SKVR XII1 1715.
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83998
80%
1935
Viena — Pistojärvi
Vähä-Muotia, Elma
SKVR XII1 1745.
79%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1173 α.
78%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1242.
78%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66819
78%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XIV 1239.
77%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VII3 3857.
77%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 24895
77%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 63897
77%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1719.
75%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
JR 05597
75%
1965
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hakkarainen, Aino
JR 66000
74%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR IX1 909.
74%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR IX1 898.
73%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR XII1 1714.
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46100
73%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
SKVR XIV 1211.
71%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 61105
71%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR IX1 897.
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1732.
69%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1711.
69%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR XII1 1744.
69%
1909
Peräpohjola — Kemijärvi
Paloheimo, Anni
SKVR XII1 1730.
69%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18786
69%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Elsa
JR 55115
69%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
JR 64262
69%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1549.
69%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 48082
69%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR VI1 1703.
68%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1731.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64999
67%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1723.
66%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01709
66%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 05965
66%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 28982
66%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 63347
66%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63460
66%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65268
66%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66802
66%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66830
66%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XII1 1735.
66%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25551
66%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR XIII4 11803.
65%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 30581
65%
1952
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 63898
65%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 911.
65%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 42666
64%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 61764
64%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 63537
64%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64257
64%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69666
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49720
64%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 68119
64%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 23297
64%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XIII2 6066.
64%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69861
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41322
64%
1939
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
JR 04351
63%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 64733
63%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66648
63%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XI 60.
63%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 59625
63%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 70589
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1216.
63%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
JR 69906
63%
1932
Keski-Suomi — Äänekoski
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1241.
63%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 46541
62%
1964
Häme — Janakkala
Ojala, Elsa
SKVR IX1 908.
62%
1913
Häme — Luopioinen
Salo, Aukusti
JR 64050
62%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 41205
62%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XIV 1245.
62%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 70094
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64260
62%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 900.
61%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1703.
61%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR XIII4 11804.
61%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
JR 23742
61%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 05665
61%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 09014
61%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 35008
61%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 64261
61%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1739.
61%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12833
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13489
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68025
61%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
SKVR XIII4 11810.
61%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 65269
61%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 67559
61%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 41057
61%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 82925
60%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 25479
60%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
SKVR VI1 1699.
60%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6871.
60%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
SKVR XII1 1726.
60%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1733.
60%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 88.
60%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1246.
60%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 63782
60%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 49778
60%
1956
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paavolainen, Oma Martti
JR 70480
60%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23458
60%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
JR 74001
60%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
JR 79813
59%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 53723
59%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 75263
59%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 28236
59%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
SKVR VII3 3859.
59%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR VIII 1550.
59%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1576.
59%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73244
58%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 08188
58%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 54632
58%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1238.
58%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 01962
58%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR XIII4 11802.
58%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 84391
58%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Petteri
JR 82370
58%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 41164
58%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 63345
58%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73031
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 40318
57%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
SKVR XIV 1249.
57%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1218.
57%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XI 76.
57%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 63893
57%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 54699
57%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 75703
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 27971
56%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 26332
56%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 27766
56%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 36471
56%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
SKVR IX1 907.
56%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XI 72.
56%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 1228.
56%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR IX1 899.
56%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 68113
56%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 47637
56%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 79754
55%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 40063
55%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lohi, Veera
JR 23383
55%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
SKVR VI2 6872.
55%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 63790
55%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 924.
55%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 64736
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64256
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 75231
55%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 64732
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65266
54%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1751.
54%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61300
54%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
JR 66782
54%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XI 62.
54%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 83286
54%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 60902
54%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 80462
54%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 61623
54%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VI2 6873 α.
53%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 64252
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11811.
53%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 6081.
53%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XII1 1749.
53%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1170.
53%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
SKVR XIII2 6064.
53%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 66535
53%
1939
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 17149
53%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 26015
52%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 64005
52%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 73372
52%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 910.
52%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 68994
52%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR IX1 915.
52%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI2 6873.
52%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 74853
52%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 70306
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65267
52%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 64786
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66813
52%
1966
Etelä-Karjala — Koivisto
Ratia, Mildred
SKVR VIII 1557.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 74927
51%
1953
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 74937
51%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
SKVR XIV 1250.
51%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XII1 1704.
51%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 923.
51%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
SKVR XIII2 6088.
51%
1917
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 70315
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63311
51%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1251.
51%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 62898
51%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 28283
51%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 69251
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1713.
51%
1880
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 62743
51%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 63539
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1741.
50%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1248.
50%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 40103
50%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 61537
50%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR XIV 1236.
50%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 08398
50%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 64259
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65273
50%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66836
50%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 51601
50%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64248
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 65.
50%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 79980
50%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
SKVR XI 70.
50%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 74601
49%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VII3 3865.
49%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 31798
49%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 04321
49%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 63882
49%
1957
Kainuu — Ristijärvi
Railonsala, Artturi
JR 65272
49%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 73271
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 62455
49%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 80050
49%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR VI2 6867.
48%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6076.
48%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
SKVR XIII2 6083.
48%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VII3 3863.
48%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
JR 62918
48%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 1167.
48%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
JR 64254
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3866.
48%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR VI1 1717.
48%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 65270
48%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63894
48%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 89.
48%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
JR 53870
48%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70793
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80910
48%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 1696.
48%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX2 94.
48%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1237.
48%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XIII4 11818.
47%
1937
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR IX2 87.
47%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1243.
47%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
SKVR IX2 93.
47%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 40935
47%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 70579
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 77.
47%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 80463
47%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 74578
47%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 64731
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 54694
47%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 30243
47%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 27446
47%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 50516
47%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR XI 58.
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1734.
46%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64250
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1708.
46%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 51603
46%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63377
46%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2523.
46%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XIII4 11819.
45%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 61276
45%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
SKVR VI1 1710.
45%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 64255
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11814.
45%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 37041
45%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 69691
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11812.
45%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 05847
44%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
JR 65460
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XI 73.
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1752.
44%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 96.
44%
1913
Keski-Suomi — Rautalampi
Kaukoranta, Toivo
JR 06994
44%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 17441
44%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
SKVR IX1 894.
44%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 895.
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 896.
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1742.
44%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1705.
44%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 65458
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1728 α.
44%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16085
44%
1943
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65271
44%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 54176
44%
1937
Etelä-Karjala — Äyräpää
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6870.
44%
1934
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 19634
44%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 73370
44%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 60933
44%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 70413
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 53.
44%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 31931
43%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI1 1700.
43%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 06913
43%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR VII3 3862.
43%
1915
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Könönen, Aulis V.
JR 77129
43%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 53793
43%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 77118
43%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 62197
43%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 64734
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 03424
42%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
SKVR VI1 1706.
42%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XII1 1718.
42%
1921
Peräpohjola — Alatornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 917.
42%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 40523
42%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 73470
42%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 07306
42%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR XII1 1743.
42%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XIII2 6072.
42%
1932
Etelä-Karjala — Räisälä
Tenhonen
SKVR VI1 1702.
42%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 73329
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX2 90.
42%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 64264
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1746.
42%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27285
41%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR X1 1169.
41%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
JR 63536
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3855.
41%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 64263
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76363
41%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 70210
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 91.
41%
1914
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 82439
41%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XI 57.
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XI 2522.
41%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
JR 62149
41%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 06849
41%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 70141
41%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1750.
41%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 905.
41%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 80965
41%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 69690
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25359
40%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kemppainen, Eino
JR 53266
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 79696
40%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 01816
40%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 70037
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51602
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82470
40%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 77185
40%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR X1 1174.
40%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 61655
40%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 77178
40%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6865.
40%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 80464
40%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 64251
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11806.
40%
1905
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33549
40%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR XIV 1235.
40%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 42616
40%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
JR 63892
40%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64998
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XI 63.
39%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VII3 3860.
39%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3860 a.
39%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 36482
39%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 69763
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17322
39%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 78095
39%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 64253
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64735
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64092
39%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3856.
39%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 00617
39%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 53682
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53778
39%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 64265
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 95.
39%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 21935
39%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 69923
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82592
39%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
JR 34733
38%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 40246
38%
1918
Satakunta — Merikarvia
Lönnbohm, O. A. F.
JR 64730
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69879
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 904.
38%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 71568
38%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX2 80.
38%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
JR 53609
38%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69833
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6073.
38%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
JR 54383
38%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 70358
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1740.
38%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25924
37%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 69768
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70105
37%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6866.
37%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XI 59.
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 09909
37%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
JR 40936
37%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 65265
37%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 70540
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06684
37%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR XII1 1712.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 906.
37%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VI2 6868.
36%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1729.
36%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1737.
36%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1695.
36%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 53268
36%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 21938
36%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 39309
36%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 40054
36%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 32336
36%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR X1 624.
36%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 50188
36%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Pahkala, Rauha
SKVR XIII2 6069.
36%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
JR 07659
36%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 61477
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 42024
36%
1953
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11813.
36%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 1722.
36%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VII3 3858.
36%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
SKVR XIII2 6080.
36%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 38910
36%
1937
Pohjois-Savo — Maaninka
Leinonen, Aarne
JR 70600
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1698.
36%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 69676
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30362
35%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 76198
35%
1949
Etelä-Karjala — Seiskari
Stauffer, Kirsti
JR 81373
35%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR XI 2521.
35%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VI1 1715.
35%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 38776
35%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 69287
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 918.
35%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 80055
35%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 1747.
35%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80786
35%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 40097
35%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 64258
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69358
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 903.
35%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 69581
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69449
34%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70297
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73194
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1722.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 914.
34%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
JR 54243
34%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 56.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 40244
34%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VI1 1716.
34%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 61180
34%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 07694
34%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 69326
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 912.
34%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 922.
34%
1913
Häme — Korpilahti
Kaukoranta, Toivo
JR 70508
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2515.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 23298
34%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 69233
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65748
34%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 19489
33%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 70656
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1710.
33%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 64249
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65459
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1720.
33%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 73169
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 76610
33%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
SKVR VI1 1707.
33%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 40082
33%
1964
Peräpohjola — Karunki
Lohi, Veera
SKVR IX1 901.
33%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 69497
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31643
33%
1937
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Kärki, Frans
JR 40118
33%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR XI 2520.
33%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 73656
33%
1950
Pohjois-Savo — Maaninka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 61876
33%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
SKVR X1 1171.
33%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
JR 06437
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 59570
33%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 80380
33%
1934
Etelä-Savo; Pohjois-Savo; Pohjois-Karjala
Tuntematon kerääjä N
JR 40098
32%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 79920
32%
1962
Pohjois-Savo — Kuopio
Tolonen, Saimi
SKVR XIII2 6070.
32%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 73294
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 80084
32%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XIII4 11807.
32%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XI 75.
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XIII4 11962.
32%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 20850
32%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 70557
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40629
32%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 17022
32%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 40243
32%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
JR 69862
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70120
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1721.
32%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 597.
32%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 21936
32%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 69528
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70696
31%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44791
31%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 45829
31%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 53318
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 50.
31%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 69844
31%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11797.
31%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 19528
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 77163
31%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX2 92.
31%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 08192
31%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR XIV 1215.
31%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR XI 2516.
31%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR XI 52.
31%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 63538
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1728.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06275
31%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XI 68.
30%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1724.
30%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 623.
30%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 53699
30%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1214.
30%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 40055
30%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 73694
30%
1932
Peräpohjola — Alatornio
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 32968
30%
1949
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kärki, Frans
JR 13328
30%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 81.
30%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 70786
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X2 3671.
30%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 19427
30%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 70738
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11796.
30%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 09872
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 55125
30%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR IX1 919.
30%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI1 1708.
30%
1918
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 65419
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6087.
30%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
SKVR XIII2 6065.
30%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70745
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 61.
29%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 69640
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1217.
29%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 27180
29%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR XII1 1719.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08648
29%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 63896
29%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11795.
29%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XI 71.
29%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR XII1 1717.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09472
29%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 70326
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80767
29%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 1709.
29%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XII1 1753.
29%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1747.
29%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 19147
29%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Jaskari, Kaarina
JR 63979
29%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 79.
28%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69804
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 3864.
28%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3864 a.
28%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 37895
28%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 73324
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 63612
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 54716
28%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1748.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 51149
28%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1712.
28%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XII1 1748.
28%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1725.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33386
28%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR XII1 1709.
28%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VII3 3861.
28%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3861 a.
28%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 00890
27%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 70211
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1721.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1222.
27%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XIV 1212.
27%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 06147
27%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06271
27%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 59490
27%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR XI 2517.
27%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 74852
27%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 16558
27%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 921.
27%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 60903
27%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VI1 1714.
27%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
SKVR XIII2 6067.
27%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala
JR 70816
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 55.
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XII1 1724.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45907
27%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 69978
27%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6082.
27%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VI2 6869.
26%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIII4 11816.
26%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11821.
26%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VI2 6757.
26%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XI 2519.
26%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 2518.
26%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR XII1 1727.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09530
26%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR XII1 1702.
26%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
SKVR XI 49.
26%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 40104
26%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 72707
26%
1913
Satakunta — Eräjärvi
Salo, Aukusti
JR 54447
26%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 64266
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6074.
26%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Väänänen, Jorma
SKVR IX2 74.
26%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69427
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69473
26%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61104
25%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XI 66.
25%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XIII4 11801.
25%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huuhtanen, Matti
SKVR XIII4 11808.
25%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
JR 54836
25%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 68267
25%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR VI1 1718.
25%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 35163
25%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XIII4 11805.
25%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
SKVR XIII2 6075.
25%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 63382
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6085.
25%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11800.
25%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 70940
25%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
SKVR XI 74.
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 27182
24%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR XII1 1736.
24%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 98.
24%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 21280
24%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 31586
24%
1937
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Kärki, Frans
JR 18368
24%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 43100
24%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR IX2 85.
24%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
JR 50951
24%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 615.
24%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 50334
24%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
SKVR IX1 888.
24%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
JR 44786
24%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 79828
24%
1954
Etelä-Karjala — Koivisto
Tokonautio, Ella
JR 06274
24%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70635
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1723.
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 1252.
24%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 76125
24%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
JR 73215
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 54.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XIV 1247.
23%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR XII1 1713.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69805
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54428
23%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 54812
23%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1224.
22%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1220.
22%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 05482
22%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Haikonen, Aino
SKVR X1 1168.
22%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR IX2 76.
22%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
JR 71640
22%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
JR 69904
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16539
22%
1943
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3680.
22%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR XIV 1221.
22%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 78558
22%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
SKVR X1 1173.
22%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR IX1 902.
21%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XI 2656.
21%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 81185
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
JR 38948
21%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
SKVR VI1 1725.
21%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 1229.
21%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 66757
21%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XIII2 5807.
21%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
JR 47999
21%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 20432
21%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 73320
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46280
21%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Nurmio, M.
JR 40630
21%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 19368
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XIII2 6062.
20%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
JR 09239
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 70354
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27201
20%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 08786
20%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 48729
20%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR IX1 916.
19%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XII1 1716.
19%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73189
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 1020.
19%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 27558
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 45947
19%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 13327
19%
1939
Satakunta — Ähtäri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11799.
19%
1924
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
JR 06498
19%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 08627
18%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 07172
18%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 45968
18%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR IX1 824.
18%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 876.
18%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
JR 40937
18%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63535
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70988
18%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
SKVR XII1 508.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XIII4 11793.
17%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6084.
17%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 69947
17%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73287
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1172.
17%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 79812
17%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR XII1 1720.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 555.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69625
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1706.
16%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIV 1240.
16%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 533.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 83.
16%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR VI1 1697.
16%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XI 67.
16%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XIII4 11794.
16%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1213.
16%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XII1 509.
16%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 516.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06846
15%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR XIII4 11696.
15%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 822.
15%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 889.
15%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
JR 61602
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 19343
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XIV 1227.
15%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 1244.
15%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 28235
15%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
JR 50515
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 61624
15%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 67101
15%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR XII1 564.
15%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 505.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR VI2 4570.
15%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 48391
15%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XII1 494.
15%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1705.
14%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 862.
14%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 73691
14%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 69324
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1701.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 868.
14%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 869.
14%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 78.
14%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
JR 04347
14%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 19525
14%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 68443
14%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Ruotsalainen, Toivo
JR 20788
13%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 504.
13%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25626
13%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
JR 25976
13%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 10261
13%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR V3 1000.
13%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XIII4 11964.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 514.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 884.
12%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
SKVR IX1 823.
12%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 860.
12%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 65951
12%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67600
12%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VIII 1749.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 887.
11%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR X1 622.
11%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 885.
11%
1886
Häme — Längelmäki
Kinnunen, A.
SKVR VII4 loitsut 2529.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 777.
10%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria