SKVR IX2 296.
38%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
SKVR IX2 283.
38%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
JR 69322
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61217
31%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR IX1 2343.
30%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR I3 1947.
30%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 1356.
29%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
JR 78427
29%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Liisi
SKVR XII1 1350.
28%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 6992.
28%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 6610.
28%
1891
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Lilius, Lilli
SKVR IX2 293.
28%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 27493
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 61160
27%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Punkeri, Elsa
SKVR X1 1577.
27%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 64015
27%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 60793
26%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR VI1 2121.
26%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 46648
26%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2091.
26%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 34978
26%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR IX2 284.
26%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VII3 4065.
25%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
JR 18980
25%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VI1 2119.
25%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46021
25%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 1343.
25%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX2 285.
25%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 15985
25%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1386.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27724
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR IX1 2337.
24%
1888
Häme — Hartola
Lilius, Lilli
SKVR VI1 2134.
24%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 69306
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50496
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
JR 61451
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 32403
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 75256
23%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 1605.
23%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XII2 8255.
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
SKVR VI1 2132.
23%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 84070
23%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR XI 257.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR XII1 1402.
22%
1927
Peräpohjola — Inari
Hakosalo, Anna-Liisa
SKVR XII1 1377.
22%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2131.
22%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR IX1 2342.
22%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1379.
22%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
JR 17124
22%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR XIV 1629.
22%
1893
Uusimaa — Siuntio
Valve, J.
SKVR XI 255.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Vallinmäki, A. J.
JR 54664
22%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 2338.
22%
1890
Häme — Hartola
Rakolainen, A. H.
SKVR XIII2 6617.
22%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 61547
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
SKVR VI1 2127.
22%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR VI2 6991.
22%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 33554
21%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR IV2 1569.
21%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.
JR 61447
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XIII2 6622.
21%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
JR 66461
21%
1907
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Martti
JR 67005
21%
1935
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Matti
JR 84082
21%
1936
Kainuu — Kajaani; Kainuu — Puolanka
Väisänen, Leevi
SKVR VI1 2106.
21%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
JR 45050
21%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Neovius, A. D.
JR 46910
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
SKVR XIII2 6598.
21%
1887
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Neovius, A. D.
JR 05743
21%
1930
Keski-Inkeri
Haltsonen, Aatu
SKVR XII1 1354.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
JR 40568
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 46465
21%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR VI1 2130.
21%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 48310
21%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XII1 1382.
20%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR VI1 2112.
20%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI2 liite III 29.
20%
1819
Etelä-Savo
Schröter, Hans Rudolf von
SKVR VI1 2103.
20%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XIII2 6620.
20%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR X1 1576.
20%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR IX1 2340.
20%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
SKVR V2 1912.
20%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 47751
20%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VI1 2118.
20%
1886
Pohjois-Savo — Varkaus
Vinter, G. J.
SKVR XII1 1351.
20%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR XII1 1373.
20%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR VI1 2117.
20%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4056.
20%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
JR 70253
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68807
20%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 01912
20%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XII1 1399.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 79726
20%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Toiviainen, Eino
SKVR XII1 1345.
20%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
SKVR XII1 1347.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 51597
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62108
20%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1361.
20%
1913
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76789
20%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR IX2 297.
20%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
SKVR V2 1900.
19%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VI1 2095.
19%
1887
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 80467
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 81385
19%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
JR 84002
19%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 38775
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR XII1 1374.
19%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Keränen, E.
JR 46429
19%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Lisi
SKVR VI1 2110.
19%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 2135.
19%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Ruotsalainen, L.
JR 62124
19%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1360.
19%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR XIV 1603.
19%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VI1 2098.
19%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR X1 1575.
19%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 62519
19%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1390.
19%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XII1 1396.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 29290
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1346.
19%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR VI1 2090.
19%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR XIII2 6591.
19%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR XIII2 6590.
19%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 21225
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Himanka
Kalliomaa, Onni
JR 80895
19%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 18194
19%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 29228
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6619.
19%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 21945
19%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 1341.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
JR 27962
18%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XII1 1385.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1344.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII1 1370.
18%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
JR 64056
18%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 45820
18%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR VI1 2111.
18%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 2124.
18%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 53451
18%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XI 265.
18%
9999
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Reinholm, H. A.
JR 63964
18%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
JR 51642
18%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1583.
18%
1904
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
SKVR IX1 1557.
18%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII5 Metsäs. 383.
18%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
SKVR XII1 1367.
18%
1890
Kainuu — Suomussalmi
Ollilainen, P.
JR 39340
18%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
SKVR VI1 2113.
18%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 2088.
18%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XII1 1397.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76788
17%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 21927
17%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XIV 1628.
17%
1935
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lehtonen, Svante
SKVR XII1 1340.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6606.
17%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR VI1 2094.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1355.
17%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
SKVR VI1 2102.
17%
1912
Etelä-Savo — Kangasniemi
Nousiainen, Oskari
JR 67390
17%
1847
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
JR 62461
17%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1372.
17%
1880
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 01502
17%
1890
Etelä-Savo — Joroinen
Alava, Vihtori
JR 07696
17%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
SKVR XII1 1380.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 263.
17%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 16084
17%
1943
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4064.
17%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 60683
17%
1961
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Pukonen, Elsa
SKVR XI 262.
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53450
17%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1362.
16%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR XII1 1375.
16%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR IX1 2339.
16%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR VI1 2123.
16%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 70054
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1394.
16%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VII3 4060.
16%
1845
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Europaeus, D. E. D.
SKVR VI1 2096.
16%
1892
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Hyyryläinen, O.
JR 02174
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
JR 61933
16%
1936
Kainuu — Kuusamo
Päiväniemi, Sylvi
SKVR VI2 6984.
16%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR X1 1566.
16%
1930
Satakunta
Räisä, K.
SKVR V2 1906.
16%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII1 1359.
16%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XIII2 6597.
16%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
JR 27722
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR IX1 2336.
16%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XIII2 6618.
16%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
SKVR XII2 8256.
16%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Koivukangas, Taneli
JR 69891
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69269
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 259.
16%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
JR 70066
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2126.
16%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 80729
16%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 21926
16%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR X1 1579.
16%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 50495
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR XII1 1368.
16%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Tunkelo, E. A.
SKVR VI1 2108.
16%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VII3 4063.
16%
1912
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 40510
16%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 09288
15%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR XII1 1353.
15%
1908
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR VI1 2107.
15%
1887
Etelä-Savo — Rantasalmi
Vesterlund, A.
SKVR XII1 1395.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2114.
15%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR VI1 2129.
15%
1901
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Halonen, Hj.
JR 41208
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 43019
15%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR VI1 2101.
15%
1884
Etelä-Savo — Sulkava
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 83890
15%
1938
Kainuu — Kuhmo
Vuorivirta, A. J.
SKVR IX1 2331.
15%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR VII3 4066.
15%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1388.
15%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
JR 42355
15%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
SKVR IX1 2341.
15%
1896
Satakunta — Kuhmalahti
Äijälä, Emilia
SKVR X1 1573.
15%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII1 1376.
15%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Merikallio, Lauri
JR 29194
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
JR 69475
15%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64117
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IV2 2407.
15%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
JR 37877
15%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR IX2 286.
15%
1887
Keski-Suomi — Karstula
Lindqvist, Aleksander
JR 70364
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19187
15%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
SKVR V2 1901.
15%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Ahlqvist, A. E.
SKVR XI 249.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1393.
15%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6599.
15%
1888
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Neovius, A. D.
JR 38819
15%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
JR 07167
15%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR VI2 6989.
15%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1607.
15%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 61545
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 71703
15%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Saikkonen, Selma
SKVR V2 1902.
15%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Slöör, Kaarlo
SKVR VI1 2093.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR IV2 1716.
15%
1856
Keski-Inkeri — Tyrö
Stråhlman, K.
SKVR X1 1578.
15%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Hahnsson, J. A.
JR 68801
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XI 248.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1398.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6586.
15%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR XI 245.
15%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vallinmäki, A. J.
JR 29115
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Krohn, Kaarle
SKVR IV1 1218.
14%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
SKVR X1 1564.
14%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 22496
14%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
SKVR VII3 4055.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII3 4059.
14%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
SKVR VI1 2120.
14%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR XII1 1365.
14%
1908
Kainuu — Hyrynsalmi
Engelberg, R. S.
SKVR XIII2 6583.
14%
1854
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Slöör, Kaarlo
JR 31296
14%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 48830
14%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR XII2 8257.
14%
1911
Pohjois-Pohjanmaa
Andersson, G. A.
SKVR V2 1897.
14%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII1 1363.
14%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR XII1 1378.
14%
1909
Kainuu — Kuusamo
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1352.
14%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR VII3 4047.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR XIII4 12104.
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 01711
14%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XIII2 6585.
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Väänänen, Jorma
SKVR VII5 Metsäs. 32.
14%
1865
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Skogman, David.
JR 03821
14%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR XII1 1357.
14%
1896
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
JR 19407
14%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 09915
14%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
SKVR X1 1545.
14%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
SKVR X1 1568.
14%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR XII2 8254.
14%
1933
Kainuu — Kajaani
Ojala, Alina
SKVR I3 1948.
14%
1889
Viena — Kontokki
Meriläinen, Heikki
SKVR V2 1913.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 24691
14%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX1 2333.
13%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR X1 1571.
13%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR XIII2 6608.
13%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
SKVR VII3 4054.
13%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
SKVR XIII2 6584.
13%
1880
Etelä-Karjala — Rautu
Tuntematon
SKVR VI1 2122.
13%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR XI 2601.
13%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
SKVR VII3 4062.
13%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII3 3941.
13%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
SKVR V2 1898.
13%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
SKVR XV 184.
13%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 62191
13%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 36828
13%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR IX1 1531.
13%
1914
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XI 247.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 59491
13%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR XII1 1358.
13%
1908
Kainuu — Paltamo
Engelberg, R. S.
SKVR XI 264.
13%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kotiseuden toimitus
SKVR VI2 4843.
13%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR XI 2597.
13%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR XI 243.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 52210
13%
1937
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27549
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR X1 1563.
13%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR XII1 1339.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 1612.
13%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIII2 6589.
13%
1854
Etelä-Karjala — Sakkola
Slöör, Kaarlo
SKVR VI1 2097.
13%
1904
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Lundqvist, Ingeborg
JR 76075
13%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR VI1 2125.
13%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 20712
13%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 178.
13%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4051.
12%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
JR 09613
12%
1967
Uusimaa — Kymi
Huuskonen, Toini
JR 16054
12%
1943
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1555 β.
12%
1909
Satakunta — Tyrvää
Pentti, S. J.
SKVR VII3 4049.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR III1 379.
12%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XI 233.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII1 1387.
12%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 35192
12%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XI 250.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 63051
12%
1952
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 6993.
12%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VII3 3943 α.
12%
1879
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Borenius, A. A.
JR 07400
12%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
SKVR V3 1012.
12%
1887
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR X1 1565.
12%
1930
Satakunta
Alanen, Viljo
SKVR IV3 4093.
12%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1389.
12%
1909
Peräpohjola — Rovaniemi
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1383.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71972
12%
1953
Kainuu — Ristijärvi
Salminen, Aarne
SKVR XII1 1404.
12%
1932
Länsipohja — Täräntö
Tuovinen, Inkeri
SKVR VII3 4048.
12%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR XI 261.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Saari, Kustaa
SKVR XII1 1381.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1546.
12%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Hahnsson, J. A.
SKVR XII1 1401.
12%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6596.
12%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
SKVR XIV 1608.
12%
1888
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 46751
12%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 85588
12%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 1369.
12%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
JR 62865
12%
1952
Etelä-Savo — Haukivuori
Pöyhönen, Martti
SKVR V2 1914.
12%
1908
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Salminen, Väinö
SKVR VI2 liite II 7.
12%
1821
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XII1 1364.
12%
1908
Kainuu — Puolanka
Engelberg, R. S.
SKVR V2 1903.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Pajula, Fanny M.
JR 06382
11%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Hartikainen, Eino
JR 07620
11%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR IX1 2325.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6615.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR II 609.
11%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 3943.
11%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1384.
11%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60839
11%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
JR 64000
11%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Railonsala, Artturi
JR 77156
11%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 2335.
11%
1889
Häme — Iitti
Uino, K. E.
SKVR XIV 1614.
11%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
JR 71915
11%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII1 1392.
11%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4057.
11%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
JR 29309
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XIII4 12101.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR IV3 3811.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
JR 37447
11%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR X1 1572.
11%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR VIII 3477.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IV3 4085.
11%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2104.
11%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR VI1 2128.
11%
1885
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 1905.
11%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VI1 2099.
11%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR VI1 2109.
11%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1342.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 3796.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
SKVR IV3 3508.
11%
1904
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR IX1 2316.
11%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1580.
11%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 76721
11%
1965
Pohjois-Pohjanmaa
Syrjälä, Hannes
SKVR V2 1911.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR V2 1910.
11%
1908
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Salminen, Väinö
JR 43012
11%
1938
Kainuu — Paltamo
Moilanen, Kaisa
SKVR VI1 2092.
11%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR VII3 4050.
10%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
SKVR XI 238.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Lahtinen, Elina
JR 76723
10%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
SKVR XIII2 6621.
10%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
SKVR XIII2 6588.
10%
1849
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR X1 1559.
10%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VII3 4051 b.
10%
1928
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
SKVR XIV 1615.
10%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
JR 71921
10%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR VIII 4936.
10%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3466.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 62046
10%
1949
Pohjois-Savo — Nilsiä
Pöyhönen, Martti
SKVR V2 1899.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Alava, Vihtori
JR 68806
10%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 37887
10%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 62539
10%
1950
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1403.
10%
1932
Länsipohja — Vittanki
Tuovinen, Inkeri
SKVR XIII2 6587.
10%
1849
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
JR 17066
10%
1937
Keski-Suomi — Kivijärvi
Hänninen, Eeva
SKVR VII5 Metsäs. 11.
10%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 73945
10%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 32407
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR I3 1946.
10%
1836
Viena — Uhtua
Cajan, J. Fr.
JR 18982
10%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 27612
10%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 79883
10%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
JR 41321
10%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Manninen, Pauli
SKVR XIII2 6614.
10%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 10015
10%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta