JR 68467
62%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR IX1 1498.
59%
1914
Häme — Tuulos
Toivonen, Yrjö
JR 10144
58%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1501.
57%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1491.
56%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1494.
55%
1914
Häme — Lammi
Toivonen, K. K.
SKVR IX1 1503.
55%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 903.
54%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR IX1 1496.
54%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1528.
53%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 15997
53%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1900.
53%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
SKVR IX1 1500.
52%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 24903
52%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 09590
52%
1953
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huurto, Pirkko
SKVR IX1 1527.
52%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR IX1 1490.
51%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 907.
51%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR IX1 1414.
51%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIV 904.
51%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR IX1 1495.
51%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1502.
51%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1534.
51%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1463.
50%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1519.
49%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 1522.
49%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1537.
49%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1481.
49%
1914
Häme — Hausjärvi
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX1 1477.
49%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 01694
48%
1935
Häme — Hausjärvi
Ali-Seppälä, H.
SKVR IX1 1459.
48%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 66768
48%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 1506.
48%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1461.
48%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1497.
47%
1913
Häme — Tuulos
Keskitalo, E.
JR 82392
47%
1921
Häme — Vanaja
Varjonen, Anna
JR 76027
47%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
JR 64938
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1473.
46%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 65167
46%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1393.
46%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1931.
46%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1499.
46%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 38792
46%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
SKVR XIV 894.
46%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1437.
46%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73825
46%
1961
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1525.
46%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1492.
46%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
JR 64124
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 30240
45%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 34824
45%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
JR 61261
45%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Kauko
JR 00624
45%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 64939
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3780.
45%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII4 11594.
45%
1937
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela, Jaakko
SKVR IX1 1441.
45%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1439.
45%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII4 11576.
44%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 850.
44%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 13255
44%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63333
44%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66755
44%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66820
44%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68471
44%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 69445
44%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69851
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79459
44%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1427.
44%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63574
44%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 07746
44%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Uusikaarlepyy
Hellsten, Einar
JR 10037
44%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 16080
44%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80450
43%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 10217
43%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10225
43%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2344.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 980.
43%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 31391
43%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
SKVR XIII2 5810.
43%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Haltsonen, Sulo
JR 10085
43%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR VIII 2322.
43%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 07545
43%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
SKVR IX1 1544.
43%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 862.
43%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 44700
43%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 67547
43%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 70402
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08312
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
JR 16349
42%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35180
42%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VIII 4780.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1471.
42%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1935.
42%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 888.
42%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 889.
42%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 905.
42%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 22866
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 07665
42%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 53182
42%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 59268
42%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR IX1 1467.
42%
1913
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
JR 39667
42%
1937
Satakunta — Eräjärvi
Lindström, Laina
SKVR XIV 932.
42%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 1478.
41%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 896.
41%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR IX1 1406.
41%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1421.
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2299.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2312.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1564.
41%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 947.
41%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 989.
41%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIII2 5827.
41%
1933
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pakkanen, Jussi
SKVR XIV 869.
41%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 871.
41%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 892.
41%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 901.
41%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 931.
41%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR XIV 950.
41%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 25718
41%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Kilpelä, Eeva
JR 00681
41%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 02167
41%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 10008
41%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 40943
41%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 40944
41%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 61911
41%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 63167
41%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 63577
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65342
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 67537
41%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67699
41%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 71578
41%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 79631
41%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 83299
41%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
JR 83464
41%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR IX1 1449.
41%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 53177
41%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
JR 07525
41%
1936
Häme — Pälkäne
Heino, Arvo
SKVR XIV 929.
41%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR X1 971.
41%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 40317
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 71020
41%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR IX1 1521.
40%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR IX1 1429.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 04349
40%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
SKVR IX1 1553.
40%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 902.
40%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 63367
40%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 70103
40%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74993
40%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 10257
40%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1489.
40%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 73523
40%
1967
Häme — Tammela
Salo, Lauri
SKVR IX1 1422.
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1523.
40%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 73508
40%
1944
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 50789
40%
1970
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Ahti
JR 79789
40%
1936
Satakunta — Tyrvää
Toivonen, Väinö
JR 50435
40%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Palojoki, Sirkka
SKVR VIII 4781.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 17143
39%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR IX1 1479.
39%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 10322
39%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07382
39%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 61715
39%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Putus, Meri
JR 66745
39%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 38865
39%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 37020
39%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 80734
38%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 16209
38%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 924.
38%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 39298
38%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 71552
38%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR XIV 900.
38%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 35258
38%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
JR 45904
38%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 68122
38%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR XIV 906.
38%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR IX1 1451.
38%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR X1 977.
38%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
SKVR VIII 4775.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1487.
38%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2313.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1509.
38%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1512.
38%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1513.
38%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1515.
38%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 28350
38%
1935
Häme — Hattula
Koskinen, Toivo
JR 68242
38%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 83165
38%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
SKVR IX1 1472.
37%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 891.
37%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 26681
37%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 00312
37%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 83929
37%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
SKVR VIII 2405.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX1 1432.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2288.
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1480.
37%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR IX1 1493.
37%
1914
Häme — Lammi
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1516.
37%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
JR 05978
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR IX1 1395.
37%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1386.
37%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 32467
37%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR XI 371.
37%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR IX1 1379.
37%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 54609
37%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 39397
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR VI2 6938.
37%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 27324
37%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 10280
37%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17445
37%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
SKVR IX1 1434.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1514.
37%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1119.
37%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2249.
37%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR XIV 917.
37%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 1419.
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2300.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1508.
37%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 967.
37%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR X1 988.
37%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 909.
37%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XIV 925.
37%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 03712
37%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 32339
37%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 71563
37%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 71564
37%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 73371
37%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 916.
37%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 2392.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
JR 10172
36%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1542.
36%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR IX1 1435.
36%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 27114
36%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 38882
36%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
JR 64129
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 35065
36%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX1 1454.
36%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 1469.
36%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1397.
36%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 961.
36%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR XIII2 5840.
36%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
SKVR XIV 923.
36%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 16497
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76034
36%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Sokka, Katri
JR 59753
36%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 26711
36%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR XIV 887.
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 910.
36%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR XIV 924.
36%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XII1 1104.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1430.
35%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XIV 881.
35%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 24937
35%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 07389
35%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 66344
35%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1529.
35%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 63502
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 927.
35%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR IX1 1526.
35%
1909
Häme — Asikkala
Koskenjaakko, Anshelm
JR 00866
35%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR IX1 1392.
35%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1518.
35%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR VIII 4795.
35%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
SKVR X1 990 α.
35%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70079
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81223
35%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
JR 51596
35%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1482.
35%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 67609
35%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 80449
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 911.
35%
1925
Uusimaa — Kirkkonummi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1448.
35%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR XIV 908.
35%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
SKVR XIV 928.
35%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR IX1 1462.
35%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 25587
35%
1936
Häme — Loppi
Ketonen, Eelin
JR 20592
34%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
JR 07008
34%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 06076
34%
1938
Keski-Suomi — Karstula
Harju, Otto
SKVR XIV 921.
34%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 27312
34%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR IX1 1504.
34%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR XII1 1112.
34%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23724
34%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 34690
34%
1962
Varsinais-Suomi — Yläne
Laaksonen, Martta
JR 63589
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67569
34%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 76735
34%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 77159
34%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 83764
34%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 64093
34%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 899.
34%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 63504
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63519
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63528
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63581
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73838
34%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 968.
34%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR XI 376.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Luukko, F. A.
SKVR IX1 1367.
34%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1387.
34%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1453.
34%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1457.
34%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1510.
34%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 06680
34%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 84433
34%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR IX1 1484.
34%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 41730
34%
1938
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
SKVR X1 952.
34%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 71326
34%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR XIV 930.
34%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 39477
34%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR IX1 1426.
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1505.
33%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 63516
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 44304
33%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
JR 63783
33%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2334.
33%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 39292
33%
1966
Häme — Hauho
Leppäniemi, Nestori
SKVR X1 912 α.
33%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
JR 65166
33%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR X1 912.
33%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 1436.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 372.
33%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 46423
33%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
JR 63578
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1896.
33%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1428.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1440.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1442.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1443.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1456.
33%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1464.
33%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX2 183.
33%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR X1 904.
33%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 74477
33%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 74574
33%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX1 1366.
33%
1885
Häme
Tamminen, Emanuel
JR 73830
33%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1536.
33%
1914
Häme — Hollola
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1545.
33%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 06865
33%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR XII1 1113.
33%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09266
33%
1915
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 65172
33%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 59345
33%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR XIV 884.
33%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Allén, Tyyne
JR 60263
32%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 63507
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66838
32%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 36522
32%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 40489
32%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Lukkarinen, Toimi
JR 40524
32%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 64636
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1399.
32%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 6932.
32%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 5829.
32%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 84393
32%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Äijö, Maija
SKVR VIII 4773.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 00494
32%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
JR 45827
32%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 69794
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1412.
32%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XI 2637.
32%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 63586
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 05657
32%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
SKVR XIV 895.
32%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 01963
32%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 11482
32%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13611
32%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2269.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 939.
32%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 09304
32%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
SKVR IX1 1418.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63572
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2267.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1384.
32%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 06000
32%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
JR 48180
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
SKVR XIV 922.
32%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 63308
31%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63523
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 61803
31%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
SKVR VIII 2318.
31%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR IX1 1410.
31%
1904
Häme — Kalvola
Degerström, Aksel
SKVR XII1 1109.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18273
31%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 23715
31%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23734
31%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 30604
31%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 63518
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63530
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 75558
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
SKVR IX1 1445.
31%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69526
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70045
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44687
31%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
JR 65330
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1371.
31%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 2636.
31%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 63527
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63514
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63515
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4794.
31%
1924
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Vinter, Helmer
SKVR IX1 1424.
31%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 40807
31%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 56719
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2340.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII2 5823.
31%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR IX1 1425.
31%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 917.
31%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 63962
31%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
JR 35278
31%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 63505
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63520
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63524
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63791
31%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1460.
31%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 1470.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1476.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 6931.
31%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1465.
31%
1903
Häme — Loppi
Petelius, Ina
SKVR XIV 937.
31%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 956.
31%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 60695
31%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Pukonen, Elsa
JR 69046
31%
1922
Häme — Akaa
Saarela, K. J.
JR 34725
31%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR IX1 1416.
31%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 83780
31%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 79394
30%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
JR 36526
30%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 48192
30%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 77893
30%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 78029
30%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2274.
30%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1420.
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1458.
30%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 1466.
30%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR X1 936.
30%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X1 936 α.
30%
1909
Satakunta — Tyrvää
Suomalainen, Jaakko
JR 72750
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1561.
30%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR X1 958.
30%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR VIII 2399.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR X1 966.
30%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
JR 08767
30%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 08270
30%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
SKVR X1 932.
30%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR VIII 2323.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 65789
30%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR X1 991 .
30%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR VIII 4771.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1407.
30%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 16242
30%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72243
30%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
JR 59981
30%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 64940
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 79478
30%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1455.
30%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1486.
30%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11584.
30%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11590.
30%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1452.
30%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR XIV 890.
30%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX1 1400.
30%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1394.
30%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 36499
30%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 35200
30%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
JR 39655
30%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
SKVR IX1 1375.
29%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1390.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 36700
29%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 63534
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63583
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65173
29%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 80061
29%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VIII 2254.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 08200
29%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 32400
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR X1 940.
29%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
JR 81863
29%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR XIII2 5812.
29%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR XIII4 11583.
29%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 849.
29%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 26334
29%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 54768
29%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 65340
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66833
29%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68078
29%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 74988
29%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 75001
29%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 41882
29%
1939
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 54897
29%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1413.
29%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 22295
29%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 79203
29%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR VI2 6940 δ.
29%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR X1 911.
29%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 67495
29%
1906
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 76127
29%
1913
Satakunta — Nakkila
Sortavalan seminaari
SKVR VIII 2252.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2418.
29%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
JR 64128
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1370.
29%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 960.
29%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 10266
29%
1925
Häme — Valkeakoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63503
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63510
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63521
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63584
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70137
29%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82213
29%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR IX1 1511.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 32676
29%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VIII 4797.
28%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII2 5839.
28%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 45142
28%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nevalainen, Elina
JR 80100
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
SKVR XIV 885.
28%
1885
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
JR 65341
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 906.
28%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 25561
28%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR X1 957.
28%
1902
Satakunta — Vesilahti
Kallio, Väinö
JR 18165
28%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
JR 75915
28%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
SKVR IX1 1378.
28%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 00604
28%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 07497
28%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 54214
28%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 40686
28%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR VIII 2303.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 961 β.
28%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR X1 965.
28%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 32306
28%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 63517
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63522
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63579
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63580
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70524
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1546.
28%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 75508
28%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Sevola, Einari
JR 63247
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 75595
28%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 80461
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1111.
28%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 912.
28%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 65929
28%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 23278
28%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 63506
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63508
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XI 366.
28%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1085.
28%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VI1 1904.
28%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 07202
28%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR VIII 2443.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR XIII2 5811.
27%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kitunen
JR 22003
27%
1938
Satakunta — Kankaanpää
Kangas, Martti
JR 35766
27%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 63336
27%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63587
27%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69781
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34683
27%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
JR 73872
27%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10195
27%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1423.
27%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1563.
27%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 69261
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65170
27%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 71555
27%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR XIV 915.
27%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 1532.
27%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 73534
27%
1938
Häme — Hämeenlinna
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 1892.
27%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 55122
27%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
JR 69173
27%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR VI2 6934.
27%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 883.
27%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 31084
27%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 48668
27%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
SKVR XIV 867.
27%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 00205
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR IX1 1539.
27%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1396.
27%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 09677
27%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
SKVR VIII 2348.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 1474.
27%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 955.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 934.
27%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahtee, Vilho
SKVR VIII 2350.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 73829
27%
1962
Peräpohjola — Kittilä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75057
27%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 21924
27%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 1385.
27%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 65860
27%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 1409.
27%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1433.
27%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1447.
27%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1107.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60811
27%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XIV 877.
27%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR X1 963.
26%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 19485
26%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 42663
26%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 70089
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5825.
26%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VII2 3796.
26%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XIV 868.
26%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
SKVR XIV 935.
26%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 00759
26%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Ala-Könni, Erkki
SKVR IX1 1403.
26%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1106.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23345
26%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 34735
26%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 23714
26%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 1101.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63525
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63526
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 983.
26%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
JR 43493
26%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR VI1 1926.
26%
1913
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tuokko, M.
SKVR VII2 3775.
26%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR XII2 8244.
26%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 5826.
26%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 01710
26%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 09464
26%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 17395
26%
1913
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
JR 45573
26%
1936
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Nieminen, Aino
JR 52972
26%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54290
26%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 54673
26%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 64123
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64125
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65169
26%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 76485
26%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 77142
26%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77898
26%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2343.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 22286
26%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
SKVR IX1 1551.
26%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR IX1 1550.
26%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 2292.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 897.
26%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63509
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1377.
26%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR IX1 1369.
26%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 933.
26%
1909
Satakunta — Tyrvää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 959.
26%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 975.
26%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR IX1 1524.
26%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XIV 914.
26%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 10358
26%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39251
26%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
JR 06836
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Heikkilä, Heimo
JR 80773
26%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 4772.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 886.
26%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 60883
26%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61062
26%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 27207
26%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 07029
26%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
JR 32994
26%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR VIII 2374.
26%
1907
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR VIII 2406.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 32316
25%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 43308
25%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VI1 1918.
25%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
SKVR VIII 2294.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1517.
25%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR IX1 1373.
25%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1438.
25%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 892 α.
25%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69206
25%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR VI1 1930.
25%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VII2 3778.
25%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII2 3782.
25%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR VIII 2342.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII4 11595.
25%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIV 861.
25%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 48648
25%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 78416
25%
1962
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Säteri, Eelis
JR 80132
25%
1932
Etelä-Karjala
Tossavainen, F.
JR 80155
25%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Tossavainen, M.
JR 84368
25%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
JR 84369
25%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
JR 84415
25%
1962
Etelä-Savo — Pieksämäki
Öster, Kerttu
SKVR XII1 1097.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73098
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 964.
25%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR XIV 859.
25%
1889
Uusimaa — Anjala
Alamäntylä, M.
SKVR IX1 1562.
25%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR XIII4 11585.
25%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 848.
25%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 918.
25%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 46301
25%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
SKVR VIII 4788.
25%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 919.
25%
1926
Uusimaa — Vihti
Luutonen, Ahto
SKVR X1 899.
25%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 865.
25%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XI 381.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 920.
25%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 38783
25%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR IX1 1485.
25%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 6936.
25%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR X1 896 α.
25%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60217
25%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 83849
25%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
JR 62160
25%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 81387
25%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
JR 70320
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 04312
25%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 70513
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1099.
25%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63511
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 80727
25%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 32605
25%
1946
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 23376
25%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 59373
24%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 01967
24%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR VIII 2341.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 06868
24%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 25894
24%
1962
Häme — Padasjoki
Kilpi, Topias
JR 63394
24%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64130
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 936.
24%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX1 1520.
24%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 60225
24%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR VI1 1901.
24%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI1 1907.
24%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VI1 1922.
24%
1908
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VI1 1929.
24%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR VI2 6940 β.
24%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR VIII 2397.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR VIII 2413.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR IX1 1538.
24%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1552.
24%
1914
Häme — Heinola mlk
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX1 1555.
24%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR IX2 178.
24%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 179.
24%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 992.
24%
1914
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 365.
24%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltola, Laimi
SKVR XII1 1095.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1103.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5830.
24%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11592.
24%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR XIV 847.
24%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 853.
24%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
SKVR XIV 866.
24%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 870.
24%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 22177
24%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23713
24%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23888
24%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 23891
24%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 27331
24%
1937
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhola, Tommi
JR 27429
24%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 00592
24%
1938
Etelä-Savo — Pertunmaa
Ahvenainen, Edla
JR 02388
24%
1920
Satakunta — Keuruu
Autiomäki, Maria
JR 07538
24%
1936
Satakunta — Virrat
Heino, Arvo
JR 08600
24%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08651
24%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 17028
24%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 35000
24%
1962
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laapotti, Anja
JR 36474
24%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 36500
24%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 39482
24%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 46310
24%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
JR 50721
24%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 53680
24%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53787
24%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 59574
24%
1951
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 60956
24%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60957
24%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61189
24%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 62128
24%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 62145
24%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62187
24%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62744
24%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 62781
24%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 62897
24%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62910
24%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
JR 65950
24%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 68112
24%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 68331
24%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 68332
24%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 69272
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69319
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69362
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69465
24%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69487
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69488
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69633
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69767
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69842
24%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69850
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70215
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70309
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70492
24%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70570
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70598
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70602
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70705
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70804
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73811
24%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75518
24%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 75606
24%
1953
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Siltamäki, Markus
JR 77177
24%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 78959
24%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 79597
24%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 79803
24%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 80315
24%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 82115
24%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 82376
24%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 83242
24%
1957
Etelä-Karjala — Antrea
Virsu, Saima
JR 17137
24%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hanninen, Raili
JR 63588
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 978.
24%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 36662
24%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 63512
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63585
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 00496
24%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
JR 69918
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 364.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIV 934.
24%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XIII2 5828.
24%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 34864
24%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 940.
24%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2361.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR X1 925.
24%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 04115
24%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
SKVR XIV 863.
24%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR VIII 2393.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1450.
24%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
JR 69686
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69829
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84067
24%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR X1 901.
24%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 65168
24%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 74775
24%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VI2 6940 γ.
24%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 39984
24%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Lohi, Veera
SKVR VI1 1925.
23%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
JR 23472
23%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 63573
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 09068
23%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR XIV 878.
23%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 13271
23%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 28 α.
23%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 992 α.
23%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82637
23%
1938
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR X1 929.
23%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR X1 892.
23%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
SKVR VIII 2387.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 979.
23%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIII2 5838.
23%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR X1 915.
23%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
SKVR VIII 2404.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2424.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Hänninen, Laina
JR 71726
23%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Sairanen, Ida
SKVR XIV 1622.
23%
1920
Uusimaa — Mäntsälä
Alanne, Fanni
SKVR XIV 852.
23%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 63531
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63532
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 898.
23%
1924
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1376.
23%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
EÜS X 1035 (412)
23%
1913
Setumaa
Väisänen, Armas Otto
SKVR XIII4 11588.
23%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
SKVR VI2 6930.
23%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2255.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 23865
23%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 65948
23%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
SKVR IX2 175.
23%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 181.
23%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 1391.
23%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 10251
23%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1565.
23%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 379.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 60224
23%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 59412
23%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Pessinen, Eeva
JR 63529
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 09116
23%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR XIII2 5821.
23%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 65858
23%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VIII 2383.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 63513
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 06844
23%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR VI1 1924.
23%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIII4 11579.
23%
1938
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Mannonen, Ulla
JR 63988
23%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 04330
23%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
JR 65171
23%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 51593
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1928.
23%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR X1 972.
23%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR X1 981.
22%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 69967
22%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82471
22%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR IX1 1507.
22%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
JR 62176
22%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 65749
22%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 71644
22%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
JR 34738
22%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 50882
22%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 44612
22%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 73298
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 13208
22%
1938
Häme — Akaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4796.
22%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII2 5820.
22%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 57006
22%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83802
22%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR VIII 2373.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1556.
22%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 65175
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 70416
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1895.
22%
1891
Etelä-Savo — Lemi
Jäkälä, Juho
SKVR VI1 1903.
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 2442.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR X1 889.
22%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
SKVR XIV 854.
22%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
JR 23895
22%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 53611
22%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 62450
22%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 65945
22%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69801
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69901
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70303
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70347
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70478
22%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70657
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 04978
22%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR XII1 1130.
22%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1547.
22%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 933.
22%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 37148
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR IX1 1446.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 2639.
22%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 03488
22%
1963
Häme — Somero
Eloranta, Kustaa A.
JR 75230
22%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2417.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX2 180.
22%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 22176
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 81184
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
SKVR VIII 2396.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 78135
22%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1540.
22%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1543.
22%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 874.
22%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 70734
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82360
22%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 66630
22%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR X1 922.
22%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR XIII2 5842.
21%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
SKVR XII1 1093.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73171
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 39170
21%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR VIII 2337.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 969.
21%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 10335
21%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54349
21%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 68182
21%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
SKVR XIV 851.
21%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 83191
21%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR X1 902.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2272.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2400.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR IX1 1404.
21%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
SKVR X1 974.
21%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR X1 908 α.
21%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 846.
21%
1862
Uusimaa — Haapasaari
Godenhjelm, B. F.
SKVR VIII 2412.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR XIV 500.
21%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
SKVR XII1 1692.
21%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1541.
21%
1888
Häme — Orimattila
Jakobson, A. V.
JR 10345
21%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68257
21%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR XIII4 11580.
21%
1937
Etelä-Karjala — Saari
Naukkarinen, Eino
JR 80835
21%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tuomaala, Väinö
JR 63335
21%
1938
Satakunta — Pirkkala
Railonsala, Artturi
JR 63582
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 06356
21%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
JR 09878
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 64131
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1123.
21%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00781
21%
1947
Satakunta — Karvia
Alanen, Viljo
JR 16699
21%
1944
Varsinais-Suomi — Kiikala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1682.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2395.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1401.
21%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 894.
21%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XIV 882.
21%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 59783
21%
1935
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria
SKVR XI 370.
21%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XIII2 5819.
21%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
SKVR VIII 2448.
20%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 63334
20%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2283.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2285.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
ERA I 3, 631 (3)
20%
1910
Harjumaa — Kuusalu
Kilstrem, Joh.
SKVR X1 921.
20%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR XIII2 5824.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 68170
20%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Jaakko
SKVR IX1 1411.
20%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
JR 78941
20%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
SKVR IX1 1398.
20%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1558.
20%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
SKVR IX1 1559.
20%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR XIII4 11591.
20%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XIV 864.
20%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 23857
20%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 23877
20%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 03755
20%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 32630
20%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 49378
20%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 53695
20%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 65946
20%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 66018
20%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69330
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69383
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69544
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70553
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70781
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70857
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72887
20%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2380.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 905.
20%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1483.
20%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 23280
20%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XII2 8243.
20%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2379.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2388.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2390.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 80958
20%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 962.
20%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 06898
20%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 895.
20%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR XIII4 10881.
20%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 950.
20%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 39187
20%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR VIII 2440.
20%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
SKVR XI 378.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR IX2 174.
19%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kaukoranta, Toivo
JR 19524
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR X1 938.
19%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 75579
19%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR IX1 1382.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 02350
19%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
JR 63533
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1488.
19%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR X1 896.
19%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 08402
19%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10369
19%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1431.
19%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 69199
19%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 63313
19%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 09040
19%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
SKVR X1 951.
19%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
ERA II 261, 151/3 (8)
19%
1939
Harjumaa — Kuusalu
Hirrend, Salme
JR 09330
19%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR IX1 1444.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1548.
19%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
JR 27607
19%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 63833
19%
1957
Satakunta — Mouhijärvi
Railonsala, Artturi
JR 27217
19%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 60210
19%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR X1 949.
19%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 363.
19%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1381.
19%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 31376
19%
1936
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Kähönen, Johannes
SKVR IX1 1380.
19%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 6939.
19%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 75600
19%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR VIII 2316.
19%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR X1 888.
19%
1912
Satakunta — Eurajoki
Hänninen, Laina
JR 22433
19%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 43486
19%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 63575
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63576
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69561
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70114
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70511
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70743
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24924
18%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1627.
18%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 873.
18%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR VI1 1898.
18%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2381.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1402.
18%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR X1 970.
18%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
SKVR XII1 1679.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1408.
18%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 16588
18%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 909.
18%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
SKVR XIII4 11577.
18%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 82335
18%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR XIV 1625.
18%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 54098
18%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1389.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 564.
18%
1904
Uusimaa — Artjärvi
Bränny, Jaakko
JR 35841
18%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR VII2 3795.
18%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 68700
18%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
JR 72244
18%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
JR 53189
18%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 75302
18%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 61597
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XII1 1673.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37915
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
SKVR VIII 2370.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 1910.
18%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR XI 6.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR VI1 1902.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 2336.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XIV 879.
17%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR XIII2 5833.
17%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 34994
17%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 44773
17%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 64080
17%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
JR 69974
17%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70346
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70736
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62158
17%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 10140
17%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 857.
17%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 39421
17%
1961
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Liimatainen, Anna E.
SKVR VIII 2425.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR VIII 2386.
17%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1688.
17%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54068
17%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26184
17%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 19921
17%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 61781
17%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
SKVR IX1 1417.
17%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 09244
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 80893
16%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 38006
16%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 83187
16%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR VIII 2441.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 1549.
16%
1914
Häme — Iitti
Alatalo, Helmi
SKVR X1 926.
16%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 2333.
16%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
JR 73168
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4793.
16%
1919
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 19521
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 66930
16%
1967
Keski-Suomi — Laukaa
Rautavala, Niilo
SKVR X1 944.
16%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 10282
16%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37812
16%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
JR 70281
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72931
16%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII2 5817.
16%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 82797
16%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
JR 08193
16%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR XIV 893.
16%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR X1 918.
16%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XIV 948.
16%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XII1 1687.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1383.
16%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1415.
15%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 47342
15%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR X1 919.
15%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR IX1 1531.
15%
1914
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 2434.
15%
1908
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 935.
15%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR XI 374.
15%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
SKVR XI 369.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR X1 887.
15%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
SKVR X1 920.
15%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR XIV 872.
15%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
SKVR XIII4 11208.
15%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 55104
15%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2391.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
JR 63456
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1897.
15%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1601.
15%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 53774
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69571
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71835
15%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Salin, Olga
SKVR XII1 1684.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1691.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 890.
15%
1930
Satakunta — Pori
Kaukamaa, L.
JR 65866
15%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XIV 1600.
15%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR X1 908.
15%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 21926
15%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 37909
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
SKVR XII1 1832.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06797
15%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
JR 35872
14%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR X1 1019.
14%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
JR 36701
14%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR X1 900.
14%
1925
Satakunta — Köyliö
Mäkelä, Y.
SKVR XII1 1080.
14%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
SKVR X1 907.
14%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11472.
14%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 875.
14%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 08388
14%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR X1 993.
14%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR VI1 1920.
14%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 1530.
14%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIV 858.
14%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 69638
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1613.
14%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 27678
14%
1962
Häme — Kalvola
Korpela, Aune
SKVR X1 931.
14%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
JR 48361
14%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR IX1 1560.
14%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 23279
14%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 21927
14%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 16970
14%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 43013
14%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 67813
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR XIV 1602.
13%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 27593
13%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 76075
13%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR IX1 1405.
13%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 50498
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
SKVR VIII 2276.
13%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 1660.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61662
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
JR 27258
12%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koponen, Juho
SKVR VII2 3793.*
12%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
JR 10362
12%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 187.
12%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
SKVR X1 910.
12%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 07155
12%
1937
Satakunta — Karkku
Heimonen, Anni
JR 74850
12%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XIII2 5837.
12%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VII2 3788.
12%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 47596
12%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR VIII 2282.
12%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 48338
11%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VIII 2062.
11%
1885
Varsinais-Suomi — Raisio
Tamminen, Emanuel
SKVR VI1 418.
11%
1893
Etelä-Savo — Joroinen
Väätänen, A.
JR 75038
11%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 1611.
11%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
SKVR VII2 3794.
11%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 47620
11%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 75640
11%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
JR 53328
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 71038
11%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 53343
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XIV 1623.
11%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 71917
11%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 40509
11%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 53752
11%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66527
11%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 06779
11%
1957
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Otto
SKVR X1 928.
11%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR X1 86.
11%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
SKVR VII2 3797.
11%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XI 248.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 61918
10%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pyykönen, Aarne
H II 34, 621 (261)
10%
1892
Harjumaa — Kuusalu
Lohk, Hans
JR 48360
10%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VI1 1927.
10%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR I4 2269 a).
10%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1610.
10%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 73827
10%
1961
Etelä-Karjala — Äyräpää
Sanakirjasäätiön välityksellä,