JR 16286
89%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49665
87%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49305
84%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 19170
84%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 49280
83%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49439
83%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 65968
83%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 66895
83%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 08867
80%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 49661
80%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2469.
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08992
79%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49044
79%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49167
79%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2484.
78%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22915
78%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 62712
78%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2555.
77%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 69152
76%
1958
Etelä-Savo — Joroinen
Saarela, Olavi
SKVR XII1 2483.
76%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44414
75%
1955
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Muraja, Paulo
JR 64454
75%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63873
75%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 49680
75%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 03808
74%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 51206
72%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64455
72%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 62398
72%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 63912
69%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 27531
68%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 49073
67%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2485.
66%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2474.
66%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62688
64%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 63874
61%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2471.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63637
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2476.
59%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2482.
58%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49858
58%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 42370
58%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 22673
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 75763
54%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
SKVR XII1 2473.
54%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50075
53%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 22935
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2465.
49%
1928
Kainuu — Taivalkoski
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2466.
49%
1928
Kainuu — Taivalkoski
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2488.
49%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12488
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15223
49%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15524
49%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22646
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22700
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22702
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22948
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2464.
48%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
SKVR XII1 2475.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22632
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 59307
48%
1936
Peräpohjola — Tervola
Pesonen, Hilda
JR 67973
46%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR VII3 4113.
46%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 22689
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49118
45%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11898
45%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51543
44%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12381
44%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22834
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22788
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2472.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2467.
42%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67587
42%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 49431
42%
1955
Satakunta — Ruovesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 13951
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78754
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 61023
41%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XII1 2486.
41%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2470.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2477.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43651
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2480.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81769
39%
1911
Uusimaa — Mäntsälä
Vaara, V. B.
SKVR XII1 2468.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2277.
38%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 57275
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46741
37%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 43794
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14021
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2487.
36%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74544
36%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 57128
35%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22780
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08987
35%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12830
35%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46543
35%
1964
Häme — Janakkala
Ojala, Elsa
SKVR XII1 2479.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26232
34%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 57142
34%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57159
34%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57154
34%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22738
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10436
33%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 339.
33%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 49189
33%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 193.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR X2 3577.
32%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 896.
32%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XIV 2372.
32%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 2373.
32%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 57106
32%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17048
32%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 11186
31%
1932
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14659
31%
1939
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1851.
31%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 67715
31%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Reponen, Otto
JR 23187
31%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 49108
30%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 25581
30%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 57196
30%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11096
29%
1932
Häme — Sysmä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14838
29%
1939
Häme — Sysmä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 3575.
29%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 58596
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX4 453.
28%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX3 353.
28%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR XIV 2362.
28%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
SKVR XII1 2481.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 196.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 40659
28%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XII1 2478.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67557
27%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 82560
26%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 01949
26%
1932
Uusimaa — Vihti
Andberg, Pentti
SKVR IX4 454.
25%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 2363.
25%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
SKVR XIV 2364.
25%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 2365.
25%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 2367.
25%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 15770
25%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40701
25%
1967
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 70442
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 186.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR VIII 190.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
SKVR XIV 2360.
23%
1911
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR XIV 2366.
22%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 2369.
20%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
SKVR XIII3 7633.
20%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 16406
19%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari