JR 48865
56%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
JR 74636
55%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
JR 13324
50%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1347.
45%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 13494
44%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1346.
41%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 14926
39%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80409
39%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 44447
38%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 67808
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 39393
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 14139
35%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 277.
35%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Yrjänäinen, P.
JR 11918
34%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15237
34%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27721
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 13808
33%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61214
33%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 80056
33%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 61779
33%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 13023
33%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80059
32%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 61433
32%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 06436
32%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 61751
32%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR X1 1348.
31%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 47778
31%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 72949
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 35768
30%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 6534.
30%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 53448
29%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 73561
29%
1939
Satakunta — Ruovesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 278.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
JR 10885
29%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1340 α.
29%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08194
29%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 35765
29%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 53267
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 12869
29%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27319
28%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 17321
28%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 13003
28%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73796
28%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 13604
28%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12078.
28%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 30219
28%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 61735
28%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 44614
28%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
SKVR VI1 2057.
28%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR XII1 1934.
28%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VII3 3924.
28%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 13441
28%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82634
28%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR VI1 1839.
27%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Wessman, V. E. V.
JR 10615
27%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11705
27%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 283.
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 00867
27%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 11713
26%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13520
26%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82428
26%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 47586
26%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR XII1 1933.
26%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20855
26%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 22225
26%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 73770
26%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 57765
25%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64059
25%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1227.
25%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
JR 08828
25%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR VII3 3929.
25%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XI 292.
25%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 13742
25%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63359
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 12190
25%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2061.
25%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR XII1 1264.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50192
25%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 39313
25%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 66732
25%
1939
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Räsänen, Väinö
SKVR XIV 1572.
24%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1278.
24%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27849
24%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
SKVR XII1 1935.
24%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47777
24%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 54088
24%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 36830
24%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 52145
24%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 74597
24%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VII3 3926.
24%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 61388
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Putaala, Martti
SKVR XII1 1265.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2608.
24%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII1 1256.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XI 280.
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 13649
24%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14654
24%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR I4 2331 α).
24%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 00610
24%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 00611
24%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 61439
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Putaala, Martti
SKVR XII1 1938.
23%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1260.
23%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 4395.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XI 281.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII1 1273.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1274.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1283.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15044
23%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12969
23%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 3927.
23%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 60731
23%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 11181
23%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1275.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61544
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 64699
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16673
23%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6256.
23%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 06043
23%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII1 1266.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1280.
23%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37891
23%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 05964
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 25977
23%
1884
Etelä-Savo
Kinnunen, A.
JR 00136
22%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR VIII 3257.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72868
22%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 69225
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73102
22%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73361
22%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1932.
22%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12559
22%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14335
22%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2603.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
SKVR VIII 4898.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 27551
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 1259.
22%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR VI1 1840.
22%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 57507
22%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25282
22%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
SKVR VI1 2054.
22%
1882
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VII3 3928.
22%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 84066
22%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR VIII 3256.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3261.
21%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
JR 54363
21%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26649
21%
1936
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
SKVR X1 1354 α.
21%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
SKVR XI 284.
21%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 279.
21%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
SKVR XII1 1936.
21%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1277.
21%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57662
21%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1276.
21%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50505
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR XII1 1939.
21%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35058
21%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XI 288.
21%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 05403
21%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR X1 1337.
21%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 07063
21%
1938
Kainuu — Kuhmo
Heikkinen, Eetu
SKVR VI1 2394.
21%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 68268
21%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 72950
21%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13379
21%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57013
21%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08696
21%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 81309
21%
1909
Pohjois-Karjala — Eno; Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Turunen, A.
JR 60474
21%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 1285.
20%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR XIII4 11929.
20%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 39601
20%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
SKVR XI 2607.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Teppo, Hannes
SKVR VIII 4899.
20%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 64012
20%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6543.
20%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR XI 286.
20%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 26027
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 63415
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1286.
20%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76734
20%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR VI2 6974 a.
20%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR X1 1344.
20%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 69616
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 52139
19%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40671
19%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 37008
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
SKVR VI1 1835.
19%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 44800
19%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
SKVR XIII2 6549.
19%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XIII2 6548.
19%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 61517
19%
1936
Peräpohjola — Kemi
Putaala, Martti
SKVR XIV 2032.
19%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 05994
19%
1964
Kainuu — Vuolijoki
Harju, Johan K.
SKVR XII1 1289.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75700
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR VI1 2042.
19%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 42408
19%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XI 290.
19%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1267.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65885
19%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR XII1 1261.
19%
1915
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70194
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 275.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 44450
19%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 63236
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6255 a.
19%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 66554
19%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XIII2 6547.
19%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 70759
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1279.
19%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69748
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31952
18%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI2 6974.
18%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VIII 4903.
18%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII2 6255 b.
18%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 27999
18%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 50941
18%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 12079.
18%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 4901.
18%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII2 6257.
18%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 73724
18%
1954
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 294.
18%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR XI 293.
18%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Fellman, J.
JR 12777
18%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03328
18%
1839
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Castrén, M. A.
JR 10862
18%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14903
18%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1255.
18%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 70164
18%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6255.
18%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XIII2 6258.
18%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
SKVR X1 1738.
18%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 54237
18%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 03383
18%
1963
Uusimaa — Vihti
Cederberg, Aarne
JR 40856
17%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64995
17%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1288.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1254.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
JR 10117
17%
1944
Etelä-Savo — Joroinen
Häkkinen, Aino
JR 41769
17%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 59490
17%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 04402
17%
1920
Pohjois-Savo — Leppävirta
Haavio, Martti
SKVR VI1 2059.
17%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1262.
17%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76373
17%
1959
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR XIV 2027.
17%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XII1 1287.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78990
17%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 11657
17%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79474
17%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
JR 76066
17%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
JR 54130
17%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 83987
17%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 78907
17%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
SKVR XII1 1257.[[<REFNR>1</REFNR>]]
17%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1282.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03307
16%
1839
None
Castrén, A.
JR 80308
16%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 16582
16%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21994
16%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Kangasharju, Vieno
SKVR XII1 1937.
16%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16069
16%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2060.
16%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 291.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 80466
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 1836.
16%
1925
Etelä-Savo — Lappee
Tuovinen, Inkeri
JR 45152
16%
1936
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Nevalainen, Väinö
JR 65393
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2056.
16%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VII3 3925.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3925 a.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 63437
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 44562
15%
1962
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Muuronen, Viktor
JR 60215
15%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR VIII 3260.
15%
1850
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 1281.
15%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24898
15%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR VI2 6969.
15%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1272.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41267
15%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
JR 46486
15%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
SKVR VI1 2047.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hänninen, Laina
JR 54023
15%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 13612
15%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20834
15%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
SKVR XI 2604.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 41962
15%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1550.
15%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1284.[[<REFNR>1</REFNR>]]
15%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35863
15%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 63998
15%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Railonsala, Artturi
JR 66985
15%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 52143
15%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 41061
15%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
JR 44805
15%
1961
Etelä-Karjala — Sakkola
Naskali, Eero
SKVR VIII 4900.
15%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 76340
15%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Summa, Pentti
SKVR VIII 4902.
14%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 54164
14%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6539.
14%
1879
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XI 2609.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 12558
14%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67090
14%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR VI1 2053.
14%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR I3 1885.
14%
1845
Viena — Kontokki
Europaeus, D. E. D.
JR 47540
14%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 05679
14%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 11470
14%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76364
14%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR VI2 6908.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12194.
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 40519
14%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 17042
14%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
SKVR XI 282.
14%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 80737
14%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VI2 6973.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX2 312.
14%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
SKVR X1 1224.
14%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1345.
14%
1904
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 51617
14%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1543.
14%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 74596
14%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XIII2 6255 c.
13%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR X1 1341.
13%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
JR 38945
13%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 54427
13%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6970.
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 70005
13%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44305
13%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
JR 28000
13%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XII1 1258.
13%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR XIV 1546.
13%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XIV 1551.
13%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3997.
13%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
SKVR VIII 3263.
13%
1885
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Tamminen, Emanuel
SKVR XIV 1554.
13%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VI1 2058.
13%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 61383
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Putaala, Martti
JR 03927
13%
1848
Etelä-Karjala — Kivennapa
Europaeus, Charlotte
SKVR VI2 6972.
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1552.
13%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XI 287.
13%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 54022
13%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1548.
13%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 07619
13%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR XIII2 6535.
13%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XIII4 12193.
13%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 33219
13%
1950
Häme — Urjala
Kärki, Frans
SKVR X1 1343.
13%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 14334
13%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1885.
13%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR XII1 1263.
13%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1340.
13%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 27655
13%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
JR 19228
13%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 69407
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1549.
12%
1893
Uusimaa — Sippola
Tyyskä, J.
JR 68350
12%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 09060
12%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR XIV 1563.
12%
1886
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1269.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82946
12%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR VI1 2050.
12%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 56331
12%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 313.
12%
1888
Keski-Suomi — Pihtipudas
Nyberg, V.
SKVR XII1 1270.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56264
12%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6538.
12%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
SKVR VI1 2049.
12%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 17099
12%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Hänninen, Laina
JR 42429
12%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XIII2 6259.
12%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
SKVR XIII2 6528.
12%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR XIV 1542.
12%
1889
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
JR 19723
11%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VI2 6964.
11%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VI1 1838.
11%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 68522
11%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 45700
11%
1923
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 85609
11%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
JR 78094
11%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XIII4 12192.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 23844
11%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XIII2 6541.
11%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 19636
11%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IX1 2425.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 2045.
11%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 2421.
11%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XIII2 6529.
11%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1226.
11%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 64054
11%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6537.
11%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII4 12077.
11%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 80030
11%
1935
Etelä-Karjala — Muolaa
Torikka, Ida
SKVR X1 1353.
11%
1907
Satakunta — Lempäälä
Perho, Aino
JR 62064
11%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII3 4000.
11%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 43696
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 3999 α.
11%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
SKVR XIII4 12191.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 73727
11%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIV 1544.
11%
1889
Uusimaa — Sippola
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 30.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 46016
11%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX1 2427.
11%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1555.
11%
1892
Uusimaa — Kymi
Metso, Aug.
JR 54339
11%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 55275
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68803
11%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR III2 1798.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 64007
10%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2418.
10%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 16510
10%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 4342.
10%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VI1 2048.
10%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 76557
10%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
JR 77886
10%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
Kanteletar 1:214
10%
None
None
None
SKVR XIII2 6532.
10%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR XIII4 12074.
10%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1342.
10%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 74733
10%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VII3 3999.
10%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR I3 1887.
10%
1834
Viena — Vuokkiniemi
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 6909.
10%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2419.
10%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 80836
10%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tuomaala, Väinö
SKVR V2 1889.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 33343
10%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Kärki, Frans
SKVR VIII 3258.
10%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 79886
10%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR X1 1351.
10%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 29078
10%
1884
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 41211
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari