JR 37808
71%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
SKVR VI2 4420.
71%
1933
Pohjois-Savo — Kuopio
Tuovinen, Viljo
JR 62288
71%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62275
70%
1948
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
JR 62284
70%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 76931
68%
1938
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 02151
66%
1959
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Antikainen, Anja
SKVR VI2 7339.
65%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 25228
64%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Keinänen, Eino
JR 53924
63%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 47796
62%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 78592
61%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
JR 62895
60%
1952
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 76935
60%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 53947
60%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 76833
59%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XII2 5874.
59%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XII2 5881.
58%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4417.
58%
1933
Etelä-Savo — Kangaslampi
Rytkönen, Ahti
SKVR VI2 4422.
58%
1899
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
JR 08712
58%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR VII4 loitsut 2522.
57%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4412.
56%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VI2 4386.
55%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR VI2 4418.
54%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01781
54%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 81169
54%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Tuomas-Kettunen,, A. R.
SKVR VI2 4413.
54%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 61224
53%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII2 5880.
53%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Rautell, E. F.
SKVR XII1 2901.
53%
1913
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR VI2 4392.
53%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 4395.
52%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 4410.
52%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XII2 8648.
51%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2519.
51%
1906
Pohjois-Karjala — Kaavi
Hyvärinen, E. J.
SKVR VI2 4401.
51%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 4407.
50%
1889
Etelä-Savo — Juva
Väätänen, A.
SKVR VI2 4423.
50%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR IX4 466.
50%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 53958
49%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 12983.
49%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 15994
49%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 4397.
49%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XII2 8647.
49%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4394.
48%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27968
47%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 22366
46%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 40512
46%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR VI2 4406.
45%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 23108
45%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 70611
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII4 loitsut 2523.
43%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 60783
43%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR VI2 4408.
43%
1899
Etelä-Savo — Juva
Kärkkäinen, V. J.
SKVR VI2 4416.
43%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII4 loitsut 2517.
43%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
JR 62268
42%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 4387.
42%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VI2 4393.
42%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 4424.
41%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 07447
41%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
SKVR VI2 4396.
41%
1915
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 85368
41%
1848
None
Lönnrot, Elias
JR 31396
41%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 75721
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 35097
40%
1919
Häme — Iitti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI2 4399.
39%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
JR 07283
39%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR VII4 loitsut 2515.
39%
1917
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Kallio, V. J.
SKVR X2 3615.
39%
1917
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 54542
38%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 76253
38%
1938
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Strömberg, Nelma
JR 60752
38%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pulkkinen, Hannes
SKVR VI2 4400.
38%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 4404.
37%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI2 4419.
37%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
JR 61485
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Putaala, Martti
JR 26678
37%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR XIV 2374.
37%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XIII3 9274.
36%
1923
Etelä-Karjala — Parikkala
Nurmiranta, Antti
SKVR XIII4 12975.
36%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kinnari, Yrjö
SKVR XIII3 9270.
36%
1932
Etelä-Karjala — Räisälä
Tenhonen
JR 05577
36%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 60920
35%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR I4 2436.
35%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
JR 60865
34%
1948
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VI2 7337.
34%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR XIII3 9273.
34%
1887
Etelä-Karjala — Parikkala
Pajari, Matti
JR 81700
33%
1938
Etelä-Karjala — Jääski
Utriainen, Ida
JR 31418
33%
1963
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
SKVR XII2 5883.
32%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I4 761.
32%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82464
32%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XIII4 12976.
32%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 27568
32%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VI1 1998.
31%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Lönnbohm, O. A. F.
JR 61031
30%
1964
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII3 9261.
29%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
JR 53290
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 54087
28%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII3 9266.
28%
1932
Etelä-Karjala — Sakkola
Karvonen
JR 68500
28%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
SKVR XIII3 9265.
26%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 9260.
26%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 12980.
26%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
JR 54556
26%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61397
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 17038
25%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 75722
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 49904
25%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI2 7338.
25%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 49961
25%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 22365
25%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR IX3 426.
24%
1913
Häme — Luopioinen
Ragnell, Hanna
JR 70701
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24008
24%
1964
Keski-Inkeri — Hietamäki
Kaukonen, Toini-Inkeri
JR 38818
24%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
SKVR VII4 loitsut 2513.
24%
1885
Pohjois-Karjala — Juuka
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1419.
24%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
SKVR VI1 1997.
24%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 4391.
23%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 72893
23%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VII3 4624.
23%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 05684
22%
1959
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Halonen, Niilo
SKVR XI 930.
22%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rosnell, J. M.
SKVR X1 1629.
22%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 20658
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
SKVR XIII3 9268.
22%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1999.
21%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 01831
21%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 28405
21%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 68501
21%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
SKVR XII1 1421.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1415.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 72899
21%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 10046
21%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 82793
21%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Viljamaa, Leevi
SKVR VI1 1995.
20%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 40144
20%
1968
Kainuu — Pudasjärvi
Lohi, Veera
JR 19194
20%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 29822
20%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR XIV 2385.
20%
1918
Uusimaa — Pusula
Lindström, K. A. ja Mikkonen, Adam
JR 27491
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 49894
20%
1955
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XI 460.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 50812
20%
1908
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Lyyli
SKVR VI2 6948.
19%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 51312
19%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70388
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 7336.
19%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
JR 27612
19%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 22228
19%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 59365
19%
1963
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 30728
19%
1958
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kuusi, Matti
SKVR VII4 loitsut 2569.
19%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 61459
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 14607
19%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49638
19%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII5 Metsäs. 245.
19%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Salminen, Väinö
JR 08933
18%
1936
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 49335
18%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 37884
18%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2514.
18%
1828
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnrot, Elias
JR 08960
18%
1936
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Olga
SKVR XIII3 9264.
18%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XII1 1484.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66652
18%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII1 1546.
18%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61423
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 58307
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1451.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 2376.
18%
1891
Uusimaa — Artjärvi
Anttila, Hj.
JR 55907
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8259.
17%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
SKVR XII1 1539.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1463.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1435.
17%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58056
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58361
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58552
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58665
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56926
17%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 85363
17%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 1540.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58321
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80574
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Tuomaala, Väinö
JR 13789
17%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58183
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1507.
17%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1538.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1545.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13790
17%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56963
17%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1523.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58529
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76412
17%
1915
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 1478.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 2387.
17%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XII1 1434.
17%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XII1 1474.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58645
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49325
17%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 55608
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1543.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1485.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1544.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19161
16%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Jeskanen, Antrei
SKVR XII1 1514.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1524.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1462.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1486.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1547.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12226
16%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58134
16%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1527.
16%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49925
16%
1956
Häme — Hausjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49970
16%
1956
Häme — Kärkölä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 1812.
16%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XII1 1438.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1460.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55368
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58210
16%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65294
16%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1505.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46078
16%
1941
Etelä-Savo — Kangasniemi
Nousiainen, Oskari
JR 58029
16%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1184.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30264
16%
1967
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Kumpulainen, Martta
SKVR XII1 1461.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33509
16%
1952
Etelä-Karjala
Kärki, Frans
JR 49184
16%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 63479
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1489.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49637
16%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58628
16%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 477.
16%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Lyyli
JR 51538
16%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1442.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1520.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V2 2596.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
JR 55822
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59795
16%
1937
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria
SKVR XII1 1552.
16%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16399
16%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56225
16%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1991.
15%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
SKVR XII1 1519.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1532.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56634
15%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1439.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1793.
15%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 1447.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38991
15%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 39118
15%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 65318
15%
1968
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
JR 07040
15%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 71281
15%
1909
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 1510.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61415
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1450.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50009
15%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1495.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40566
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 64616
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64617
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1542.
15%
1916
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56898
15%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35088
15%
1951
Kainuu — Kuusamo
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 61531
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR XII1 1187.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1423.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1429.
15%
1932
Kainuu — Kajaani
Haavio, Martti
JR 49696
15%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 55272
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55633
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1431.
15%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Merikallio, Lauri
SKVR XII1 1433.
15%
1916
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR XII1 1506.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10489
15%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10655
15%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14030
15%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15852
15%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58518
15%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61424
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 29874
15%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Kuikka, Martta
JR 00298
15%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 61389
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Putaala, Martti
JR 55258
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2614.
15%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XII1 1509.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1431 α.
15%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 1456.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII4 loitsut 2516.
15%
1891
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Räty, A. J.
JR 49205
15%
1955
Satakunta — Keikyä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IV3 4443.
15%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
JR 55722
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49031
15%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1490.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1541.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76453
15%
1952
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
E 54631
14%
0
None
Eisen, Matthias Johann
E 8° XIV 75 (210)
14%
1933
Läänemaa — Vigala
Eisen, Matthias Johann
SKVR XII1 1476.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72837
14%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1499.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49568
14%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1182.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1521.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68211
14%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Rouvinen, Yrjö
SKVR XII1 1186.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1526.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65630
14%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 20719
14%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 49897
14%
1955
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1501.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1492.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49606
14%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49604
14%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1536.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49936
14%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 70387
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1500.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47465
14%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 58139
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58446
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61408
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61417
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1416.
14%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Viio, Viljo
JR 11704
14%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70594
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1993.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1459.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63420
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 61410
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1494.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1992.
14%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 16430
14%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1449.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58711
14%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 00289
14%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 55436
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1496.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1468.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1508.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1525.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1491.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1512.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16386
14%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20633
14%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 1448.
14%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76051
14%
1959
Häme — Somero
Saarinen, Helmi
JR 58500
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66039
14%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 70018
14%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75718
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 21074
14%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 65295
13%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 22205
13%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko; Varsinais-Suomi — Uskela
Kantola, Kaisa
JR 72858
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1518.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49700
13%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1503.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1477.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65392
13%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 76640
13%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Suvi, Aleksis
JR 61414
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61428
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1497.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1504.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23232
13%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XII1 1511.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1502.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21641
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 55076
13%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 1482.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1517.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1493.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79039
13%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 72754
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1457.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49581
13%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 74898
13%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XIII3 6845.
13%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 21380
13%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49229
13%
1955
Etelä-Karjala — Koivisto
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1475.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1529.
13%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62076
13%
1949
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII3 6846.
13%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 56222
13%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34963
13%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
SKVR XII1 1436.
13%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1437.
13%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06910
13%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 56279
13%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73956
13%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XI 298.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 46152
13%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
SKVR XIV 1809.
13%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XII1 1445.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1488.
13%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64774
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72809
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VII5 Metsäs. 24.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1533.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08893
13%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 11925
13%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13286
13%
1939
Peräpohjola — Rovaniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15230
13%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55402
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21076
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 05901
13%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hanhisalo, Aino
JR 55903
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00265
13%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 55886
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61229
13%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 65426
13%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1441.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33884
13%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 55304
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1430.
13%
1922
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hämeenaho, Ida
SKVR XII1 1455.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1452.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12978.
12%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1185.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71074
12%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 1424.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44641
12%
1938
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 64142
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1483.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1548.
12%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1551.
12%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1498.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5011.
12%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR X1 1625.
12%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 73027
12%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46111
12%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 58190
12%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1808.
12%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR XI 1138.
12%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sievänen, Aura
JR 64295
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1446.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2149.
12%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
JR 40140
12%
1968
Peräpohjola — Karunki
Lohi, Veera
JR 50000
12%
1956
Häme — Kärkölä
Paavolainen, Oma Martti
JR 10366
12%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11692
12%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21071
12%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VI1 1996.
12%
1919
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 72781
12%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21499
12%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 05974
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 64615
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63396
12%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 68116
12%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR XII1 1432.
12%
1916
Peräpohjola — Tornio
Astrén, Ingrid
ERA II 266, 241/2 (12)
12%
1939
Tartumaa — Kodavere
Univere, Aili
JR 14808
12%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55097
12%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 11947
12%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15227
12%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65293
12%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2148.
12%
1926
Etelä-Savo — Juva
Okkola, T. E.
JR 46519
12%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XII1 1179.
12%
1918
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65292
12%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 78503
12%
1917
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 10564
12%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15817
12%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39917
12%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
SKVR XII1 1528.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73390
12%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1418.
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR XII1 1535.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35085
12%
1930
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 40065
12%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lohi, Veera
JR 62799
12%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 73309
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 1802.
12%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 27802
12%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR XII1 1458.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3496.
12%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1515.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1530.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41063
12%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR XII1 1189.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19369
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XI 2617.
11%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XII1 1178.
11%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 06400
11%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XII1 1537.
11%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 21084
11%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, Ilmari
JR 21186
11%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR XIII3 9277.
11%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 19132
11%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 21080
11%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 1440.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73683
11%
1928
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 43642
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46380
11%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR XI 299.
11%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Vallinmäki, A. J.
JR 51311
11%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20643
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 1185 α.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51261
11%
1909
Etelä-Karjala — Koivisto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1531.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1627.
11%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR XII1 1420.
11%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 59301
11%
1936
Peräpohjola — Tervola
Pesonen, Hilda
JR 75758
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
SKVR XII1 1181.
11%
1916
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 73995
11%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XII1 1422.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64113
11%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64618
11%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XV 401.
11%
1838
Pohjois-Karjala — Juuka
Lönnrot, Elias
JR 21495
11%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 22234
11%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 49738
11%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 66899
11%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 21073
11%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 28966
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 49948
11%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 72847
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49844
11%
1956
Etelä-Savo — Sulkava
Paavolainen, Oma Martti
JR 46451
11%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR X1 1626.
11%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
JR 49895
11%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 25583
11%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 84409
11%
1911
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 21371
11%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 65297
11%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 43608
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61430
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 00291
11%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 26585
10%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 30480
10%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 64114
10%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1534.
10%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1797.
10%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 49565
10%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1454.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48017
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR XIII3 6860.
10%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 55348
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16251
10%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1471.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40633
10%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 72791
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 05370
10%
1936
Länsi-Inkeri — Narvusi
Haavio, Martti
JR 61770
10%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 04434
10%
1932
Aunus — Porajärvi
Haavio, Martti
JR 70544
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69106
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR X1 1629 α.
10%
1917
Satakunta — Karkku
Lutonen, Ahto
JR 41158
10%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 82386
10%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 65427
10%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1623.
10%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 00305
10%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 72855
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 33932
10%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 32172
10%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
SKVR II 1286.
10%
1895
Tveri — Tolmačču
Alava, Vihtori
JR 49896
10%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Paavolainen, Oma Martti
JR 03166
10%
1836
Viena — Uhtua
Cajan, J. Fr.
JR 73597
10%
1948
Satakunta — Huittinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR III2 2125.
10%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 55044
10%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 46166
10%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 49698
10%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 21466
10%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR II 1297.
10%
1895
Tveri — Maksuatiha
Alava, Vihtori
JR 40828
10%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 73783
10%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 3969.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 12227
10%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80999
10%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö