JR 66586
90%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII2 6094.
62%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4512.
61%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 06666
60%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR XII2 6054.
59%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR VI2 4531.
59%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XII2 6096.
53%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 6092.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4546.
50%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR VI2 4504.
48%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR IX4 532.
47%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
JR 18953
47%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
JR 06540
45%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR XII2 6073.
45%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
SKVR IX4 507.
44%
1888
Keski-Suomi — Laukaa
Nurmio, M.
SKVR VI1 3780.
43%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR XII2 8657.
43%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3688.
42%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR XI 1226.
41%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
SKVR XII2 7294.
41%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VII4 loitsut 2616.
41%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
JR 27510
41%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VII4 loitsut 2631.
40%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VI2 7351 a.
40%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII2 6047.
40%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
JR 61638
39%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VI2 4493.
39%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR VI2 7478 ε.
38%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR VI1 3051.
38%
1892
Etelä-Savo — Luumäki
Husgafvel, Konstantin
SKVR VI2 4495.
37%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
JR 71430
36%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR XII2 6091.
35%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 530.
35%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII2 6038.
35%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 948.
34%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII2 6093.
34%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 511.
33%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
JR 42687
33%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR X2 3282.
33%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
SKVR XII2 6074.
33%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 996.
33%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VI2 7273.
33%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VII4 loitsut 2597.
33%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR XII2 4870.
32%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6040.
32%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3690.
32%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
SKVR XII2 6100.
32%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6049.
32%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR XII2 6077.
32%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XIII3 9363.
32%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR VI2 4521.
31%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 69436
30%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 6089.
30%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
JR 16935
30%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR XII2 6039.
30%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 30226
30%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR VII5 Metsäs. 268.
30%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 270.
30%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR XII2 6042.
29%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2289.
29%
1892
Uusimaa — Vehkalahti
Husgafvel, Konstantin
JR 06254
28%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR IX4 522.
28%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR V2 2610.
28%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX3 498.
28%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR V2 2611.
28%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 65878
28%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
SKVR VI2 4548.
27%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6041.
27%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR X2 4617.
27%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR IX4 645.
26%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7279.
26%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2608.
26%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR XII2 6079.
26%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XII2 6082.
26%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR X2 3689.
26%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR VI2 4547.
25%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XIII3 9356.
25%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 513.
25%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4540.
25%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
SKVR IX4 508.
25%
1896
Keski-Suomi — Laukaa
Räisänen, Juho
SKVR IX3 513.
25%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
JR 63735
25%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
SKVR VII4 loitsut 2617.
24%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR V3 1296.
24%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX3 1239.
24%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR VII4 loitsut 2630.
24%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2623.
24%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XIV 2334.
24%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XI 998.
24%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XII2 7287.
24%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR XIV 2333.
24%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VI2 4544.
24%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR IX4 534.
23%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 988.
23%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
JR 71426
23%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR VI2 7238.
23%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VI2 4530.
23%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 990.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XI 991.
22%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 06130
22%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
SKVR VI2 4702.
22%
1898
Etelä-Savo — Luumäki
Ellonen, A.
SKVR IX4 519.
22%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 521.
22%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
SKVR VI2 4515.
21%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
SKVR VI2 4500.
21%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR XII2 6078.
21%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR IX4 505.
20%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
JR 53368
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 02310
20%
1815
None
Arwidsson, A. I.
SKVR IX4 425 b.
20%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR X2 3320.
20%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR XII2 6087.
20%
1922
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6080.
19%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR V2 2613.
19%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2614.
19%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR XII2 6056.
19%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
JR 53931
19%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR XII2 6045.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XI 707.
19%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 993.
19%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2634.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 983.
19%
1888
Etelä-Pohjanmaa
Nurmio, M.
SKVR VII4 loitsut 2607.
19%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR XI 987.
18%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 25410
18%
1936
Kainuu — Ristijärvi
Keränen, Selma
SKVR XI 875.
18%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII2 6083.
18%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8662.
18%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 4600.
18%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII2 6051.
18%
1880
Kainuu — Sotkamo
Mustakallio, Jooseppi
SKVR XII2 6090.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13181
18%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48588
17%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Oulasmaa, Siiri
JR 30208
17%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
SKVR VI2 4529.
17%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
SKVR VI2 4532.
17%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII2 6097.
17%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
SKVR VI2 4496.
17%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
JR 41248
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 76140
17%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR IX3 1233.
17%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR IX4 425 a.
17%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR VII4 loitsut 2602.
16%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR XI 986.
16%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR X2 3330.
16%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 82294
16%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 79204
16%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR IX4 537.
16%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR XI 995.
16%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR IX3 1137.
16%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
JR 67987
16%
1958
Kainuu — Säräisniemi
Roilas, Matias
SKVR VI2 4502.
16%
1888
Etelä-Savo — Kangasniemi
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
JR 75797
16%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Sinisaari, Meeri
SKVR IX3 1228.
16%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR X2 3328.
15%
1931
Satakunta — Parkano
Pohjankanervo, T.
KR 43:205
15%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 63067
15%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Raatikainen, Eelis
SKVR VII4 loitsut 2624.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4497.
15%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR IX3 239.
15%
1888
Häme — Hartola
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR VI2 4527.
15%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 1236.
15%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR V2 2612.
15%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 66144
15%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 30365
15%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 39332
14%
1927
Keski-Suomi — Konginkangas
Leskinen, Eino
SKVR IX3 1241.
14%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR IX3 1248.
14%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR X2 4615.
14%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII2 6064.
14%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6086.
14%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
JR 79446
14%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR XII2 4848.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I4 818.
14%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 1238.
14%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VI2 4520.
14%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR IX4 506.
14%
1887
Keski-Suomi — Laukaa
Lilius, Lilli
SKVR XIII3 8899.
14%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Laiho, Lauri
SKVR X2 3295.
14%
1897
Satakunta — Ikaalinen
Korhonen, V.
SKVR VI2 4549.
14%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 523.
14%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 4001.
13%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2335.
13%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX3 515.
13%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR IV3 4475.
13%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR IX3 1268.
13%
1893
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR IX4 535.
13%
1888
Keski-Suomi — Rautalampi
Vallin, E. V.
SKVR IX3 1218.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR VI2 4494.
13%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
SKVR XII2 5492.
13%
1898
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Selma
SKVR VI2 4528.
13%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
SKVR IX3 608.
13%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR XIII3 9364.
13%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
SKVR XIV 2420.
13%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XI 1196.
13%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XI 719.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX3 511.
12%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XI 1178.
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR VII4 loitsut 2618.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR X2 3691 α.
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5690.
12%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 30351
12%
1956
Keski-Suomi — Hankasalmi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 68230
12%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Rouvinen, Yrjö
JR 07928
12%
1944
Aunus — Tulemajärvi
Helminen, Helmi
SKVR X2 3296.
12%
1916
Satakunta — Ikaalinen
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR VII4 loitsut 2615.
12%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR VII4 loitsut 2137.
12%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
SKVR IX3 284.
12%
1915
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR IX4 504.
12%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
JR 59852
12%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
SKVR XIV 2421.
12%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 65694
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR VII5 Metsäs. 267.
12%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 528.
12%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 510.
11%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
JR 07453
11%
1935
Häme — Kärkölä
Heino, Arvo
SKVR VII4 loitsut 2612.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VI2 4534.
11%
1880
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Räihä, Antti
JR 53301
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XIII3 9358.
11%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
H IV 6, 515/7 (3)
11%
1895
välismaa; Harjumaa — Kuusalu
Esken, Johannes
SKVR X2 3311.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IV3 4477.
11%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX4 533.
11%
1892
Keski-Suomi — Hankasalmi
Oksanen, J. G.
SKVR XI 999.
11%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 31203
11%
1935
Etelä-Savo — Mikkeli
Kääriäinen, Mari
JR 45313
11%
1936
Häme — Sysmä
Niemi, Osmo
SKVR IX3 277.
11%
1911
Häme — Vanaja
Tuomarila, Kalle
JR 35269
11%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2619.
11%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR X2 3297.
11%
1897
Satakunta — Ikaalinen
Soutio, K. J.
SKVR XIII3 9368.
11%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
JR 39276
11%
1947
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Leppänen, Paavo
SKVR VI2 4175.
11%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR VI2 5241.
11%
1886
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Laitinen, G.
SKVR VI2 4498.
11%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 2336.
11%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 71340
11%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR IX3 1234.
10%
1915
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XI 662.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 2418.
10%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR VII4 loitsut 2610.
10%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Salminen, Väinö
SKVR XI 1481.
10%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XII2 6055.
10%
1807
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Topelius, Zacharias
SKVR VII4 loitsut 2622.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 650.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 989.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR IX4 536.
10%
1884
Keski-Suomi — Keitele
Lyytinen, A.
SKVR X2 5459.
10%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 516.
10%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR V2 2609.
10%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII2 6061.
10%
1881
Kainuu — Paltamo
Meriläinen, Heikki