JR 76112
48%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 12517
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10386
47%
1926
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82719
44%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 10824
44%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14293
44%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15889
40%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73117
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46141
39%
1917
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Numminen, Jalo
JR 35882
39%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 73409
39%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 71241
37%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 26563
37%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR X1 1721.
36%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 73433
36%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73414
36%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72923
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 71070
34%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 5052.
33%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 5051.
33%
1903
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
SKVR VIII 5059.
33%
1924
Varsinais-Suomi — Laitila
Vinter, Helmer
JR 47510
31%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 18159
31%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
SKVR X1 1715.
31%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 73411
31%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47442
30%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5053.
30%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 21854
29%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
SKVR VIII 4056.
29%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
SKVR VIII 5054.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 5057.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 72936
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11294
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2139.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47345
28%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 14916
28%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10875
28%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4054.
28%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 73049
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18835
27%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 73415
27%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73617
27%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 15763
27%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39535
26%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 10793
25%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16855
25%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47410
25%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
SKVR XI 410.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VIII 5056.
25%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 14070
25%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21010
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1716 α.
24%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73412
23%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 79797
23%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
SKVR X1 1716.
23%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 73001
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1720.
22%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 11771
22%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5058.
22%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VIII 4057.
22%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
JR 10431
22%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57995
22%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47214
22%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 53233
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 406.
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 20948
21%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
SKVR XII1 2132.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13563
21%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57988
21%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2439.
21%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 47343
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 11782
21%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1717.
21%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
SKVR VIII 5048.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 19736
21%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
JR 47340
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 07643
20%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 38996
20%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 73410
20%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 81102
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 81131
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 47215
20%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 55581
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11640
20%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
20%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39514
20%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
SKVR X1 1714.
20%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
SKVR VIII 5031.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 84405
20%
1914
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
SKVR XI 413.
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 60423
20%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11886
20%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15187
20%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10278
20%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21011
19%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 55726
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14391
19%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56955
19%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63245
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 21160
19%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 06977
19%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 23251
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Karhu, Lyyli
JR 13589
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47218
19%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR XI 414.
19%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR X1 1711.
19%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 51287
19%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47412
19%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
JR 21189
18%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 46233
18%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 53202
18%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 15321
18%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15305
18%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14390
18%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12023
18%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1718.
18%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 21671
18%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 09274
18%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 21655
18%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 63286
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 11980
18%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2444.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 65310
18%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 65313
18%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 39634
18%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47408
18%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 11696
17%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26137
17%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 06987
17%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 55671
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49402
17%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 10681
17%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63357
17%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 69890
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1731.
17%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 12010
17%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43732
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 74484
16%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 20915
16%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
JR 47271
16%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
JR 69409
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56987
16%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20564
16%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR VIII 5040.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 51546
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14737
16%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20919
16%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
16%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
SKVR VI1 2442.
16%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 40650
16%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 16556
16%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42791
16%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 67671
16%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 14016
16%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42196
16%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 73199
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 80413
16%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 47406
16%
1926
Varsinais-Suomi — Paimio
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5037.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 47409
15%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
SKVR X1 1712.
15%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 69606
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 5039.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 2106.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1725.
15%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 55623
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27732
15%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
SKVR XII1 2130.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21654
15%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 13492
15%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27706
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 415.
15%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 71242
15%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 70764
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15862
15%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51537
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10992
15%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46647
15%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 70318
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 5045.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 46458
14%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XI 404.
14%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 13719
14%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46716
14%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
JR 47212
14%
1926
Satakunta — Noormarkku
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2133.
14%
1926
Peräpohjola — Kemi
Okkola, T. E.
JR 22018
14%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
SKVR VIII 5036.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 11884
14%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12165
14%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73205
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10744
14%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15964
14%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2107.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63356
14%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 70954
14%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 12978
14%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13626
14%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2128.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10313
14%
1925
Varsinais-Suomi — Karinainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35149
14%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2150.
14%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 405.
14%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 56820
14%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56927
14%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14634
14%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06345
13%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70623
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1734.
13%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 70536
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4053.
13%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 21009
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 40716
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XII1 2141.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69212
13%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR XII1 2138.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4055.
13%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XII1 2108.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69814
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80996
13%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 5044.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 22255
13%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 11566
13%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14207
13%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
13%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44020
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47401
13%
1926
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Okkola, T. E.
JR 22010
13%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 73156
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2454.
13%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17080
13%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 73738
13%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2100.
13%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 78734
12%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 06140
12%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 21351
12%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21431
12%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21448
12%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 18044
12%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 63655
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69931
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78715
12%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 15473
12%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55554
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15186
12%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11175
12%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
12%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2438.
12%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 47334
12%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
SKVR XI 412.
12%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
SKVR VIII 5042.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 13916
12%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43799
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12345
12%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18062
12%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69295
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1732.
12%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 10152
12%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73181
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4163.
11%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
SKVR XI 408.
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 74609
11%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 70420
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47201
11%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 11796
11%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14408
11%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61241
11%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VI1 2445.
10%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 1723.
10%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 47569
10%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.