SKVR XII2 8326.
83%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70534
78%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69766
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2654.
76%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
76%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 10492
76%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
76%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 49891
75%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2661.
75%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
75%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
75%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
75%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22500
74%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57374
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69247
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2645.
72%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
72%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11460
72%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12203
72%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
72%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
72%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11575
71%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
71%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
71%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
71%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
71%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49240
71%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
71%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57288
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
70%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57221
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74888
70%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 19466
70%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 11376
70%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
70%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
69%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 10467
69%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
69%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57351
69%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57416
69%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55556
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55658
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
68%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
68%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
68%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11257
68%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
68%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57445
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82787
68%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 22745
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11259
68%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72806
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15906
67%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57313
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2626.
67%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72696
67%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 27462
67%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 55513
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70376
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55856
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55861
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13401
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
66%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12066
66%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
66%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
66%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55568
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14889
66%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
66%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11813
66%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
66%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2637.
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56799
66%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
66%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2675.
65%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06404
65%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10483
65%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
65%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 10579
65%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
65%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
65%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2660.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81120
65%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 56200
64%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11410
64%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
64%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
64%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49142
64%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10698
64%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
64%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
64%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 07705
64%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 15279
64%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26438
64%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 12014
64%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14035
64%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55866
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
64%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 56250
63%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56313
63%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49998
63%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10636
63%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
63%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
63%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
63%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
63%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56909
63%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70430
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48994
63%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12585
63%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22522
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 28974
63%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
SKVR XII1 2667.
63%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10367
63%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10513
63%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
63%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
63%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 48923
63%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2662.
63%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22965
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
62%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 49837
62%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 56776
62%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2630.
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11000
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
62%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII2 8325.
62%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12588
62%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
62%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
62%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 10326
62%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
62%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
62%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
62%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12242
62%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
62%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13337
62%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
61%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
61%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
61%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10773
61%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11589
61%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
61%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
61%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2633.
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14361
61%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
61%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12108
61%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
61%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69930
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14851
61%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
60%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
60%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43929
60%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47471
60%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2665.
60%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14275
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
60%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55901
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78721
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12798
60%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72850
60%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 20625
60%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 12929
60%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
60%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68475
60%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 10530
60%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
60%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 77260
60%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 10843
60%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
60%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
60%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49012
60%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2666.
59%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2655.
59%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57278
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13554
59%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48983
59%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 13297
59%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56219
59%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4383.
59%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 15249
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2668.
59%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14187
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
59%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
59%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 72777
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 83395
59%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 15833
59%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
59%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
59%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 14025
59%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
58%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14688
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00176
58%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 56853
58%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49547
58%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10910
58%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15933
58%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
58%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 16364
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
58%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68013
58%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
58%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 16092
57%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
57%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50108
57%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 64473
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 27371
57%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 49824
57%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10940
57%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
57%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2672.
57%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10406
57%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
57%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
57%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
57%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 11322
57%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
57%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
57%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
57%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
57%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73129
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11521
57%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
57%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
57%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46699
57%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 25579
57%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XII1 2621 α.
56%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
56%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06339
56%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 57306
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11660
56%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
56%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 81753
56%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR X1 1816.
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13470
56%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2653.
56%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17408
56%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 55262
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12394
56%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
56%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
56%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11022
56%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11522
56%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
56%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
56%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49686
56%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 15258
56%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
56%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 8324.
56%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11659
56%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
56%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
56%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 43534
56%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 64902
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11830
55%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
55%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
55%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
55%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
55%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14381
55%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1811.
55%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 21952
55%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 45830
55%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 49429
55%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10541
55%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
55%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 80563
55%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 10939
55%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
55%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
54%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2652.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56902
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3057.
54%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
54%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 22629
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47517
54%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 64477
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2632.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13710
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
54%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 83881
54%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 23191
54%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 57756
54%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621.
54%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
54%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
54%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 55774
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11811
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2643.
54%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10430
54%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
54%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
54%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10445
54%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48978
54%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14271
53%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80275
53%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 11034
53%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23809
53%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 11937
53%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
53%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
53%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 49804
53%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 73059
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11188
53%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
53%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 10679
53%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
53%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
53%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
53%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55499
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57542
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70722
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2669.
53%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12155
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
52%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
52%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
52%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
52%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50081
52%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 67482
52%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 64905
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14545
52%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
52%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
52%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 64476
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64907
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 78501
52%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 10915
52%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
52%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
52%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
52%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
52%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13551
52%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
52%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
52%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
52%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10974
51%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
51%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
51%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 11072
51%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
51%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
51%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1812.
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 56887
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65974
51%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 14827
51%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
51%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 32197
51%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 55653
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11343
51%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
51%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
51%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 73002
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2674.
51%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 72743
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 8323.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12561
51%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
51%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
SKVR X1 1809.
51%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 2629.
51%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2628.
50%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2678.
50%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14769
50%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
50%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
50%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
50%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11375
50%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
50%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
50%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
50%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64456
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11230
50%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
50%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58559
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 08994
50%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 65106
50%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22872
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14815
50%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
50%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10468
50%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
50%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 52353
49%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73784
49%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10958
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
49%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
49%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
49%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 13813
49%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
49%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
49%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
49%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
49%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
49%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
49%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
49%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
49%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
49%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
49%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
49%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
49%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
49%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
49%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
49%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11969
49%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
49%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14826
49%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10798
49%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
49%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 26202
48%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 16326
48%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21151
48%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 49457
48%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 49683
48%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 11706
48%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
48%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
48%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 27453
48%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 47929
48%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 44826
48%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 58582
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03546
48%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 65520
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 20636
48%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 2622 α.
48%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63667
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11949
48%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
48%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12699
48%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
48%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22787
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 80074
47%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 16127
47%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13871
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
47%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
47%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
47%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11269
47%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21377
47%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 78751
47%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2155.
47%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 11118
47%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64903
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1786.
47%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 13403
47%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56681
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50120
47%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 62714
47%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 28124
47%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 83859
47%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 15147
47%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49471
47%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 13404
47%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
47%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
46%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
46%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11258
46%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2657.
46%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15548
46%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2638.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47933
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 10591
46%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
46%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49813
46%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 69952
46%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49879
46%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43786
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10999
46%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71854
46%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 20936
46%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 76418
46%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 15144
45%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
45%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
45%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
45%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12657
45%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
45%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 14689
45%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
45%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
45%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
45%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66806
45%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 27728
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 57832
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58230
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11777
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57722
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13635
45%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
45%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
45%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21318
45%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12712
45%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
45%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
45%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
45%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 21434
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10871
45%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
44%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
44%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
44%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10592
44%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
44%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
44%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 14456
44%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2650.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68618
44%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 2648.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18405
44%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 47741
44%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 73000
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 78767
44%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14160
44%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44104
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44144
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2636.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72819
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 22704
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 37183
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 49415
44%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 65454
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60255
44%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 13666
44%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
44%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
44%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
44%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
44%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 58372
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49313
44%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 15714
43%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20677
43%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR X1 1791 α.
43%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12698
43%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73211
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15813
43%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
43%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
43%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57564
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12589
43%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
43%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55888
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18533
43%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 16409
43%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
43%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 15416
43%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49689
43%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 20997
43%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22582
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14912
43%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14446
42%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
42%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2656.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12973
42%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
42%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14286
42%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
42%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 58548
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
42%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 14380
42%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2676.
42%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49846
42%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 66902
42%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 63668
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11104
42%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12490.
42%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 27360
42%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 17423
42%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 84452
42%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 47041
42%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 52387
42%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11134
41%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
41%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
SKVR X1 1814.
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 43958
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44040
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 23009
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14064
41%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
41%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11776
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
41%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 15748
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
41%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
41%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65107
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 05799
41%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 14548
41%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
41%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49019
41%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 15688
41%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42793
41%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR XII1 2663.
40%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
40%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 68073
40%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 73563
40%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 43863
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15145
40%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28315
40%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49508
40%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2664.
40%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12900
40%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
40%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
40%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
40%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15064
40%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 56700
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46632
40%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 08880
40%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 53274
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 2647.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11970
39%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
39%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
39%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2658.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60483
39%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 61251
39%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR XII1 2622.
39%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15146
39%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49338
39%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 13802
39%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
39%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12513
39%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2639.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10819
39%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
39%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
39%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21395
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14441
38%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11325
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64815
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 62695
38%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 00089
38%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 69556
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34551
38%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 61005
38%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 06939
38%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 00095
38%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 11444
38%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
38%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
38%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 2651.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15924
37%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
37%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
37%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47458
37%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 15955
37%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42173
37%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR XII1 2677.
37%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12915
37%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
37%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
37%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 15812
37%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57736
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63816
37%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 72776
37%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15440
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69738
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15309
37%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1796.
37%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 73280
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14955
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 04107
36%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 65455
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2623.
36%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12335
36%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
36%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 26060
36%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 49831
36%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 75477
36%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 13534
36%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10570
36%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05998
36%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 11831
36%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52396
36%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61915
36%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 10551
35%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
35%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
35%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
35%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64474
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 44000
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21328
35%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 09276
35%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 55590
35%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10988
35%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13906
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12440
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22172
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 64472
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15866
34%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63866
34%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 67906
34%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 10509
34%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
34%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10550
34%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80114
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 11189
34%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11832
34%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57815
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46186
34%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 40902
34%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 44532
34%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 63323
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 15569
34%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
33%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
33%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 20994
33%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 18530
33%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 15417
33%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10710
33%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
33%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
33%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
33%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
32%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
32%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 72977
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49815
32%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 40301
32%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VI2 7100.
32%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR XII1 2646.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11778
32%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23192
32%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 73091
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 84485
32%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 10855
32%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
32%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
32%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
32%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10989
32%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
32%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 81842
32%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 14583
32%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
31%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 13964
31%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
31%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44065
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65973
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47472
31%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 11160
31%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
31%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
31%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 10191
31%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21353
31%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 35162
31%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 58302
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65461
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12298
30%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49119
30%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43672
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64459
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22698
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 75659
30%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 43976
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81119
30%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 13402
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
30%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 46852
30%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 16158
29%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09441
29%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 2624.
29%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16250
29%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 19385
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 56687
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47439
28%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 11487
28%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
28%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72989
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 06894
28%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 12586
28%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11633
27%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49223
27%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55084
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 18071
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 43813
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14547
26%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64480
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20996
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 73464
25%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 22376
25%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 83324
25%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 18224
25%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 20995
25%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15677
25%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60356
24%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 11060
24%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73235
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 15856
23%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13908
23%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
22%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56689
22%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47242
22%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 72955
22%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16417
22%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64479
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14546
20%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11790
20%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
20%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41009
17%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47341
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47192
15%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 47107
13%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.