JR 11721
66%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
65%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
65%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
65%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 14270
65%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
65%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
65%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
64%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
62%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
62%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11969
61%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
61%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
61%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
60%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11258
60%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
60%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
60%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
60%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1803 β.
59%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 10871
59%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
59%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46186
59%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 16428
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2665.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00095
58%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10709
58%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
58%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
58%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
58%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34000
58%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 47929
58%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 48965
58%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 62695
58%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12066
58%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
58%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12915
57%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
57%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11409
57%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
57%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
57%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
57%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03546
57%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 13802
57%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70059
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72696
57%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72776
57%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15440
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
57%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
57%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 11972
57%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
57%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16326
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
57%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 69738
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44096
56%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2652.
55%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56361
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56776
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11189
55%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
55%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
55%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 15547
54%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
54%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
54%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 10757
54%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
54%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
54%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
54%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
54%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63666
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 57278
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11830
54%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
54%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 10855
53%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
53%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
53%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
53%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
53%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
53%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
53%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55811
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72764
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11523
53%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
53%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11259
53%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
53%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
52%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58721
52%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 11970
52%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
52%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1796.
52%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 18133
52%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 20936
52%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 11084
52%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
52%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
52%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
52%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
52%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
52%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
52%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
52%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11343
52%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
52%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
52%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
52%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10483
52%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
52%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
52%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10940
51%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55568
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21434
51%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 66902
51%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 11280
51%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2630.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621 α.
51%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
51%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72797
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72850
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2621.
51%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
51%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00036
51%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12157
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
51%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12657
51%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
51%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
51%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33488
51%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 12442
50%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
50%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 2625.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12916
50%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57322
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20997
50%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 46155
50%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 52387
50%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56200
50%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2631.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12337
50%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55499
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12973
50%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
50%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
50%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15279
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
50%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 16092
50%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
49%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10468
49%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
49%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
49%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII2 8321.
49%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 56909
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49508
49%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 00089
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 21452
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10679
49%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
49%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
49%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
49%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
49%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 57233
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09276
49%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 11244
49%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72845
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10423
48%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
48%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
48%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
48%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
48%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
48%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
48%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
48%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
48%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
48%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
48%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
48%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
48%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
48%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
48%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65520
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 06158
48%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11487
48%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
48%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40301
48%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 07705
48%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 14548
48%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
48%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12014
48%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
48%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44065
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2661.
48%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15714
48%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11375
48%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
48%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
48%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
48%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57564
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10910
48%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
48%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
48%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
48%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12441
48%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10989
47%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15143
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
47%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
47%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
47%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
47%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49804
47%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 22698
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10326
47%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
47%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
47%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
47%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
47%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR X1 1786.
47%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 12900
47%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
47%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
47%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
47%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 57542
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11811
47%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48923
47%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 55866
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70716
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07652
47%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 11085
47%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
47%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4383.
47%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 13401
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13276
47%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
47%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
47%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1801.
47%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR XII1 2640.
47%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2670.
47%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18071
47%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10541
47%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
47%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
47%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
47%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15748
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
46%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12836
46%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
46%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
46%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56902
46%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73000
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57384
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52353
46%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56285
46%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10592
46%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
46%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70163
46%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06339
46%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11706
46%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
46%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
46%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
46%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
46%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 46632
46%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 70484
46%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14545
46%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
46%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
46%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57397
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70430
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11937
45%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
45%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
45%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11060
45%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74888
45%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 26060
45%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 11812
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
45%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
45%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
45%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
45%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 11720
45%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
45%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
45%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47185
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 10636
45%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
45%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
45%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
45%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10367
45%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
45%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
45%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2666.
45%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
45%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
45%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63668
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2671.
45%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11777
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
45%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56799
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47028
45%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 35169
44%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2629.
44%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80563
44%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 10939
44%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8325.
44%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12588
44%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
44%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
44%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
44%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
44%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
44%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63816
44%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 11659
44%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
44%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 59642
44%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 84452
44%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 12107
44%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
44%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46442
44%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 56853
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10406
44%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12242
44%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
44%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 14957
44%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
44%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
44%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8323.
44%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11813
44%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
44%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
44%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 57313
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57570
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13620
43%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
43%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
43%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
43%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15812
43%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18060
43%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 43534
43%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR X1 1816.
43%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 46699
43%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 04107
43%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 10551
43%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
43%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11410
43%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49998
43%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2654.
43%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22522
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12299
43%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
42%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 18878
42%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10798
42%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
42%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
42%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63323
42%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 57521
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78501
42%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 70765
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72977
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14169
42%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56873
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19466
42%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 11460
42%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
42%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
42%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
42%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 10239
42%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
42%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
42%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
42%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 28124
42%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 47471
42%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 78751
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2657.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27728
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 14035
42%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15464
41%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
41%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 63670
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65105
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12108
41%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
41%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
41%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 69952
41%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13297
41%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
41%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 20625
41%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 83859
41%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 21395
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII2 8326.
41%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 19901
41%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 12298
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
41%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
41%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2646.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12698
41%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64456
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16640
41%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2675.
41%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56219
41%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15249
41%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622 α.
41%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
41%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
41%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
40%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14455
40%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
40%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 22734
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22172
40%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 57416
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69556
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70616
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12154
40%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57832
40%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56313
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26054
40%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12713
40%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
40%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
40%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49837
40%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 77260
40%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 43976
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10191
40%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22564
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII2 8324.
40%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70722
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72989
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10830
39%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
39%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
39%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50117
39%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 61119
39%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 53274
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 55888
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58582
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61915
39%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 37183
39%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 66806
39%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 14160
39%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64902
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10430
39%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
39%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
39%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
39%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21151
39%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11072
39%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
39%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2638.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49882
39%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64459
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11071
39%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
39%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 11188
39%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73280
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2674.
39%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06404
39%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 56687
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65461
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2643.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12440
38%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11230
38%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
38%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
38%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 49019
38%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 82787
38%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XII1 2668.
38%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84485
38%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 51309
38%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2628.
38%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65455
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2653.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
38%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2639.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1812.
38%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14441
38%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
38%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
38%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49891
38%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 13470
38%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
38%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 64904
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11574
38%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20994
37%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 48970
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15713
37%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
37%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49338
37%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49846
37%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57756
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10957
37%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
37%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
37%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 80251
37%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 55084
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 2632.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63667
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12699
37%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
37%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64903
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 55901
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1814.
36%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 56887
36%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2648.
36%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06939
36%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 11022
36%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
36%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
36%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
36%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
36%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2636.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73464
36%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 16444
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83395
36%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 20636
36%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 60483
36%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13402
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
36%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14382
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21318
36%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14089
36%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
36%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2678.
36%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18224
36%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 15145
36%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
36%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VII3 4118.
36%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 08994
36%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 15064
36%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10819
36%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58559
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47517
36%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 22801
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44144
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81753
35%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 21377
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15417
35%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
35%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
35%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 11160
35%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
35%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 10492
35%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
35%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
35%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 22500
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10773
35%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
35%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
35%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 57736
35%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15546
35%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81119
35%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 81819
35%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 23191
35%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 81842
35%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 69294
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06894
35%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 71854
35%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 80275
35%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 15786
35%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
34%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
34%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11522
34%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
34%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 13534
34%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
34%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
34%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12807
34%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49385
34%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 73059
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55820
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15856
34%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27371
34%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 10550
33%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43619
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49012
33%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 70189
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26202
33%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 64473
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58302
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16641
33%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21353
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 10591
33%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
33%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73129
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 05799
33%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 47741
33%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 43786
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2667.
33%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10513
33%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
33%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83863
33%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 64901
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2673.
32%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15866
32%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35162
32%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 44040
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73211
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 58197
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56681
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35077
32%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12394
32%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
32%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
32%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR VII3 4119.
32%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 16226
32%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2656.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49026
31%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65454
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1809.
31%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 22582
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22745
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 27453
31%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 11521
31%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
31%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72777
31%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11575
31%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
31%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
31%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62714
31%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 58372
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64476
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64905
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65106
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65107
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11034
31%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2650.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72955
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43758
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68013
30%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 49813
30%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2647.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20995
30%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 73025
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 68618
30%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 46852
30%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2658.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73002
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2633.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13870
29%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73091
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 3057.
29%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83324
29%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 49547
29%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12586
29%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56689
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68475
29%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 23809
29%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 57693
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14286
29%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
29%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43958
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72824
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15144
28%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11831
28%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2155.
28%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 22629
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 17408
28%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 64907
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 58548
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19385
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 61251
28%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 22787
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00176
28%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 12712
28%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
28%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
28%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 64815
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11444
28%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47458
28%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 22592
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16250
27%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
27%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
27%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
27%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 78721
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XIII4 12490.
27%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 15416
27%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
27%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05998
27%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 58267
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78799
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 27462
27%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 12015
27%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13964
26%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11778
26%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2651.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64906
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47439
26%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 15063
26%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49683
26%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 56700
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47242
25%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 47041
25%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 21328
25%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21952
25%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 47878
25%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 58230
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47192
25%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 13813
25%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
25%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 12241
25%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13908
25%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
24%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 11790
24%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
24%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
24%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 67906
22%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 26438
22%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 64474
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65974
22%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 20996
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 64472
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 52396
19%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65973
19%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47341
14%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.