SKVR XI 249.
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XIII2 6610.
39%
1891
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Lilius, Lilli
JR 50495
38%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR VI1 2134.
37%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 18980
37%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 80467
36%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII2 6622.
36%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
JR 21945
35%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XIII2 6615.
35%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 84070
34%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 46021
33%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 1377.
33%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 79726
33%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Toiviainen, Eino
JR 51597
32%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64056
31%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 27724
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR IX2 284.
31%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 18194
30%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
SKVR XI 2601.
29%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
SKVR VI1 2130.
29%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 01912
29%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR VI1 2131.
27%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 69322
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6989.
27%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
JR 21225
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Himanka
Kalliomaa, Onni
JR 46429
27%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Lisi
JR 76789
27%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 2117.
26%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4056.
26%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
SKVR I3 1947.
26%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
JR 41321
26%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
SKVR XII1 1350.
25%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 51642
25%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4065.
25%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
JR 70364
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 262.
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2135.
25%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Ruotsalainen, L.
JR 62539
24%
1950
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
JR 68807
24%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 61217
24%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 1388.
24%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
JR 47751
24%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 69475
24%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61451
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR XII1 1343.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII1 1367.
23%
1890
Kainuu — Suomussalmi
Ollilainen, P.
SKVR VII3 4051 b.
23%
1928
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
JR 19407
23%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 26803
23%
1937
Keski-Suomi — Viitasaari
Koljonen, Alma
SKVR XII1 1373.
23%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 03821
23%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR XII1 1356.
23%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
SKVR XII1 1386.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53451
23%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1353.
23%
1908
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1398.
23%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2129.
23%
1901
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Halonen, Hj.
SKVR XI 265.
23%
9999
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Reinholm, H. A.
SKVR IX2 296.
23%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
SKVR VII3 4064.
23%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 67005
23%
1935
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Matti
JR 63964
23%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
JR 84082
22%
1936
Kainuu — Kajaani; Kainuu — Puolanka
Väisänen, Leevi
JR 81385
22%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
JR 01711
22%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XII1 1382.
22%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR IV3 4085.
22%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
JR 24691
22%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 1393.
22%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61160
21%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Punkeri, Elsa
SKVR VI1 2121.
21%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 67814
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR XII1 1387.
21%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 78427
21%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Liisi
SKVR XII1 1384.
21%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48310
21%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XII1 1344.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 52210
21%
1937
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1379.
21%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR XII1 1372.
21%
1880
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX1 2343.
21%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIV 1607.
21%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR VI1 2132.
21%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 69005
21%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 45050
21%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Neovius, A. D.
SKVR XII1 1374.
21%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Keränen, E.
JR 61547
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
JR 66461
21%
1907
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Martti
SKVR VII3 4063.
21%
1912
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 71703
20%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Saikkonen, Selma
SKVR XII1 1397.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1365.
20%
1908
Kainuu — Hyrynsalmi
Engelberg, R. S.
SKVR IX1 2342.
20%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1361.
20%
1913
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX2 283.
20%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
SKVR VI1 2123.
20%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR XII1 1380.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62865
20%
1952
Etelä-Savo — Haukivuori
Pöyhönen, Martti
JR 29115
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Krohn, Kaarle
JR 84002
20%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 64117
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1391.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50496
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
JR 64015
20%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1347.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 35192
19%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR X1 1566.
19%
1930
Satakunta
Räisä, K.
JR 07167
19%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 53450
19%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 61447
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR VI1 2110.
19%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1392.
19%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XV 184.
19%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XIII2 6620.
19%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 69269
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70066
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19187
19%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
SKVR XIII2 6617.
19%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1375.
19%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 64000
19%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1577.
19%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XII1 1345.
19%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 83890
19%
1938
Kainuu — Kuhmo
Vuorivirta, A. J.
SKVR VII3 3943 α.
19%
1879
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Borenius, A. A.
JR 37877
19%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 38819
19%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
SKVR XII1 1399.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III1 379.
18%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XI 243.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XI 255.
18%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Vallinmäki, A. J.
JR 34522
18%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 07400
18%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
SKVR VI1 2118.
18%
1886
Pohjois-Savo — Varkaus
Vinter, G. J.
SKVR VI1 2127.
18%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR XII1 1363.
18%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 27549
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 42355
18%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
JR 74594
18%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX2 297.
18%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
SKVR XII2 8256.
18%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Koivukangas, Taneli
SKVR XII1 1364.
18%
1908
Kainuu — Puolanka
Engelberg, R. S.
SKVR XII2 8257.
18%
1911
Pohjois-Pohjanmaa
Andersson, G. A.
JR 09915
18%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
SKVR VI1 2119.
18%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46910
18%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 69891
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 8255.
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
JR 39340
18%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
JR 34978
17%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 46465
17%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR IX2 293.
17%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 01502
17%
1890
Etelä-Savo — Joroinen
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6598.
17%
1887
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Neovius, A. D.
JR 02174
17%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
SKVR VII3 4057.
17%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR X1 1579.
17%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XII1 1390.
17%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 15985
17%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06382
17%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Hartikainen, Eino
SKVR XII1 1354.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 1628.
17%
1935
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lehtonen, Svante
JR 41208
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XII1 1359.
17%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 40568
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR XII1 1389.
17%
1909
Peräpohjola — Rovaniemi
Engelberg, R. S.
SKVR I3 1948.
17%
1889
Viena — Kontokki
Meriläinen, Heikki
SKVR IX1 2339.
17%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR VI1 2102.
17%
1912
Etelä-Savo — Kangasniemi
Nousiainen, Oskari
SKVR VI1 2106.
17%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VI1 2112.
16%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1358.
16%
1908
Kainuu — Paltamo
Engelberg, R. S.
JR 09288
16%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 37447
16%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR VII3 3943.
16%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1402.
16%
1927
Peräpohjola — Inari
Hakosalo, Anna-Liisa
JR 66075
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rantanen, Vieno
SKVR XII1 1394.
16%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR XII2 8254.
16%
1933
Kainuu — Kajaani
Ojala, Alina
SKVR XI 2596.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 27493
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XIV 1629.
16%
1893
Uusimaa — Siuntio
Valve, J.
SKVR XIII2 6587.
16%
1849
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR IV2 1569.
16%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.
JR 77156
16%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 07696
16%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 29290
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1385.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1401.
16%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27832
16%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VII3 4048.
16%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR XII1 1376.
15%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Merikallio, Lauri
SKVR XII1 1351.
15%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
JR 05743
15%
1930
Keski-Inkeri
Haltsonen, Aatu
SKVR XI 2594.
15%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR XII1 1378.
15%
1909
Kainuu — Kuusamo
Engelberg, R. S.
JR 59491
15%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR VII3 4055.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XI 242.
15%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
SKVR XII1 1396.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1605.
15%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR X1 1576.
15%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 36828
15%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 71921
15%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XI 252.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Brandt, Herman
JR 62124
15%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69306
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2088.
15%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XI 257.
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 68806
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR V2 1902.
15%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Slöör, Kaarlo
JR 29228
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2114.
15%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
JR 73945
15%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 71915
15%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR VII3 4066.
15%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
SKVR VI1 2090.
15%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR VII3 4062.
15%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
JR 80060
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 45820
15%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR XII1 1360.
14%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR XIII4 12657.
14%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 77217
14%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1346.
14%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 62046
14%
1949
Pohjois-Savo — Nilsiä
Pöyhönen, Martti
SKVR VII3 4050.
14%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
SKVR X1 1555 β.
14%
1909
Satakunta — Tyrvää
Pentti, S. J.
JR 60839
14%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
JR 80895
14%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 40510
14%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR VII3 4047.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
JR 61545
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR VI1 2124.
14%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1562.
14%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
SKVR XII1 1368.
14%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Tunkelo, E. A.
JR 52144
14%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 3941.
14%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
JR 60793
14%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR VI1 2113.
14%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 2120.
14%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
JR 62108
14%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 27722
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR VI1 2091.
14%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR X1 1583.
14%
1904
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
SKVR XI 2517.
13%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 2591.
13%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 17124
13%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 70253
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6606.
13%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII4 12104.
13%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XI 239.
13%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Lahtinen, Elina
SKVR XIII2 6590.
13%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR IX1 2344.
13%
1888
Häme — Korpilahti
Lilius, Lilli
SKVR XII1 1355.
13%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
JR 38775
13%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 27612
13%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR X1 1573.
13%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR V2 1912.
13%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 43019
13%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR VI1 2115.
13%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR VI2 liite III 29.
13%
1819
Etelä-Savo
Schröter, Hans Rudolf von
SKVR V2 1913.
13%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VII3 4060.
13%
1845
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Europaeus, D. E. D.
JR 61933
13%
1936
Kainuu — Kuusamo
Päiväniemi, Sylvi
JR 22496
13%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
SKVR VI1 2098.
13%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR IV2 1716.
13%
1856
Keski-Inkeri — Tyrö
Stråhlman, K.
SKVR XII1 1370.
13%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
SKVR IX1 2341.
13%
1896
Satakunta — Kuhmalahti
Äijälä, Emilia
JR 19530
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 16054
13%
1943
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6992.
13%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6991.
13%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 6591.
13%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 80729
13%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 2331.
13%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XI 263.
13%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR X1 1582.
13%
1852
Satakunta — Virrat
Paldani, P. A.
SKVR XI 264.
13%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kotiseuden toimitus
JR 07620
13%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR VII3 4054.
13%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
JR 27962
13%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XI 253.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
JR 62191
12%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62461
12%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2133.
12%
1927
Pohjois-Savo — Iisalmi
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII2 6618.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
SKVR VI1 2108.
12%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR XII1 1357.
12%
1896
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
JR 75256
12%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII1 1362.
12%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR VI1 2111.
12%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XI 245.
12%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vallinmäki, A. J.
SKVR XII1 1352.
12%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR XIII2 6583.
12%
1854
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Slöör, Kaarlo
JR 03466
12%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR VI1 2128.
12%
1885
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Krohn, Kaarle
JR 37887
12%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 73323
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 50949
12%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 259.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
JR 29194
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6597.
11%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
JR 54664
11%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 12105.
11%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1571.
11%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 73273
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1404.
11%
1932
Länsipohja — Täräntö
Tuovinen, Inkeri
JR 32406
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR VI1 2095.
11%
1887
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XIV 1612.
11%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 33554
11%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR XII1 1381.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1581.
11%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 1564.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX2 286.
11%
1887
Keski-Suomi — Karstula
Lindqvist, Aleksander
SKVR IV1 1218.
11%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
SKVR XI 254.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
JR 76723
11%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
SKVR XII1 1341.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
JR 76721
11%
1965
Pohjois-Pohjanmaa
Syrjälä, Hannes
JR 62519
11%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IV3 4093.
11%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
JR 31806
11%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR V2 1906.
11%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VI1 2101.
11%
1884
Etelä-Savo — Sulkava
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR VI1 2103.
11%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XIV 1627.
11%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR V2 1911.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR XI 247.
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 32849
10%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 37010
10%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
JR 68801
10%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XI 9.
10%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 31296
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR X1 1561.
10%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
SKVR V2 1901.
10%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Ahlqvist, A. E.
SKVR XI 261.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Saari, Kustaa
SKVR VII3 4059.
10%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
JR 76788
10%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR IV3 3508.
10%
1904
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR XIII2 6586.
10%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 1340.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 1896.
10%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII1 1395.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4051.
10%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
SKVR XII1 1383.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71972
10%
1953
Kainuu — Ristijärvi
Salminen, Aarne
SKVR XI 2595.
10%
1929
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 73688
10%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IV2 2407.
10%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR XII1 1369.
10%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
JR 16084
10%
1943
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari