JR 62036
50%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII2 3616.
46%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 418.
44%
1893
Etelä-Savo — Joroinen
Väätänen, A.
JR 48678
42%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
JR 54068
39%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 71038
38%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 419.
36%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XIV 968.
36%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR I4 2269 a).
36%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
JR 62035
35%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 44817
34%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XIII2 5892.
34%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 77020
33%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 54069
33%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1835.
33%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 73460
31%
1939
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 743.
30%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 28372
28%
1961
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kosonen, Aino
SKVR I4 2269.
27%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Kemppainen, Eino
SKVR XIII2 5894.
26%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri
Hyttinen, K.
JR 81353
25%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR XIII4 11652.
25%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 71567
25%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR XIII4 11651.
24%
1938
Etelä-Karjala — Jääski
Kyytinen, Pekka
SKVR VI2 6494.
24%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR VII2 3608.
24%
1877
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Borenius, A. A.
SKVR XIII4 11650.
23%
1936
Etelä-Karjala — Parikkala
Nokelainen, Ida
JR 18178
23%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
SKVR VII2 3615.
23%
1890
Pohjois-Karjala — Liperi
Hyttinen, K.
JR 06165
23%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
JR 82336
22%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR I4 2270.
22%
1918
Viena — Paanajärvi
Kemppainen, Eino
JR 75640
22%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
JR 08288
21%
1928
Häme — Asikkala
Hirsikoski, Hilda
JR 06671
21%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 76739
21%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 62425
21%
1950
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 73998
21%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
SKVR VIII 2993.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 414.
20%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIII4 11636.
20%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VII2 3617.
20%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 83187
20%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 76039
19%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Somerkorpi, Seija
JR 63558
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1090.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
JR 54070
19%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 41070
19%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 59344
18%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 78662
18%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
SKVR IV3 3509.
18%
1904
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 76889
17%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 03512
17%
1936
Viena — Kontokki
Engelberg, R. S.
JR 70603
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 417.
17%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIII2 5890.
16%
1889
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR X1 1019.
16%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
SKVR XIV 500.
16%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 00921
16%
1948
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR VI1 1070.
16%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 69698
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2062.
16%
1885
Varsinais-Suomi — Raisio
Tamminen, Emanuel
JR 10218
16%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2779.
16%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 79931
16%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tolonen, Sirpa
SKVR V1 1296.
15%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Saxbäck, Fr. A.
JR 76077
15%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR XIII4 11639.
15%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huuhtanen, Matti
JR 84367
15%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR IX2 263.
15%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 1041.
15%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 76863
15%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 39528
15%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 47824
15%
1937
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 37254
15%
1858
Etelä-Karjala — Lavansaari; Etelä-Karjala — Seiskari
Länkelä, Jaako
JR 16064
15%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03067
15%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
JR 13326
15%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84279
15%
1937
Etelä-Savo — Virtasalmi
Väisänen, Toivo
SKVR VI1 1563.
15%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 1073.
14%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V1 1297.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR IX2 265.
14%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 37908
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
SKVR X1 694.
14%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR XIV 370.
14%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VI1 415.
14%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 70324
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 206.
14%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
JR 59373
14%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR IX2 240.
14%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 1042.
14%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR XIII4 11472.
14%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 2078.
14%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
JR 48158
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Tuomas
SKVR VIII 2722.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 10371
14%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 5887.
14%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2641.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2655.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 06867
14%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR IX1 2067.
14%
1913
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 43483
14%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 00101
14%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 69478
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 369.
14%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR XII1 1036.
14%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3610.
13%
1911
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR X1 1028.
13%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 54581
13%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5889.
13%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR VIII 2778.
13%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XIII4 11648.
13%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 27424
13%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 64146
13%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 04320
13%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 05977
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR IV3 3361.
13%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 10215
13%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62797
13%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 27123
13%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
SKVR VI1 1057.
13%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6618.
13%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR VI2 6619 a.
13%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 26187
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 56475
13%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69780
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70047
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6619.
13%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 31979
13%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 60732
13%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 59841
13%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Plattonen, Niilo
JR 69824
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80178
13%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Toukkari, Eemil
JR 56175
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2668.
13%
1912
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Kallio, Niilo
SKVR X1 1047.
13%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 70228
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57942
12%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2742.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 1030.
12%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR IX2 242.
12%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
SKVR X1 1034.
12%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1051.
12%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
JR 18515
12%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR VI1 1068.
12%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 1043.
12%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 21559
12%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 10158
12%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1026.
12%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR XII1 1026.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2783.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR XIII4 11184.
12%
1936
Etelä-Karjala — Parikkala
Nokelainen, Ida
SKVR X1 1024.
12%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR VIII 2667.
12%
1912
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Kallio, Niilo
JR 70640
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 410.
12%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR V1 1299.
12%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR X1 1037.
12%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR X1 1031.
12%
1909
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 836.
12%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR XII1 1025.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69710
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 413.
12%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 69820
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75025
12%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIII2 5643.
11%
1934
Etelä-Karjala
Häyhä, Johannes
JR 74704
11%
1933
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 32724
11%
1946
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kärki, Frans
JR 32703
11%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 31876
11%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 71325
11%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR VII2 3614.
11%
1917
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Väisänen, A. O.
JR 73759
11%
1960
Etelä-Karjala — Vahviala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IV3 3373.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 75192
11%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2740.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XIII2 5893.
11%
1932
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Korhonen
JR 32771
11%
1947
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 1029.
11%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1020.
11%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
SKVR XIII2 5895.
11%
1935
Etelä-Karjala — Seiskari
Laiho, Lauri
JR 37909
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 36193
11%
1938
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 4830.
11%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1033.
11%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 36409
11%
1957
Etelä-Karjala — Seiskari
Laine, Anni
JR 42028
11%
1953
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
EÜS X 1601/2 (152)
10%
1913
Virumaa — Haljala
Viljak, Karl; Mark, Julius
JR 29794
10%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR XIII4 11640.
10%
1937
Etelä-Karjala — Kivennapa
Eerikäinen, Alma
SKVR V1 1301.
10%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR I3 1861.
10%
1915
Viena — Pistojärvi
Väisänen, A. O.
JR 06167
10%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
SKVR VIII 2684.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR X1 695.
10%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 35750
10%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2102.
10%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1039.
10%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR XII1 1050.
10%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR X1 1025.
10%
1890
Satakunta — Siikainen
Laiho, Antto
SKVR XIII4 12399.
10%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
JR 76365
10%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 40983
10%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 70231
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56130
10%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63039
10%
1952
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pöyhönen, Martti
JR 55104
10%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VII2 3619.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 2767.
10%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
SKVR XIV 399.
10%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne