JR 11624
88%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00346
87%
1937
Häme — Vanaja
Aarni, Alma
JR 13366
87%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28200
84%
1930
Häme — Hausjärvi
Koskimies, A. V.
JR 04125
84%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
JR 40842
84%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 17380
83%
1907
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
JR 00984
82%
1889
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 19976
81%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 03726
81%
1936
Häme — Tammela
Erkko, Kalle
SKVR X1 2017.
81%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 2022.
80%
1910
Satakunta — Hämeenkyrö
Kullaa, E.
JR 72788
79%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 198.
76%
1922
Uusimaa — Hyvinkää
Palojoki, Sirkka
ERA II 23, 483 (1)
76%
1930
välismaa
Ariste (Berg), Paul
JR 32998
76%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR XIV 202.
75%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 65936
74%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR X1 2023 δ.
74%
1922
Satakunta — Ruovesi
Saariluoma, Vilho
JR 22005
74%
1938
Satakunta — Kankaanpää
Kangas, Martti
JR 39198
72%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 34409
70%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 00608
70%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 06896
69%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 36661
68%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR XIV 199.
68%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 39212
68%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 03820
68%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR XIV 201.
67%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 82140
66%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 19701
65%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 05643
64%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 41937
61%
1940
Häme — Kuhmoinen
Mannonen, Ulla
JR 30177
57%
1910
Uusimaa — Elimäki
Kujala, Antti
JR 80529
55%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 06870
54%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 43191
54%
1936
Häme — Urjala
Moilanen, Matti
JR 06903
51%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Heikkilä, Heimo
JR 07348
50%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR VIII 4433.
48%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
JR 38407
47%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 06242
45%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XIII4 12220.
45%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 08111
43%
1878
Etelä-Karjala — Viipuri
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 34665
42%
1914
Varsinais-Suomi — Merimasku
Kärnä, Saima
JR 16727
41%
1944
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65150
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 82816
38%
1921
Uusimaa — Kymi
Vilola, Saima
JR 38724
37%
1969
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 75481
36%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 45629
36%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 38410
36%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 26098
35%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
JR 65144
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 45616
35%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 64652
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44452
33%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 65238
32%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2682.
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 65242
32%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63684
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64594
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 36467
31%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR VI2 7171 β.
31%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 64653
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 61411
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 82452
30%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 42895
30%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
JR 80769
30%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
JR 36514
30%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR XIII3 6835.
29%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 28902
29%
1886
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kotikielen seura
JR 36513
29%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 65647
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 36510
29%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 36512
29%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 38448
29%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR VI1 2949.
28%
1888
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Ekberg, K.
SKVR VI1 2946.
28%
1897
Etelä-Savo — Juva
Rimppi, Al.
JR 20608
28%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 65146
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65147
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12216.
28%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 61421
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 44388
28%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Munukka, Pietari
SKVR VI2 7171 α.
28%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 27489
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 65546
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65241
27%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 38964
27%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 28201
27%
1930
Häme — Hausjärvi
Koskimies, A. V.
JR 65236
27%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8197.
27%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Kemppainen, Eino
JR 39701
27%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 65243
27%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65854
27%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 65142
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65239
27%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 27037
26%
1937
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Hilda
JR 64597
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65149
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22196
26%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko; Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
SKVR XII1 423.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28813
26%
1961
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
SKVR VI2 7172.
26%
1935
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 61278
26%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
JR 16402
26%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38369
26%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 49570
26%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 424.
25%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 22245
25%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 23322
25%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 25599
25%
1967
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Onni V.
JR 64596
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64651
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65240
25%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65646
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 54146
25%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 29037
25%
1958
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Kristiinan yhteislyseo,
JR 65143
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65145
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2948.
24%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 65645
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 44622
24%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 01839
24%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 71668
24%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saikkonen, Juho
JR 21224
24%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Himanka
Kalliomaa, Onni
JR 32508
24%
1945
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
JR 47843
24%
1937
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 18697
24%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 80539
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 2018.
24%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 33907
23%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 75503
23%
1961
Uusimaa — Hyvinkää
Sevola, Einari
JR 74788
23%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 17334
23%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Härkönen, Simo
JR 46497
23%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 53420
23%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 65148
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 38757
23%
1969
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 07605
23%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
JR 48856
23%
1937
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
JR 61384
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Putaala, Martti
JR 40053
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Lohi, Veera
JR 31400
22%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 64598
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 38408
22%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 54589
22%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 65235
22%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 40032
22%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lohi, Veera
SKVR XI 506.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 61658
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
JR 74906
22%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 16807
22%
1944
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61446
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Putaala, Martti
SKVR XIII4 12212.
21%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huuhtanen, Matti
JR 64654
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 50492
21%
1937
Pohjois-Karjala — Kitee
Palosuo, K. U.
JR 70200
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2940.
21%
1929
Etelä-Savo
Koskimies, A. V.
SKVR VI1 2951.
21%
1923
Pohjois-Savo — Nilsiä
Lahtelin, Tyyne
JR 71302
21%
1964
Häme — Somero
Saarinen, Helmi
SKVR XIII4 12218.
20%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 48457
20%
1956
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Oulasmaa, Siiri
JR 73789
20%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44802
20%
1967
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
JR 38370
20%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR VII3 4447.
19%
1908
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Puustinen, Väinö
JR 38409
19%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 17090
19%
1912
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
JR 38411
19%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 47842
19%
1937
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 80025
19%
1962
Etelä-Karjala — Hiitola
Tontti, Alma
JR 39724
18%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 70702
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73197
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII4 12211.
18%
1937
Etelä-Karjala — Sakkola
Kinnari, Yrjö
JR 74821
17%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 73192
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65390
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XI 507.
17%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 994.
16%
1895
Satakunta — Pori
Kiikonen, Anni
SKVR VI2 7171.
16%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 64599
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 27495
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 61391
15%
1935
Kainuu — Kuhmo
Putaala, Martti
SKVR XII1 425.
14%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XI 1882.
13%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti