JR 31572
59%
1937
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 6.
50%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 31582
42%
1937
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 8.
40%
1926
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
JR 31581
36%
1937
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 382.
26%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
SKVR IX1 2537.
22%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 139.
19%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Myllyoja, Antti
SKVR VII5 Metsäs. 5.
19%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 13301
19%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41200
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 70687
18%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70456
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40007
17%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Lohi, Veera
JR 42630
17%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Mekri, Ora
JR 69278
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46044
17%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX2 330.
16%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
SKVR IX2 331.
16%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 49748
16%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Kälviä
Paavolainen, Oma Martti
JR 70246
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69502
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2516.
16%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII5 Metsäs. 7.
16%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1372.
16%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 27944
16%
1905
Keski-Suomi — Rautalampi
Koskelainen, Yrjö
JR 69705
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70409
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70488
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69158
15%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR VI1 341.
15%
1886
Pohjois-Savo — Varkaus
Vinter, G. J.
SKVR VII3 3884.
15%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIV 1375.
15%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIII2 6195.
15%
1935
Etelä-Karjala — Seiskari
Laiho, Aili
JR 50520
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR IX2 325.
15%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 70269
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70769
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 321.
15%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR X1 1119.
14%
1853
Satakunta — Vesilahti
Hahnsson, J. A.
JR 20879
14%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Kainulainen, Samuli
JR 60578
14%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
JR 69162
14%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR IX2 322.
14%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 2517.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 79614
14%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 70811
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41201
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR VI1 339.
14%
1871
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR IX2 326.
14%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 70021
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26674
14%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Koivukoski, Ernst
SKVR VII3 3885.
14%
1909
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Niemi, A. R.
JR 19523
14%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR III1 58.
14%
1853
Länsi-Inkeri — Narvusi
Europaeus, D. E. D.
SKVR V2 2410.
14%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII2 6191.
14%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 85794
14%
1883
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR VI1 340.
14%
1819
Etelä-Savo
Becker, R. von
SKVR XIV 1373.
14%
1893
Uusimaa — Anjala
Holstén, Edv.
SKVR XII1 137.
13%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 69596
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34410
13%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XIII4 10471.
13%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR III3 3670.
13%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
JR 20811
13%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 53253
13%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR V1 1289.
13%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 19728
13%
1954
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
JR 37357
13%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR X1 1116 α.
13%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Kahari, K. E.
SKVR III1 239.
12%
1858
Etelä-Karjala — Lavansaari
Länkelä, Jaako
SKVR XIII1 1074.
12%
1850
Etelä-Karjala — Virolahti
Raussi, Eljas
JR 32243
12%
1942
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11879.
12%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 586.
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
JR 35472
12%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 73485
12%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
SKVR III3 2993.
12%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VII3 3876.
12%
1880
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Poutiainen, Paavo
JR 33586
12%
1955
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR VII3 3877.
12%
1891
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Lilius, Lilli
JR 26242
12%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR X1 1126.
12%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR XIII1 1048.
12%
1887
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Neovius, A. D.
JR 80749
12%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
JR 69503
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6477 β.
12%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 60721
12%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR IX1 2522.
12%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6193.
12%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR V1 1290.
11%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 06362
11%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
JR 75782
11%
1953
Viena — Vuokkiniemi
Laiho, Aili
SKVR VI1 337.
11%
1816
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR III1 1064.
11%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR XIII4 10473.
11%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 29100
11%
1884
Keski-Suomi — Pihtipudas; Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 34025
11%
1960
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR X1 1118.
11%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR XIII1 1050 a.
11%
1854
Etelä-Karjala
Slöör, Kaarlo
SKVR IX1 2518.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII1 1072.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11882.
11%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIII1 1050.
11%
1854
Etelä-Karjala — Rautu
Slöör, Kaarlo
SKVR XIII4 11880.
11%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Munukka, Pietari
SKVR XIII1 1057.
11%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR X1 1120.
11%
1874
Satakunta — Tottijärvi
Borenius, A. A.
SKVR XII1 137 α.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62059
10%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 336.
10%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR V3 236.
10%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR X1 659.
10%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XIII2 6198.
10%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR X1 1129.
10%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
JR 45462
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR III2 2364.
10%
1897
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 24998
10%
1831
None
Keckman, K. N.
SKVR VI1 343.
10%
1820
Pohjois-Savo
Arwidsson, A. I.
JR 03358
10%
1839
None
Castrén, M. A.