35200
21%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR IX1 1483.
21%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 886.
21%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIII2 5822.
21%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 70478
21%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2360.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR VIII 2406.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR VIII 2394.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 2336.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 375.
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR VI1 1917.
21%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VIII 2370.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
JR 76075
21%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR XIII4 11586.
21%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 908.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11585.
21%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 04349
21%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 63783
21%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 65330
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 48747
21%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR VIII 2343.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII2 5819.
21%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 70813
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80727
21%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 02350
21%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
SKVR XIV 899.
21%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 77868
21%
1944
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 885.
21%
1885
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
JR 70788
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 856.
21%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 38783
21%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 19921
21%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 34809
21%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Aili
JR 45620
20%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR X1 887.
20%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
SKVR X1 913.
20%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR XII1 1121.
20%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 188.
20%
1911
Satakunta
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 945.
20%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VI1 1930.
20%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR X1 902.
20%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 80132
20%
1932
Etelä-Karjala
Tossavainen, F.
JR 80155
20%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Tossavainen, M.
SKVR VI1 1926.
20%
1913
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tuokko, M.
SKVR VII2 3775.
20%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR XIII2 5826.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 54673
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 77142
20%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2340.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII4 11580.
20%
1937
Etelä-Karjala — Saari
Naukkarinen, Eino
SKVR VIII 4788.
20%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 79203
20%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
JR 71555
20%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR XIV 941.
20%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 883.
20%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 1455.
20%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 23280
20%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XI 370.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VI1 1894.
20%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2283.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 69173
20%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR VI1 1902.
20%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1110.
20%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84067
20%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 69199
20%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 69752
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00496
20%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
JR 36526
20%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 48192
20%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 77893
20%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 78029
20%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6930.
20%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 70089
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2377.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 09387
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Huovinen, Santeri
JR 65749
20%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
SKVR VI1 1910.
20%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIII2 5842.
20%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 75508
20%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Sevola, Einari
SKVR VIII 2282.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 920.
20%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 69967
20%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00205
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 35766
20%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 19895
20%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 60225
20%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR VI1 1907.
20%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 2413.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR IX1 1550.
20%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
SKVR IX2 178.
20%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 179.
20%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 02388
20%
1920
Satakunta — Keuruu
Autiomäki, Maria
JR 17028
20%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 65950
20%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69272
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69767
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70309
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70602
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70705
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70804
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75518
20%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 79803
20%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR X1 892 α.
20%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31084
20%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
SKVR IX1 322.
20%
1896
Satakunta — Kuhmalahti
Äijälä, Emilia
SKVR X1 244.
20%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 35841
20%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR VII2 3782.
20%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 59753
20%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
SKVR VI2 6929.
20%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 17137
20%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hanninen, Raili
SKVR VIII 2341.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 1408.
20%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 08703
20%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 45665
20%
1918
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 53780
20%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70032
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83780
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 23890
20%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 68700
19%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 4793.
19%
1919
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR XII2 8244.
19%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 873.
19%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR VIII 2379.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2390.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 50195
19%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 69685
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69261
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70514
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1549.
19%
1914
Häme — Iitti
Alatalo, Helmi
JR 27217
19%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR XII2 8241.
19%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82421
19%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 65860
19%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 01710
19%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 64123
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65169
19%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 176.
19%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Vallenius, Niilo
JR 48648
19%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 68112
19%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR XIV 863.
19%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 82360
19%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 34725
19%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 35872
19%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 42608
19%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
JR 51593
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13271
19%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2402.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Tallgren, Jenny Maria
JR 08402
19%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR VI1 1901.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 6940 β.
19%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR VIII 2338.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 1538.
19%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1552.
19%
1914
Häme — Heinola mlk
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 853.
19%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
SKVR XIV 870.
19%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 22177
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23713
19%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23888
19%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 23891
19%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 00592
19%
1938
Etelä-Savo — Pertunmaa
Ahvenainen, Edla
JR 08600
19%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08651
19%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 36500
19%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 50721
19%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 53680
19%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61189
19%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 62128
19%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 62145
19%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62187
19%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69465
19%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69633
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69842
19%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69850
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70570
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70598
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73811
19%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 77177
19%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 78959
19%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 80315
19%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 83242
19%
1957
Etelä-Karjala — Antrea
Virsu, Saima
JR 53720
19%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 77131
19%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1565.
19%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 75606
19%
1953
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Siltamäki, Markus
SKVR XIII2 5838.
19%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 84368
19%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR XII1 1092.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1096.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64128
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76485
19%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
SKVR XII1 1095.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27717
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 39984
19%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Lohi, Veera
SKVR IX1 1540.
19%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 54419
19%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2401.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR VIII 2381.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 185.
19%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 919.
19%
1926
Uusimaa — Vihti
Luutonen, Ahto
SKVR VIII 2443.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR XIII4 11595.
19%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
JR 05123
19%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 83268
19%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 72244
19%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
JR 70734
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69918
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 59373
19%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR XI 6.
19%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR XIII4 10880.
19%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 65948
19%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 36958
19%
1935
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Laitinen, Hanski
SKVR X1 919.
19%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 52972
19%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 898.
18%
1924
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65858
18%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VI1 1928.
18%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR VIII 2339.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 80834
18%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Tuomaala, Väinö
JR 65945
18%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69801
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69901
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11578.
18%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 62160
18%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII2 3778.
18%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1130.
18%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 861.
18%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 84369
18%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
JR 84415
18%
1962
Etelä-Savo — Pieksämäki
Öster, Kerttu
SKVR XIII2 5811.
18%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kitunen
SKVR XIII2 5825.
18%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 09464
18%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 45573
18%
1936
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Nieminen, Aino
JR 64125
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 77898
18%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1904.
18%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR XIV 867.
18%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 19520
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 82376
18%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 23376
18%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 46301
18%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
SKVR XIV 920.
18%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 69398
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 321.
18%
1915
Satakunta — Kuhmalahti
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 865.
18%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 52134
18%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70585
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 979.
18%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XII1 1103.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 858.
18%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 847.
18%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 09008
18%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
SKVR IX1 1561.
18%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 45972
18%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 63394
18%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73829
18%
1962
Peräpohjola — Kittilä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75302
18%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 1625.
18%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 53189
18%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 34864
18%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR VIII 2375.
18%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
JR 42393
18%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 80835
18%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tuomaala, Väinö
JR 82272
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR XIV 933.
18%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR VI1 1929.
18%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR VIII 2397.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR IX1 1555.
18%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR X1 992.
18%
1914
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 365.
18%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltola, Laimi
JR 27429
18%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 07538
18%
1936
Satakunta — Virrat
Heino, Arvo
JR 39482
18%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 69319
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69487
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69488
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70215
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30218
18%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 27059
18%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 16143
18%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 866.
18%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 62744
18%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 62897
18%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62910
18%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
JR 68331
18%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 82115
18%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR X1 976.
18%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR VIII 2348.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 892.
18%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
JR 23865
18%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 70303
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70347
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70657
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62176
18%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII2 3781.
17%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 60217
17%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 73970
17%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR VIII 2391.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2440.
17%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
SKVR VI1 1908.
17%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI1 1909.
17%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIV 878.
17%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 76992
17%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 53787
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1919.
17%
1911
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kallio, Niilo
JR 67098
17%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR VI1 1905.
17%
1920
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
SKVR XII1 1692.
17%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1488.
17%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1559.
17%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR XI 367.
17%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 39170
17%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 62450
17%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 905.
17%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1558.
17%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
JR 66018
17%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69544
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70553
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 987.
17%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 63531
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2436.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2448.
17%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XII1 1128.
17%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 1915.
17%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 08193
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR IX1 1546.
17%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 22176
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 2450.
17%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR IX1 1547.
17%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR VI1 1922.
17%
1908
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR XIII2 5830.
17%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11592.
17%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 27331
17%
1937
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhola, Tommi
JR 35000
17%
1962
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laapotti, Anja
JR 36474
17%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 43493
17%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 46310
17%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
JR 60883
17%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60956
17%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60957
17%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61062
17%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 62781
17%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 68332
17%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 69362
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70492
17%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79597
17%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 08388
17%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR X1 910.
17%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR XII1 1124.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 4670.
17%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 29922
17%
1957
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Kuisma, Maria
JR 32630
17%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11589.
17%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 857.
17%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 63573
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 51594
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 379.
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 29893
17%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR X1 901.
16%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2442.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR X1 889.
16%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 63988
16%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR X1 985.
16%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 864.
16%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 23857
16%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 03755
16%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 49378
16%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69383
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70781
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1370a.
16%
1914
Häme — Somero
Häyrinen, Kalle
JR 37915
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
SKVR VIII 2453.
16%
1917
Varsinais-Suomi
Numminen, Jalo
JR 78135
16%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 83191
16%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 61597
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR X1 895.
16%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR X1 928.
16%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 68170
16%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Jaakko
JR 07202
16%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 53611
16%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 17143
16%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 63575
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70114
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3796.
16%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR IX1 1531.
16%
1914
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 57862
16%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2426.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
SKVR XI 374.
16%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 79952
16%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
SKVR XIII2 5813.
16%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VII2 3647.
16%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Päivinen, Valter
JR 06122
16%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 42414
16%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XIV 940.
16%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 27311
16%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 29788
16%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR XIII4 11208.
16%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR X1 908 α.
16%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26636
16%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
SKVR VIII 2384.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 24842
16%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 23877
16%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
SKVR VI1 1903.
16%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 854.
16%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
JR 23895
16%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 2333.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XIII2 5818.
16%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 27607
16%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 66630
16%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 68182
16%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
JR 53464
16%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 1556.
16%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 2439.
16%
1920
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR IX2 177.
16%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 896.
16%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 23901
16%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 13220
16%
1938
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3795.
15%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR VIII 2445.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR X1 982.
15%
1911
Satakunta — Teisko
Aatola, Tyyni
SKVR IX1 1563.
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1098.
15%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19521
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IX1 674.
15%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR XIV 926.
15%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR VIII 2380.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1401.
15%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5837.
15%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 10158
15%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65946
15%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69330
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22433
15%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 43486
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 54349
15%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 69561
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 187.
15%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
SKVR X1 990 β.
15%
1924
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1149.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 8.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR VIII 2430.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
JR 72887
15%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1613.
15%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 39187
15%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR VIII 4842.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 942.
15%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR XII2 8243.
15%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50318
15%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
JR 27678
15%
1962
Häme — Kalvola
Korpela, Aune
JR 04978
15%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 34735
15%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 44773
15%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 64131
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70736
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1195.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
JR 36702
15%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 82335
15%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 73758
15%
1960
Etelä-Karjala — Vahviala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 2446.
15%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 53695
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2393.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 2395.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 894.
15%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XIV 913.
15%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR X1 990.
15%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIII2 5834.
15%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 1622.
15%
1920
Uusimaa — Mäntsälä
Alanne, Fanni
SKVR IX1 1380.
15%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 09116
15%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR VIII 1230.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR IX2 174.
15%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kaukoranta, Toivo
JR 09244
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
SKVR XIV 1627.
15%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 70344
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 04116
15%
1937
Häme — Pälkäne
Franssila, Juho
SKVR VI2 6939.
15%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1405.
15%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR XII1 1679.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2451.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR VII2 3777.
15%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1648.
15%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69974
15%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64087
15%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR XI 377.
15%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR VIII 4792.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 182.
15%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIII4 11591.
15%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 78941
15%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
SKVR VIII 2376.
15%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR XII1 1682.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08767
14%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR VIII 2408.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 70346
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2387.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 39037
14%
1935
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 44796
14%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR X1 888.
14%
1912
Satakunta — Eurajoki
Hänninen, Laina
JR 70511
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70743
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06855
14%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR XII1 1688.
14%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2447.
14%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 21926
14%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XI 369.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 24924
14%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 34790
14%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
SKVR XIV 893.
14%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 06779
14%
1957
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Otto
SKVR X1 946.
14%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 10362
14%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63833
14%
1957
Satakunta — Mouhijärvi
Railonsala, Artturi
JR 28261
14%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskinen, A. R.
JR 34738
14%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR XII1 1673.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 872.
14%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
SKVR VIII 2396.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 10140
14%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60210
14%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 1581.
14%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR VIII 1143.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VII2 3791.
14%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
SKVR VIII 1200.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 65866
14%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VIII 2316.
14%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR VI1 1914.
14%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 1916.
14%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 09126
14%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 63576
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 205.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 21927
14%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 66930
14%
1967
Keski-Suomi — Laukaa
Rautavala, Niilo
SKVR XIII4 11577.
13%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR IX1 2333.
13%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
JR 69571
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75038
13%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 31376
13%
1936
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Kähönen, Johannes
SKVR XIII2 5817.
13%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
SKVR X1 890.
13%
1930
Satakunta — Pori
Kaukamaa, L.
SKVR XI 2642.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 34994
13%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR IX2 184.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 879.
13%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 63981
13%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 61781
13%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
SKVR VIII 2425.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR XII1 1684.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1691.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54098
13%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 564.
13%
1904
Uusimaa — Artjärvi
Bränny, Jaakko
SKVR VII2 3787.
13%
1909
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niemi, A. R.
SKVR VI1 1897.
13%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1601.
13%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 67813
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 64080
13%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1687.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39421
13%
1961
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Liimatainen, Anna E.
JR 37148
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 80893
13%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 73530
13%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIV 68.
13%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR XI 250.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR X1 953.
12%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VI2 6940.
12%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 62158
12%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 23279
12%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 37812
12%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
JR 59783
12%
1935
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria
SKVR XI 187.
12%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 08833
12%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 71917
12%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR VII2 3792.
12%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 23338
12%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
JR 38006
12%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
SKVR VIII 2382.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 72931
12%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1921.
12%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 33872
12%
1959
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Kärki, Frans
JR 70281
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2640.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIV 1623.
12%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 50498
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
JR 48362
12%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR X1 926.
12%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 71835
12%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Salin, Olga
JR 69333
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6933.
12%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1530.
12%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 2276.
12%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 1832.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1600.
12%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 53826
12%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 33551
12%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR XIV 1610.
11%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 43013
11%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR IX2 186.
11%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 45162
11%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
JR 61552
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 53774
11%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 48361
11%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XIV 145.
11%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 73949
11%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 39186
11%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XIV 150.
11%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 1560.
11%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 84083
11%
1936
Kainuu — Kajaani
Väisänen, Leevi
JR 74850
11%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VIII 1185.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
JR 06797
11%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
SKVR VII2 3776.
11%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR XI 346.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 27593
11%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VI1 1920.
11%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 69638
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16970
11%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR XII1 1680.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1911.
11%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 60740
11%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR XI 248.
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 82273
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR VI1 1932.
11%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
JR 27693
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 46546
10%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
JR 47792
10%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 71919
10%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XIV 1606.
10%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR X1 86.
10%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
SKVR XII1 1626.
10%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 73704
10%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIII2 5841.
10%
1910
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Porkka, Laina
JR 51598
10%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61756
10%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 61662
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
JR 39219
10%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XII1 1660.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25778
10%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
JR 06760
10%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
JR 47596
10%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 07155
10%
1937
Satakunta — Karkku
Heimonen, Anni
SKVR VIII 1173.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 668.
10%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
JR 78993
10%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR VII2 3793.*
10%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
SKVR VII2 3788.
10%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XI 2643.
10%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 53343
10%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR X1 927.
10%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 76787
10%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 53815
10%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XI 380.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo