JR 63790
72%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1248.
72%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 62455
71%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 27971
68%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 68994
68%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XII1 1752.
68%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1730.
67%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25359
67%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kemppainen, Eino
SKVR XII1 1703.
66%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 64261
66%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 00617
65%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 64260
64%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 09909
64%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
SKVR VI1 1716.
63%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 27766
62%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 84391
62%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Petteri
SKVR VII3 3857.
62%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XII1 1726.
62%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1744.
62%
1909
Peräpohjola — Kemijärvi
Paloheimo, Anni
SKVR XII1 1750.
62%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 38910
62%
1937
Pohjois-Savo — Maaninka
Leinonen, Aarne
JR 64999
62%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 923.
62%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
JR 83286
62%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 63898
62%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1245.
61%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 25551
61%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 01709
61%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 05965
61%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 28982
61%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 42666
61%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 61764
61%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 63347
61%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63460
61%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63537
61%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64257
61%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65268
61%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 66802
61%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66830
61%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 69666
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83998
61%
1935
Viena — Pistojärvi
Vähä-Muotia, Elma
JR 53793
61%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 77118
61%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 41164
61%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 24895
61%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 05597
61%
1965
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hakkarainen, Aino
JR 82370
61%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR XII1 1731.
60%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1723.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61623
60%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 63782
60%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 64253
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64732
60%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1745.
60%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36471
59%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 69906
59%
1932
Keski-Suomi — Äänekoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41322
59%
1939
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
SKVR IX1 899.
59%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1211.
59%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 66000
59%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 70589
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65269
59%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 64262
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69861
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70306
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61105
58%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VII3 3858.
58%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
SKVR XIII4 11802.
58%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 47637
58%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR XIII4 11810.
57%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1733.
57%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63897
57%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 66819
57%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 73244
57%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 61477
57%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR IX1 897.
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1749.
57%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53723
57%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 64252
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64736
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 900.
57%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1173 α.
57%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1715.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11804.
57%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
SKVR XIV 1216.
57%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
SKVR XIV 1242.
57%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23458
57%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
JR 23742
57%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 05665
57%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 09014
57%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12833
57%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13489
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35008
57%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 49720
57%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 68025
57%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 68119
57%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 74001
57%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
JR 48082
56%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 76610
56%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 61876
56%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 82925
56%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XI 60.
55%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR VII3 3863.
55%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 1713.
55%
1880
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR VII3 3856.
55%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 53682
55%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53778
55%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 62743
55%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 65266
55%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 75703
55%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XII1 1718.
54%
1921
Peräpohjola — Alatornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1751.
54%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 04351
54%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 23297
54%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 08398
54%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 64730
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69879
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 94.
54%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1237.
54%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XIV 1239.
54%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 62918
54%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 914.
54%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 924.
54%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 88.
54%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1246.
54%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 41057
54%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 63345
54%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64733
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66648
54%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR IX1 909.
53%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 23383
53%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 64731
53%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66535
53%
1939
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 70480
53%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1705.
53%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 70315
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6066.
53%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46541
53%
1964
Häme — Janakkala
Ojala, Elsa
JR 18786
52%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Elsa
JR 55115
52%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
JR 81373
52%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR XIV 1249.
52%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 25924
52%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
SKVR XII1 1732.
52%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64786
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6076.
52%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 75231
52%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 26332
52%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 40936
52%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63893
51%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 65267
51%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1747.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1711.
51%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR XIII2 6088.
51%
1917
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 79813
51%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 32498
51%
1945
Keski-Inkeri — Venjoki
Kärki, Frans
JR 73656
51%
1950
Pohjois-Savo — Maaninka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 1729.
51%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1710.
51%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 40318
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
SKVR VI1 1703.
50%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIII4 11803.
50%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR XIII4 11811.
50%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1228.
50%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
JR 75263
50%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 915.
50%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 1218.
50%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 1712.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1722.
50%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 27446
50%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 40523
50%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 40935
50%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
SKVR VI1 1717.
50%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 30362
50%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 46100
50%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 64250
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65270
50%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3865.
50%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR IX1 922.
50%
1913
Häme — Korpilahti
Kaukoranta, Toivo
JR 59625
50%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
SKVR VII3 3859.
49%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 64050
49%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 63894
49%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1236.
49%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VI1 1719.
49%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
JR 73031
49%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1169.
49%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
JR 64256
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1722.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28236
49%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
JR 73271
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1714.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 3866.
48%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
JR 40244
48%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
JR 40097
48%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
JR 63539
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1238.
48%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 01962
48%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 08188
48%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 67559
48%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 40098
48%
1964
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
SKVR VI2 6872.
48%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR VI2 6873 α.
48%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX1 898.
47%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR XII1 1735.
47%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70094
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1708.
47%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XIV 1241.
47%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 40103
47%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
JR 61537
47%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 64254
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 905.
47%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 63311
47%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1170.
47%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
SKVR IX2 90.
47%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 65458
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 77185
47%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1707.
47%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 37041
47%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 62149
47%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 30581
47%
1952
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR IX2 91.
46%
1914
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 07306
46%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 53699
46%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66813
46%
1966
Etelä-Karjala — Koivisto
Ratia, Mildred
JR 61276
46%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
JR 66782
46%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 62197
46%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 64259
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49778
46%
1956
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paavolainen, Oma Martti
JR 54632
46%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 54699
46%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 3862.
45%
1915
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Könönen, Aulis V.
SKVR XII1 1748.
45%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73372
45%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 23298
45%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR IX1 903.
45%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 910.
45%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 80462
45%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1734.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1700.
45%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR VI1 1721.
45%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 79754
45%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
JR 40243
45%
1917
Pohjois-Savo — Karttula
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VIII 1549.
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII2 6081.
45%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIV 1250.
45%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 65272
45%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 68113
45%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69251
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63882
44%
1957
Kainuu — Ristijärvi
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 95.
44%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 64998
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64248
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 62.
44%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 65460
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6070.
44%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1721.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69844
44%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1696.
43%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 1702.
43%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 41205
43%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR VI1 1715.
43%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XII1 1739.
43%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 917.
43%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 53870
43%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70793
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80050
43%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 60902
43%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 73329
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 76.
43%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 77129
43%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6873.
43%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 51603
43%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76125
42%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
SKVR XII1 1746.
42%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16085
42%
1943
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64251
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64263
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1699.
42%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6871.
42%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
SKVR XII1 1741.
42%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1173.
42%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR VI1 1724.
42%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 54243
42%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1702.
42%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 19427
42%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XIII2 6064.
42%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 04321
42%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 09472
42%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
SKVR VI1 1709.
42%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 64265
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51601
42%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 74578
41%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 74601
41%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 82439
41%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 65419
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3860.
41%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3860 a.
41%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR X1 1167.
41%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
JR 36482
41%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 70579
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1174.
41%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 61655
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 77178
41%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 26015
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 64005
41%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 73370
41%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 75.
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 64255
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1743.
41%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XII1 1713.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 87.
41%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XI 65.
40%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII1 1727.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1235.
40%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIII4 11819.
40%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 76363
40%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR IX2 79.
40%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI1 1706.
40%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XIV 1251.
40%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 62898
40%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 82592
40%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR XII1 1709.
39%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 17441
39%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
SKVR IX2 89.
39%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII1 1742.
39%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65273
39%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3864.
39%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3864 a.
39%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 54716
39%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 70.
39%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR XII1 1719.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1717.
39%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1222.
39%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XIV 1215.
39%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 1698.
38%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 1720.
38%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 74927
38%
1953
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
JR 74937
38%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
SKVR XII1 1728 α.
38%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40082
38%
1964
Peräpohjola — Karunki
Lohi, Veera
JR 65271
38%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 30243
38%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
SKVR IX1 894.
38%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 895.
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 896.
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX2 93.
38%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 37895
38%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 17149
38%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 61300
38%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
JR 64735
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1728.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70413
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25479
37%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 06684
37%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 06994
37%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 79980
37%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
SKVR XI 2523.
37%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR VI1 1714.
37%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
SKVR VI2 6865.
37%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 01816
37%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 17322
37%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 74852
37%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR IX1 908.
37%
1913
Häme — Luopioinen
Salo, Aukusti
SKVR XI 58.
36%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 32336
36%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 45907
36%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 63536
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64734
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6083.
36%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR IX2 96.
36%
1913
Keski-Suomi — Rautalampi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XI 72.
36%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 69691
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63377
36%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 911.
36%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 45829
36%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 50516
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 63538
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 80910
36%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII4 11812.
36%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 70696
36%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 73.
36%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR IX2 92.
36%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 70210
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19634
36%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IX1 918.
35%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 65459
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73194
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 53.
35%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 77.
35%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 64249
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70141
35%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80463
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 66836
35%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 07172
35%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 60933
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 42024
35%
1953
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 69528
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78095
35%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 80464
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 74853
35%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 79920
35%
1962
Pohjois-Savo — Kuopio
Tolonen, Saimi
JR 69690
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31931
35%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 06913
34%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR VI2 6870.
34%
1934
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 80965
34%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1710.
34%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
SKVR VI1 1718.
34%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 63892
34%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 27285
34%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR XII1 1704.
34%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11814.
34%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 34733
34%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 40246
34%
1918
Satakunta — Merikarvia
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII2 6072.
34%
1932
Etelä-Karjala — Räisälä
Tenhonen
SKVR VI1 1695.
33%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XI 2520.
33%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 40118
33%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 69923
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63979
33%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1708.
33%
1918
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 63896
33%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 73470
33%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 901.
33%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR VII3 3855.
33%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 73294
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1171.
33%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
JR 06437
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 59570
33%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 71568
33%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 70358
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 63.
32%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 73169
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 82470
32%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR IX2 80.
32%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
JR 03424
32%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 33549
32%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR X1 624.
32%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
JR 70037
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 85.
32%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
JR 69763
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79696
32%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR XII1 1740.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2522.
32%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR XIII4 11806.
32%
1905
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69833
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 912.
32%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 38776
31%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 69287
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70540
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64264
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 54176
31%
1937
Etelä-Karjala — Äyräpää
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6082.
31%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11818.
31%
1937
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 09872
31%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XI 57.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 21935
31%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
SKVR VI1 1712.
31%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 61180
31%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 31798
31%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 42616
31%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
SKVR XI 68.
31%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI2 6867.
31%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1748.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIII4 11816.
31%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11821.
31%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 64092
31%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1550.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1576.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 53266
30%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 904.
30%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 906.
30%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XI 2521.
30%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 40054
30%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 63612
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11962.
30%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6073.
30%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
JR 69768
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70105
30%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1175.
30%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Hahnsson, J. A.
JR 50188
30%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Pahkala, Rauha
JR 51602
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1737.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09530
30%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 77163
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 70656
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51149
30%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64258
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72707
29%
1913
Satakunta — Eräjärvi
Salo, Aukusti
JR 80380
29%
1934
Etelä-Savo; Pohjois-Savo; Pohjois-Karjala
Tuntematon kerääjä N
JR 69581
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 59.
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR X1 614 α.
29%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Hahnsson, J. A.
JR 53609
29%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 40063
29%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lohi, Veera
JR 80786
29%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 21938
29%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 07659
29%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
SKVR VI1 1725.
29%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 70508
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53268
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 73324
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI2 6868.
28%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1557.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII4 11813.
28%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 69676
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70940
28%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
SKVR X2 3671.
28%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 1243.
28%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 06849
28%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR XI 98.
28%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 21280
28%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 65265
28%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65748
28%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 69449
27%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69497
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70297
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55125
27%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR VIII 1747.
27%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 54694
27%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 70557
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 907.
27%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VII3 3861.
27%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3861 a.
27%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII2 6087.
27%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
JR 08648
27%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 69358
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71606
27%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 07694
27%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 69326
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1736.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80055
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 69804
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 623.
27%
1914
Satakunta — Kihniö
Aulanko, A.
SKVR VI2 6757.
27%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XI 61.
27%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 70786
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69233
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6069.
26%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
JR 31586
26%
1937
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Kärki, Frans
SKVR XII1 1720.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39309
26%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 05847
26%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 902.
26%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1723.
26%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 50334
26%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
SKVR VII2 3680.
26%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR XI 2518.
26%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR XI 2515.
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 80084
26%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 06275
26%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XI 56.
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR XI 55.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 69862
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70120
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13328
25%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59490
25%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 69978
25%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78558
25%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
SKVR XIV 1214.
25%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 40055
25%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR IX2 74.
25%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69427
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69473
25%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44791
25%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 68267
25%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 40104
25%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Lohi, Veera
SKVR XII1 1753.
25%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 919.
25%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 64266
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18368
25%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 43100
25%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR XIV 1221.
25%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 54383
24%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 2516.
24%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 70738
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70745
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 81.
24%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 70326
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1212.
24%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 20850
24%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 27182
24%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 73694
24%
1932
Peräpohjola — Alatornio
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 19528
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 31643
24%
1937
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Kärki, Frans
JR 73215
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 81185
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
SKVR IX1 888.
23%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
JR 44786
23%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 70354
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69640
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70600
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1252.
23%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
SKVR XI 50.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 52.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 06147
23%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06271
23%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XIV 1020.
23%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 53318
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XIV 1217.
23%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 79828
23%
1954
Etelä-Karjala — Koivisto
Tokonautio, Ella
JR 17022
23%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
SKVR IX1 921.
22%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 50951
22%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70635
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 597.
22%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 08192
22%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR XIV 1247.
22%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 19147
22%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Jaskari, Kaarina
SKVR XII1 1725.
22%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19489
22%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 27180
22%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 70211
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 71.
22%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR IX1 916.
22%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XIII2 6080.
22%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 33386
22%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR IX2 76.
22%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
JR 71640
22%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR XI 2517.
22%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 32968
21%
1949
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kärki, Frans
SKVR VI2 6866.
21%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 38948
21%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 69904
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13327
21%
1939
Satakunta — Ähtäri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1724.
21%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68443
21%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Ruotsalainen, Toivo
JR 80767
21%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
JR 69805
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20432
21%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 73320
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII2 6074.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Väänänen, Jorma
SKVR XIV 1220.
20%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 66757
20%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 45947
20%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 08627
20%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 09239
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
SKVR XI 49.
20%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
SKVR XII1 533.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 494.
20%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 509.
20%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 516.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06274
20%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06498
20%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 00890
20%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR IX1 824.
20%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 876.
20%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIII2 6062.
20%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 11807.
20%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 16539
20%
1943
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40937
20%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63535
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70988
20%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 40629
20%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 40630
20%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 21936
19%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
SKVR XI 2519.
19%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 66.
19%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 70816
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19368
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XII1 564.
19%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1229.
19%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 54447
19%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5807.
19%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
JR 73189
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 48729
18%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
JR 06846
18%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 615.
18%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR X1 1168.
18%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 05482
18%
1957
Etelä-Karjala — Räisälä
Haikonen, Aino
SKVR XI 54.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 45968
18%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 27558
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XIII2 6065.
18%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1240.
18%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 508.
18%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 61602
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 67101
17%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 08786
17%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR XII1 555.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1244.
17%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 73287
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 542.
16%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1213.
16%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XIV 1227.
16%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 28235
16%
1930
Etelä-Savo — Mäntyharju
Koskimies, A. V.
JR 50515
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 61624
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 69947
16%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69324
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 505.
16%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX1 889.
16%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR XIII4 11696.
15%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 27201
15%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 69625
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19343
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XII1 504.
15%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 19525
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 25626
15%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
SKVR VI1 1701.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 822.
15%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 868.
15%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 869.
15%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 78.
15%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
JR 04347
15%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
SKVR XI 67.
15%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XII1 491.
15%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 513.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20788
14%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 514.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73691
14%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 26811
14%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 25976
14%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 46280
14%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Nurmio, M.
SKVR IX1 862.
13%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VI1 1705.
13%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 823.
13%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 860.
13%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 65951
13%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67600
13%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIII4 11964.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1749.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR IX1 887.
12%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR X1 622.
12%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 35163
12%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX1 885.
11%
1886
Häme — Längelmäki
Kinnunen, A.
SKVR IX4 777.
11%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
EÜS V 1570 (58)
10%
0
Läänemaa — Mihkli
Ruut, Karl