JR 07569
97%
1937
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
SKVR XIV 1662.
86%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 67598
86%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 3371.
81%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 3364.
67%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3368.
67%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3376.
67%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 1929.
67%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
SKVR X1 1937.
67%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 72757
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72768
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3360.
65%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3387.
64%
1906
Häme — Iitti
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1661.
64%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 12007
63%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1660.
61%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XIV 1668.
59%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR VIII 4152.
58%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VI1 2711.
58%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 1665.
57%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 54813
56%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX2 433.
56%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 40835
56%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 72836
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80963
56%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 3366.
54%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72789
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72798
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72826
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 79821
54%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 3386.
54%
1914
Häme — Nastola
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1669.
54%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VIII 4169.
53%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4178.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Naantali
Kärnä, Saima
JR 15301
52%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3382.
52%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 3372.
52%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3374.
52%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3385.
52%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1663.
52%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 07585
52%
1938
Häme — Lammi
Heino, Arvo
JR 63922
51%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
JR 82356
51%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 40836
48%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 12525
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3348.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1666.
47%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 01646
47%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 62713
47%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR IX2 434.
46%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 12459
46%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14301
46%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15481
46%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16498
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80544
46%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 3380.
46%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 3383.
46%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1934.
46%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
SKVR X1 1938.
46%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR VIII 4180.
45%
1920
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 63811
45%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3370.
45%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3378.
45%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 07482
45%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 11097
45%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14839
45%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72771
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 2713.
44%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR X1 1932.
43%
1904
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XIV 1671.
42%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 5112.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 09280
42%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 12027
42%
1933
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3388.
41%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 15325
41%
1939
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4148.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4177.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 5122.
40%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
JR 12030
40%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12031
40%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15328
40%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15329
40%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16592
40%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05587
40%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 1674.
40%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 59703
40%
1933
Pohjois-Karjala — Eno
Pirinen, Kauko
SKVR IX1 3373.
40%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3379.
39%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XI 385.
39%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 3343.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06156
39%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11789
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11989
39%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12125
39%
1933
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12354
39%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12937
39%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13572
39%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13699
39%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13925
39%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14399
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3367.
38%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72782
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 25671
37%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
SKVR VIII 4156.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4157.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 3341.
36%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1935.
36%
1915
Satakunta — Tyrvää
Petelius, Juhani
JR 60233
35%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
SKVR XIV 1673.
34%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XII1 3352.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4174.
34%
1900
Varsinais-Suomi — Kakskerta
Laine, Elli
SKVR VIII 4149.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4164.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5117.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 65891
34%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR IX1 3369.
33%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4175.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 5121.
32%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 00520
31%
1908
Häme — Kuorevesi
Ahola, Juhani
SKVR IX1 3381.
30%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 3377.
30%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 20916
30%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
SKVR XIV 1659.
30%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 10617
29%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14137
29%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4160.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4166.
29%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 54698
29%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 59767
28%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR VI1 2710.
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 11882
27%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11883
27%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15195
27%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15196
27%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4140.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR VIII 5115.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 1680.
26%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
SKVR VIII 4162.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR V3 996.
25%
1892
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 16166
21%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06715
14%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid